Şimdi Ara

.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lifeless. -- 23 Şubat 2021; 9:43:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kafanı yan yatır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhaba, gözlükçünün "Gözlük açılacak" diyerek demek istediği, gözün yeni numaraya alışmasıdır. Göz numaranız çok fazla arttığı için göz belirli bir süre alışamıyor .(Bu süre kişiden kişiye değişiyor ben 2 hafta bulanık görme gibi bir sorun yaşadım) Dik bakma yan bakmadan ziyade yürürken kendinizi yüksekte görürsünüz ve yürüdüğünüz sırada bulanıklık artarak baş dönmesi yapar.Bunları bilmemin sebebi 2 ay önce aynı sorunu ben de yaşadım .
  • LaOtzi kullanıcısına yanıt
    Ama bulanıklık yalnıza yan şekilde bakınca oluşuyor. Dik bir açıyla baktığım esnada hiçbir sorun yok. Sizde de öyle miydi? Dik bakınca sıkıntısızdı da yan bakınca mı bozuluyordu? Eski gözlüğümde bu tip bir problem yaşadığımı hatırlamıyorum ama yaşadığımı zannetmiyorum.

Ben gözlüğü satın alırken bir alt model için ''gözlükte odak noktası''ndan bahsetmişti. Odak noktalı olursa kenarlar bulanık olur demişti. Ben de odak noktası olmayan, gözlük camının tamamının 2.50 derece olduğunu söylediği modeli satın aldım. Ama kenarları bulanık görüyorum. Eski camımı 4 sene evvel 250 liraya almıştım onda bile böyle bir problem yoktu. E şimdi de gözlük kenarları üzerinden baktığımda yan görünce ulan acaba odak noktalı olanı mı sattı diye bir kafam karıştı ister istemez?

• Gözlük reçeteniz varsa atabilir misiniz buraya?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • #Ramazan kullanıcısına yanıt
    Maalesef yok. Gözlükçü aldı. Üzerinde sol tarafta ve sağ tarafta kocaman 2.50 yazıyordu o kadar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lifeless.

Maalesef yok. Gözlükçü aldı. Üzerinde sol tarafta ve sağ tarafta kocaman 2.50 yazıyordu o kadar.
    Ben de camları değişince böyle bir sorun yaşamıştım ama zamanla alışılıyor. Gözlük camının kalitesi ile alakalı olduğu yazıyor nette.

• Ben anlattığınız odak noktalı cam olayını anlamadım. Odak noktası diyorsak bütün merceklerin zaten bir odağı vardır.Bence aceleci olmayın 1-2 hafta kullanın.
  • #Ramazan kullanıcısına yanıt
    Kötü kaliteden mi iyi kaliteden mi kaynaklanıyor bu şimdi? bu cam kağıt üstünde eskisinden çok daha iyi orası kesin.

• Dik bakıcan, sana camı kalın gelmiştir.

• Turrikan kullanıcısına yanıt
    Bir sıkıntı olduğuna hiçbir kuşkum yok. Ama p.tesi'ye kadar sabredelim bakalım. P.tesi'de doktora tekrar gideceğim. Ne diyeceğini göreceğiz.

Cam dik olarak da sorunlu olsa diyeceğim ki tamam, ama bu cam sadece açı değiştiğinde bozuluyor. Bir şeyler var bu işte bence. Neyse... Yardımcı olan herkese teşekkürler...

• Göz derecen 2.5 normal birşey. Baykuş gibi dik bakmasını öğreneceksin, başka yolu yok. Astigmatla alakalı değil, hiç boşuna kafanı yorma. Gözlük camının çeperi kalın ve pahalı camlardan başka geçer yolu yok.

• quote:

Kötü kaliteden mi iyi kaliteden mi kaynaklanıyor bu şimdi? bu cam kağıt üstünde eskisinden çok daha iyi orası kesin.
    Kötü hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: #Ramazan

Kötü hocam.

