Şimdi Ara

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) [ANA KONU] - [09.08.2020]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir (6 Mobil) - 2 Masaüstü6 Mobil
5 sn
10.822
Cevap
141
Favori
677.213
Tıklama
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> Diğer ÖSYM Sınavları >> Diğer Sınavlar >> DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) [ANA KONU] - [09.08.2020]
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  832 Mesaj
  245 puanla kapatan bölüme 232 puanla girebilir miyim ? ea
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  196 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: _kej_

  Arkadaşlar puanım bu sayısal bolumumden puanım hesaplanmamis. Acaba 0,50 ham puan alma zorunluluğu yüzünden tercih yapamayacak mıyım?
  Kardeşim senin sorunun cevabını veriyorum sana bu şekilde izah eden birini de bulamazsın. :)

  Öncelikle DGS-SAYISAL puanının hesaplanmaması 0,5 net yapamadığından değil ki zaten sayısalda 3 netin var.

  Bir adayın hangi puan türü neden hesaplanır ?

  Bir kere sınava sayısaldan girme sözelden girme diye bir olay yok bazen sağda solda görüyorum ben sınava sayısaldan giriyorum sözelden giriyorum EA dan giriyorum vs. ifadeler görüyorum bunlar doğru değil.

  örneğin bankacılık ve sigortacılıktan sınava girenlerin neden SAY puanları hesaplanır. Çünkü bankacılık ve sigortacılık bölümünün DGS ile geçiş yapabileceği bölümlerden bir tanesi olan Aktüerya bölümü SAY bir bölümdür o yüzden sınava bu bölümden girenlerin SAY puanı hesaplanır.

  peki o halde geçiş yapabildiği bölümler hep SAY olan bölümlerin (örneğin bilgisayar programalama) neden SÖZ ve EA puanı da hesaplanıyor ?

  çünkü AÖF deki bölümlere geçme işi eskiden sınavsız olarka yapılırken artık DGS ile yapılıyor ve bu bölümlerin hepsi SÖZ yada EA ve sınava giren herkes bu bölümlere geçebiliyor. Ancak AÖF de sayısal bir bölüm olmadığı için örneğin Adaletten girenlerin SAY puanı hesaplanmıyor. Eski puanlara bakın (AÖF'ye sınavsız geçildiği zamanlara) göreceksinizki bilgisayar programalmadan sınava girenlerin EA ve SÖZ puanı boş.

  Sonuç olarak herhangi bir puan türünüz hesaplanmamışsa geçiş yapabildiğiniz bölümler arasında o puan türünde lisans bölümü yok demektir.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _A_L_İ_ -- 20 Ağustos 2018; 1:20:11 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  6962 Mesaj
  Ösym sınav sonuç verilerini açıklamadımı hala,kaç bin kişinin puanı hesaplanmadı merak konusu.1  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Yarbay
  6962 Mesaj

  Puanın o kadar iyiyken neden aöf yaş mı geçgin hocam?  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  deimos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Binbaşı
  1945 Mesaj
  arkadaşlar bişey soracağım , geçen sene dgs sayesinde bilgi üniversitesine başlamış bulundum ve hazırlık sınıfını geçtim fakat bu intibak meselesi kalkmamışmıydı ya ? Şimdi bilgi nin sayfasında intibak maddesi yazıyor bu geçerli değil mi ? Ben kalktı diye biliyordum bir yardımcı olabilirmisiniz ?
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  810 Mesaj

  ben zaten odtü’nün en iyi mühendislik bölümlerinden birinden mezunum, bilkent’te yüksek lisans yaptım. halihazırda da oldukça iyi bir işte çalışıyorum. yani anlayacağın hobi amaçlı okuyorum. yüksek puan almak için çabalamadım, çalışmadan girdim ama matematikle aram iyi olduğu için iyi puan aldım. şimdi sırf puan boşa gitmesin diye yapmayacağım bir mesleğin bölümüne gidip neden bir kişinin hakkını gasp edeyim?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  radko kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Teğmen
  196 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Darkdexterness

  arkadaşlar bişey soracağım , geçen sene dgs sayesinde bilgi üniversitesine başlamış bulundum ve hazırlık sınıfını geçtim fakat bu intibak meselesi kalkmamışmıydı ya ? Şimdi bilgi nin sayfasında intibak maddesi yazıyor bu geçerli değil mi ? Ben kalktı diye biliyordum bir yardımcı olabilirmisiniz ?
  İntibak eski şekli ile uygulama olarak kalktı Bazen bazı okullar kelime olarak kullanıyor 2.sınıfa intibakı yapıldı şeklinde kelimeye takılma yani sınıf olarak 2.sınıf görünüyorsun eski İntibak hükümleri geçerli değil  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Onbaşı
  38 Mesaj
  Sayısal puan 352

