Şimdi Ara

Diğer gezegenler ve diğer galaksiler neden var?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sorgulamak falan günah diyorlar ama bu sorgu değil sadece merak ediyorum.

Sadece dünya ay ve güneş olsa yetmiyo muydu? Diğer tüm gezegenler ve sonsuz uzay boşluğu şüpheye yer bırakmıyor mu? Neden var diğer gezegenler falan? Onlar olmadan yaşam olmaz mıydı?

Not : müslümanım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bir şeyi sorgulamak günahsa o şey YALANdır.Ayrıca bir şeyin neden var olduğu felsefeye girer.Bilim nasıl var olduğuyla ilgilidir.
  • AsterixOburix A kullanıcısına yanıt
    Sorum hakkında düşünceniz nedir

• ismailbbyigit kullanıcısına yanıt
    Ne insan,ne dünya,ne güneş sistemi ne de samanyolu evrenin merkezindedir..Big bang bir yaşam için mi gerçekleşti?Bilmiyorum.Ama böyle bir olaydan güneş sistemi gibi sınırlı bir sistem oluşamazdı zaten.

Yaşam için dünya,ay,güneş yetmiyor muydu?Eğer ki bir yaratıcı varsa ki bence var.O'nun tasarladığı evren neden bu kadar dar olsun?İnanılmaz genişlikte olur.Bu kadar büyük bir evrende ise insan ister istemez yerini sorguluyor.Eskisi gibi tüm evrenin insan için yaratıldığı safsatasına inanası gelmiyor.

Diğer gezegenlerin yaşam için gerektiği falan yok.Dünya'da üzerinde yaşam olsun diye yaratılmadı.Biz yaşamı bizim bildiğimiz kriterler ile yorumluyoruz.Çok ekstrem koşullar altında yaşayan uzay varlıkları olabilir.Yani üzerinde yaşam olacağına imkan vermediğimiz gezegenlerde yaşam olabilir.

Soruların insanı evrenin merkezine koyan türden.Bu düşünce yapısı yıkılalı çok oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AsterixOburix -- 16 Aralık 2017; 16:4:7 >

• yaşamın dünya ile sınırlı olduğunu nerden biliyorsun? bütün evreni gezip gördün mü?
  • Soru hatali. "Neden var" sorusu bir amac ugruna var oldugu onkabulu ile geliyor. Bunu bilmiyoruz. Neden sorusu yanlis, nasil sorusu dogru. Nasil meydana geldiler diye sorarsan bilimin inceleme alanina girersin.

• Tanrının görkemine şahit olmamız için yaratıldı.
  • Birileri sayacaktır diye duşunulmuş olmalı.

• soruyu degıstırerek soralım o zaman,

evrenın bu denlı buyuk olmasının - tabı bu gorecelı bır kavram bızler ıcın buyuk- yada evrende bu denlı fazla sayıda gok cısmının var olması - hoş buda gorecelı bır kavram aslında - bır amaç ıcın mı. yanı bır amacaı varmıdır? yoksa hersey amaçsız sa rastgele meydana gelmısmıdır.

evrenın galaksılerden galaksılerın yıldız sıstemlerden vs vs vs alt kumelerden oluşması gereklılıkmıdır yoksa daha kaotık bır yapıda olabılırmıydı. hoş cıkıp evren zaten kaotık bır yapıda dıyenler olacaktır lakın, gruplaşma ve alt kumelesme var gozlemleyebıldıgımız. ayrıca kaotık yapıya örnek gosterılebılecek hersey aslında acıkca bır yok olus ve varolus dongusune aıt. sureklı bırseyler bırseylere donusuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuzeyinkrali

yaşamın dünya ile sınırlı olduğunu nerden biliyorsun? bütün evreni gezip gördün mü?

hayret. bu soruyu haşa, yaratıcı yok derken niye sormuyorsunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: forvet09

quote:

yaşamın dünya ile sınırlı olduğunu nerden biliyorsun? bütün evreni gezip gördün mü?

hocam ben çelişkili dinlere ve insan ürünü tanrılara inanmıyorum.yaratıcı olarak nitelendirdiğimiz varlıklar tamamen insanlar tarafından tasvir edilmiş.
  • quote:

quote:

İkisinin birbiriyle bir alâkası olmaması sebebiyle olabilir mi?
  • quote:

quote:

quote:

hocam ben çelişkili dinlere ve insan ürünü tanrılara inanmıyorum.yaratıcı olarak nitelendirdiğimiz varlıklar tamamen insanlar tarafından tasvir edilmiş.

bizde tek bir yaratıcıdan başkasını kabul etmiyoruz. kısaca İslam tasavvurundaki yaratıcıyı kabul ediyoruz.

