Şimdi Ara

DH KAFKASYA SEVDALILARI [295 KAFKASYALI] 13.YIL Forumun En Uzun Soluklu Konusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
821
Cevap
14
Favori
60.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 9 ay
 • Cevaplayan Üyeler 354
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 250
 • Ortalama Mesaj Aralığı 5 gün 10 saat 29 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 8
 • Favoriye Eklediklerim 14
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • diabrek (250 mesaj) adige_4ever (30 mesaj) bilgi_ter (21 mesaj) Shinigamii (19 mesaj) qwe. (11 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (79 mesaj) Mobil (38 mesaj) Tablet (5 mesaj) (1 mesaj) Mini (5 mesaj) Uygulama (2 mesaj)
 • @
3 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> DH KAFKASYA SEVDALILARI [295 KAFKASYALI] 13.YIL Forumun En Uzun Soluklu Konusu
Sayfaya Git:
Sayfa:

DH KAFKASYA SEVDALILARI [295 KAFKASYALI] 13.YIL Forumun En Uzun Soluklu Konusu


(En Son Oy Tarihi: 22.1.2021)
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  806 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Ankete Türkiyede en çok bulunan Kafkas halklarını yazdık,unuttuğumuz,eklenmesini istediğiniz olursa pm den bildirebilirsiniz! imza ve isim konusuna wunafelerden(1) sonra son şekli verilecektir.

  [right][image]https://store.donanimhaber.com/ad/ad/9e/adad9ea461f2be888058e394fa143fc7.gif[/image][/right][color=green][b][i][font="Trebuchet MS"][right]DH KAFKASYA SEVDALILARI [/right][/font][/i][/color][url=https://forum.donanimhaber.com/dh-kafkasya-sevdalilari-277-kafkasyali--27671855][font="Trebuchet MS"][i][right]Şerefsizce yaşamaktansa şerefimle ölürüm[/right][/i][/font][/url][/b]


  ***İmzayı nasıl kullanırım:Kodları kopyalayın,Profilim kısmındaki İmza alanına yapıştırıp alttaki uygula butonuna tıklayın.Hayırlı olsun.
  (1)Çerkeslerde, herhangi bir konuda karar vermek için sözü geçen büyüklerin yaptığı tarışma/görüşmelere verilen ad.
  KAFKAS HALKLARI
  Kafkasya'nın yerli (otokhtan) Halkları genel olarak konuştukları dil yönünden üç ana grup halinde incelenmektedir. Buna göre;  I. Grup / Kuzeybatı Kafkasya halklarıdır ve üç ana gruba ayrılır.  1.ADİGELER: Kuzey çerkesleri olarak ta adlandırılan bu gruplar dil bakımından birbirlerini anlayabilirler. Adigeler kendi aralarında iki ana grup halinde incelenir.

  a)Abzah, Hatukuay, Kemirguvey(Temirgoy - Çemguy), Adamey, Bjedug (Yegerkhoy-Kiray), Mahuş(:Makhoş), Şhapsıg, Natukhaç ve Janelerdir.

  b)Kabardey ve Besleneyler(:Besniy): En kalabalık Çerkes kabilesi olan Kabardeyler, Büyük ve Küçük Kabardeyler olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Büyük Kabardeyler Nalçik ve çevresinde, Küçük Kabardeyler ise Mozdok (Mezdegü) çevresinde otururlar. Kabardeylerin bir kolu olarak kabul edilen Besleneyler ise batı komşularıdır.  2.UBIHLAR (:Ubuh-Vubıh- Ubukh): Kafkasyada Abhaz ve Adigeler arasında yaşayan bu topluluklar dil bakımından ölü diller arasına girmiştir. Tamamı 1864'de göç etmiş olduğundan Kafkasya'da hiç Ubuh kalmamıştır. Diasporada yaşayan Ubıh kökenli aileler ise komşuları olan Abzahların dilini benimsemişlerdir.  3.ABHAZLAR- ABAZALAR : Kuzeyde Çerkes topluluklarına komşu olan Abazalar (Abazin-Aşuva) ile Karadeniz kıyılarında oturan Abhazlar (Apsuvalar) aynı kökten çıkan iki grup halinde birbirlerinden Kafkas Dağları ile ayrılmışlardır. Karadeniz kıyı kesiminde oturan ana Abhaz kitlesi ile kuzeyde Kabardeylere yakın olarak oturan Abazaların şivelerinde farklılıklar ortaya çıkmış ise de zorluk çekmeden anlaşabilirler. Abhazlar tarih boyunca Gürcüler'le yakın ilişkiler içerisinde olmuşlar, hatta onların tesiriyle büyük çoğunlukla Hıristiyanlık benimsenmiştir.  II. Grup / Orta ve Kuzeydoğu Kafkasya halklarıdır ve iki ana gruba ayrılır.  1.VAYNAHLAR: Kafkasya'nın stratejik önemi en büyük noktalarından birinde yaşayan dağlı Vaynah toplulukları genel olarak birbirlerinden lehçe farklılıkları ile ayrılan üç ana gruba ayrılır.

