Şimdi Ara

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) [ANA KONU] - [16.07.2023] (437. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
11.492
Cevap
141
Favori
816.658
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 435436437438439
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • mezuna kalmak mı istemiyorsun anlamadım.
    ben mezuna kalacaktım ailem ve ağabeyim önlisansa git dgs ile geçersin dedi.(çünkü abim dgs ile 4 yıllığa geçmişti :p) bende gittim 1.senem bitti.başlangıçta 15 net kadar yaptım.istediğim yer için 29 30 net lazım.1 seneden uzun bir vakit var önümde.her ay 1,5 net arttırsam rahat giderim :)

tabi şimdi başlangıçta 15 net yaptık diye bir özgüven var ama ne olacağı belli olmaz allahın sopası yok.
  • oo hocam siz 70 80 k sıralama yapmışsınız anladığım kadarıyla.bana kalırsa 2 yıllık okuyun çok rahat boğaziçi,odtü,itü girebilirsiniz.
  • Arkadaşlar hangi deneme markaları çözüyorsunuz?

Bence en kolay tasarı. Sonra lider.

Sonra yargı, intibak aşağı yukarı aynı.

Ama pegem bu sene fena zorlamış gibime geldi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-5D4669C28

Sizce bu riski almalı mıyım? Sizce mantıklı olur mu iki yıl ön lisansta okumak sırf dgs ye girebilmek için. Zaman kaybı olur mu?
    Odtü de okumakta ayrı bir dert bilgisayar konusunda netsen deneyebilirsin aöçma aklın tıptaysa hiç bulaşmq akıl karı değil

• crux07 kullanıcısına yanıt
    mezunum hocam bir sene gitti bile keşke gitsemiydim 2 yllık bir yere şimdiden bir sene bitmiş bile olacaktı diyorum :D
  • arkadaşlar merhaba,

dgs konusunda bilgim yok yardımcı olur musunuz.

Bu sene işte çalıştığım için derslere odaklanamadım bilgisayar mühendisliği gelmeyeceği belli fakat istediğim şehirdeki bilgisayar programcılığına gidebilirim. DGS ile mühendisliğe geçmek sanılan kadar zor mudur? DGS de 296 puan istiyor. 2 sene boyunca hem not ortalamamı yüksek hemde dgs odaklı gideceğime inanıyorum.

Sizce mezuna kalıp mühendislikten mi başlamalıyım
    yoksa bilgisayar programcılığına gidip, bilgisayar veya yazılım mühendisliğine mi abanmalıyım?

şimdiden teşekkür ediyorum, beni aydınlatın
  • death stroke kullanıcısına yanıt
    aklım tıpta değil hocam ya odtü falanda şart değil yıldız teknik falanda olur ki en yüksek puanıda alsam galiba boğaz içi ya da odtü için 2 kere düşünürüm
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-5D4669C28

aklım tıpta değil hocam ya odtü falanda şart değil yıldız teknik falanda olur ki en yüksek puanıda alsam galiba boğaz içi ya da odtü için 2 kere düşünürüm
    Ben de sıkı çalıştım bu sene mat1'i, daha 1 ay daha çalışacağım sınava kadar, ama çok yüksek gelirse itü, odtü vs. yazmasam mı acaba diye düşünmeye başlayabilirim. Gerçi toplam 4 aylık bir matematik çalışmayla (geçmişten temel de var biraz tabii) belki oralar gelmez ama belli de olmaz, en azından bir istanbul, izmir vs. devlet üniversitesi istiyorum.

Bir de ben 25 yaşındayım daha önce başka bir bölüm de bitirdim yani bu sene kazansam bile önce askere gitmek zorundayım ve askerden gelince biraz daha matematiği geliştirip tekrar dgs girebilirim bu sefer de harbiden iyi bir üniversite gelmesi imkansız olmayabilir.

Bana benzer durumlarda olan var mı içinizde?

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-64B87D2C4

arkadaşlar merhaba,

dgs konusunda bilgim yok yardımcı olur musunuz.

Bu sene işte çalıştığım için derslere odaklanamadım bilgisayar mühendisliği gelmeyeceği belli fakat istediğim şehirdeki bilgisayar programcılığına gidebilirim. DGS ile mühendisliğe geçmek sanılan kadar zor mudur? DGS de 296 puan istiyor. 2 sene boyunca hem not ortalamamı yüksek hemde dgs odaklı gideceğime inanıyorum.

