Şimdi Ara

DH İSVEÇ HAYRANLARI (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
352
Cevap
41
Favori
26.052
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu ülkeye kalıcı olarak nasıl gideriz ?

Norveç , isveç hep hayalimde ki ülkeler
  • insan kız demeye utanır melek melek beni de ekleyin vatandaşlık alamayacak büyük ihtimal hiç göremeyeceğim ama hem isveçli olmak istemişimdir isveçlilikten aldığım tadi başka hiçbir şeyden alamıyorum belki biraz bira
  • Ekle , Skallll
  • Beni de ekleyebilirsiniz. Aksilik olmazsa yazın Uppsala'ya 1 haftalık tatile gideceğim, önerisi olan varsa iyi olur benim için
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozn96

Beni de ekleyebilirsiniz. Aksilik olmazsa yazın Uppsala'ya 1 haftalık tatile gideceğim, önerisi olan varsa iyi olur benim için

gitme

hele kız içinse hiç gitme
  • echonia kullanıcısına yanıt
    Yok kız için değil, abimi ziyarete gidicem. Bu arada Uppsala için mi söylediniz yoksa genel olarak mı ?
  • ozn96 kullanıcısına yanıt
    İsveç’e 3 kere gittim (2 kez Stockholm 1 kez Malmö)

Uppsala Arlanda Havalimanı’na uzak değil yani Stockholm yakın

İsveç olmuş İsveçistan haberin olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • beni de ekleyin hocam
  • Zenci Forvet kullanıcısına yanıt
    İlginç bu kadar kötü diyorsunuz yani. Olsun bakalım hiç gitmemiş biri olarak farklılık olacak benim için. aile ve arkadaşlar ile görüşmeye gidiyorum zaten altını üstüne getirmeyeceğim sonuçta hayırlısı.
  • Neden isveç açıklasana biraz ben bir tek volvolarina hayranım başkada bişe bilmiyorum

• ozn96 kullanıcısına yanıt
    Gezmek için aslında Stockholm güzel Gamla Stan olsun Norrmalm, Södermalm, Östermalm civarı güzel yerler. Uppsala bildiğim kadarıyla öğrenci şehri üniversitesi güzel. Gamla Uppsala denen yer olması lazım şehrin eski olan ve viking izleri taşıyan bölgesi. Uppsala’ya Arlanda’dan ulaşım kolaydır ama Stockholm’e gidecek olsaydın sakın Arlanda Express’e para verme derdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozn96

Yok kız için değil, abimi ziyarete gidicem. Bu arada Uppsala için mi söylediniz yoksa genel olarak mı ?

Hem Uppsala hem de genel olarak İsveç için.

Turistik amaçlı olarak gidilecek çok daha güzel yerler var. Mesela Prag, Viyana.

ama elinde ihtisasın varsa, dilini biliyorsan ve iş bulabilirsen tabi ki İsveç.

tabi şu da son zamanlarda çok fazla gün yüzüne çıkmaya başladı:

İsveç'in göç politikası nedeniyle ülkeye gelen göçmenlerin topluma kazandırılması, dil öğrenmesi ile hizmet sektöründe bu kişiler çok düşük maaşlar ile işe başladı. Yani şöyle karşılaştırma yapın, Türkiye'ye gelen Suriyelilerin 1000-1200 liraya çalışması gibi.

Haliyle ne oldu İsveç'te? Lise okuyan, üniversite okuyan gençler boş zamanlarında harçlık kazanacak part-time işler bulamamaya başladılar. Bulsalar bile piyasayı düşüren göçmenler nedeniyle, teklif edilen ücretleri beğenmemeye başladılar.

Şöyle kıyaslayın Türkiye ile: günlük 6-7 saat restoranda, barda çalışmak için öğrencilere 30-50 lira veriliyor. Bu paraya köpek gibi çalışmayı kabul eder misin?

Tabi etmezsin, İsveçli gençler de kabul edemeyecekleri için Mühendislik, Doktorluk vb. uzun vadede iş fırsatı yaratacak bölümlerden ziyade bir nevi bizdeki Mesleki ve Teknik Liselere yönelmeye başladılar. Yani uzun süre okumadan meslek öğrenip 19,20 yaşlarında para kazanacakları bölümlere kaymaya başladılar.

