Şimdi Ara

*** DH SUZUKİ SX4 KULLANICILARI KULÜBÜ *** (901. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18.743
Cevap
84
Favori
685.532
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 899900901902903
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • SUZUKİ SX4 iridyum-iridıum buji(LPG Lİ ARAÇLAR İçin) 4 adet takım

https://m.n11.com/suzuki-sx4-iridyum-iridium-bujilpg-li-araclar-icin-4-adet-takim-P301095004

Bu buji yi alsam mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fourseason

quote:

Orijinalden alıntı: captainzed

quote:

Orijinalden alıntı: fourseason

quote:

Orijinalden alıntı: captainzed

quote:

Orijinalden alıntı: oguzhan.kubur

S.a ustalar bir konuda görüşlerinizi merak ediyorum.Bizim sx4 ler için illa o takımı 140 lira olan ngk iridyum bujılerden almak zorundamıyız? başka bujı deneyen ve memnun kalan var mı? bujıye o kadar para vermek ıstemıyorum.Arac lpg lı ve bujı degısım zamanı geldı 80 binde

önerilen iridyum buji... İridyum buji her 105 000 km de bir değişir( benzinli için). LPG de de 90.000 kadar gider. iridyum buji yerine nikel buji takabilirsin ama her 50.000 km de bir yenilemek gerekir lpg li ise 35.000 de falan.... ayrıca iridyum bujiden farkı olur yakıt ve performansta az bi miktar.
    BUJİ KODLARI:
    Nickel spark plug: BKR6E-11 (NGK) or K20PR-U11 (DENSO)
    Iridium spark plug: IFR6J11 (NGK)

Captainzed merhaba,
    Aracı alırken verdikleri katolağa şimdi baktım. Standart kızdırma bujisi olarak bizim sx4 ler için iki tür buji önerilmiş.
    1- İridyum buji NGK SILFR6A11
    2- Nikel buji DENSO K16HPR-U11
    Bizim sx4 lerde şu an İridyum buji mi var? Yoksa Nikel olan mı?
    Nikel buji daha az ömürlü. Peki iridyuma göre artısı var mı? Yakıt ve performansı iridyum bujiye göre faklı olur demişsin. Bu fark olumlu mu olumsuz mu yönde olur? Fiyat farkları çok mu?
    Bir de son bir iki aydır benim aracın tüketimi özellikle şehir içinde % 20 ye yakın arttı. Bunu sadece kış koşullarına bağlamak doğru olur mu? Yani 9.700 km.de 13 aylık arabamın bujilerinden kaynaklı bir problem nedeniyle fazla yakması söz konusu olabilir mi?
    Biraz fazla mı oldu ne? :)

benim baktığım klavuzda da bu kodlar yazıyor ayrıca NGK nın sitesi olan bu LİNK ten de doğru olduğunu teyid edebilirsiniz. sizin kullanım klavuzu belki yanlış verilmiştir ya da bilmiyorum muadil bir buji olabilir ya da benzer bir buji olabilir. bizim SX4 lerde şu anda üzerinde iridyum buji var benzinde kullananlar için 105 000 km sorunsuz bilinebilir. iridyum buji çok sert ve dayanıklı bir bujidir. bu yüzden ateşleme ve milyonlarca kıvılcım atlamasından dolayı ve yanma odasındaki ısıdan dolayı aşınma çok zor olur. ama normal bujilerde hem ateşlemeyi zorladığından hem de yanma odası ısısından çok çabuk aşınır buji kafası, kömürü erir araba ateşleme yapmaz. iridyum bujideki kıvılcım atlaması daha güçlüdür. daha güçlü ateşleme yapar ve yakıt-hava karışımını maksimum seviyede ateşler. nikel buji çok çabuk aşınır, tırnak aralığı artar ve bozulur sonuç olarak ateşleme iridyumdaki kadar sağlıklı olmaz. nikel buji ahım şahım olmasa da bir tık daha arabayı fazla yaktırabilir. sizin arabanın bujileri ayna gibidir daha 80 000 km hiç sıkıntı yapmaz. kış gelince araçlar çok yakıyor, klima gibi olmasa da kalorifer açınca bile devirdayim pompasının ve fanın yükü bile arabaya fazla yaktırıyor. en güzel ateşleme 80-90 derece gibi olurmuş arabada, kışın en az 20 dakika arabayı sürmeden o dereceye çıkmıyor. yakıt da bu sebeplerden çok yakılıyor.