  a.ÇEÇENLER (Nohçi-Nohçoylar) Vaynahların ana kitlesini meydana getirirler.

  b.İNGUŞLAR (Galgaylar) İnguşlar ikinci büyük Vaynah grubudur ve Asa ile Sunja ırmakları arasında ve Terek Nehri'ne doğru kuzeye yayılırlar.

  c.KİSTLER (Batslar,Tuşhlar) Gürcüstanın Çeçen sınırında Tuşa ve Alazan ırmaklarının kaynaklarında ve Pankisi vadisinde oturan bu küçük grup daha çok Gürcü unsurları ile etkileşim halindedir.  2. DAĞISTAN HALKLARI:

  Kafkasyanın en çeşitli topluluklarının yaşadığı bölge olan Dağıstan'da Kafkas Dil grubundan olan 4 ana grup yaşamaktadır. Kafkasya'nın yerlisi olan bu halklar (Avarlar, Lezgiler, Laklar ve Darginler) daha çok dağlık bölgelerde yaşarlar.

  a)AVARLAR (MAARULALAR): Lezgilerden sonra Dağıstan'ın en kalabalık kabilesı Avarlar'dır. Kendi aralarında ise en kalabalık grubu esas Avarlar meydana getirirler. Dil yönünden üç gruba ayrılırlar;

  ı.Avar (Maarulal),

  ıı..Andi (Bottlih, Godoberi, Karatin, Bagvalal, Çamalal, Tindi ve Açvaçiş gibi alt gruplara ayrılırlar)

  ııı.Dido (Hinuk, Çvarşin ve Kapuçinler gibi alt gruplara ayrılırlar)

  b)LEZGİLER. Dağıstan'ın güney-doğusunda yaşarlar Samur Nehri'nin orta ve yukarı mecralarında ve Şamahı yöresine kadar uzanan alanda yayılmışlardır. Doğu ve güney-doğuda Azeriler ile karışmışlardır bu nedenle Türkçe Lezgiler arasında geniş ölçüde yayılmıştır. Rutul, Kütin, Agul, Budukh, Dzekh, Tabasaran, Tsakhur, Udi ve Khinalug gibi alt kollara ayrılırlar. Kürinler ve Tabasaranlar en kalabalık gruplardırlar.

  c)LAKLAR (Gazi Kumuklar) Orta Dağıstanda yaşarlar.

  d)DARGİNLER. Lezgi diline yakın bir dil konuşan Darginler bu nedenle Lezgi kabileleri arasında da sayılırlar. Akuşa, Sutkur, Sırhal, Urkarak, Horakan, Kaytak (Haydak) ve Kubaçi gibi gruplara ayrılırlar.

  Dağıstan'daki dağlı kabilelerin aralarında bulunan doğal engeller (dağlar, tepeler, derin vadiler vs.) Batı Kafkasya'daki kadar olmasa da buradaki toplumlar arasında da çeşitli dil farklılıkları doğurmuştur.  III. Grup / Güney-Batı Kafkasya halklarıdır ve dört ana gruba ayrılır.  1.GÜRCÜLER

  Çoruh Vadisi'nden doğuda Alazan Irmağı ve Zakatali Mıntıkası'na kadar, kuzeyde Kafkas Dağları'nın güney eteklerinden güneyde Gümrü-Elizavetpol hattında kadar uzanan geniş bölgede yaşarlar. Kuzeyden Abhazlar, Svanlar, Ossetler, Çeçenler ve Lezgilerle komşudurlar. Güney-doğuda ise Azerilerle sınırları aşağı yukarı Nuha yakınlarından geçer. Güneylerinde Ermeniler bulunur.

