Şimdi Ara

***__DH İltica & Göç Topiği__*** (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
160
Cevap
42
Favori
12.481
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ben değişirim

not isteyen için facebookta ve telegramda Avrupa İltica Dayanışma diye bir grup var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HatAliVet -- 18 Şubat 2021; 16:51:16 >
  • HatAliVet kullanıcısına yanıt
    İnsanlar farklı farklıdır saygı duyarım. İnşallah bir an önce gider ve mutlu bir yaşam sürersiniz.
  • Kendi ülkenizde krallar gibi mi yaşıyorsunuz hocam?

• quote:

Orijinalden alıntı: Hugh Jackman

Kendi ülkenizde krallar gibi mi yaşıyorsunuz hocam?

Ana gibi yar vatan gibi diyar olmaz. O göç edeceğiniz ülkelerde de krallar gibi yaşamayacaksınız burda ki gibi her gün işe gidip geleceksiniz.

• Gidebilenler devlet bankasından yüklü kredi çekip parayı bir yolla yerleşeceği ülkeye götürsün. Burada üzerinize mal, mülk bırakmayın geri birşey alamasınlar.

Gittiğiniz yerde Türkiyede ki diktatörlüğü, yoksulluktan, açlıktan ölenleri, intihar edenleri mümkün olduğunca herkese anlatın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Green kart kazandım, konsolosluklar açılıp vizeyi alırsam gideceğim.

Edit: Yeni bir gelişme olursa buraya ya da başka bir konuya yazarım. ***__DH İltica & Göç Topiği__*** 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 20 Şubat 2021; 1:35:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: halil altın

Geçmiş konularda bu konu ile ilgili onlarca başlık açıldı.

Derli toplu forumlarda, tavsiye edilen ve uygulanan konu açılacağı zaman bir tarama yapın ve aynı konuyu tekrar tekrar açmayın. Açılan konuda devam edin denir. Olması gereken budur. Fakat DH yol geçen hanına dönmüş!

Geçmişte de Avrupa ya çalışmak için onca insan gitmiştir. Fakat ülkelerine olan sevgileri özlemleri hiç azalmamış. Aksine artmıştır.

İddialı bir başlık olduğu için, forum yönetimi bu konuyu başa sabitlesin ülkesini terk etmek isteyenler bence buradan devam etsin!

Bana sorarsanız kendi ülkemdeki hayat standardımın 100 katını da vaat etseler yine terk etmem.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MehmetNY -- 19 Şubat 2021; 23:44:22 >
  • Her gün işe gidip gelmek dert değil ki hocam... Keşke tek sorun o olsa ***__DH İltica & Göç Topiği__*** 

• Corona yüzünden evden çıkamıyorsunuz kalmış yurtdışına gidecekseniz. 1-2 yıl boyunca bu süreç devam eder.

• askerliğini (erkeksen)(bedelli vs. de olur) yaptıysan, öğrenim kredini ödediysen, üstüne 5-10 yıl çalışıp, hayvan gibi vergi ödediysen, emniyet, sağlık, adalet sistemini fazla meşgul etmediysen, bu memlekete karşı memleketini sevmekten, (insanlarını sevmen şart değil değil) başka bir ödevin-borcun kalmadı demektir. gönül rahatlığı ile gidebilirsin.

arkandan "vatan haini, memleketini, mücadeleyi sattı gitti, atatürk kaçtı mı?, bak şuradan biptir git vs." gibi laflar edecek, kendini toplumun bir kesiminden üstün gören , ihtiyaç duyduğu kudreti, zamanı geldiğinde, damarlarındaki asil kanda bulacağını sanan; aslında malum dinci zihniyete 10-0 yenildiğinin, maçın bittiğinin, kaybettiğinin farkında olmayan, seçtikleri parti birkaç büyükşehir belediyesi kazandı diye havalara giren, mücadele dediği seçimlerde oy atıp twitter'da aktrollere ayar vermek olan tipler olacaktır.

onları kafaya takma. onlar akıllarını malum zihniyetlere ipotek ettirdiklerinden gitmesen de aynısını diyeceklerdi zaten. git kardeşim. arkana bile bakma.

