Şimdi Ara

DH Otomobil ÖNERİ KUTUSU ve KISAYOLLAR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
702
Cevap
5
Favori
90.544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

DH Otomobil ÖNERİ KUTUSU ve KISAYOLLAR

(En Son Oy Tarihi: 15.8.2017)
Giriş
  • ::::: DH Otomobil Genel ÖNERİ KUTUSU :::::

merhaba arkadaşlar...

Motorlu Araçlar bölümünde yaşadığınız sorunları, her türlü önerilerinizi, yapıcı eleştirilerinizi ve sorularınızı burda belirtebilirsiniz.

teşekkürler...

not: öneri yaparken, yanlızca bir post hakkımız olması gerektiğine inanıyorum çünkü böylece istediğimiz önerilerimizi max. da yazıp istediğimiz şekilde değiştir komudu ile değiştirip revize edebiliriz vede hiç bir şekilde alıntı komudunu kullanmayarak birbirimize atıfta bulunmamış ve gereksiz tartışmalara girmemiş oluruz.

.....Konu açmadan önce kullanılabilecek kısayollar.....

TEKNİK BİLGİLER İÇEREN KONULAR

**MAKİNE MÜHENDİSLERİ Platformu ve teknik konular...
    **TASARIMCILAR ve meraklıları.
    **100 OKTAN ile 95 OKTAN arasındaki farklar.
    **Arabanın YAKITINI KESERSEN (Cut-off) ne olur?
    **BOŞTA GİTMEK Sakıncalımı?
    **BOYALI Araç alınırmı??(KAPORTA-BOYA Hakkında genel bilgi)
    **FSI / VVT-I motor teknolojileri
    **TUNING / MODİFİYE SİTELERİ Burada toplandı
    **OTOMOBİL Teknik Terimler ve Bilgiler KÜTÜPHANESİ (alıntı)
    **YAKIT TASARUF cihazları (MotorSilk Boron, Ekoyak tarzı mıknatıslı aparatlar.)
    **Emniyetli ve İLERİ SÜRÜCÜLÜK teknikleri
    **MOTOR, donanım, şasi kısacası arabadan anlayanlar
    **HYBRID Araç Dünyası
    **CHIP TUNING hakkında...
    **SUYLA ÇALIŞAN Otomobil Başarılı Oldumu?
    **CARBON CLEAN (karbon temizleme)
    **BP ultimate
    **Sık sık MOTOR FRENİ kullanmanın ne gibi sakıncaları olabilir?
    **Triger(zaman) Kayışı ile ilgili herşey
    **Otomobillerde Aerodinamik
    **Doğru Viraj Dönmenin İpuçları .
    **Otomobillerin Teknolojik Gelişim Kronolojisi ..
    **Araçlarda Verimli Yakıt Kullanma Kılavuzu.
    **Otomotiv Kısaltmaları ve Terimleri Kaynağı

....Araç ekipmaları ile ilgili konular....

**OTO MÜZİK Sistemleri /Cd çalar/Hoparlör/Anfi
    **HAVA YASTIKLARI ile ilgili bilgiler uyarılar ve kullanımı
    **JANT ile ilgili tüm paylaşımlar
    **XENON Farlar, Otomobil Aydınlatma Sistemleri,
    **PHILIPS DIAMOND VISION (far üzerine)
    **KLİMA ile ilgili herşey.
    **LASTİK Hakkında herşey..(iyi lastik- kötü lastik)
    **DEBRİYAJ BASKI balatasının bittiğini nasıl kontol edersiniz...
    **BASKI BALATA Niye erken biter...?
    **OTO DERİ döşeme
    **MOTOR YAĞI, Motor yağı değişimi ve süresi.
    **BUJİ kaç km de değişir? [ Buji hakkında herşey]

....LPG li araçlar ile ilgili konular....

**LPG Montajı ve Kullanımı ile ilgili herşey
    **En ekonomik dizellere hodri meydan!!! (DİZEL - LPG Kıyaslaması)?

....DİZEL araçlar ile ilgili konular....