  Dil bakımından "Güney-Batı Kafkasya Dilleri Grubu"Gürcüce çeşitli gruplara ayrılır.

  a-Asıl Gürcüler: Tiflis çevresinden ibaret olan Kartli ile doğusunda bulunan Kakheti'de otururlar. Zakatali civarında oturan İnguiller'de bu gruba dahil edilirler.

  b-İmeretler: Riyon ile Yukarı Kura ırmakları arasında otururlar.

  c-Gurienliler: Kutais yakınında yaşarlar.

  d-Acaralar: Batum civarında yaşarlar.

  e-Pşavlar: Tiflis'in kuzey doğusunda otururlar,

  f-Kevsurlar Kazbek doğusunda dağlık bölgelerde Tuşlarla komşu olarak yaşarlar. Tuşlar gibi dillerinde Çeçen, Oset etkileri bulunan küçük bir halktır.  2.MEGRELLER İngur ve Riyon Irmakları arasında oturan Bu halk asıl Gürcülerle birlikte bölgedeki en kalabalık toplumlardan birisidir.  3.LAZLAR Çoruh Vadisi'nde oturan Lazlar tamamen Müslümanlığı kabul etmiş bir halktır.  4.SWANLAR Elbruz Dağı'nın güney eteklerinde Gürcüstanın dağlık bölgelerinde yaşayan Swanlar, Gürcüce'ye bağlı ama farklılıkları olan bir dil kullanırlar vardır.  DİĞER KAFKAS HALKLARI;

  Kafkasya'da yerli (otokhtan) Halkları dışında tasnif edilen ama en az yerli halklar kadar artık Kafkasyalı olan başka toplumlarda yaşamaktadırlar. Kültürel açıdan yerli halklarla aynı özeliklere sahip bu topluluklar genel olarak konuştukları dil yönünden ayrı bir grup olarak tasnif edilirler.  A.İrani Dil Konuşan Kafkas Toplumları:  1 .OSETLER (ASETİNLER)

  Aslen Alanlardan geldikleri kabul edilen bu toplum dil açısından Kafkas dillerinin etkileri altında önemli değişiklikler geçirmesine karşılık İran diline çok yakın bir dil kullanırlar.

  Kafkasya'da Daryal Geçidi'nin güney ağzında otururlar. Doğularında Çeçenler, kuzeylerinde İnguşlar ve Kabartaylar, batılarında Gürcüler bulunur. Güneyden de yine Gürcülerle komşudurlar. Onlara diğer Kafkas halkları Kuşha, kendileri ise Iron derler.

  Daryal Geçidi'nden başka Liakkva ve Ksa vadilerinde, güneyde Kura'ya doğru Uruk, Fiag-Don ve Ardon ile Yukarı Terek boylarında da yaşarlar. Yine bir ayrı grupları da Yukarı Kura'nın sağ kıyısı ile Trialet Dağı'nda ve Borjom'un doğusunda otururlar.

  Osetinler başlıca iki gruba ayrılırlar;

  1- İron,

  2- Digor.

  Osetlerin çoğunluğu Hıristiyan olduğu için ne Rusya'ya karşı olan mücadeleye, ne de göç hareketine etkili bir şekilde katılmamışlardır. Yalnız sayıca çok az sayıda Müslüman olanları aslen Oset olan General Musa Kundukhov öncülüğünde Çeçenlerle birlikte göçe katılmışlardır.  2.TATLAR (PADARLAR) Safeviler tarafından Kafkasyada Bakü, Kuba, Şamahı, Derbent ve Zakatali mıntıkalarında yerleştirilmiş olan İranlılardır. Pehlevi Dili'ni konuşurlar.  B. Türk Dili Konuşan Kafkas Toplumları:  1. KARAÇAY-BALKARLAR (MALKARLAR)

  Kaynakları hakkında çeşitli görüşler ileri sürülen Karaçayların genel olarak, Kafkasya'da belirli dönemlerde bulunmuş olan Hazar, Bulgar ve Kıpçak gibi Eski Türk topluluklarının bir devamı olduğu kabul edilmektedir. Ancak Alanlarla tıpkı Osetler gibi ortak kültürel özelliklere sahip olmaları bu konuda kesin bir hüküm verilmesine de engel olmaktadır. Kıpçak Türkçesinden geldiği bilinen bir dil kullanırlar. Karaçay ve Balkar (Malkar) olarak iki grup halinde anılmalarına rağmen gerçekte tek bir halktırlar.