----

ben de eylül'de gidiyorum umarım. para biriktirildi-kalacak yer ayarlandı-gidecek yöntem de hazır.

legal yollarla gidip, dil öğrenip, lisans diplomamız ve diğer yetkinliklerimiz ile alakalı işlere başvurup, kalıcı işlerle oturum almaya çalışacağız.

gitmemin sebebi ekonomik değil. zaten halihazırda türkiye ortalamalarına göre kalburüstü kazanıyorum.

ancak ülke insanının eğitim profili, bunların seçmiş olduğu siyasi partiler, bu partilerin muhalif insanlar üzerindeki tahakkümü artık yetti. eğitilemez insanlardan ve zihniyetlerinden lütuf ister gibi bir parça demokrasi kırıntısı, bir parça adalet, bir parça eğitim, bir parça sağlık, bir parça özgürlük alanı istemek ağrıma gidiyor artık.

halihazırda istanbul'da yaşıyorum. ya küçük bir ile taşınıp hayatıma iş hariç sıfırdan başlayacaktım ya da avrupa'da hayata tamamen sıfırdan başlayacaktım. 2. seçenek daha cazip daha maceralı daha denemeye değer geldi.

zorlu bir süreç. gitmek isteyen herkese bol şans.

----

• ressi1 kullanıcısına yanıt
    Neden amerikada kalmayip almanya?
  • Herhangi bir ülkeye iltica edebilmeniz için kendi ülkenizde politik vb. ayrımcılığa, tehdide maruz kalmış olmanız, bundan sonraki yaşantınızın tehdit altında olması gerekiyor. Örneğin, KHK'lıların çoğu gibi. Yurtdışına gitmek isteyen herkesin başvurabileceği bir yöntem değil bu.

ABD'ye vize yolları ile geçici/kalıcı göç etmek konusunda sorular varsa yardımcı olmaya çalışırım.

• Benim düşüncem belki saçma gelir ama şöyle bir gerçek var, doğduğunuz yer burası konuştuğunuz insanlarla aynı dili konuşuyorsunuz, çoğu zaman aynı hisleri taşımasanız da her şeyi bırakıp gitmek mantıksız geliyor ama bir şey daha var.

Kur farklarının bu kadar tavan olması çok rahatsız edici, rahatsız edici bir şey daha söyleyeyim istanbulda yazlık bir ilçedeyim diyebilirim, her yaz aylarında bir sürü d plaka bmw mercedes audi görüyorum burda ömrünüz boyunca çalışsanız alamayacağınız arabaları o adamlar alıyor ki d plaka dediğime bakmayın mutlaka parasını biriktirip Türkiyeden de ev araba alan vardır.

Dolayısıyla örnek vereyim 25 yaşında çıktınız gittiniz orda kasiyer oldunuz, bir şey oldunuz sonra kendinizi geliştirip ehliyet alıp uber lyft vs. ne varsa zorladınız muhtemelen 35 yaşında geri dönme kararı alsanız bile çok iyi bir araba ve güzide bir eve (belki birkaç eve) sahip olabiliyorsunuz bu bence değerlendirilmesi gereken bir şey.

Bu yüzden bazen çok düşünüyorum gitmeyi ben de ama laf-icraat durumu icraat e gelince en gitmek isteyen insan bile korkar bence biraz hepimizin hakkında hayırlısı olsun diyelim.

• Yaşım 33 oldu, dil okullarıyla falan gidemem, başka bir önerisi olan var mıdır?

• Evet konu önemli güncel tutalım

• İltica ile ilgili arkadaşların dediklerine katılmıyorum.
    Çünkü Kanada zaten 3 yıl önce Türkiye'yi KOLAY İLTİCA sınıfına aldı. Bu sınıfta Yemen , Suriye falan da var, düşünün ne kadar kötü haldeyiz onların gözünde...

Kolay iltica'da ilk aşama olan mahkeme safhası aranmıyor. Yani öyle "haksızlığa uğruyorum haakim beeyy" diye Kanada adliyesinde kendini yırtmana gerek yok. Adamlar zaten görünen köy kılavuz istemez deyip bizi bu listeye almışlar.