**Bir Diesel, Nasıl Daha Az YakaR..
    **DİZEL Araçlarda TURBO Hakkında
    **TURBONUN Bozulduğu nasıl anlaşılır.
    **BİO DİZEL Yakıt
    **SUPERCHARGER VE TURBO arasında fark varmı?
    **DİZEL mi? BENZİNLİMİ mi ? Neden?
    **DİZEL araçlardaki SIKINTILARINIZ.
    **DİZEL araba kullanma tekniği bilgileri

DİĞER GÜNCEL KONULAR

**DH MOTORSPORLARI VİDEO GALERİSİ
    **DH MOTORSPORLARI RESİM GALERİSİ
    **Arabanız Şehir İçinde NE YAKIYOR
    **KULLANDIĞINIZ otomobiller hangileri
    **YENİ/İKİNCİ EL - Yedek parça/Aksesuar - Arayanlar/Satanlar.
    **TRAFİK SİGORTASI , Kasko , Plaka v.s |Soru,Sorun ve Görüşleriniz|
    ** O ve ikinci el TRAFİK, TESCİL, DEVİR, RUHSAT, PLAKA işlemleri.
    **DİREKSİYON SINAVINDAKİ arabanız?
    **BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik / pasta cila
    **ARAÇ ALIRKEN Bilinmesi gerekenler..
    **ORTAKLIKLAR, aynı platformda üretilen modeller.
    **Araba SEGMENTLERİ.
    **LÜX SINIF OTO REHBERİ
    **BMW Resimler Modeller, Özelliklerle Tarihi Kronoloji
    **Volvo Resimler Modeller, Özelliklerle Tarihi Kronoloji
    **Arabanız Şehir İçinde NE KADAR YAKIYOR
    **Otomobil ŞEMALARI (otomobil kesit resimleri)
    **Otomobil firmalarının ESKİ İŞLERİ
    **İLKYARDIM

**Filmler, Diziler ve UNUTULMAZ Otomobiller
    **En tipsiz araba...?
    **BİRBİRİMİZİ NE KADAR TANIYORUZ ??
    **TESİSATTA DİNLENECEK ŞARKILAR??
    **Otomobilimizde gizlenmiş KÜÇÜK AYRINTILAR
    **DH Otomobil KOMİK resim ve linkler
    **OTOMOBİL GEYİKLERİ

Not 1: Bu tarz bilgilerin yoğun olarak paylaşıldığı veya yeni açılan takımların topiklerini bize pm atabilirsiniz

Not 2: Aranılan soruların cevapları ilgili topiklerde bulunmadığında yine o topiklerde soru sorularak topiğin güncellenmesi ve zenginleşmesi sağlanabilir. Bu sayede dh sakinlerini de rahatsız eden topik kirliliğinin önüne geçilmiş olunur.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• ya kaos falan yok..
    ben 2002 yılından beri dh tayım belki en kıdemlinizim aranızda..
    ama bu kısım böyleydi böyle gider bence..
    çomak sokmanın alemi yok bence
  • Kaos denemese de bir kargaşa var.

Hangi arabayı almalıyım turu bir alt konu açılırsa insanlar orada milyon kere punto-clio, doblo-caddy karşılaştırması yapsalar da diğer bilgi içeren konulara engel olmaz. Bu konulardan sıkılmış olanlar da o başlığa girmezse sorun kalmaz.

Bir de bence daha önemli yapılabilecek şeylerden birisi de...
    Çok sayfaya ulaşmış konulardaki, kamu yararı olmayan postların silinmesi olabilir.
    Mesela "+1", "haklısın", "lpg sucks" türü postlar. Çünkü adam giriyor bakıyor başlık 50 sayfa olmuş. Kim uğraşacak deyip sorusunu meydana soruyor. Halbuki topic kısa olsa açıp okuyacak.
    Hatta daha da kökten çözüm... Çok sayfaya ulaşmış topiclerin içindeki can alıcı kısımları sık sorulan sorular türünde bir araya getirip yeni bir başlık açmak olabilir. Eski başlık da silinmek yerine kilitlenirse o kadar emek verip oraya bilgi yazmış olanların emeğine saygı gösterilmiş olur.

İlk sayfayı incelerseniz bu 2 değişiklik ile, ilk sayfadaki post kirliliği yarı yarıya azaltılmış oluyor.

• topic karisikligini onleme amaciyla birkac gun once yapici bir onerim olmustu fakat siz yoktunuz sanirim.

emre. ve Gkhn_ onerime sicak baktilar. Fakat bazi kendini bilmezler yuzunden konu silinmek zorunda kalmis, emre. gerekli aciklamayi yapti bana sagolsun. Degelerlendirmeye alinmis onerim.