Öncelikle ayrıntılı bilgiler için teşekkür ederim. Bende iki katolog var. Biri arabada İngilizce. Diğeri de evde Türkçe. Türkçe olanda kodlar böyle verilmiş. Yazdıklarınızı okuyunca aklıma Ford servislerinde her sene elime verilen bujiler geldi. Abi bujileri değiştirdik. Ben de saf saf iyi etmişsiniz diyerek teşekkür ediyordum. :( Nasıl buji ise artık onlar. Bu arabada kaza olmadıkça ne değişecek merak ediyorum doğrusu. Buji değişimine daha 95.000 km. var. Acaba eksoz ne zaman değişir sorusu geldi mesela şimdi aklıma?

Alıntıları Göster
    sayfada rama yaparak bayağı bir gerilere gittim.

aracım 52bin km de lpg li.

titreme sorunu var ve 30 km lik yolda Keçiören Havavalanı yolunda araçta sağ tarafa doğru sallanma var.

yaz lastikleri için balans düzgün yapıldı. lastik havaları da tam.

buji ler 90bin km gider yazılmış.

nasıl bir yol izlemeleyim?

• firat74 F kullanıcısına yanıt
    Göstermekte yarar var..

• Sabah işten çıktim.. LPG lambasi 3 - 4 gundur yanip sönüyor.. icimden Benzinlige girmek gelmiyor..

Hafta sonu yine yasak varmış.. Hadi dedim ani bir durum olur vs geçerken LPG alayim...
    Girdim benzinlige.. 80 TL lik.. ödedim..LPG dolumu bitmek üzere.. tam arabanin arka tarafindayim.. elimde fiş.. iki adim atsam fisi versem diye düşünüyorum..

İcimden bir ses bekle o gelsin sana dedi.. o anda LPG almak icin benim arkama yanaşan vatandaş duramadi..
    Bana arkadan geçirdi ...

Refleks olarak Bagirdim.. hoooppp diye..ama olan oldu...

30 lu yaslarda bir artist.. yanindada bir kişi daha ama o akilli... Çarpan kisi..

" Ne Bagiriyon " diye asagi indi.. Artis...

" Senin sürecegin arabanin amina koyayim.. ". Dedim..tabii yine refleks olarak..

Baktim iki üç ufak çizik var.. onun plakalik kirilmis..
    Arabanin altina yattim , tampon kulaklarini vs kontrol ettim.. saglam..

*** DH SUZUKİ SX4 KULLANICILARI KULÜBÜ ***

Benzinlige isteksiz girdim iyimi...
    Bir seyi isteksiz yaptimmi illaki bir vukuat olucak.. çekiyorum milleti üzerime..

" Acemiyim..fren ile gaz karisti " dedi..

Allahtan arada degildim...Şans.. yoksa iki ayak kesin kırılırdı..

Arada olmadigimami sevineyim..olayami üzüleyim ..düşündüm.. sonra...

Arabasının tekerini ..... dedim..

Vardir bir Hayır...

Bu gece işyerinde bir seyler dagitayim bari.. Çocuklara çukulata alip dagitayim..

• maestro35 M kullanıcısına yanıt
    Gecmis olsun..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Maestro geçmiş olsun.

• Coook gecmis olsun Maestro, bu olayin nedeni sanirim suzukinize yeterli miktarda nazar boncugu takmamaniz 😊.... Tum sakarlar sizin gibi dikkatli sorumlu suruculeri bulur...Bu pazartesi bizim evin yanina yildirim dustu. Yan binanin belki 400 kg lik tugla traveryen bacasi patladi. Sitede 50 metre oteye bile yumruk buyuklugunde parcalar dagildi. Savas alani gibiydi. Bizim sx4 un catisina iki beton parcasi dustu. Ama camlara birsey olmamis. Iyiki nazar boncuklari koymusum😊

• sakin35 S kullanıcısına yanıt
    Sagolun..
    Arabada dualar eksik degil velakin Nazar boncugu yok harbiden ;)

En kisa zamanda alayim..

• firat74 F kullanıcısına yanıt
    Merhaba, sizinkine benzer bizim yaşadığımız titreme, devir düşüklüğü ve rölantide stop etmesi sorunu vardı, subaplar değişti, şim kesildi vs. olmadı, bobinlerden eski görüneni değiştirdik çözüldü. imkanınız varsa bobinleri kontrol etmekte fayda var.
  • ERIKCI kullanıcısına yanıt
    Ayni mevzuyu bende yasadim.. hala icimde yaradır.. Acaba supaplari bosunami degistirdim diye.. ;)

• quote:

Orijinalden alıntı: ERIKCI

Merhaba, sizinkine benzer bizim yaşadığımız titreme, devir düşüklüğü ve rölantide stop etmesi sorunu vardı, subaplar değişti, şim kesildi vs. olmadı, bobinlerden eski görüneni değiştirdik çözüldü. imkanınız varsa bobinleri kontrol etmekte fayda var.
    Ateşleme bobini yenisini alıp sanayide değişirler mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: firat74

Ateşleme bobini yenisini alıp sanayide değişirler mi?

