Şimdi Ara

★DH Muhacırları | Göçmenler Toplanıyoruz (318 Olduk) ★ (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.326
Cevap
21
Favori
86.153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Birgün zencinin biri cenazeye katılmak ister ama siyah kıyafeti yokmuş. Sonra b......i fikir gelmiş aklına... demiş ki,
    - Ben zaten zenciyim vücudum siyah çıplak gideyim kimse farketmez.
    cenazeye gider ve arkadaşına sorar :
    - Kıyafetim nasıl ? diye.
    Arkadaşı cevap verir:
    - Kıyafet güzelde kravatı aşağıda bağlamışsın ツ

• yaşanmış bi kravat muhabbeti vardır, bulgaristan göçmenleri arasında meşhurdur

bide yugoslavların arasında meşur bi kuş-şarap-rahip muhabbeti vardır .

bulursanız okuyun ...
  • Selamlar.

1959 Eski Yugoslavya'dan göçmüşler bizimkilerde.Eklerseniz sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: efk0

Selamlar.

1959 Eski Yugoslavya'dan göçmüşler bizimkilerde.Eklerseniz sevinirim.

valla eski yugoslavya çok güzelmiş. eniştem gitmiş anlatmıştı. 80 lerde herkezin kardeş gibi yaşadığı bir ülke. orada yaşamak isterdim ...

bu kapitalist sistem nereye girse sömürüyor harbiden. ( komünist değilim )

★DH Muhacırları | Göçmenler Toplanıyoruz (318 Olduk)  ★

ben yatar iyi geceler herkese
  • İyi geceler Bursalı

45 - 90 arası Balkanlar güzeldi, hiç değilse barış içindeydi insanlar.

Geçen gün şunu gördüm: "Her göçmen için Türkiye bir pişmanlıktır." diye, gerçektende öyle. Dedem, Edirnede göçmen misafirhanesinde yattığım ilk gece küfür etmeye başladım neden geldim diye, hepte ederdi rahmetli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mechaniker

İyi geceler Bursalı

45 - 90 arası Balkanlar güzeldi, hiç değilse barış içindeydi insanlar.

Geçen gün şunu gördüm: "Her göçmen için Türkiye bir pişmanlıktır." diye, gerçektende öyle. Dedem, Edirnede göçmen misafirhanesinde yattığım ilk gece küfür etmeye başladım neden geldim diye, hepte ederdi rahmetli.

benim dede hayatındaki ilk kürdü, bulgar polisinin yanında görmüş . isim değişikliği dalgasına. bulgarca biliyormuş, türkçe tercümanlık yapıyormuş konuşmayan türklere .zormuş o devirler.
  • İyi geceler.

@Mechaniker bende dedemle 2 gecede bir muhabbet ederim,sürekli anlatır yaşadığı-gezdiği yerleri.(4. sayfadaki klarnet çalıyor aynı zamanda,hoş oldu yahu )En son gidişide 3-4 yıl önce,cami yaptırmışlardı akrabalar ile.

Vize uygulaması yok Makedonya'ya,gitmek istiyorum 1 ay falan ama bakalım ne zaman denk gelicek

edit birde şu var,arsalarını,evlerini,hayvanlarını yok pahasına satmak zorunda kalmışlar.Tamam barış içinde yaşamışlar ama göç dönemi çok sıkıntılı geçmiş.Türkiye'deki ilk iki yıl kimliksiz,muhacır belgesi ile dolaşmışlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnrbK -- 13 Mart 2011; 2:39:41 >
  • Babam anlatıyor, 78'de ortaokula gidiyormuş, ayrıca Güreş yapıyormuş spor olarak. Tabii Sporda bize devlet bakıyordu diyor, kebapçeler falan önümüzden akıyor böyle el üstünde tutuluyoruz falan, 5 kuruşta para vermiyoruz spor yapmak için diyor. Kız arkadaşlarımız falan vardı diyor, sinemaya giderdik onlarla. Ulan türkiyeye bi geldik, lağımlar sokaktan akıyor, eşofmanla sokağa çıkınca pijamayla dışarı çıktı diyorlar, spor için para vereceksin, tabii ucuz yerler pislik içinde öğretmenlerde hay huy bilirsiniz az çok... Bakkalda torba yok, gofreti kağıda sarıyorlarmış...

Ulan patagonyaya geldik sandım diyor ilk 2 sene, nerden nereye geldik diye o da zorlanmış . Türkçe okumayıda gazetelerden öğrenmiş

89 sonrası göçmenlerin çoğu hala vatandaş olamadılar ve olamayacaklar. Kaç yıldır göçmen belgesiyle yaşıyorlar...

Babam tam bulgaristanın dağılma döneminde gitmiş, yıl 90-91 falan işte. Dedemlerin Türkiyeye gelmeden önce, 1 dükkanları 1 evleri varmış. Giderken satmışlar bunları. Bulgaristan dağılıncada 1.derece akrabaların bu mülkleri devletten alma hakları olmuş. Fiyat sormaya gittim diyor, ev + dükkana 1500$ fiyat çekmişler, cebindede 1500$ parası varmış. (Rakam yanlış olabilirde, bu kadar komik bir rakam gerçekten) Alayımmı almayayımmı derken boşver dedim diyor, sonrada Dedemin üvey kardeşi almış Dükkanla evi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mechaniker -- 13 Mart 2011; 1:49:59 >
  • Yazın benide.

Yeni Mahalle-Üsküp/Makedonya

Not:Büyük dedem nam-ı diğer Bilal Aga köyün ağasıymış.Dedem de yerel yağlı güreş şampiyonudur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tatbkath -- 13 Mart 2011; 3:00:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tatbkath

Yazın benide.

Yeni Mahalle-Üsküp/Makedonya

Not:Büyük dedem nam-ı diğer Bilal Aga köyün ağasıymış.Dedem de yerel yağlı güreş şampiyonudur.

Oşgeldin ba cancağzım.

İmzamız var bak, kullanıver .

Başka bir dayım, Bulgaristan Güreş Şampiyonunu askerde yenmiş, Olimpiyatlara yolluyacaklarmış adamı, askerden kaçmış tabii daha önceden , bu adama güvenilmez, bu bizi kapitalistlere satar, ülkeden kaçar diye rapor vermişler, gidememiş olimpiyatlara .
  • quote:

Orijinalden alıntı: smd

Yılmazla konuşmayacaksın demedim mi pat küt
  • La dün annemin baba tarafının arnavut olduğunu öğrendim , Anne tarafınında rum olduğunu Araştırmıyorum baba tarafını tırstım
  • günaydın kızanlar
  • Erkes alıversin bakam birer akıtma

• quote:

Orijinalden alıntı: Mechaniker

Erkes alıversin bakam birer akıtma

Bizde palaçinka derler buna :)
  •  ★DH Muhacırları | Göçmenler Toplanıyoruz (318 Olduk)  ★

resimler çok esikidir, en az 40 yıllık var ...
  • Palaçinka Bulgarcası-Boşnakçası-Makedoncası..., akıtma göçmence

Resimlere karşılık podarak sana be bursalı kızan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mechaniker -- 13 Mart 2011; 10:58:22 >
  • Ekle bırçet Bulgaristan'lıyız bizde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seF[o] -- 13 Mart 2011; 11:59:11 >
  • Olabilir tabiikide :) Akıtmayı ilk defa duyuyorum.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.