Şimdi Ara

***DH MEKATRONİK KLUBÜ*** >>>Güncel<<< (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
564
Cevap
22
Favori
62.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • matematik 1 lisenin aynısı zaten :) basit olarak başlayacak. Benim gördüğüm mat1 de tüm lise konuları işleniyordu. Türev ve en son integral ve integralde alan-hacim hesaplarıyla bitiyordu. Böyle olur muhtemelen. Teknik resimde zaten milimetrik kağıtlara çizimler yapacaksınız. İlerleyen zamanlarda üstten önden ve yandan görünüşler gelecek 3 boyutlu bir cismin. Son olarak finaldede üstü önü yanı hoca verir sen 3 boyutlusunu çizersin muhtemelen :)
  • 3 boyutlu düşünme olayı pekte korkutmuyo aslında. sınıfta herkes oo çok zor ya falan diyo ama pekte öyle degil gbime geliyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: cafyon

Arkadaşlar,
    Mekatronik Mühendisi'nden önce Mühendis olacağınızın farkına varmanız ve sadece önünüze sunulanı yemekten ve hatta önüme birşey sunulsun diye ağlaşmadan önce ilgili konu her ne ise onunla ilgili araştırma yapmanız gerekir. Geçmişte üniversite kitaplıkları, mühendis odaları ve yayınları, bakanlık ve şubelerinin yönetmelikleri gibi ulaşması her kesimden vatandaş için çok da kolay olamayabilen kaynaklar mevcuttu. Ancak internetin bu hızla ve bu genişlikte hayatımıza girmesi her akademik alanda olduğu gibi mühendislikte de hayatımızı hem kolaylaştırırken hem de olası bilgi kirliliği ile kısmen tehlikeye sokmuştur. Uzun lafın kısası benim sevgili mühendis adayı dostlarım: Araştırın. Siz mühendissiniz yahut mühendis olacaksınız. Mühendislikte başarılı olmanın TEK çaresi elbette ki araştırmak değildir. Bir çok şey bilmelisiniz. Ortaokulda yahut lisede okutulan hendese bilen kadıyla hendese bilmeyen kadı'nın öyküsünü bilir misiniz? Bilmiyorsanız, bunu da bir zahmet araştırıverin.

En önemli aracınız ve tabiri caizse yalayıp yutmanız gereken şey, matematiktir. İki çarpı iki eşittir dört değil. "Neden dört, "nasıl dört"tür! "Başka türlü de dört eder mi?"dir. Yüksek matematik ve ileride mühendislik matematiği, mesleğinizi icra ederken sizin diliniz olacaktır. Şeyi, şunun üstüne koyarken aşağı bastırdım değil, bunun matematik modeli, diferansiyel denklemi olacak elinizde. Ağırlıklı olarak fiziksel durumları, geometri, kinematik, dinamik, yapı vs. kullanarak matematik ifade haline getireceksiniz. Çevre şartlarını, yasaları buna uygulayıp çözüm elde edeceksiniz. Yahut analitik çözüm elde etmek olası değilse, sayısal (bilgisayar kullanrak) çözümler bulacaksınız. Çözümlerinizi bütçe ve diğer teknik, hatta sosyal şartlar ile entegre edeceksiniz. Mühendislik bunlardır!

Faydalı bir bağlantı bulamayanlara da şunu salık veririm. Araştırma yeteneklerinizin yanında, inceleme ve anlama yetinizi de geliştirin. Armut piş ağzıma düş ezberi ile edinilecek mühendis titrinden ne kişiye, ne çevresine ne de halkına fayda gelmez. Siz bir paylaşım yapıverin bakalım, beş kişi de devamını getirir... Bir bakmışsınız paylaşım bin olmuş. Ha, sence FAYDALI değil mi paylaşım. O zaman sorarlar sana, fayda kıstasın ne ola ki?

fazla ünlem kullanmışsın.

