Şimdi Ara

-*-*DH UZAY İLE İLGİLENENLER KULÜBÜ*-*- (DH UZAY ÜSSÜ) 220 kişi olduk (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.232
Cevap
75
Favori
133.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    uzay konusu üzerine tartışılacaksa bence ilk kendimizden yani insan'dan başlanmalı.
    ve bu soru ile yola çıkılmalı, biz insanlar neden varlıgını bile tespit,ispat edemedigimiz uzaylı dedigimiz diger canlıların,biz insanlardan daha akıllı ve daha gelişmiş olduğunu düşünüyoruz?. sizce piskolojikmi ve nedenleri...
  • istiyorum istiyorum...çok mutlu olurum beni de kabul ederseniza
  • benide ekleyin
  • yaz benide yaz 6 yaşımdan beri uzayla ilgilenirim
  • yeni üyeler eklenmiştir
  • Benide ekle.Hep kendimi bildim bileli uzaya gitmek istemişimdir. Uzayı gercekten cok merak ediyorum. Ama nedense bunu cevrmdeki birine söylediğimde hep bana gülerler veya dalga gecmeye calısırlar. Ailemle uzay hakkında konusurken de sadece babam beni destekler annem ve kardeşim hep boş işler bunlar der

Ekle

• Bir kara delik ve bir galaksi
  • Dün balkonda gökyüzünü seyrediyordum bi sürü yıldız kaydı(çok ilginç:))

Bir de 2 sene kadar önce kaç liraya teleskop aldım tam kullanmasını bilmiyorumÖyle duruyo.Bi kaç kere baktım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: murtix7

Dün balkonda gökyüzünü seyrediyordum bi sürü yıldız kaydı(çok ilginç:))

Bir de 2 sene kadar önce kaç liraya teleskop aldım tam kullanmasını bilmiyorumÖyle duruyo.Bi kaç kere baktım.

gördüğünüz olaylar yıldız kayması değildir aslında!

uzayda daha doğrusu dünyamızın yörüngesi ve çevresinde başı boş dolaşan futbol topu büyüklüğünde bir kaç meteor parçalarıdır.

Dünya’nın yörüngesi herhangi bir kuyruklu yıldızın yörüngesiyle kesiştiğinde, kuyruklu yıldız atmosfere hızla giriyor. Bu esnada kuyruk bölümündeki göktaşları atmosferdeki sürtünmenin etkisiyle alev alıyor ve yanıyor. Bu yanma gökyüzünde bir ışık bırakıyor. Yeryüzünden gözlemlenen bu olaya halk dilinde ‘yıldız kayması’ deniyor, aslında bu bir meteorun yanarak yeryüzüne düşmesi. Yıldız kayması yaz aylarında daha sık yaşanıyor.

gerçi biliyorsunuzdur

ayrıca
    aldığınız teleskoptan bir SS verebilirmisiniz_?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 3 Ağustos 2008; 1:44:49 >

• skynet-06 nın açtığı teleskop konusu

http://forum.donanimhaber.com/m_25272426/tm.htm
  • quote:

Orjinalden alıntı: SkYNeT-06

quote:

Orjinalden alıntı: murtix7

Dün balkonda gökyüzünü seyrediyordum bi sürü yıldız kaydı(çok ilginç:))

gördüğünüz olaylar yıldız kayması değildir aslında!

uzayda daha doğrusu dünyamızın yörüngesi ve çevresinde başı boş dolaşan futbol topu büyüklüğünde bir kaç meteor parçalarıdır.

Dünya�nın yörüngesi herhangi bir kuyruklu yıldızın yörüngesiyle kesiştiğinde, kuyruklu yıldız atmosfere hızla giriyor. Bu esnada kuyruk bölümündeki göktaşları atmosferdeki sürtünmenin etkisiyle alev alıyor ve yanıyor. Bu yanma gökyüzünde bir ışık bırakıyor. Yeryüzünden gözlemlenen bu olaya halk dilinde �yıldız kayması� deniyor, aslında bu bir meteorun yanarak yeryüzüne düşmesi. Yıldız kayması yaz aylarında daha sık yaşanıyor.

gerçi biliyorsunuzdur

ayrıca
    aldığınız teleskoptan bir SS verebilirmisiniz_?