İnsan uydurması olmayan, kendi tanımını kendisinin yaptığı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mualla Lahuti Efendi

quote:

quote:

buna da hayret, fiil için fail aranırken. nasıl oluşmuşla ilgilenip neden oluşmuşla ilgilenmemek.
  • quote:

quote:

Siz yaratici var derken diger 5000 dinin onlarca tanrisinin olmadigini gordunuz mu ki sanki? Tek bir gercek tanri var, o da benim inandigim diyerek ateistlerin inanmadigindan sadece 1 tane eksik tanriya inanmamis oluyorsunuz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

quote:

quote:

Siz yaratici var derken diger 5000 dinin onlarca tanrisinin olmadigini gordunuz mu ki sanki? Tek bir gercek tanri var, o da benim inandigim diyerek ateistlerin inanmadigindan sadece 1 tane eksik tanriya inanmamis oluyorsunuz.

benim inandığım yaratıcının kendisini anlattığı sıfatlara 5000 taneyi eşleştirdiğimde hiç birinin olamayacağı sonucu çıkıyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mualla Lahuti Efendi

quote:

quote:

buna da hayret, fiil için fail aranırken. nasıl oluşmuşla ilgilenip neden oluşmuşla ilgilenmemek.

Burada ne demek istediğinizi anlayabilirsem cevap yazacağım. Şimdilik mesajım bulunsun.

• felsefe bölümü , müslümanların ateistlere dadandığı bir bölüm olup çıkmış. Konu başlıkları farklı olsada içerik ve özellikle 2-3 mesajdan sonra konu hep Allah var yok munazarasına dönüyor.

Felsefe bölümünde diğer gezegenler neden var başıklı konu açıp, konu içerisinde Allah varmı yokmu temalı tartısma yuruten arkadaşları ben yonetım yerınde olsa 90 gun uzaklastırırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: memeti

felsefe bölümü , müslümanların ateistlere dadandığı bir bölüm olup çıkmış. Konu başlıkları farklı olsada içerik ve özellikle 2-3 mesajdan sonra konu hep Allah var yok munazarasına dönüyor.

Felsefe bölümünde diğer gezegenler neden var başıklı konu açıp, konu içerisinde Allah varmı yokmu temalı tartısma yuruten arkadaşları ben yonetım yerınde olsa 90 gun uzaklastırırım.

Ateist nedenle niye ilgilensin ki? Sanirim olmamasi gereken inananlar değil.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: memeti

felsefe bölümü , müslümanların ateistlere dadandığı bir bölüm olup çıkmış. Konu başlıkları farklı olsada içerik ve özellikle 2-3 mesajdan sonra konu hep Allah var yok munazarasına dönüyor.

Ateist nedenle niye ilgilensin ki? Sanirim olmamasi gereken inananlar değil.

Yanlis bakis acisi hocam yine. Yani bu kafanizda tamamen savunma pozisyonuna gectiginiz icin boyle.

Farzedinki ateist bir ulkede ve ateist bir ailede dogup , bu sekilde buyudunuz. Birgun sirf meraktan alip kurani ve islami inceleyeme basladiniz? Hersey suankinden tepetaklak degilmi?

Onyargilardan ve kati savunma psikolojisinden kaynakli hep bunlar. Dur bakiyim bu adamlar ne diyor az hele dusuneyim deseniz belki farkli bir bakis aciniz olur.

Ben yaraticinin varligina inaniyorum mesela. Ama ateist arkadasinda dedigi gibi bunu asla ispat edemem. Bu hisle alakali bisey. Baskalari gibi bak evren kusursuz yaratildi bak kusursuz duzen denge isliyor bunu ancak bir tanri yapar gibi basit argumanlara siginmiyorum. Belki bizimde ogretimizde sonradan icine sokulan yada yanlis yorumlanan seyler vardir.

Burada gordugum inananlarin ateistleri exberlemis oldugu 20/30 cumle ile altetmeye calismalaridir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.