• bir mekatronik teknikeri olarak beni de eklerseniz sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Leonidas11

bir mekatronik teknikeri olarak beni de eklerseniz sevinirim

meraba bi kaç soru sorabilirmiyim? :) bende bu sene başladımda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nk061

quote:

Arkadaşlar,
    Mekatronik Mühendisi'nden önce Mühendis olacağınızın farkına varmanız ve sadece önünüze sunulanı yemekten ve hatta önüme birşey sunulsun diye ağlaşmadan önce ilgili konu her ne ise onunla ilgili araştırma yapmanız gerekir. Geçmişte üniversite kitaplıkları, mühendis odaları ve yayınları, bakanlık ve şubelerinin yönetmelikleri gibi ulaşması her kesimden vatandaş için çok da kolay olamayabilen kaynaklar mevcuttu. Ancak internetin bu hızla ve bu genişlikte hayatımıza girmesi her akademik alanda olduğu gibi mühendislikte de hayatımızı hem kolaylaştırırken hem de olası bilgi kirliliği ile kısmen tehlikeye sokmuştur. Uzun lafın kısası benim sevgili mühendis adayı dostlarım: Araştırın. Siz mühendissiniz yahut mühendis olacaksınız. Mühendislikte başarılı olmanın TEK çaresi elbette ki araştırmak değildir. Bir çok şey bilmelisiniz. Ortaokulda yahut lisede okutulan hendese bilen kadıyla hendese bilmeyen kadı'nın öyküsünü bilir misiniz? Bilmiyorsanız, bunu da bir zahmet araştırıverin.

En önemli aracınız ve tabiri caizse yalayıp yutmanız gereken şey, matematiktir. İki çarpı iki eşittir dört değil. "Neden dört, "nasıl dört"tür! "Başka türlü de dört eder mi?"dir. Yüksek matematik ve ileride mühendislik matematiği, mesleğinizi icra ederken sizin diliniz olacaktır. Şeyi, şunun üstüne koyarken aşağı bastırdım değil, bunun matematik modeli, diferansiyel denklemi olacak elinizde. Ağırlıklı olarak fiziksel durumları, geometri, kinematik, dinamik, yapı vs. kullanarak matematik ifade haline getireceksiniz. Çevre şartlarını, yasaları buna uygulayıp çözüm elde edeceksiniz. Yahut analitik çözüm elde etmek olası değilse, sayısal (bilgisayar kullanrak) çözümler bulacaksınız. Çözümlerinizi bütçe ve diğer teknik, hatta sosyal şartlar ile entegre edeceksiniz. Mühendislik bunlardır!

Faydalı bir bağlantı bulamayanlara da şunu salık veririm. Araştırma yeteneklerinizin yanında, inceleme ve anlama yetinizi de geliştirin. Armut piş ağzıma düş ezberi ile edinilecek mühendis titrinden ne kişiye, ne çevresine ne de halkına fayda gelmez. Siz bir paylaşım yapıverin bakalım, beş kişi de devamını getirir... Bir bakmışsınız paylaşım bin olmuş. Ha, sence FAYDALI değil mi paylaşım. O zaman sorarlar sana, fayda kıstasın ne ola ki?

Bana laf yetiştireceğine, her sözcüğümün anlamını kavrayarak hayatında uygulamaya gayret et!

• quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar,

Bana laf yetiştireceğine, her sözcüğümün anlamını kavrayarak hayatında uygulamaya gayret et!

tamam gayret ederim!

• quote:

quote:

tabi tabi elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım bekliyorum sorularını :)
  • quote:

quote:

quote:

tabi tabi elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım bekliyorum sorularını :)

Mekatronik teknikeri olduğum zaman çalışabileceğim yerler nerelerdir ? Alıcağım minimum ücret ne kadar olur ? Herkes methediyo mekatroniği. Bide olayın içindekilere soralım bakalım :)

• :D şunu söyleyerek başlamak istiyorum ; öncelikle mekatronik komplike bir bölümdür yani bir makinacı kadar makine bir elektronikçi kadr elektronik bir teknik ressam kadar tasarım-üretim,ve bir otomasoncu kadar da otomasyon bilgilerini öğrenciye yüklerler bu bölümde tabi elektrik-bilgisayar-cnc-plc-kumanda-programlama gibi dersleride verirler.sen ne kadarını öğrenirsen o kadar fazla iş alanında çalışabilirsin.örneğin;gittin bir fabrikaya başka insanlarda başvuruya gelmiş diyelim öncelik her zaman sende olur çünkü diğerleri tek alan bilgisine sahipler ama mekatronik teknikeri bir çok alanda şirkete faydalı olabileck bir bireydir (tabi okulu okumak-öğrenmek için okuduysa)

iş alanlarına gelince tek kelime ile tüm endüstri şirketlerinnde çalışabilirsin hiç bir kısıtlaman olmaz çünkü komplike bir bölüm mezunu oluyorsun ve çoğu alanda az da olsa bilgi sahibi oluyorsun ve bu iş verenin çok hoşuna gidiyor emin ol :)