Alıntıları Göster
    Değiştirilir, Bobinin değişimi diğer parçalara göre çok daha kolay.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ERIKCI

Değiştirilir, Bobinin değişimi diğer parçalara göre çok daha kolay.

Alıntıları Göster
    Baktırayım. Teşekkür ederim.

• Merhaba, yaklaşık 6 ay önce 2009 sx4 aldım. Aldıktan kısa süre sonra fark ettim Çukurlarda veya parke taşlı yollarda alt taraftan takırtı sesleri geliyor. Bazen ses az bezen çok fazla oluyor. Servise ve iki farklı ustaya gösterdim. Direksiyon kutusundan kaynaklandığını söylediler. Servis direksiyon kutusu için 9 bin TL gibi uçuk bir rakam söyledi. Van da yaşıyorum Suzuki ile ilgilenen yetkili servis dışında özel servis yok. Sorunun ciddi olmadığı söylendi ama ses sinir bozucu ve ilerledikçe daha ciddi sorunlar yaratabilir. Direksiyon kutusunu uygun fiyata temin edebileceğim bildiğiniz bir yer var mı? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

• ÜmitBarış Ü kullanıcısına yanıt
    Selamlar..

İşi bilen herhangi bir tamirci o direksiyon kutusunu söker illaki tamir eder.. Maalesef Tamircilik te çoluk çocugun eline kaldi.. Servis te halt etmiş.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-suzuki-sx4-direksiyon-kutusu-811889215/detay

Şu ilana gözativer ararsan uyarmi uymazmi bilgi verirler.

Birde şu videoyu izle biraz için rahatlar belki..

https://www.youtube.com/watch?v=KZwKdo2UlLY&feature=youtu.be

Direksiyon kutulari modele gore farkli olabilir o yuzden iyi teyit etmek gerekir..

https://www.parcamarketim.com/u/1676/suzuki-yedek-parca/suzuki-sx4-direksiyon-kutusu-2013-2016.html

Burada sifirlar var.. bence sifir i tercih et öncelikli..

Geçici ayar

https://www.youtube.com/watch?v=DPgkSjbcnEY&feature=youtu.be

Çikmaci bir arkadas var ona bir sorayim.. varsa numarasini veririm..

• suzuki sx4 hb 2013 beyaz

*** DH SUZUKİ SX4 KULLANICILARI KULÜBÜ ***[/center]

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selam arkadaşlar. Ben İstanbul'da ikamet ederken bu otoyu, Maltepe^deki acentasından sıfır olarak satın aldım. arabam 2012 ikinci yarısı imalatı olup GXL OTOMATŞK BENZİN'lidir. O gündenberi de3 kullanmaktayım. Önceki otom yine sıfır a cenreden almıştım 1998 TOYOTA CORALLA idi. Hatta acentaya benim corollayı verip bu otoyu almıştım. İki senedir Marmaris İÇMELERDE yaşamaktayım. Yaşim 80 yola şimdilik devam. Allah hepimize sağlık sıhhat versin.Sizi FORUM'dan taniorum. Uzun zamandır yazılarınızı takip etmekteyim. Kusurumuz bilgisayar dünyasına yaşımız itibariyle geç tanışmış olmamızdır.Artık sık sık yazarım. Unttum otom 35.000 km. dedir. Şimdilik hoşçakalın.

• ören yeri Ö kullanıcısına yanıt
    Hoşgeldiniz.
    Forumun en eskilerinden olarak bir kaç şey yazayim.
    2012 senesi Nisan ayinda 2011 GL otomatik aldik.
    Bu zamana kadar araliksiz en faxla kullandigim araç oldu bu.

Forum Suzuki fanatigi olmayıp degerli Arkadaşlarla arada hal hatir sordugumuz ve varsa ufak tefek problemlerde fikir alisverisi yaptigimiz bir ortam.
    Farkimiz markayı övmeyip ama severek kullandigimiz araçlarimiz araciligi ile hoşsohbet yapmak..

Bu arada hemen araya reklam koyayim.. Youtube kanalima beklerim. :)

https://www.youtube.com/channel/UCYTNLj6-Xd9tZCDZ3Oqk4qw

Ben İzmirdenim yaşim 49 .. özel sektörde Mekanik üzerine çalişmaktayim.

Canınız istedigi zaman istediginiz konuda buraya yazabilirsiniz illaki okuruz. Yaşınızın verdigi tecrübelerden yararlanmak bizi memnun edecektir.

