Şimdi Ara

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) [ANA KONU] - [16.07.2023] (563. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.492
Cevap
141
Favori
816.244
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 561562563564565
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: _Gmn_

Birkaç gün içinde başlar muhtmelen yaklaşık 1 haftada tercih süreci olur. Bu arada bölüm ve hedef neresi hocam?
    başlasın, bir an önce verek.
  • İstediğim Üniversite geçen sene 6913 ile almış. Benim ise 6863 sıralamam var, sizce gelir mi?

Umudum ise bu sene katılımın fazla olması. Çünkü önümde daha fazla farklı bölümden aday olabilir ve bu sebeple yerleşme imkanım artar diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zamr -- 11 Eylül 2020; 3:14:12 >
  • Zamr kullanıcısına yanıt
    Kimi görsem hemşirelik istiyor. İnşallah bu şekilde devam eder
    10424'teyim, 9391 ile kapayan yeri istiyorum ama gelmez büyük ihtimal.
  • halogonga kullanıcısına yanıt
    o nasıl iş dir, öyle deme bir sürü rakibim var, 1-2 net fazla yapsam istediğim üniye giderdim, herkes aynı puanı almış, küsürat ile 1000 kişi oynuyor şaka gibi, istediğim yer gelmiyor hemşirelikte canım sıkıldı, ne hikmetse herkes de hemşirelik istiyor, ne bu sayısaldaki sıralama şaka gibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: halogonga

Kimi görsem hemşirelik istiyor. İnşallah bu şekilde devam eder
    10424'teyim, 9391 ile kapayan yeri istiyorum ama gelmez büyük ihtimal.
    Ülkenin hali ortada olduğu için herkes hemşireliğe yığılıyor garanti meslek diye. Ama 3 yıl okuyup bırakmış biri olarak söyleyebilirim ki yüksek puan alıp hemşirelik yazanların hepsi ileride çok pişman olacak. Çünkü mesleği yapan lise mezunu kişiler bile var. Mobbingi fazla olan ve stresli bir meslek dalı.
  • Herkes yüksek almış inş 8k ya bilgisayar mühendisliği devlet gelir.
  • erdi 1903 kullanıcısına yanıt
    Düzce ve çevresinde çok rahat gelir hocam kafaya takmayın. Size gelmezse bana hiç gelmez zaten :D 10424'teyim. 13500'e kadar devlet okuluna yerleşebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halogonga -- 11 Eylül 2020; 15:9:51 >
  • Arkadaş kaç gündür yapmadığım hesap kalmadı gelir mi acaba
    Kocaeli i.ö veya Sakarya i.ö gelse
    Bu sıralamaya 3. Tercihe ne yazsam bilmiyorum

Ben hemşirelik istediğimi mi söyledim? Sen böyle bölümünü yazmayanı hemşirelik istiyor sanıyorsan ohoo
  • Arkadaşlar çoğumuz burada veya farklı platformlarda ''hangi okul hangi bölüm kaçıncı sınıftan başlatır?'' gibi soruları çok sık görüyoruz ve bununla ilgili piyasada çok fazla yanlış bilgi ve algı dolaşıyor.Bende konuya açıklık getirecek böyle bir yazı yazmayı uygun gördüm.

Üniversitelerde DGS sonrası muafiyet durumlarına bölüm başkanlığı ve bölüm hocaları karar verir. Bu karar verililirken dahi okuldan okula kararın verilme şekli değişebilir. Bazen konu ile ilgili bölüm başkanı ve hocalar toplanır ders içeriği ve transkriptler incelenir her hoca görüşünü ortaya koyar konuşmasını yapar ve bir karar alınır.(bu karar alınırken her dersin muafiyeti için oylama usulü kabul/red şeklinde de yapılabilir) Bazen de bölüm başkanı bu konu ile ilgili bir veya birkaç hocayı yetkili kılar ve kararı onların vermesini ister. Bu bir veya birkaç hoca kararını alır ve bölüm başkanına götürür ve bölüm başkanı son kararı verir.Tabiki son kararı %99 o bir veya birkaç hocanın kararı ile aynı olur.Daha sonra son olarak (usulen diyelim Smile) dekanlığa gönderilir ve dekanlık onayı ile öğrenci işlerine karar bildirilir ve öğrenci işleri ne karar alınmış ise onu sisteme işler.

Kararın alınma şeklini anladık öğrendik peki bundan sonra ne oluyor ? Okulun sistemine göre sınıfınız belirleniyor. Bazı okullar muaf olduğunuz ders sayısına göre sınıfınızı belirlerken bazı okullar muaf olduğunuz ders sayınıza bakmaksızın sınıfınızı belirliyor.Örneğin bizim okulda ve bizim bölümde (aibü eem) 6 dersten muaf olup 2.sınıf görünmeniz mümkünken Mustafa Kemal Üni eem bölümünde (yeni adı ile iskenderun teknik üniversitesi eem bölümü) 6 ders muafiyeti ile asla 1.sınıftan başka bir sınıfa kaydolmanız mümkün değildir orada muaf olduğunuz ders sayısına göre sınıfınız belirlenir.