  XIII.-XV.yüzyıllar arasında Kabartayların doğuya doğru yayılmalarına kadar Kuban, Terek ve Kuma nehirlerinin orta ve yukarı mecralarında ve onlara katılan akarsuların boylarında geniş bir sahada yaşadıkları bilinen Karaçaylar daha sonraları Kafkas Dağları'nın zirvelerine doğru çekilerek Elbruz Tepesi'nin etrafındaki sarp ve yüksek bölgelere yerleşmişlerdir. Çevrelerinin genel olarak Çerkes-Abaza kabileleri tarafından çevrili olmasından dolayı, kültürel açıdan komşu kabilelerle aynı özelliklere sahiptirler.


  2. KUMUKLAR

  Kuzeyde Terek Nehri'ne kadar, güneyde de Makhaçkale'nin güneyine kadar uzanan alçak arazide otururlar. Genel olarak Dağıstan'ın kuzey-doğu ve doğusundaki Hazar Denizi'ne kadar uzanan düzlüklerde yaşarlar. Kafkasya'ya ne zaman ve nasıl geldikleri kesin olarak bilinmemektedir. Onları Hazarlara, Kimaklara, Gazi-Kumuklara ve hatta Karaçay-Balkarlara bağlayanlar bulunmaktadır. Ayrıca Hazar Denizi kıyılarında oturdukları ve kıyıdaki "kum"dan kaynaklanan "Kumuk" ismini aldıklarını ileri sürenler dahi vardır. Makhaçkale, Kaspiiski, Hasavyurt, Babayurt, Buynakski ve hatta İzberbaş şehirleri Kumukların yaşadıkları alana dahildirler. Ovalık yerlerde yaşayan çeşitli Kafkas kabileleri genellikle Türk kabileleri ile sıkı ilişkiler içerisinde bulunmalarından dolayı Kumuk Türkçesini de bilirler. Bu nedenle Türkçenin bir lehçesi olan Kumukça Doğu Kafkasya'da ortak bir anlaşma vasıtası olarak kullanılmaktadır.  3. NOGAYLAR

  Kazak ve Karakalpak Türkçesine yakın bir dil konuşan bu topluluklar XVIII. Yüzyıldan sonra Kafkasya bölgesine yerleştirilmişlerdir. Dağıstanda Hazar Denizi'ne doğru uzanan düzlükte ve daha kuzeyde step görünümü alan bozkırlarda Türk asıllı kabilelerle (Kumuklar, Azeriler, Türkmenler) karışık olarak yaşarlar.