HeheheHerhalede yani meteor.Yıldız nasıl kaysın.İsmi öyle sadece.

Teleskop öbür evde şu an yazlıktayım.1 ay sonra koyabilirim

• quote:

Orjinalden alıntı: __koleksiyoncu__

benım hayatım uzay uzay ve fizik dısında kitab okuman bazen kiimya ve biyoloji
    ben buyunce astronomi okumak istiyorum zaten

bu ilgine gerçekten çok sevindim inan

eğer astronomi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsan gökbilim forumlarını takip etmeni öneririm

bu işe kendilerini adamış profosyenel insanlar ile hem bilgi alışverişi yapabilirsin hem tecrübe sahibi olabilirsin

• Hocam sonunda alıyosun demek harika ! Aldığın zaman şöyle güzel bi jupiter resmi korsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: oeste

Hocam sonunda alıyosun demek harika ! Aldığın zaman şöyle güzel bi jupiter resmi korsun

inşallah problem çıkmazsa gözlerinizi bayram ettireceğim ama dediğim gibi Jupiter'in ve Satürn'ün yeryüzü detaylarını alacağım teleskop ile gözlemleyemem.

kendilerini ancak bir nohut tanesi kadar görme imkanım olacak.

yukarıda örnek çekim videosu vermiştim onu izledinizmi _? mutlaka izle derim ;)

şu var
    Jupiter , Mars , Satürn detaylarını görmek demek nebulaları galaksileri gözlemlemek demektir.
    bu gözlemler için çok çok üst seviye teleskoplar gerekir. Mesela burada bulunan model teleskoblar gibi http://eyb-optik.com/teleskop/cpc_serisi.html

ve bunların fiyatı 5000 ytl den aşağı değil oda en ucuzu! ve extra alacağın bir sürü ekipmanlar var yaklaşık bu iş 10000 bin ytl yi bulur hatta geçer diyebilirim.

ve bu modeller tam pro teleskoplardır kendileri bilgisayar düzeneği ile kundaklanmış + geliştirilmiş teleskoplardır ki kullanılması çok zor ve hassas
    bunlara ben sahip olsam şuan bile , tam detay gözlem yapabilmem için en az 6 aylık tecrübe sahibi olmam gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 9 Ağustos 2008; 5:01:23 >

• rapidden indirdim adam kamerayla çekiyor ,teleskop ta dahili kamera yok mu yani aynı anda çekerken kayıt olayı?
  • quote:

rapidden indirdim adam kamerayla çekiyor ,teleskop ta dahili kamera yok mu yani aynı anda çekerken kayıt olayı?

adamın kullandığı teleskop yarı pro model ve bilgisayar düzeneği usb atarma yok özellikleri vs vs yok. ( motorlu kundak hariç )
    dolayısıyla bu modeller bu yüzden biraz ucuz.

ama şu var elinde normal bir dijital foto makinesi olursa bu çekimi göz merceğinden aynı videodaki gibi çekebilirsin.
    yalnız elle sabit tutulan fotoraf makinesinde ne yaparsan yap görüntüler titrer
    eğer manuel çekimdeyse ki mecbur bu tür çekimler genelikle manuel el ayarları ile alınmak zorunda
    iso değerleri pozlama süreleri vs bazı ayarları kurcalamak için.

titremeyi engellemek içinde göz merceğine foto makinesi sabitleyici aparatlar satılıyor ve bu şekilde bağladığın zaman titreme asla olmuyor videoda.
    aynı durum foto çekme içinde geçerli. haa birde şu imkanın olabilir elinde ikaliteli bir web cam var ise işin dahada kolaylaşıyor.
    zaten çoğu amatör teleskop kullananlar web kamerası ile pc ye direk foto ve video görüntüleri aktarabiliyor
    bunuda monitörden canlı olarak izleyebiliyorsun
    yalnız unutma iyi bir gözlem için başta atmosfer temiz ve açık olmalı + fotoraf için + video için
    teleskobu dengede tutan ayaklı kundağı ve denge ağırlıklarıda çok iyi olması gerekiyor!
    çünkü havada esen en küçük bir rüzgar titreme yapıyor ve Satürnü bırak en basitinden bir AY fotorafı çekmek bile işkence haline dönüyor