Alıntıları Göster
    E tamam ama bin liraya aldım ben iki camı. Ucuz halimi şimdi bu, bu camın? Modelini de söyleyeyim: Nikon 1.59 AS Polikarbonat SCCD

75 PPP DDD yazıyor ne anlama geliyor hiç bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lifeless. -- 14 Aralık 2019; 17:58:41 >
  • quote:

E tamam ama bin liraya aldım ben iki camı. Ucuz halimi şimdi bu, bu camın? Modelini de söyleyeyim: Nikon 1.59 AS Polikarbonat SCCD

75 PPP DDD yazıyor ne anlama geliyor hiç bilmiyorum.

Alıntıları Göster
    [Abbe Değeri]
    quote:

1.59 AS

Boşuna yatırım yapma, kan alırlar bir tarafından.
    Tek yapman gerekenin dik bakmak olduğunu hatırla.

• Sana yanlış bilgi verdim, mineral taç cam ucuzmuş. Tabii, kırılganlıktan tut uv geçirgenliğinden seni katarakt yapmaya dek bir sürü derdin olacak. Cr39 lens de isteyebilirsin. İkisi de polikarbonattan iyi ve ucuz.

Ya abi ben ne bileyim? Gözlükçüye gidiyorum bana gözlük ver diyorum iyi olsun diyorum tamam diyor 1000 lira diyor çıkarıp veriyorum vere vere bunu veriyor. Altı üstü bildiğin bir cam. Camın üstünde ne bir girdi olur ne bir marka. Ben nereden bilebilirim ki adamın bana bir şey iteleyip itelemediğini? Hatta şuanda bile ne olduğunu anlamış değilim. Hala düzelmedi. Dik bakınca net yan bakınca rezalet. 1000 lira da adam gibi bir cam alamıyorsa ben ne diyeceğimi bilemiyorum artık...

• Senin kullanacağın en bulanık lens bu, ama getirileri büyük: yansıtmıyor, ışın geçirmiyor, kırılmıyor, çok da pahalı değil. Sen şimdi diğerleri için bunları tersten oku. Para sıçıyorum dersen, git bir de trivex al. Daha ötesi yok.
    İndisinin yüksek, sapmasınınsa düşük olduğu bir cam daha icât edilmedi. Adı üzerinde sapma endeksi, kıracak ki göz bozukluğunu gidersin. Sen havayla eşit kırması için kullanacağın kalın cam sabah kemirdiğin ekmeğin köşesi gibi ilk darbede dağılacak, buna emin olabilirsin. Torun torba varsa etrafında aman ki şimdiden geçmiş olsun. Benim kardeşim babamın sayıyla '6' defa gözlüğünü kırmıştı.
    Bırak adam işini yapsın, çok tecrüben olsa, ki benim var, neyle neyi kıyasladığını bilirsin. Her kalktığında gece gözlüğünü yanlışlıkla yerde kırılmış halde bulmuyorsan bence göz hekimini veya da gözlükçünü minnetle anmanın faydası mevcut.
    Çiziliyor desen anlarım, eşek malına nasıl iyi bakacağını bilmiyor derdim. Seninkisi başka. Asferik lens falan hiç kurtarmaz dediğim gibi olay endeksi düşük camdan kaynaklı.

E tamam da olay dönüp dolaşıp aynı yere geliyor. 4 sene evvel 250 liraya aldığım gözlükte böyle bir sorun yoktu. Nasıl oldu da bunda çıkıverdi? Bu cam ondan kat be kat daha iyi çünkü.

• O işte kırılan cam. Herhalde vardır ki bir nedeni bizim bilmediğimiz niye değiştiysen değiştin. O camı temiz kullanma yolun yok, bana sorarsan çatlıyor. Organik cam da bu da daha az çizilir düşerse ama ağırlığı az olduğundan silerken çizme riskin var. O nedenle deterjanlı suda süngerle yıkamanı öneririm. En güzeli bulaşık suyunda yıkanıyor bence, sonra duruluyorsun suyun altından geçirip bir tarafından diğerine. Daha burun yastıklarının eğilmediği, camının çatlamadığı ilk gözlüğüm ama dediğin problem var. Hâ, ama göz numarası ile böyleyken tam şişe dibi gibi olurdu heralde.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.