  ÜYELER


  1.diabrek(Kurucu Üye)
  2.judith
  3.SeKSandDoRT
  4.copela
  5.splendour.rrr
  6.nman
  7.TuRKuMCaLiSKaNim
  8.Snaqe
  9.Gianfranco
  10.Lav
  11.ugr7
  12.hashus1099
  13.T.R.U.G.
  14.Hypocrites
  15.__dI4u__
  16.FearFroMe
  17.JanJan_09
  18.Caglar.1903
  19.Attila-HUN
  20.BauglirXul
  21.weros
  22.ptklu
  23.TheMoJo
  24.adige_4ever(Kurucu Üye)
  25.Commander41©
  26.Self Control
  27.HassDeutsch
  28.nartfemre
  29.altwo
  30.R_s_K
  31.süpürman
  32.Euphorus
  33.savkar
  34.webmaster-mt
  35.AlwaysAndForever
  36.YateQo
  37.hakan4095
  38.own3dripy
  39.k1oNaXH
  40.uaGENC
  41.X Files
  42.entrika888
  43.GUERRA
  44.atiyba
  45.zoptrik
  46.Eren Polat
  47.ColdShadow
  48.Shaqtr81
  49. _Right_
  50.kartallar_yalnız_uçar
  51.mykt
  52.Bay Wesley
  53.alimert1232
  54.cndstrn
  55.technozafer
  56.Selection
  57.nurox
  58.adigephsase
  59.SteGaNoS
  60.etusch
  61.karasimsek06
  62._Akıncı
  63.BozkurtH
  64.zalimtürk
  65.BaRoN55
  66.bende345
  67.macar93
  68.kavkaz
  69.UniLéE
  70.perity
  71.barisaydemir
  72.axi-laz
  73.Pijjozzy
  74.mic check
  75.ofabiya
  76.stornado
  77.K.Kahriman
  78.Gelbanagel
  79.gennosuke
  80._panzerschreck_
  81.Worldpress
  82.minik_jagura
  83.Hayalci
  84.Moja
  85.Dark_dartanyan
  86.uzm@n
  87.FlameThrower
  88.nogaiakinji
  89.cherkes_bey
  90.Harimole
  91.azazel_666
  92.Herdie
  93.Depresionist
  94.canozgur
  95.adigesave
  96.franticc
  97.adige_musty
  98.yasaryasaryasar
  99.VGroove
  100.R�#7812;oL£Я (Onur Üyesi)
  101.kutup ayısı
  102.S4HİN
  103.AngelSoul
  104.talihyasin
  105.MoĞoLLar
  106.miccoli
  107.siyahgribeyaz.
  108.ahmetyücel
  109.cfc
  110.ByMeanMachine
  111.inanmayan denesin
  112.yarasa_38
  113.enginu
  114.nasozby
  115.ahmetyücel
  116.airea
  117.forza21
  118.qpcole
  119.I_nterpoL
  120.Master KENOBI
  121.sgnr
  122.kobra06
  123.Enspektör
  124.bjkozan
  125.ghett0C0wb0y
  126.stewieandcartman
  127.batuhan529
  128.Tlepsh
  129.BreeVanDeKamp
  130.Mutsuz Son
  131.macrolight
  132.Emmmreee
  133.castorpollux
  134.Re-Atum
  135.slmn227
  136. y@s@r
  137.furtem
  138.circassboy
  139.AdigeJudge
  140.selcuk_kars
  141.Trumpeter Swan
  142.liguashe
  143.serden
  144.cankatbaskan
  145.xhellfirex
  146.Erén
  147.Acrux
  148.unsal23
  149.çerkes_kızı
  150.Quartamin
  151.savarana
  152.hakanertas
  153.emrerok_rc
  154.by_rda
  155.camo
  156.TaTLı*KeLeßeK
  157.metaltrrocker
  158.kyran
  159.ARIKAN
  160.AngelSoul
  161.D-HAN
  162.1mpossible
  162.Travis Touchdown
  163.Noxco
  164.he manin abisi çetin
  165.Volkanbaba
  166.A.E.C
  167.Error 404
  168.jokerwill
  169.Imnobody
  170.prince1
  171.Birce
  172.kinqberq
  173.can_38
  174.Mutlu Dal
  175.KRML_KNN
  176.branduko
  177.TheMidnight
  178.King Lark
  179.Dila'
  180.RæmireZ
  181.ALEXİST
  182.E.C
  183.AdiqeCaLe
  184.fusem
  185.NintendoWiiXbox
  186.Cherkez26
  187.hovarat
  188.eAddL
  189.AloneBoss
  190.özgür41
  191.FrontLiner
  192.smlynr
  193.abhaz23
  194.aboxzux
  195.Byfe
  196.Tim_Robbins
  197.çerkes89
  198.LaHire
  199.ferit78
  200.adige13 [ Onur Üyesi ]
  201.Miklo*
  202.andruil
  203.Explore The Universe
  204.SüperEspri
  205.ArcherCavalry
  205.Loveliest
  206.Minotor
  207.Ökaryot
  208.Leo Messi 10
  209.sgtujwdgk
  210.Orochimaru37
  211.yasar11732
  212.korkuadam
  213.kokov
  214.kıpçak+kk
  215.uumrl
  216.Mr.Pringles
  217.CorBaysal
  218.RonaRkk
  219.bende345
  220.mek_adige
  221.DaNGDuM
  222.E=mc²
  223.N.M.Türk05
  224.emresngr
  225.dulcet
  226.TherafluForte
  227.neemis
  228.shapsugh
  229.slymane
  230.TnesQuare
  231.Mekanik61
  232.kaberdeybaha
  233.ermisss
  234.ShaG
  235.FAFD38700
  236.Han-X
  237.CALIFORNIAN
  238.Alper08
  239.Jeolog.
  240.Boldy.Marry
  241.omrtnckl
  242.Fuat!
  243.kansav81
  244.webmastr_99
  245.Napoleonfd
  246.saslaner
  247.tuguj
  248.WeasLey_
  249.EkmekArasiDondurma
  250.NagatoPain
  251.TMoE
  252.unal19
  253.altanbilisim
  254.Shyvana
  255.arddsc38
  256.ediga1864
  257.DeathDoctor
  258.bilgi_ter
  259.alcatrazkackini
  260.Ainur
  261.can.avar
  262.Smach
  263.paynır
  264.cnr_kfks
  264.Şanssız Herif
  265.kingofdark
  266.azazel_666
  267.I AM MONGOL
  268.AlcoholicPriest
  269.Kesheyma
  270.tamelma
  271.ispirto
  272.RockStar.
  273.alpduez
  274.Turkuaz Prusa
  275.ziel34
  276.Reo*
  277.FusuyDroid
  278.Kargagöz
  279.AndreaNilmar
  280.Bileninsan
  281.KFCTAVUGU
  282.Lil Bloodred Ridin Hood
  283.sargon06
  284.VeniVidiVecihi
  285.zhcircassian
  286.TheCgn
  287.Dark Brotherhood
  289.Seyrek Disli Kötü Adam
  290.Sekai
  291.evdekielvis
  292.abide85
  293.kabardinka
  294.kralcamoka
  295.podkayfom  Arkadaşlar lütfen imzamızı kullanalım,gruba yeni üye katılımı sizin imzalarınızla olmaktadır.