----------------
    yeni gelişmiş bahsettiğim tam pro model teleskoplarda video ve resim çekme her türlü özellik var
    ama onların fiyatıda çok uçuk dediğim gibi 10000 ytl yi buluyor ...

bence gereksiz o kadar para vermek.. satılan iyi bir aparat ile foto makinesini gözmerceğine sabitlemek mümkün
    ve manuel olarak elle güzel videolar fotolar çekilebilir.
    ama amacın derin uzayda daha çok ileriyi gözlem yapmaksa galaxsiler gibi o zaman bu teleskopları herşeyiyle 4/4 lük

çoğu kişi sadece güneş sistemimizin içindeki gezegenlerimizi gözlemek için yarı pro modellere yöneliyor ve
    fiyatlarda makul olduğu için çoğu gökbilim sever alt seviye teleskop ile başlar ve uzun zaman kullanır ve kendilerinede yetiyor bu zaten boşu boşuna şimdilik para vermeyelim hesabı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 9 Ağustos 2008; 5:50:44 >

• peki 5000 ytl lik bi teleskopla rigel-antaresi görebilirmiyiz ?antares kesin gözükür gibide ben yine sorayım dedim

Bİde bu işe başlamak insanı yorar hele o gökbilim forumunda adamlar fıstık gibi çekim yaparken kullandığın makineyi beğenmeyebilirsin sağlam bi bütçe gerek +teras katı daire
  • quote:

peki 5000 ytl lik bi teleskopla rigel-antaresi görebilirmiyiz ?antares kesin gözükür gibide ben yine sorayım dedim

Bİde bu işe başlamak insanı yorar hele o gökbilim forumunda adamlar fıstık gibi çekim yaparken kullandığın makineyi beğenmeyebilirsin sağlam bi bütçe gerek +teras katı daire

rigel-antaresi görme imkanın olur fakat iş sadece aldığın çok iyi bir teleskob ile bitmiyor bunun yanında kullanma zorunuluğunda olacağın bir sürü ekipmalar var onları satın alıyorsun gerekirse temin diyorsun takıyor kuruyorsun tabi bundada bilgi sahibi olman gerekiyor
    yani bu gene sana 10 bin ytl ye + tecrübeye bakıyor bu tür gözlemler tam pro işi.. şahsen beni kasar

ayrıca: sen ben bu alanda tecrübe sahibi olmamız için 1 - 2 yıla yakın caba sarfetmemiz gerekiyor ki bunada bizim zamanımız olmaz zaten

• quote:

Orjinalden alıntı: SkYNeT-06

quote:

peki 5000 ytl lik bi teleskopla rigel-antaresi görebilirmiyiz ?antares kesin gözükür gibide ben yine sorayım dedim

rigel-antaresi görme imkanın olur fakat iş sadece aldığın çok iyi bir teleskob ile bitmiyor bunun yanında kullanma zorunuluğunda olacağın bir sürü ekipmalar var onları satın alıyorsun gerekirse temin diyorsun takıyor kuruyorsun tabi bundada bilgi sahibi olman gerekiyor
    yani bu gene sana 10 bin ytl ye + tecrübeye bakıyor bu tür gözlemler tam pro işi.. şahsen beni kasar

ayrıca: sen ben bu alanda tecrübe sahibi olmamız için 1 - 2 yıla yakın caba sarfetmemiz gerekiyor ki bunada bizim zamanımız olmaz zaten

rigel kuzey yarım küreden görülebiliyormu?

• skynet inş alırsında fotoları koyarsın buraya
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.