Sizce mezuna kalıp mühendislikten mi başlamalıyım
    yoksa bilgisayar programcılığına gidip, bilgisayar veya yazılım mühendisliğine mi abanmalıyım?

şimdiden teşekkür ediyorum, beni aydınlatın
    Yönlendirmek gibi olmasın ama DGS soruları hem diğer sıfırdan girilen sınavdan biraz daha kolay oluyor hem de bunda sadece matematik1 ile uğraşıyorsun diğerinde mat2, fizik, kimya, biyoloji vs. Ama ikisinin de kendine göre artıları eksileri var. DGS'de hatrı sayılır üniye gitmek için matematiği fulle yakın yapmak gerekirken, diğerinde öyle değil. DGS için çok az kontenjan açılıyor çünkü.

Bir de burası Türkiye her an ne olacağı belli olmaz, mesela bir bakmışım DGS kaldırılmış veya bir bakmışım benim bölümden mühendisliğe geçiş kaldırılmış. Bu gibi riskleri de almak lazım. Bir de programcılık + mühendislik derken bir bakmışsın toplamda yine 6 yıl sürmüş en az, fazla dersten muaf etmeyebilirler.

Ben olsam şu anda 18-19 yaşında olsam sıfırdan olan sınava hazırlanmayı deneyebilirdim. Ama 25 yaşındayım ve mat1 sınavda en iyi yapabildiğim ders, önümde de DGS var işte o yüzden diğeriyle vakit kaybetmem bu saatten sonra.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PacTyson -- 21 Haziran 2018; 15:20:3 >

• PacTyson P kullanıcısına yanıt
    Öncelikle vaktini verip cevapladığın için teşekkür ederim.

DGS konusunda çok araştırma yaptım kaldırılması imkansız gibi duruluyor fakat ülkede her an ne olacağı belli olmaz deyimin üstüne cuk oturuyor :)

Benimde yaşım 22 oldu bu sene mühendislik gelmeyecek gibi çalışmalarım ve netlerim onu gösteriyor kendimi derslere veremedim ailemden dolayı. Ama bi an önce vakit kaybetmeden programcılık adına bir adım atıp dgs ile yoluma bakmak istiyorum. 22 yaşında yaşlandığımı hissediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-64B87D2C4

Öncelikle vaktini verip cevapladığın için teşekkür ederim.

DGS konusunda çok araştırma yaptım kaldırılması imkansız gibi duruluyor fakat ülkede her an ne olacağı belli olmaz deyimin üstüne cuk oturuyor :)

Benimde yaşım 22 oldu bu sene mühendislik gelmeyecek gibi çalışmalarım ve netlerim onu gösteriyor kendimi derslere veremedim ailemden dolayı. Ama bi an önce vakit kaybetmeden programcılık adına bir adım atıp dgs ile yoluma bakmak istiyorum. 22 yaşında yaşlandığımı hissediyorum
    Biliyorum o duyguyu hocam 30-40 yaşında bile üniversite okuyan kişiler var ama ben bu yaşta bile yaşlı gibi hissettiğim oluyor acaba çok mu geç veya "bu saatten sonra" olayı geliyor aklıma ister istemez.

O zaman meslek yüksekokuluna gidebilirsin sen de mantıklı aslında. Kendini en iyi sen bilirsin, yine de bir dene bakalım bu sene sınavı. Durumu gör. Belki kendine güven getirir 1 sene iyi çalışsam yapabilirim dersin, ya da vakit kaybetmeden girersin bir 2 yıllığa.

Aynen bana sorarsan DGS kaldırılmaz gibi en fazla sistemde değişiklikler olur bir alternatif yolu çıkar yine. Ama benim yazılımla ilgili mezun olduğum bölüm açıköğretim olduğu için bende o risk var, bölüm çok yeni ve mühendisliğe geçiş yeni verildi, mühendisliğe geçiş kaldırılma riski de aklımda bulunuyor şu anda fırsat varken değerlendireyim dedim.