Haliyle Mühendislik, Doktorluk vb. mesleklerde büyük açıklar oluşmaya başladı. Bu açık AB iş ve işçi kanunları nedeniyle ilk önce ülke içinde, sonra AB içinde ve en son AB dışındaki ülkelerden kapatılmak zorunda. AB içindeki ülkelerdeki eğitimli insanlar çok büyük meblağlar talep ettiğinden arayış Asya ve Amerika kıtasına kaymış durumda.

Diyeceğim o ki, İsveç olmuş İsveçistan, Afganistan.

15-20 yaş arası gençler hizmet sektöründe part-time iş bulamadıkları için büyük sıkıntılara düşmüş durumdalar.

• 4 aydir Isvec'te yasiyorum. Herhangi bir sorusu olani cevaplayabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Septams

4 aydir Isvec'te yasiyorum. Herhangi bir sorusu olani cevaplayabilirim.
    Nasıl gittiniz ? eğitim nedeniyle mi ?

yazılımcı birisi için iş imkanları nasıldır ?

gitmek çok mu zor ? kalıcı olarak :)
  • NorveçliMühendis kullanıcısına yanıt
    Egitim icin burdayim.

Acikcasi ben cok cabuk alistim, ancak soguk havaya alismak basta zorluyor.

İleride calistigim sirkette, eger İsveç'te bir açık pozisyon olursa kesinlikle basvururum.

Isvec ileri teknolojiye sahip bir ülke, o yuzden yazilimciya ihtiyaci duyuldugunu dusunuyorum.

Gitmek cok mu zor sorusunu tam anlamadim bu arada, daha detayli cevap verebilirim soruyu tekrarlarsan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Septams

Egitim icin burdayim.

Acikcasi ben cok cabuk alistim, ancak soguk havaya alismak basta zorluyor.

İleride calistigim sirkette, eger İsveç'te bir açık pozisyon olursa kesinlikle basvururum.

Isvec ileri teknolojiye sahip bir ülke, o yuzden yazilimciya ihtiyaci duyuldugunu dusunuyorum.

Gitmek cok mu zor sorusunu tam anlamadim bu arada, daha detayli cevap verebilirim soruyu tekrarlarsan.
    hocam lisans icin mi yüksek lisans icin mi ordasiniz ? Egitim ücretleri nasildir ? Okul bittikten sonra is arama icin süre veriyorlar mi ? Birde hocam bu profil resmindeki sizmisiniz ? Sizseniz isvec halki sizi nasil karsiliyor ?

• voyager33 kullanıcısına yanıt
    Lisans icin buradayim. Aslinda Isvec vatandaslarina sinavsiz bir sekilde tum universiteler ucretsiz.https://www.universityadmissions.se Bu site uzerinden tum Isvec universitelerindeki kurslari ve ucretleri gorebilirsin.

Isvec halki, benim gozlemlediklerime gore,insanlara, multecilere, etc farkli baktigini gormedim. Son derece medeni insanlar, 4 aydir ne bir bagirma ne bir korna sesi etc duymadim. O yuzden fiziksel ozelliklerinizin gunluk yasama bir etkisi olmayacagini dusunuyorum.

Oturum izni konusunda rahatlar diyebilirim, low skill joblar icin isvecce cok onemli bir kriter ne yazik ki. Fakat high skill bir is basvurusu yapacaksaniz ingilizce yeterli olacaktir. Belli bir maasin uzerinde is teklifi alirsaniz kolayca calisma & oturma izni cikartabilirsiniz.

• Beni de ekleyin. Ülkenin hayranıyım.

Hocam yemek kültürleri nasıl? Sabah akşam öğlen. İçki kültürü nasıl ne içerler yerler
  • Bu konuyu ben açmıştım,sonra ilk mesajdaki arkadaşa devretmiştim,duygulandım

• Şuan neredesin isveç 'e gittin mi ? yada yerleştin mi ?
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.