Şimdi Ara

Diablo'nun mobil oyunu Diablo Immortal'a ilk bakış

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Diablo'nun mobil oyunu Diablo Immortal'a ilk bakış

Diablo oyunlarının, özellikle ilk iki Diablo oyununun oyun dünyasında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu çoğu oyuncu biliyordur. Yalnızca yurt dışında değil, ülkemizde bile bir hayli popüler bir seri. Hatta benim hatırladığım Türkiye’de bir etkinlik düzenlenen ilk oyundu Diablo 3. Belki hatırlayanlar olacaktır, Diablo 3 çıkmadan birkaç gün önce İstanbul’da bir etkinlik düzenlenmişti ve havanın soğuk olmasına rağmen birçok oyuncu etkinliğe gelmişti. Diablo 3’ten her ne kadar çok istediğimi bulamasam da Diablo 2’nin benim için yeri ayrı olan bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Yeni bir Diablo oyununu ve Diablo 2’nin remake’ini yıllardır bekliyorum. Bu yüzden son yıllarda BlizzCon’u sıkı takip ediyorum. Geçtiğimiz yıllarda da Blizzard’ın çok tartışmalı bir etkinliği oldu bildiğiniz gibi. Oyuncuların Diablo 4 ya da Diablo 2’nin remake’ini beklediği ama Blizzard’ın mobil Diablo oyununu duyurduğu yıl. Birçok oyuncu mobile bir Diablo oyunu gelmesine bir hayli sinirlenmişti. Aslında oyuncuların sinirlendiği nokta mobile Diablo gelmesi değil, beklenen oyunlardan önce mobile Diablo gelmesiydi. Yani Diablo 4 duyurusunun üzerine Diablo mobil duyurulsaydı çok da sorun olmazdı. Zaten günler geçtikçe olumsuz tepkiler de azaldı.

Birkaç haftadır da mobil Diablo’nun yani Diablo Immortal’ın teknik alfa sürecini deneyimliyorum. Bu ilk bakış yazımızda da oyunun alfa sürecine dair bazı görüşlerimi söyleyeceğim. Öncelikle dediğim gibi ben de oyun duyurulduğunda başta tepkiliydim ancak gün geçtikçe “Neden olmasın?” diyerek merakımı çekmeye başladı oyun. Tek sıkıntı oyunun MMO tarzında olması. Ne yazık ki MMO türü bana biraz uzak. Bu yüzden aslında oyun ile aramızdaki ilişki benim için 2-0 geride başladı. Diablo Immortal’a başladığınız gibi klasik sınıf seçme ekranı geliyor ve sınıfınızı seçerek oyuna başlıyorsunuz. Oyunda şu an için Barbarian, Crusader, Demon Hunter, Monk, Necromancer ve Wizard sınıfları bulunuyor. Her birinin kendine özel spesifik yetenekleri bulunuyor. Her sınıfın da kendi içerisinde özelleştirebileceğiniz farklı yetenekleri bulunuyor. Ayrıca oyun içerisinde bulabileceğiniz ve craftlayabileceğiniz birçok eşya da bulunuyor. Oynanış açısından klasik bir MMO RPG diyebilirim. Ama elbette Diablo dokunuşlarının olduğu bir MMO.

Aslında oyunu anlatmaya pek gerek yok. Klasik bir MMO RPG dediğim gibi. Oyunda Diablo evreninde geçen birçok görev bulunuyor. Genel ana hikâye görevi dışında arkadaşlarınızla veya tek başınıza girebildiğiniz zindanlar, ekstra görevler, günlük görevler ve daha fazlası bulunuyor. Ben aslında oyuna dair olumlu ve olumsuz düşüncelerimden bahsetmek istedim. Bu zamana kadar birçok detaylı oynanış videosu yayınlandı, bu yüzden oyunun ayrıntılarıyla sizleri sıkmaya gerek yok. Zaten çıkış yaptığında detaylı bir şekilde inceleme hazırlayacağım.