• Hocam DGS kaldırılamaz sadece konu değiştirilir şöyle bir yanılgıya da kapılmayın bu sistem sadece bizde var diye hayır amerikada da var çoğu yabancı ülke de var bir de dgs den gelip de mühendisliğe giren adam bir senede girmiş olandan bence kat ve kat iyidir nedeni o işi az çok görmüş temeli var o işle alakalı bir şeyler biliyor ve de azmetmiş 2 yılını verip öyle girmiş mühendisliğe yani işin özü gir ve çalış bir de myo hocalarına iyi bak gidip de 1 veya 2 tane öğretim görevlisi olan yer de okuma zaten iki yıl okuyacaksın en azından biraz bilgi alacağını hissettiğin yerde oku.
  • PacTyson P kullanıcısına yanıt
    Yas 30 geçen sene dgs 30 netle bisey olmadi. Elektrik elktrnik çıkışlı olunca biZim muhendisliklerin puani yüksek en az 40 sysl kurtryr beni .yaş ilerledikçe netleriniz dusuyr ders çalışması zor oluyor .sayisalim iyiken kötülesmeye başladı ama vazgeçmedim. Onun için iyi şeyler düşünerek calismaya devam edin derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: herz26

Yas 30 geçen sene dgs 30 netle bisey olmadi. Elektrik elktrnik çıkışlı olunca biZim muhendisliklerin puani yüksek en az 40 sysl kurtryr beni .yaş ilerledikçe netleriniz dusuyr ders çalışması zor oluyor .sayisalim iyiken kötülesmeye başladı ama vazgeçmedim. Onun için iyi şeyler düşünerek calismaya devam edin derim.
    Hadi ya, bilmiyordum hocam EE hakkında pek bilgim yok, 30 mat netiyle bilgisayar müh de iyi kötü bir yerler gelir ama yine çok iyi yerler gelmez tabii. Benim de hedefte en az mümkünse 45-50 mat neti yapmam lazım. Evet yaş ilerledikçe çalışması zor oluyor 18 yaşındaki halimle şimdiki halim arasında bile fark var, bilgisayara bakmaktan bile sıkılmazdım o yaşlarda. Şimdi her şeyi zoraki ve mecburiyetten yapıyor gibiyim.

Bu sene çalışabildin mi hocam, bir +10, 15 net gelir mi sence bu yıl?

• Malum hayat geçim davası olduğu için iş nedeni ile elimden geldigince bakmaya calisyrm sayisala, sözel den de çözmeyi dusunuyrm ilk 20 soruyu falan . Benim çözümle ilgili sıkıntım yok aslında sadece zaman yetmiyor oda yaştan olsa gerek iki çekirdekli eski pcler gibi işlem hızı yavaş . Sizin bilgiler taze ve hafizaniz iyi olması gerek biraz sıkı çalışmayla yerlesirsiniz istediginiz yere.

• Selamlar,intibak denemelerinin sınava yakınlık derecesi nedir aldığım sonuçlar istediğim yer açısından tatmin edici heveslenmeli miyim :) ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wung-Zhu

Selamlar,intibak denemelerinin sınava yakınlık derecesi nedir aldığım sonuçlar istediğim yer açısından tatmin edici heveslenmeli miyim :) ?
    İntibak ve lider bence birbirine yakın, sayısalda 33 ile 44 net arası çıkardığım olmuş bu iki markada. Henüz 3 intibak, 3 lider çözdüm.

Tasarı 11'liyi bitirdim ama o çok kolay geldi, 53-54 neti gördüğüm oldu onda.

Yargı ve pegem zor geldi. Önce liderle intibakı bitireceğim.

Senin netler nasıl geliyor?

Onun haricinde hangisi sınava daha yakın gelir bilmiyorum mümkün mertebe hepsini bitirip yanlışlarımı öğrenmeye çalışıyorum. Benim ama dikkat eksikliği yüzünden çıktığı çok oluyor yanlışlarımın, neredeyse intibakta 50 neti görecekken ufak tefek işlem hatası ya da dikkatsizlik yüzünden 40 net aldığım oluyor.

Tahminim yine de sınav yargı, intibak, lider arası bir şeyler olacaktır, bir de tasarıdaki gibi kolay soru tarzlarından da az da olsa gelebilir. Ama bir pegem kadar kasmaz bence gerçek sınav.