  Sıralama: 63

  Odtü bilgisayar gelir mi acaba?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  673 Mesaj
  Geçen sene ea 262 puan ile 10912 sıralama yapmıştım,bu sene o puanın sıralaması kaç o civarlarda olan var mı merak ettim ?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi youngmoney -- 20 Ağustos 2018; 13:46:1 >
  _____________________________

 • Geçen yıl gelmiş. Bu yıl da gelebilir.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  ali75 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  463 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: youngmoney

  Geçen sene ea 262 puan ile 10912 sıralama yapmıştım,bu sene o puanın sıralaması kaç o civarlarda olan var mı merak ettim ?
  Arkadas ea 235 bin 49 binde

  Ben ea 222 98 bindeyim  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  463 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: deimos

  ben zaten odtü’nün en iyi mühendislik bölümlerinden birinden mezunum, bilkent’te yüksek lisans yaptım. halihazırda da oldukça iyi bir işte çalışıyorum. yani anlayacağın hobi amaçlı okuyorum. yüksek puan almak için çabalamadım, çalışmadan girdim ama matematikle aram iyi olduğu için iyi puan aldım. şimdi sırf puan boşa gitmesin diye yapmayacağım bir mesleğin bölümüne gidip neden bir kişinin hakkını gasp edeyim?
  Helal olsun eğitimli kendini geliştirmiş insanın düşünceleri gerçekten mükemmel oluyor empsti yeteneği %100 gelmiş oluyor helal olsun  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  152 Mesaj
  sayısal 293 puan
  3397. oldum hemşirelik için yeterli midir?
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  321 Mesaj
  DGS Tercihleri için güzel bir robot buldum. Kılavuzu güncel robot bulmak zor gerçekten. Önerim; kolaytercihrobotu .com
  Dileyen bakabilir, umarım herkes istediği bölüme girer. Geçen sene ile denk diyorlar puanlar ve sıralamalar, bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  196 Mesaj
  YENİ SIRALAMA PUAN - İLİŞKİSİ - TERCİH

  Bir önceki paylaşımda olayı çok basit anlatmış olmama rağmen anlamayan arkadaşlar olmuş.Daha kapsamlı şekilde konuyu tekrar ele alıyorum.

  Konu : Tercihlerde sıralama mı önemli puan mı önemli ?

  Bu sorunun kısa cevabı SIRALAMA daha önemlidir şeklinde olur. Gelelim uzun cevaba ve nedenine.Sıralama neye göre oluşur ? adayın aldığı puana göre yani şöyle bir dünya yok bir kişinin puanı atıyorum SAYISAL
  270 ise ve sıralaması 5000 ise bir başka kişinin puanı 268 sıralaması 4500 olamaz. Yani puanı 268 olan kişinin sıralaması 5000 sayısından büyük olacaktır. Bu basit şeye bile değinmek zorunda kalıyorum çünkü sıralama ve puan birbirinden bağımsız gibi yorumlar okuyorum.O halde puan ve sıralama doğru orantılı ise
  ÖSYM tercihlerde adayları yerleştirirken öncelik olarak ha sıralamaya bakmış ha puana bakmış önemli değil.
  Bizim buradaki can alıcı sorumuz şu : Benim istediğim bölümün 2017 DGS deki taban puanı 270 benim 2018 DGS puanım da 270 yerleşme ihtimalim nedir ?
  İşte bu metni yazma amacımda bu soruya cevap vermek. Bu sorunun cevabını puana göre veremezsiniz. Puana göre verememe sebebiniz her yıl yapılan netlere göre puan aralıklarının değişmesidir.
  Peki bu sorunun cevabını SIRALAMAYA göre verebilir miyiz ? Tek başına yine veremeyiz. Ancak puana göre SIRALAMA bilgisi ile DAHA KESKİN şekilde cevap verebiliriz.Kontenjan değişimi ve arz talep meselesi gibi parametreler de var. Bu parametrelerin cevaplarını da kesin kez önceden bilmemiz mümkün dğeildir. Ancak kabaca tahminlerde bulunabiliriz.
  En keskin cevap nasıl verilirdi ? ÖSYM eğer daha tembel olmasaydı daha aymaz olmasaydı bizlere sıralama bilgisi ve önümüzde hangi bölümden kaç aday var kaçı seninle aynı bölümleri tercih edebiliyor sorularına cevaben bir otomasyon kurardı.
  Yani çok komik yorumlar okuyorum. ÖSYM sıralama bilgisini vermiyor puan bilgisini veriyor o halde çıkarımlarımızı puanlara göre yapacağız.Hayır puanlara göre değil sıralamalara göre yapacaksın.Tekrar söylüyorum SIRALAMA bilgisi de tek başına yeterli değil ancak elimizde çıkarım yapabileceğimiz tek veri budur. Bu veriyi de ÖSYM kardeşimiz sağolsun her sınavda vermemekte ısrar ediyor.
  Şimdi bu girizgaha göre aşağıdaki yazımı tekrar okuyunuz ve lütfen tamamını ANLAYARAK okuyup yorumunuzu buna göre yapınız.