O yuzden onerinin ne oldugunu tekrar yazmiyorum buraya kendisine sorarsan soyleyecektir
  • SERKES ; ÖNCELİKLE 1 HAFTA ARADAN SONRA TEKRAR ARAMIZA HOŞGELDİN

BAHSETTİĞİN KAOS ORTAMI NEDİR TAM OLARAK ANLAYAMADIM. EĞER DAHA ÖNCE ÜZERİNDE TARTIŞILMIŞ KONULARIN TEKRAR TEKRAR AÇILMASINI KASTEDİYORSAN BU KONUDA YAPILABİLECEK FAZLA BİRŞEY YOK. YÖNETİCİLER BU TOPİKLERİ FARKEDİNCE KİTLİYORLAR ZATEN.
  • BU ARADA BİDE FUTBOL FORUMUNA Bİ BAKIN DERİM. ORADA İŞ İİCE ÇIĞRINDAN ÇIKMIŞ . 2 DAK. DAYANAMADIM ATTIM KENDİMİ DIŞARI KÜFÜRLERMİ DERSİN HAKARETLERMİ DERSİN... RESMEN TARAFTARI OLDUĞUM TAKIMDAN UTANACAK DURUMA GELDİM.
    ZATEN BÜTÜN ÜYELİĞİM BOYUNCA EN FAZLA 2-3 MSJ ATMIŞIMDIR FUTBOL FORUMUNA. BUNDAN SONRA GİRİP GÖZ GEZDİRMEYİ BİLE DÜŞÜNMÜYORUM
  • 1- şunu mu alayım bunu mu alayım tarzı topicler başka bir başlık altında toplanmalı.. Araba seçimi olabilir mesela

2- nasıl yanlanır, nasıl makasa girilir, 1. viteste max kaç yapılır, şimdiye kadar en çok kaç gördünüz gibi topicler direkt kitlenmeli..

3-sürekli ''+100, bencede, ..'' yada sadece smiley koyarak sırf post kazanmak için atılan cevaplar yasaklanmalı,mesajı atan kişi uyarılmalı tekralaması durumuda ceza verilmeli..

4- tek marka veya modele körü körüne bağlanmış ,bir markadan başka araba tanımayıp sapkınlık derecesinde fanatik insanlar için yapılacak birşey yok maalesef.. bu tür o kadar çok insan sayabilirmki,onalrın attığı cevapları okumuyorum bile. çünkü ne yazacağı önceden belli insanlar bunlar.
  • alysentr

robespierre

quote:

Benim naçizane tespitlerim ve önerilerim:
    Tespitler:
    1- Ne almalıyım topicleri otomobil forumunu adeta boğdu.
    2- Caddy-Combo-Doblo-Connect-Partner tartışmalarından ve karşılaştırmalarından gına geldi.
    3- 220 yaptım, 260 kadran var oğlum vs. tipi topicler kusturdu ve bezdirdi.

Önerilerim:
    1- Ticari araçlar üst topiği açılsın, ve ticarilerle ilgili her türlü tartışma ve karşılaştırmalar orada yapılsın.Bir daha caddy-doblo tartışması açan veya soru soranın topiği kilitlensin.
    2- Focus, C-MAX, Grande Punto gibi marka-model topikleri çok faydalı. Bir ara 50 tane Punto topiği okuyorduk. Şimdi derli toplu oldu. Örneğin "corsa direksiyon kutusu" başlıklı mesaj direkt opel topiğine yönlenebilir. Bu konuda sorusu olan fikri olan orada beyan eder. Ne almalıyım diye merak edip foruma soran arkadaşlar da bu araçları kullananlarla direkt fikir alışverişinde bulunabilirler.
    3- Tıpkı LPG gibi dizel-boya kaporta- mekanik vs topicler çok faydalı olur. Mesela ben boyayla ilgili bir sürü bilmediğim seyi serkes1 arkadaşın yazılarından öğrendim.
    4-Deneme sürüşleri ve izlenimler topiği olabilir.

Tüm arkadaşlara saygılarımla.

Jackal78
    iyiki uzaklaşmışım oralardan

• forum bir amacı da bilgilendirme olmalı bence , zaten bizim millette en eksik olan şey de bu .
    Bilgi var belki ama tartışmalı çoğunlukla .İşte forum bu tartışmalı olarak bilinen konulara ışık tutabilecek ve sonuçta da bu konuyu kapatabilecek şekilde olmalı veya böyle olması istiyorum derim.
    Konu uzun süre tartışıldıkdan sonra bir özet bir sonucu olmalıki , kapatılan veya az kullanılan forum a gönderme yapıldığında aynı konuyu merak edenler onlarca sayfa okumaktan kurtulsunlar .Sonuçta herkes hap gibi özet bilgi istiyor.Detaylar ile uğraşmak istemiyor günümüzde.Ancak benim gibi detayın gizemleriyle uğraşanların bu forumda azımsanmayacak kadar olduğunu gördükçe takip etme hevesimde artıyor.Onur arkadaşımızın dediği gibi bazen bilgi seviyesinde büyük boşluklar olabiliyor.Ama önemli değil bunlar .Önemli olan bilinç oluşturabilmek.Bizi batı medeniyetlerinden ayıran en büyük fark bu.BILINÇ EKSİKLİĞİ artık kanser gibi bütün insanlara ve kurumlara işlemiş .Bunu kırmak ve yeni bir bilinç oluşturmak gerekiyor.