Üstteki paragraftan da anlaşılacağı üzere herhangi bir sınıfta görünmeniz sadece o sınıfın öğrencisi olacağınıza ve sadece o sınıfın derslerini alacağınız anlamına asla gelmez. Bazen 2.sınıf olursunuz ama 2 den çok az ders alırsınız çünkü 1 den almanız gereken çok ders vardır ve kredi sınırınızın büyük bölümünü 1.sınıf dersleri doldurduğundan 2.sınıf derslerine pek krediniz kalmaz. Bazende 3.sınıf görünüp 3.sınıftan tek bir ders dahi alamayabilirsiniz. Çünki yine 1 den ve 2 den almanız gereken çok ders vardır ve kredi limitinizi bu derslerle doldurmuşsunuzdur.

Mevzunun ne kadar değişken olduğunu ve farklı parametrelere bağlı olduğunu görüyorsunuz arkadaşlar. O yüzden bu sorularınıza cevap ararken cevabınızın tek şekilde verileceğini ve net cevap alabileceğinizi düşünmeyin.

Tüm bu süreç okul açıldıktan sonra vereceğiniz muafiyet dilekçesi ile başlayacağından ve bazı okullarda çok yavaş işleyeceğinden okul açıldıktan sonra durumunuz bir süre net olmayacaktır. Hatta bu süreçtebirçoğunuz gerileceksiniz bu belirsizlikler yüzünden. Ama en azından bu yazıyı okuduktan sonra nelerle karşılaşacağınızı biliyor olacaksınız ve eski durumunuza göre bir nebze daha az gerileceğinizi düşünüyorum. Smile

Bir de birçoğunuz bu tür soruların cevabını okula gitmeden önce (tercih yapmadan önce , yerleşmeden önce) net olarak öğrenmek istiyor.Bunun için okulları falan arıyor. Boşuna okulları aramayın arkadaşlar süreç üstte anlattığım şekilde işlediğine göre net olarak önceden kesin kez öğrenmeniz mümkün değildir. Ancak geçen yıllardaki uygulamalara göre FİKİR EDİNEBİLİRSİNİZ . Evet çoğu zaman geçen yıllardaki gibi olur ama olmyadabilir hocalar değişir , hocaların fikirleri değişir , görüşleri değişir okulun kuralları değişir vs vs. bunları da düşünün.

dipnotlar

-İlk muafiyet dilekçesinde istediğiniz sonucu alamazsanız itiraz edip tekrar verebilirsiniz.İlk dilekçesinde sonuç alamayıp 2. dilekçesinde sonuç alanları gördüm.

-3.sınıftan başlamanın handikapı şudur örgün öğretim bile olsanız normal öğrenim süresinde okulu bitiremezseniz harç ödemeye başlarsınız. 3.sınıftan başladığınızda daha doğrusu 3.sınıf olarak kaydolduğunuuzda ücretsiz öğrenim süreniz 2 yıldır yani 2 yılda okulu bitiremezseniz harç ödemeye başlarsınız oysaki 1.sınıf olsaydınız öğrenim süresi hakkınız 4 yıl olacaktı . Özel üniversiteler genelde bu 3 kağıdı çok döndürür 3.sınıf başlatıp kolayca okulu uzatmanızı sağlayabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _A_L_İ_ -- 11 Eylül 2020; 19:33:2 >

Senle ne alakası var? Sadece dh yokki bir sürü site ve sayfa var.
    Bana cevap vermişsin birader kör müsün?
    Sana cevap vermiş olabilirim ancak hemşirelik isteyenlerin senle bir alakası yok. Ayrıca önce bi düzgün konuşmasını öğren. Sıralama ile ilgili bir şey yazmışsın bende onunla ilgili yorum yaptım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halogonga -- 11 Eylül 2020; 17:58:32 >
  • Cengizhanfb77 C kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar yanıtlayabilecek varmıdır aranızda ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _A_L_İ_

Arkadaşlar çoğumuz burada veya farklı platformlarda ''hangi okul hangi bölüm kaçıncı sınıftan başlatır?'' gibi soruları çok sık görüyoruz ve bununla ilgili piyasada çok fazla yanlış bilgi ve algı dolaşıyor.Bende konuya açıklık getirecek böyle bir yazı yazmayı uygun gördüm.