• Evet bunların hepsini biliyorum, yazdığım gibi 2013 den beri forumu takiı etmekteyim. Alakanıza ayrıca teşekkür ederim. You Tube kanalınıza üye oldum. Hayırlı olsun. Demek bu yaşlarda bir çok şeyi yapacak zamanı bulabişiyorsunuz.. Adama sormuşlar . Büyük adam kime denir?diye Her şeyi yapacak zamanı bulan kişiye denir demiş bilge kişi. TEBRİK EDERİM.

• Hey gidi SX4 forum

Eski canlılık yok ama yine de ayakta duruyor maşallah. Aramıza yeni katılanlara hoşgeldiniz diyorum.

Arkadaşlar ben de 6. yılımı doldurmak üzereyim SX4 ile (2010 model 1.6 GLX Otomatik Benzin+LPG). Belki de ilk aracım olduğu içindir ama sürüş keyfi, tipi, sorunsuzluğu ile gönlümdeki yeri ayrı keratanın. Yine de artık veda vaktinin geldiğini hissediyorum Şehir içindeki pratikliğine ve LPG ile uyumundan gelen tasarrufuna vs. diyecek olmasa da uzun yola çıktığım zaman hem bagaj konusunda hem de performans konusunda biraz yormaya başladı beni.

Bu arada 2. el piyasası da uçmuş gitmiş. Ben aracımın piyasasını hala 45-55 bin arasında biliyordum ama mevcut ilanlara baktığımda fiyat aralığının 70-80 bin seviyesine geldiğini gördüm. Herneyse. Bu arabayı alırken yine böyle geceli gündüzlü araştırmalar yapmıştım fakat SX4'ten haberim yoktu. Arabalar ve teknik özellikleri konusunda çok bilgim olmadığı için o zamanlar kıstasım "piyasada fazla olmayan, kendine has bir stili olan" birşeylerdi. Neticede tesadüfen AVM otoparkında gördüğümüz SX4'ü çok beğenmiştik. Akabinde internette araştırdığımız zaman bu forumu bulmuş ve ağzından bal damlayan kullanıcıların da varlığını görünce hemen karar verip almıştık

Şimdi tekrar bir karar verme sürecindeyiz. Her büyük çaplı satın alma öncesi kampa girip, birkaç ay mesai yapan birisi olduğum için bunun da uzun süreceğini hissediyorum. Bütçem 200 bin ₺ seviyelerinde olacak. 2 haftadır araştırma-inceleme yazıları okuyorum, test videoları izliyorum.

Aslında gönlümde yatan araç marka olarak Mazda. Model olarak ise Mazda 3 en ideali olarak duruyor. Her şeyiyle çok beğenilen, sorunsuz, karakteristik bir araç olduğu malumunuz. Ama işte konu performansa gelince bi burukluk oluyor. İkinci eli piyasası vesaire umrumda değil ama o performans konusundaki genel memnuniyetsizlik keyfimi kaçırıyor. Ki mutlaka test sürüşü yapacağım nihai kararımı vermeden o ayrı konu. (HB-Sedan konusunda kararım Sedan ama henüz dizel-benzinli konusunda netlik yok).

Bir diğer f/p seçeneği ise aşina olduğumuz yeni Suzuki Vitara. Baktığım zaman 2-3 yaşlarında güzel araçlar var ama yakıt konusunda soru işaretlerim var. Özellikle SX4'ün LPG bittikten sonra benzine geçtiğinde ne kadar hoyratça yakıtı içtiğini bildiğimden aynı düzen Vitara'da da devam ediyor mu merak ediyorum. Muhtemelen çok uyumludur ama LPG ile uğraşmak istemiyorum artık.

Biraz daha limitleri zorlayıp 6-7 yaşlarında dizel otomatik üst segment araçlar da radarımda bu arada. BMW X1, Audi Q3 gibi.

Son yıllarda SUV piyasında söz sahibi olan fransızları da yakından takip ediyorum. Kağıt üstünde çok iyi duran Citroen C5-Aircross, görünüş olarak çok itici geldi bana. Peugeot 3008 ise artık her yerde karşımıza çıkıyor. Sürücüsünü özel hissettirecek duyguyu vereceğini sanmıyorum :). Bunlar psikolojik şeyler tabii.

Konu biraz uzadı, içimi dökmüş bulundum. Netice olarak sizlerden öğrenmek istediğim SX4'le vedalaşanlar hangi araçları tercih ettiler? Veya benim gibi yeni bir modele geçmek isteyenler ne düşünüyorlar? Bir de benim seçeneklerim hakkında ne dersiniz? Vakti olup da yardımcı olan çıkarsa çok memnun olurum.

Hepimize kazasız belasız sürüşler diliyorum.

• 
Sayfa: önceki 899900901902903
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.