  KAFKASYA SEVDALILARI  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi diabrek -- 20 Ocak 2021; 23:42:46 >  |
  |
 • Yüzbaşı
  950 Mesaj
  kendimde çerkez, soyadım da kafkas

  yaz hacı.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  806 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  hoşgeldin, eklendi
  |
  |
 • Yarbay
  3537 Mesaj
  karslıyım, yerli deriz kendi aramızda, sanırım kafkas oluyoruz, eğer öyleyse beni de yaz...
  |
  |
 • Yüzbaşı
  274 Mesaj
  Yaz..Artvin-Gürcistan neresini istersen
  |
  |
 • Yüzbaşı
  654 Mesaj
  yaz benide
  |
  |
 • Binbaşı
  1912 Mesaj
  Yaz...

  Hatukay'ım Uzunyayla Kaynarlıyım.
 • Yüzbaşı
  716 Mesaj
  Bende çerkesim

  Babam çerkes yani.

  Ne mutlu Türküm Diyene
  |
  |
 • Yüzbaşı
  806 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  eklenmiştir
  arkadaşlar imzayı acele yaptım öneri ve çalışmalarınızı da eklerseniz sevinirim.
  |
  |
 • Yarbay
  2947 Mesaj
  |
  |
 • Yarbay
  3150 Mesaj
  Yaz hacım beni de baba tarafı çerkes,imza da güzel olmuş bence
  |
  |
 • Yüzbaşı
  574 Mesaj
  Beni de ekle hocam!..
  Azeriyim ve de Kars'lıyım!..
  |
  |
 • Yarbay
  2324 Mesaj
  Yaz bakalım.Baba tarafı Dağıstan göçmeni.
  |
  |
 • Yarbay
  8803 Mesaj
  bende inat seranik göçmenleri fun clup açacağım
  |
  |
 • Binbaşı
  1912 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: Gamlı Baykuş

  bende inat seranik göçmenleri fun clup açacağım

  |
  |
 • Yarbay
  2324 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: Gamlı Baykuş

  bende inat seranik göçmenleri fun clup açacağım


  Neyin inadı bu?
  |
  |
 • Yarbay
  4864 Mesaj
  batumluymuşuz
  |
  |
 • Yüzbaşı
  806 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Arkadaşlar buraya mesaj yazanları ekliyorum,eklenmesini istemeyen mesajında belirtsin lütfen
  |
  |
 • Yarbay
  2812 Mesaj
  Beni de yazarsan sevinirim
  |
  |
 • Yüzbaşı
  592 Mesaj
  Annem de babam da çerkez Balıkesir/Susurluk/Demirkapı Köyü

  İmzayı bir ara düzenlerim.
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
vp satın al
pubg mobile uc
bankacılar
En ucuz kedi maması fiyatları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.