• Birde hep aklıma geliyor unutuyorum , ikonlara bir iki ek yaparak linkli konulara erişilebilme sağlanabilir.Alt konu veya benzer konular tıklayarak buradan sörf yapılabilir.Bütün veri tabanlı arama motorlarında var bu tür aramalar.Benzer konular başlığı altında .

Bu önerimi yöneticiler ,uygulanabilir olursa eğer ,dikkate almalarını istiyorum.
  • ya acaba marka topiclerimi açılsa ama oraya o markaya mok atmak isteyenler gelir, her şeye alt başlık yapsan bu sefer topic açacak yer kalmaz aman üf ne zor işmiş bu Allah kolaylık versin yöneticilere
  • Bana kalırsa tekrar maddeleyerek yazayım:
    1- Ticari araçlar üst topiği olmalı: Forumda yeni bir doblo-connect-caddy sorusu hemen kilitlenmeli veya silinmeli.
    2- Test sürüşleri ve izlenimler üst topiği olmalı: Ben geçen gün fuarda pek çok aracı detaylı biçimde inceledim ve buraya da yazdım. Sizlerle paylaşmak için. Böylece şu nasıl bu nasıl gibi topicler yerine "inceleyen ve kullananlar varmış gidip bakayım" diyebilir insanlar.
    3- Mesajların üslup ve adabına dikkat edilmeli: "Caddy'de 220 yaptım daha da giderdi" gibi magandalığı özendirecek topicler, "2 viteste 150 gördüm oğlum ben" gibi çoluk çocuk topicleri hemen silinmelidir bana göre. Bu adamlar sokakta bizlerin çoluk çocuğunu tehdit ediyor. Ayrıca geçen gün Santa Fe'yi incelemiş ve aylar önce de RAV 4 üzerine bir inceleme yazısı yazmıştım. "Kore jipi la o" "Range Rover tokatlar" gibi cevaplar yüzünden soğudum bir şey yazmak istemiyorum.
    4- Boya-kaporta, mekanik, lastik, dizel-benzinli karşılaştırmaları, (kaç yakar soruları)yakıt tüketimleri, lpg , yürüyen aksam vs. gibi topicler teknik yardım adı altında toplanabilir veya ayrı ayrı olabilir. Bu tip topiclerden çok şey öğreniyoruz.
    5- City'mi Focus mu?, megane mı jetta mı, punto mu clio mu soruları marka topiclerine yönlendirilirse, en iyi şekilde kullanıcılardan bilgi alınabilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar saygılarımla.

• robespierre gibi düşünüorum bende
    bence sınıflandırma...

ticari araçlar - arıza ve teknik yardım - araç alım satımı - bizim testlerimiz ve araçlarımız şeklinde olmalı - yakıt sistemleri - haberler ve duyurular..

bizim testlerimiz ve araçlarımız kısmında artık ford fiat renault gibi gruplar oluşumlar olabilir.. ona kimse bişi demez...
    bölelikle herkes aradığı şeyi rahatlıkla bulur..
    yeni bi araç mı çıkcakmış haberler kısmına yazılır ..
    arabasıyla ilgili sorunu olan arıza kısmına yazar.. oraya da ona göre uzman arkadaşlar takılır vs..
    bizim testlerimiz ve araçlarımız için hepimiz bir başlık açarız.. kulllandığımız arabayla ilgili.. örneğin ben bi fiesta incelemesi yaparım altıma onla ilgili kullanmış olanlar görüşlerini yazar .. aynı şekilde onur borayı akıncl arkadaşımız palio yu inceler vs..
    bölece arayanlar bilgiye daha kolay ulaşmış olurlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rechtsanwalt -- 22 Mayıs 2006; 16:31:16 >

• Her araç markasına ayrı bir bölüm yapılsa..Nasıl olur....
  • hoşgeldin serkes..

msn e geldiğinde durum değerlendirmesi yaparız..düzenlemeler için gelen önerilerle ve kendi önerilerimle baya birşeyler not aldım.