  Birçok arkadaşımız sınavlardan sonra puanlar düşer mi yükselir mi gibi kaygılara kapılıyor. Birçoğu da puanlara göre çıkarım yapmak gibi yanılgıya düşüyor.Birçok kişi ise taban puanın ne olduğunu ne işe yaradığını malesef bilmiyor bu yüzden çıkarım yapıp ilişki kuramıyor. 2018 DGS sonuçları açıklanınca yapmanız gereken ilk şey puana değil sıralamaya bakmak olsun arkadaşlar. Hatta puanınıza bakmayın bile.Bir ÖSYM sınavı ne kadar zor olursa (Yani türkiye net ortalaması ne kadar düşük olursa da diyebiliriz buna) o sınavda alınan puanlar o derece artar. Niye peki böyle oluyor ? Bunun sebebi standart sapma ile ilgilidir. 2018 DGS de sayısal türkiye net ortalaması diyelim 5 net olsun siz bu 5 netin ne kadar üzerine çıkarsanız yani (burada 5 net standart olan bişeydir) standarttan ne kadar saparsanız (yukarı doğru olumlu sapma) puanınız o derece katlanarak artar. Türkiye ortalaması 10 net olsaydı sonuçta 60 soru olduğu için önceki 5 net örneğine göre standarttan daha az sapmış olacaktınız ve puaınıza daha az katlanarak artacaktı.Bu arada standart sapmanın anlamını hala yanlış bilen birçok arkadaşımız hatta uzmanım diye geçinen rehberlikçi vs. kişiler var. Sanılıyorki bir sınavda az kişi ya tarafından yapılan sorular diğerlerine nazaran daha çok puan getirir hayır her soru aynı değerdedir. matematiğin en zor sorusu da en kolay sorusu da en az yapılanı da en çok yapılanı da aynı değerdedir. Standart sapmya çoğu kişi bu şekilde yanlış anlam yüklüyor. Anlamı kabaca açıkladığım şekildedir.Sanıyorum artık zor sınavlarda neden puanların arttığını anladınız. 1f642.png:) Ancak artması yada azalması hiç önemli değil. Önemli olan sıralamadır. Olayı basitleştirelim 2017 DGS de 10 soru sorulsun. 10 sorunun 10 unu yapan biri 1.olsun. 2018 dgs de yine 10 soru sorulsun 10 sorunun 7 sini yapan kişi 1.olsun. Sonuçta ne oldu ? her iki sınavında birincisi var 2017 dgs deki birinicinin puanı 2018 DGS deki 1.nin puanından daha yüksek ama önemli mi değil. Sonuçta ikisi de birinci. İkisi de istediği yere yerleşir. İşte bu yüzden puanlar değil sıralamalar önemlidir. Malesef ÖSYM amcamızda bize en önemli bilgi olan sıralama yerine önemsiz olan puan bilgisini veriyor her yıl. Sıralama bilgilerine sağdan soldan kendi imkanlarımızla erişiyoruz.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  770 Mesaj
  Arkadaşlar tercihler ne zaman başlar sizce  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Er
  1 Mesaj
  Arkadaşlar her sene oluşturulan tercih listesi var mı bu sene?
  |
  |
  _____________________________
 • Er
  1 Mesaj

  hocam bence gelir.
  |
  |
  ali75 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  565 Mesaj
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  463 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: All Father

  https://eksisozluk.com/2018-2019-egitim-yilinda-aofun-kitap-vermemesi--5762391?a=popular
  Bence iyi bir oluşum olmuş ben kitaptan çalışmıyorum kitapları boşa alacaktık e-kampusum yapmışlar girer oradan çalışırım çok konu gerekirse icao iata'nın pdflerine bakarım internetten zaten Havacılık bilgim iyidir soruyu görsem kurtulmaz benden.Bu yüzdende maliyet düşmüş bizim için ha yok ben kitapla çalışacağım diyen adamda siteden alabilirmiş ücretini verip kitap maliyetini eklediğinde 350-385 tl gibi mebla çıkıyor buda normal kur attı A4 fiyatları arttı...Şahsen böyle bir uygulama olmasaydı ben diyecektim Kitap almasam son ne olur diye çünkü kitap istemiyorum  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mojidozirikato -- 21 Ağustos 2018; 12:50:28 >
  |
  |
  _____________________________
Reklamlar
Sohbet
SEO
Lastik Avcısı
bankalar.org
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
1,001
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.