Üniversitelerde DGS sonrası muafiyet durumlarına bölüm başkanlığı ve bölüm hocaları karar verir. Bu karar verililirken dahi okuldan okula kararın verilme şekli değişebilir. Bazen konu ile ilgili bölüm başkanı ve hocalar toplanır ders içeriği ve transkriptler incelenir her hoca görüşünü ortaya koyar konuşmasını yapar ve bir karar alınır.(bu karar alınırken her dersin muafiyeti için oylama usulü kabul/red şeklinde de yapılabilir) Bazen de bölüm başkanı bu konu ile ilgili bir veya birkaç hocayı yetkili kılar ve kararı onların vermesini ister. Bu bir veya birkaç hoca kararını alır ve bölüm başkanına götürür ve bölüm başkanı son kararı verir.Tabiki son kararı %99 o bir veya birkaç hocanın kararı ile aynı olur.Daha sonra son olarak (usulen diyelim Smile) dekanlığa gönderilir ve dekanlık onayı ile öğrenci işlerine karar bildirilir ve öğrenci işleri ne karar alınmış ise onu sisteme işler.

Kararın alınma şeklini anladık öğrendik peki bundan sonra ne oluyor ? Okulun sistemine göre sınıfınız belirleniyor. Bazı okullar muaf olduğunuz ders sayısına göre sınıfınızı belirlerken bazı okullar muaf olduğunuz ders sayınıza bakmaksızın sınıfınızı belirliyor.Örneğin bizim okulda ve bizim bölümde (aibü eem) 6 dersten muaf olup 2.sınıf görünmeniz mümkünken Mustafa Kemal Üni eem bölümünde (yeni adı ile iskenderun teknik üniversitesi eem bölümü) 6 ders muafiyeti ile asla 1.sınıftan başka bir sınıfa kaydolmanız mümkün değildir orada muaf olduğunuz ders sayısına göre sınıfınız belirlenir.

Üstteki paragraftan da anlaşılacağı üzere herhangi bir sınıfta görünmeniz sadece o sınıfın öğrencisi olacağınıza ve sadece o sınıfın derslerini alacağınız anlamına asla gelmez. Bazen 2.sınıf olursunuz ama 2 den çok az ders alırsınız çünkü 1 den almanız gereken çok ders vardır ve kredi sınırınızın büyük bölümünü 1.sınıf dersleri doldurduğundan 2.sınıf derslerine pek krediniz kalmaz. Bazende 3.sınıf görünüp 3.sınıftan tek bir ders dahi alamayabilirsiniz. Çünki yine 1 den ve 2 den almanız gereken çok ders vardır ve kredi limitinizi bu derslerle doldurmuşsunuzdur.

Mevzunun ne kadar değişken olduğunu ve farklı parametrelere bağlı olduğunu görüyorsunuz arkadaşlar. O yüzden bu sorularınıza cevap ararken cevabınızın tek şekilde verileceğini ve net cevap alabileceğinizi düşünmeyin.

Tüm bu süreç okul açıldıktan sonra vereceğiniz muafiyet dilekçesi ile başlayacağından ve bazı okullarda çok yavaş işleyeceğinden okul açıldıktan sonra durumunuz bir süre net olmayacaktır. Hatta bu süreçtebirçoğunuz gerileceksiniz bu belirsizlikler yüzünden. Ama en azından bu yazıyı okuduktan sonra nelerle karşılaşacağınızı biliyor olacaksınız ve eski durumunuza göre bir nebze daha az gerileceğinizi düşünüyorum. Smile

Bir de birçoğunuz bu tür soruların cevabını okula gitmeden önce (tercih yapmadan önce , yerleşmeden önce) net olarak öğrenmek istiyor.Bunun için okulları falan arıyor. Boşuna okulları aramayın arkadaşlar süreç üstte anlattığım şekilde işlediğine göre net olarak önceden kesin kez öğrenmeniz mümkün değildir. Ancak geçen yıllardaki uygulamalara göre FİKİR EDİNEBİLİRSİNİZ . Evet çoğu zaman geçen yıllardaki gibi olur ama olmyadabilir hocalar değişir , hocaların fikirleri değişir , görüşleri değişir okulun kuralları değişir vs vs. bunları da düşünün.

dipnotlar

-İlk muafiyet dilekçesinde istediğiniz sonucu alamazsanız itiraz edip tekrar verebilirsiniz.İlk dilekçesinde sonuç alamayıp 2. dilekçesinde sonuç alanları gördüm.