Gkhn_ la da birlikte inşallah birkaç günde sonuçlandırırız..
  • bende yeniyim bildiğim bir konuda yardımcı olmak istedim.bir topic açtım.düşünüyorumda belki açılan topic isimlerini yöneticiler değiştirebilir.belkibende yanlış başlık attım konu olarak yani yönetici şunu diyebilir.arkadşım senin konu başlığını......................şöyle yapalım diye.mesela sigortayla ilgili bir topic var her türlü sigorta konularında yardımcı olunuyor.ama başka bir topic açılmış sizkaskonuzu kime kaça yaptırdınız falan diye o arkadaşta yöneticiydi galiba arkadaşım bu konuyla ilgili topic var .neden başka açıyorsunuz diye bir uyarı vardı.demek istediğim özellikle yardım konularında konu başlığıklarını değiştirebiliyorsa yöneticiler değiştirsin.müdahale etsin.
  • Bence marka gruplaşmalarındansa, modellerin konuları açılmalı. Hatta modlar getz, Focus topikleri gibi piyasada çok kullanılan ve sürekli birdaha birdaha yeni konu olarak açılan modeller için sabit kkonu başlıkları açmalı ve sonradan açılacak modellerle ilgili konuları bu toplu başlıklara yönlendirerek direkt kitlemeli bence.

Marka gruplaşmaları ise sonucunda marka fanatikleri doğurabileceğinden markadan çok modeller üzerine konular açılıp bilgi paylaşımı yoluna gidilse daha uygun olur heralde.Hem şu arabamı iyi bumu diye soranlarda bu model konularını okuyarak karşılaştırmalı kararları daha kolay verebilirler.

Şu kadar param var ne araba alayım gibi konu başlıklarıda forum kalabalıgı yaratmaması açısından ayrı bir bolume taşınsa iyi olur.

Ayrıca teknik konular ve konu başlıkları hemen 2. 3. sayfalara düşüyor. Ben açıkcası artık sadece bilgi edinmek amaçlı teknik konuları takip edmeye çalışıyorum ve takip ettiğim çoğu konuyu bulmakta zorlanır oldum.
    Bunun için "otomotivle ilgili güncel konular ve teknik bilgiler" gibi bir ayrı konu başlığı açılırsa daha faydalı olacagını düşünüyorum.

ayrıca emre ve serkes arkadaşlarımızın mod olması ile birlikte forum çok daha güzel bir hal alacaktır umarım.

• bunu atlamamaya çalışacaz...
    quote:

Orjinalden alıntı: hakan1111

bende yeniyim bildiğim bir konuda yardımcı olmak istedim.bir topic açtım.düşünüyorumda belki açılan topic isimlerini yöneticiler değiştirebilir.belkibende yanlış başlık attım konu olarak yani yönetici şunu diyebilir.arkadşım senin konu başlığını......................şöyle yapalım diye.mesela sigortayla ilgili bir topic var her türlü sigorta konularında yardımcı olunuyor.ama başka bir topic açılmış sizkaskonuzu kime kaça yaptırdınız falan diye o arkadaşta yöneticiydi galiba arkadaşım bu konuyla ilgili topic var .neden başka açıyorsunuz diye bir uyarı vardı.demek istediğim özellikle yardım konularında konu başlığıklarını değiştirebiliyorsa yöneticiler değiştirsin.müdahale etsin.
  • arkadaşlar olmazsa olmazda aklıma geldi paylaşmak istedim.bir üst konu olsa açılan ilk topicler orda toplansa yöneticiler.konunun durumuna göre topicin geleceğine karar verse nasıl olur.mesela o üst konuda iken kimse cevap yazmasa yönetici topiği onaylayınca .topic devam etse nasıl olur.yöneticilere epey bir işçıkar ama kirlilik önlenebilir gibigeldi bana.tabi teknik olarak böyle bir şey mümkünmü bilmem ama.o üst konuda iken topic cevap yazanlar uyarılsa.
  • mesela ben bir konu daha açmak istiyordum ama artık çekiniyorum.gereksiz denir diye.buda çalınan araçlar içindi.brikaç şekilde hemde epey ilgiç olaylar oluyo araçlar çalınıyo bir konu başlığında toplamak ve herkesin başına gelen bu olayları tedbir amaçlı paylaşmak isterdim ama çekiniyorum artık.ama dediğim gibid enemelik olarak üst konu olsa oraya yazardık bu konuyu açmak istiyorum diye yönetici bakardı ilginç ve kayda değerse topic olarak devam ederdi.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.