Bu konuda başka bilgi sahibi olan varsa fikirlerini bekliyorum, ve başka hangi deneme markalarını çözelim. Gerçi çok bir vakit kalmadı 25 günde en fazla 20-30 arası deneme daha çözebilirim tahminim.

• quote:

Orijinalden alıntı: herz26

Malum hayat geçim davası olduğu için iş nedeni ile elimden geldigince bakmaya calisyrm sayisala, sözel den de çözmeyi dusunuyrm ilk 20 soruyu falan . Benim çözümle ilgili sıkıntım yok aslında sadece zaman yetmiyor oda yaştan olsa gerek iki çekirdekli eski pcler gibi işlem hızı yavaş . Sizin bilgiler taze ve hafizaniz iyi olması gerek biraz sıkı çalışmayla yerlesirsiniz istediginiz yere.
    DGS bence öyle bir sınav ki hocam, sırf zamanla yarış gibi bir şey. Mesela 2.30 saat değil de alın tüm gün istediğiniz kadar çözün deseler, sorular çözülemeyecek gibi değil bir şekilde çözüme ulaşılır uğraşa uğraşa. Ama önemli olan en hızlı çözüm yolunu bulabilmek ya da keşfedebilmek bu da bol pratikle olur. Ben yine hayatta her şeyde olduğum gibi bu konuda da son dakika başlamış gibi hissediyorum kendimi, Nisan ayında başladım çalışmaya. 8 yıldır mat1 ile uğraşmıyordum bide. Keşke ocak-şubat ayında başlayabilseydim bir şekilde. Her gün yeni bir şey öğreniyor insan. Bakalım kalan 25 günde ne kadar şey katabileceğim kendime.

• quote:

Orijinalden alıntı: PacTyson

İntibak ve lider bence birbirine yakın, sayısalda 33 ile 44 net arası çıkardığım olmuş bu iki markada. Henüz 3 intibak, 3 lider çözdüm.

Tasarı 11'liyi bitirdim ama o çok kolay geldi, 53-54 neti gördüğüm oldu onda.

Yargı ve pegem zor geldi. Önce liderle intibakı bitireceğim.

Senin netler nasıl geliyor?

Onun haricinde hangisi sınava daha yakın gelir bilmiyorum mümkün mertebe hepsini bitirip yanlışlarımı öğrenmeye çalışıyorum. Benim ama dikkat eksikliği yüzünden çıktığı çok oluyor yanlışlarımın, neredeyse intibakta 50 neti görecekken ufak tefek işlem hatası ya da dikkatsizlik yüzünden 40 net aldığım oluyor.

Tahminim yine de sınav yargı, intibak, lider arası bir şeyler olacaktır, bir de tasarıdaki gibi kolay soru tarzlarından da az da olsa gelebilir. Ama bir pegem kadar kasmaz bence gerçek sınav.

Bu konuda başka bilgi sahibi olan varsa fikirlerini bekliyorum, ve başka hangi deneme markalarını çözelim. Gerçi çok bir vakit kalmadı 25 günde en fazla 20-30 arası deneme daha çözebilirim tahminim.

Alıntıları Göster
    Başarılarınızın devamını dilerim hocam benim en son netlerim ; Sözel: 44 net Sayısal : 14-15 civarı ama pek çalışamadım YGS altyapısıyla girdim denemelere,staj yüzünden çalışma fırsatım olmadı bu zamana dek.

İnşallah hepimiz istediğimiz yerlerde oluruz,hedefinizdeki bölüm neydi ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Wung-Zhu

Başarılarınızın devamını dilerim hocam benim en son netlerim ; Sözel: 44 net Sayısal : 14-15 civarı ama pek çalışamadım YGS altyapısıyla girdim denemelere,staj yüzünden çalışma fırsatım olmadı bu zamana dek.

İnşallah hepimiz istediğimiz yerlerde oluruz,hedefinizdeki bölüm neydi ?

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim hocam size de başarılar dilerim. İnş ulaşırız hedeflerimize.

Bilgisayar mühendisliği hedefim. Sizin? O yüzden sadece sayısala odaklanacağım sınavda Türkçe pek bir puan katmıyor bize ama 0.5 ham puan alma zorunluluğundan dolayı bir 10-15 soru da nolur nolmaz diye Türkçeye de bakmaya çalışacağım gerçek sınavda.

• 
Sayfa: önceki 435436437438439
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.