***__DH İltica & Göç Topiği__***
    ***__DH İltica & Göç Topiği__***

• quote:

Orijinalden alıntı: ŞokBıçaklıZed

Benim düşüncem belki saçma gelir ama şöyle bir gerçek var, doğduğunuz yer burası konuştuğunuz insanlarla aynı dili konuşuyorsunuz, çoğu zaman aynı hisleri taşımasanız da her şeyi bırakıp gitmek mantıksız geliyor ama bir şey daha var.

Kur farklarının bu kadar tavan olması çok rahatsız edici, rahatsız edici bir şey daha söyleyeyim istanbulda yazlık bir ilçedeyim diyebilirim, her yaz aylarında bir sürü d plaka bmw mercedes audi görüyorum burda ömrünüz boyunca çalışsanız alamayacağınız arabaları o adamlar alıyor ki d plaka dediğime bakmayın mutlaka parasını biriktirip Türkiyeden de ev araba alan vardır.

Dolayısıyla örnek vereyim 25 yaşında çıktınız gittiniz orda kasiyer oldunuz, bir şey oldunuz sonra kendinizi geliştirip ehliyet alıp uber lyft vs. ne varsa zorladınız muhtemelen 35 yaşında geri dönme kararı alsanız bile çok iyi bir araba ve güzide bir eve (belki birkaç eve) sahip olabiliyorsunuz bu bence değerlendirilmesi gereken bir şey.

Bu yüzden bazen çok düşünüyorum gitmeyi ben de ama laf-icraat durumu icraat e gelince en gitmek isteyen insan bile korkar bence biraz hepimizin hakkında hayırlısı olsun diyelim.

Bu düşüncede olan bir yakınım şu an 4. evini aldı burada. 7 senedir Almanya'da yaşıyor. 5 sene içerisinde milyoner olarak dönecek ülkeye. Hoş şu anda da Türk lirası ile milyoner sayılıyor :)

Her yaz gelir 1 ay boyunca Arap şeyhi gibi krallar gibi ezer parasını sonra döner Almanya'ya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Six Feet Under. -- 19 Şubat 2021; 8:40:11 >

• i Am Not Dead kullanıcısına yanıt
    Sağlık sistemi, düşük emekli maaşları, doların yüksek enflasyonun birikimlerini eritmesi, bireysel silahlanmaya karşı olmam, en sonda sosyal demokrasiye daha çok inanmam.

Yurtdışında yaşama istememin genel sebebi %30-40 ekonomi, iken %60-70'i mental, çok fazla para kazanmak istemiyorum, gezmek, farklılıklara saygı görmek...

Bence bu ülke insanın kalitesiz bir anksiyeteye sokuyor gündem sürekli kalabalık, birbirine bağıran çağıran siyasiler, ideolojik bataklıktaki medya ve halk. Türkiye için "küçük Amerika" derler, orada belki biraz daha uzak kalabilirsiniz ama bir Avrupa kadar değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ressi1 -- 19 Şubat 2021; 8:46:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: noapte

hangi ortamlarda tanışabiliriz hocam ?

Alıntıları Göster

Facebook.

Tatil yerleri de fena degil. Bir ara bir arkadasim marmaris taraflarinda calismisti. Beni de calistigi yerin facebook grubuna almisti. Grup Rachel Hasmetoglu, Lynn Ozturk gibi anglosakson kelt isim-Turk soyisimleriyle doluydu. Hatta bazilarinin profil fotosunda Turk bayragi vardi. Evlendikleri elemanlarin tipi de oyle iyi degildi. Ama tahmin edersiniz ki kadinlar da cok guzel degil. Tabi her turlu kiz var. Tipin iyiyse iyisini de bulursun, ama kotu olsa da bulursun birini. Fethiye Marmaris gibi yerlerde calisanlardan boyle yapip kapagi Birlesik Krallik/Irlanda’ya atan cok kisi var.

Bir de forumda Almanya’ya siginma basvurusu yapmis birisi vardi. Nickini unuttum maalesef. Ama bu zorlu bir surec baya. Tahmini 5-6 yil Trye adim atamazsiniz. Baslarda kamplarda filan kalmaniz gerekebilir. Hos o is de artik eskisi gibi kolay degil demisti.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.