Olumlu taraflarına hızlıca geçecek olursam en başta optimizasyon diyebilirim. Oyun bir mobil oyuna göre çok iyi duruyor. İyi durmasının yanı sıra telefonu zorlamıyor da. Elbette eski bir cihazla oynarsanız sorun çıkar ancak yeni cihazlarda sorun çıkartan oyunları da biliyoruz. Oyunun çıkmasına yakın bir zamanda gereksinimler tam olarak açıklanacaktır. Dediğim gibi oyunun görselliği ve çok rahat oynanması oyunun en büyük artısı. Kontroller açısından da bir hayli rahat. Klasik MMO oyunları gibi sürükleyici ve kendine bağlayan bir yapısı da var. Oynanışın basit olması da bu konudaki en büyük sebep.

Oyunun eksilerine gelecek olursam, oyunun MMO olması diyebilirim sadece. Şu şekilde özetleyeyim. Evet, Diablo’nun MMO oyununu görmektense Diablo 4’ü görmeyi tercih ederdim, çoğu oyuncu da tercih ederdi sanırım. Ancak bu Diablo Immortal’ın kötü olduğunu göstermiyor. Diablo evrenini seviyorsanız Immortal’dan zevk alacaksınızdır. Ya da MMO türünü seviyorsanız bu oyundan da zevk alacaksınızdır. Özellikle mobil cihazlarda böylesine kaliteli bir MMO oyun görmek gayet güzel bir durum. Kısaca Diablo Immortal güzel bir MMO oyunu, sadece oyuncuların beklediği Diablo oyunu değil.

Ayrıca Bkz.King of Seas - İnceleme: "Beklenen denizcilik oyunu mu?"

Oyun zaten çıkışında ücretsiz olacak. Bu yüzden çıkışında Diablo sevenlerin, MMO sevenlerin ve mobil oyunlarda saatler harcamak isteyenlerin mutlaka bir bakmasını öneriyorum. Ne yazık k net bir çıkış tarihi yok ancak bu yıl içerisinde yayınlanacaktır. Benim oynadığım versiyon teknik alfa sürümü ancak bu sürüm bile tam oyunmuş gibi hissettiriyordu.

• Yazar kardeşin kafasında MMO karmaşası var :D
    Diablo online Action RPG oyunu ama MMO değil. Online lobbyde instance bazlı en fazla 4 kişi ile oynuyorsunuz. Girdiğiniz loby de etkileşime geçebileceğiniz kişi sayısı bu kadar

MMO daki ilk M Massive demek yani aynı anda bir serverda/instanceda 1000 lerce, 10.000 lerce kişinin birbiriyle etkileşime girebilmesi lazım, pvp olur trade olur , faction savaşları olur vs.

"Oyunun eksilerine gelecek olursam, oyunun MMO olması diyebilirim sadece. Şu şekilde özetleyeyim. Evet, Diablo’nun MMO oyununu görmektense Diablo 4’ü görmeyi tercih ederdim, çoğu oyuncu da tercih ederdi sanırım"

Yukardaki iki cümle de baya talihsiz olmuş, Diablo nun mobil versiyonunu görmektense, serinin sonlanmasını görmeyi tercih ederdim şeklinde değiştirilebilirsin.
    Objektif olmayan başarısız bir inceleme yazısı olmuş.

"Aslında oyunu anlatmaya pek gerek yok. Klasik bir MMO RPG dediğim gibi."

Ne demek yahu? O zaman niye yayınlıyorsunuz ki bu yazıyı. Merakımızdan yazıyı okuyoruz yazıda en ufak detay yok oyunla alakalı. Okumaya gerek yok kötü bir inceleme yazısı diyelim o zaman biz de.
  • oyun tarzı ile oynanışı arasındaki kopukluğu sadece ben mi görüyorum !?

D1 deki sıra bazlı akış tarzını bir türlü diğer seriler veremedi !

oyun fx leri yüzünden oyun çok seri bir kombo dövüş oyununa dönüştü

aynı atari salonlarında ki ARCADE tarzı oyunlarla farkı yok !

neden D1 deki o akmosferi yakalayamıyorlar. !?

• Yazar kardeşin kafasında MMO karmaşası var :D
    Diablo online Action RPG oyunu ama MMO değil. Online lobbyde instance bazlı en fazla 4 kişi ile oynuyorsunuz. Girdiğiniz loby de etkileşime geçebileceğiniz kişi sayısı bu kadar

MMO daki ilk M Massive demek yani aynı anda bir serverda/instanceda 1000 lerce, 10.000 lerce kişinin birbiriyle etkileşime girebilmesi lazım, pvp olur trade olur , faction savaşları olur vs.