ücret kısmına gelelim;öncelikle öyle ahım şahım paraları ilk zamanlar kimse vermez..büyük şehirlerde en fazla 1000-1100 lira alırsın.tabi iş gçmişin çok önemli iyi bir şirkette belli bir zaman sürecinde çalışıpda referanslarına eklersen başka bir iş başvurunda çoook yardımcın olmuş olur referanslar ve iş gemişi.maaşları şirkete bağlı olmakla birlikte askere gidene kadar çok fazla maaş bekleme askerden sonra da tabi şirkete bağlı olarak yüksek bir meblağ alırsın.

ama mutlaka lisans düzeyinde eğitimini tamamlamanı öneririm.ben 2010 mezunuyum balıkesir edremit myo dan şu an açık öğretm iktisat okuyorum 3. sınıf buda benim için ikinci bir altın bilezik olcak bu tür avantajları da mutlaka değerlendirmeni önerirm

• quote:

:D şunu söyleyerek başlamak istiyorum ; öncelikle mekatronik komplike bir bölümdür yani bir makinacı kadar makine bir elektronikçi kadr elektronik bir teknik ressam kadar tasarım-üretim,ve bir otomasoncu kadar da otomasyon bilgilerini öğrenciye yüklerler bu bölümde tabi elektrik-bilgisayar-cnc-plc-kumanda-programlama gibi dersleride verirler.sen ne kadarını öğrenirsen o kadar fazla iş alanında çalışabilirsin.örneğin;gittin bir fabrikaya başka insanlarda başvuruya gelmiş diyelim öncelik her zaman sende olur çünkü diğerleri tek alan bilgisine sahipler ama mekatronik teknikeri bir çok alanda şirkete faydalı olabileck bir bireydir (tabi okulu okumak-öğrenmek için okuduysa)

iş alanlarına gelince tek kelime ile tüm endüstri şirketlerinnde çalışabilirsin hiç bir kısıtlaman olmaz çünkü komplike bir bölüm mezunu oluyorsun ve çoğu alanda az da olsa bilgi sahibi oluyorsun ve bu iş verenin çok hoşuna gidiyor emin ol :)

ücret kısmına gelelim;öncelikle öyle ahım şahım paraları ilk zamanlar kimse vermez..büyük şehirlerde en fazla 1000-1100 lira alırsın.tabi iş gçmişin çok önemli iyi bir şirkette belli bir zaman sürecinde çalışıpda referanslarına eklersen başka bir iş başvurunda çoook yardımcın olmuş olur referanslar ve iş gemişi.maaşları şirkete bağlı olmakla birlikte askere gidene kadar çok fazla maaş bekleme askerden sonra da tabi şirkete bağlı olarak yüksek bir meblağ alırsın.

ama mutlaka lisans düzeyinde eğitimini tamamlamanı öneririm.ben 2010 mezunuyum balıkesir edremit myo dan şu an açık öğretm iktisat okuyorum 3. sınıf buda benim için ikinci bir altın bilezik olcak bu tür avantajları da mutlaka değerlendirmeni önerirm

Zaman ayırıp uzun uzun anlattığın için çok teşekkür ederim. Dediklerinin hepsini dikkate alıcam.

• yahu seye tkıldım
    onun kadar sundan anlamıyor makınacı kadar makınadan anlamıyor
    elektrık-elektronık muhendısılıgı gıbı dusunun . onların elektrıkcıler kadar elektırık elektorınıkcıler kadar elektronık bılmemelerı gıbı . anlamassı cok kolay zora sürmeyin :D
  • ne denek yardımcı olabildiysem ne mutlu hadi bakalm bol şans
  • Ekle beni de. Mekatronik projeleri için fikirlere ihtiyacım var elinde kaynağı olan arkadaşlar paylaşabilir mi PM ile ?
  • emeğe saygı, teşekkürler.
  • ekle benıde hocam , bu sene hazırlanıyorum , alt yapım o kadar iyi değil hangi üniversiteleri önerirsiniz acaba
  • İstanbul Teknik Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Fakültesi - Kontrol Mühendisliği

• Benide eklerseniz çok sevinirim 11.sınıf öğrencisiyim abilerim.Fakat sizden alacağım tavsiyelerle bana yardımcı olabileceğinizi düşündüğüm için bu kulübe girmek istedim.Mekatronik mühendisliği idealimdeki meslek. :D
  • nasıl gıdıyor arkadaslar . durum nedir

son sene ne yabacuk bitince

iş var mı iş
  • Ben de üye olmak istiyorum nasıl ekleyeceğim imzayı ?
  • 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.