-3.sınıftan başlamanın handikapı şudur örgün öğretim bile olsanız normal öğrenim süresinde okulu bitiremezseniz harç ödemeye başlarsınız. 3.sınıftan başladığınızda daha doğrusu 3.sınıf olarak kaydolduğunuuzda ücretsiz öğrenim süreniz 2 yıldır yani 2 yılda okulu bitiremezseniz harç ödemeye başlarsınız oysaki 1.sınıf olsaydınız öğrenim süresi hakkınız 4 yıl olacaktı . Özel üniversiteler genelde bu 3 kağıdı çok döndürür 3.sınıf başlatıp kolayca okulu uzatmanızı sağlayabilir.
    O aşamaya gelmez, şahsen ben hemşirelik tercihi yapacağım, çoğu üniversitenin ders içeriklerini inceledim. Farkettim ki bölüm aynı olmasına rağmen üniversiteden üniversiteye dersler tamamen farklı olabiliyor. Misal X üniversitesinden 1. sınıfın tüm dersleri benim transkripte var, hatta 2. sınıfın birkaç dersi de var. ( Nuaf olup olmamaya bakılmaksızın). Fakat Y üniversitesine bakıyorum, tek bir ders dahi yok, evet yanlış duymadınız tek bir ortak ders dahi yok. Ben şimdi Y üniversitesini kazansam muafiyet dilekçesi neden vereyim :D Hadi ben vermedim, bunu bilmeyip veren muhakkak olacaktır. Sonra çıkacak diyecek ki ben falanca üniversiteye muafiyet dilekçesi verdim 1 dersimi dahi onaylamamışlar. 1 . sınıftan başlatmışlar

Çoğu kişi bu verdiğim örneği yaşayacak, üniversite tercih etmeden önce ders içeriklerini indirip kendi transkriptiniz ile karşılaştırın, hani diyorsunuz ya muafiyet falan, senin hiç ortak dersin yoksa adamlar nasıl muaf yapsın

Ayrıca her dönemin derslerini de ( güz/bahar) inceleyin. Bunu da bir örnek ile açıklayayım.

A üniversitesi 1. sınıfta her dönem için 13 ders veriyor, 2. sınıfta her dönem için 10 ders, 3. ve 4. sınıfta da her dönem için 7 ders zorunlu veriyor ( Dönem=bahar dönemi ayrı, güz dönemi ayrı)
    B üniversitesi 1. sınıf 12 ders, 2. sınıf 10 ders, 3. ve 4. sınıf için 3 ders veriyor ( son 2 yıl intörn )
    C üniversitesi 1. sınıf için 10 ders, 2. sınıf için 6 ders, 3. sınıf için 6 ders ve son sene 4 ders intörn

Bu 3 üniversiteyi karşılaştırırsak A ya giden muhtemelen her sene üniye geldiğine söver, başını kitaptan kaldıramaz. C ye giden ise biraz çaba ile bir şeyler yapabilir. B ye giden ise herhangi bir ekstra çaba sarfetmeden hem istediği bölümü okumaktan mutlu olur hem de boş vakitlerinde sosyalleşir.

Kısaca sırf üniversitenin adı var diye kesinlikle tercih yapmayın, çok üzülürsünüz benden demesi

• wearesorryserver kullanıcısına yanıt
    İsterse dersin adı kredisi akts si ve içeriği %100 uyumlu olsun okuldaki muafiyet kararını veren kişiler isteseler muaf eder isteseler etmez.Tersi durum da olabilir. Dersin adı aynı olmaz kredisi aynı olmaz ama içerikte aynı unsurlar bulunur ve muaf edilebilir. Bunlar hep olasılıklı konular. Kendi kendinize ders içeriği ve transkript inceleyebilirsiniz ama ne şekilde karar verileceğini bilemezsiniz.

Sizlerin yapacğaı şey muafiyet dilekçesi verip kararı beklemek. Yazıya eklemediğim birkaç dipnotu da paylaşayım.

-İlk muafiyet dilekçesinde istediğiniz sonucu alamazsanız itiraz edip tekrar verebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _A_L_İ_ -- 11 Eylül 2020; 19:30:53 >

Olm hasta mısın nesin yürü git. Niye küfür ediyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halogonga -- 12 Eylül 2020; 7:44:28 >
  • Hocam tercih yapmayacağına yapsın tercihini dondursun okulunu daha mantıklı değil mi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • tercihdonemi T kullanıcısına yanıt
    Hocam eleştiren arkadaşların aksine benim farkli bir sorum olacaktı. Sistem çok iyi ama merak ettiğim bir nokta var. Benim tercih listemde yer alan bir üniversiteyi benden daha yüksek yazan biri kaçıncı tercihine yazmış bunu da gösterebilmeniz mümkün mü ? Benden yukarıda tercih edenlerin sıralamalarını görebiliyoruz bir de o bölüm onlarin kaçıncı tercihi görebilsek mükemmel olur

• tercih sıralamaları gözükmüyor diye biliyorum, bazı arkadaşlar 2 hesap açmış, onların silinmesi lazım, aynı sıralama ile aynı üniversiteyi 2-3 kere tercih eden var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wearesorryserver -- 12 Eylül 2020; 18:4:44 >
  • 
Sayfa: önceki 561562563564565
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.