"Oyunun eksilerine gelecek olursam, oyunun MMO olması diyebilirim sadece. Şu şekilde özetleyeyim. Evet, Diablo’nun MMO oyununu görmektense Diablo 4’ü görmeyi tercih ederdim, çoğu oyuncu da tercih ederdi sanırım"

Yukardaki iki cümle de baya talihsiz olmuş, Diablo nun mobil versiyonunu görmektense, serinin sonlanmasını görmeyi tercih ederdim şeklinde değiştirilebilirsin.

• Dark_Soul kullanıcısına yanıt
    Talihsiz olmuş dediğiniz cümle ne yazık ki talihsiz bir cümle değil. Siz sadece şahsi düşünceme katılmıyorsunuz. Siz "oyunu oynadıktan sonra" farklı yorumlarda bulunabilirsiniz elbette. İlk eleştirinizi ne yazık ki anlamadım. Diablo'ya MMO demedim, Diablo Immortal'a MMO dedim ki öyle de zaten.

• Oynayacak doğru düzgün mobil oyun yok, Wild Rift desen çöp oldu, FPS tarafında PUBG vs. hep aynı, bir süre sonra sıkan yapımlar. Telefonumda şuan sadece COD: Mobile tutuyorum, yanına da Diablo'yu indirip uzun bir süre oyun arayışını kapatmayı düşünüyorum. O kadar gelişen bir sektör olmasına rağmen neden bu kadar az ve kaliteli oyun çıkıyor anlamıyorum. Bıktık otomatik oynanan sözde mmo'lardan...

• Objektif olmayan başarısız bir inceleme yazısı olmuş.

"Aslında oyunu anlatmaya pek gerek yok. Klasik bir MMO RPG dediğim gibi."

Ne demek yahu? O zaman niye yayınlıyorsunuz ki bu yazıyı. Merakımızdan yazıyı okuyoruz yazıda en ufak detay yok oyunla alakalı. Okumaya gerek yok kötü bir inceleme yazısı diyelim o zaman biz de.

• Bekledigim bi oyun cunku mobilde baska bi arpg zor bulursunuz, ozellikle boyle kalitelisi asla gelmez.

Yanina apex legends mobile bekliyorum, harika duruyor. Bir an once su ikisi ciksin sonra tamamiz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu inceleme denen şeyi yazan şimdi kendisine editör falan mı diyor? Bir çok steam oyun incelemesi bu yazıdan kat kat daha iyi. Madem elinde yeterli veri yok yayınlama o zaman. Kurulan cümleler falan cidden komedi ve çok zayıf. Yazık savunmaya geçmiş incelemesinden utanmadan :D

Böyle bir vasat incelemeye anca bu kadar hafif eleştiri yapabiliyorum. ağırını siz düşünün artık ...

Ekleme: bu inceleme denen yazıyı yazan editörün! mmorpg ne demek zerre bilgisi yok, çok açık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.T.A.L.K.E.R. -- 2 Haziran 2021; 3:12:54 >
  • Yazida "Oyun zaten çıkışında ücretsiz olacak." Cumlesi disinda kaydadeger hicbir sey yok. Hatta boyle baslik atilip baska bisey yazilmasa da olurmus.

• Blade 2 gelsin. Gerisi macera

• MMORPG değil Hack'n Slash oyunudur Diablo.

• Dark_Soul kullanıcısına yanıt

vikipediadaki bu bilginin düzeltilmesi şart MMO değil sonuçta

• ShadowWyvern S kullanıcısına yanıt

bugün biraz daha incelemelerine baktım 8v8 pvp falan yapılıyormuş, ben direk diablo 3'ün mobil versiyonunu yaptılar sanmıştım. Yazıyı yazan arkadaş da diablo 3 ün pc sürümü ile farkları nedir vs hiçbirşey yazmamış, bence halen mmorpg kategorisinde değil. Elder scrolls online , wow gibi oyunların yanında buna da mmorpg demek komik olur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.