Şimdi Ara

<<<DH HYUNDAİ ERA TAKIMI>>> (2173. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
43.494
Cevap
95
Favori
1.681.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 21712172217321742175
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

zamanla toz çamur doluyor kazık gibi oluyor birde camlara cam filmi vs... çekince camı bile çizebiliyor o sıyırıcı, benim sağ önde aynı durumdaydı temizlemeyle azaldı ama geçmedi, son çare döşemeyi söktük baktık ki önceki filmi tam sökmeden üzerine film çekilmiş tüm filmleri söktük cayır cayır çalışmaya başladı, şimdi yaza kadar filmsiz kullanıp yazın kaliteli bir film yaptıracağım. sizin problemin çözülmesine sevindim, özellikle kışın cam fitillerini ara ara ince makine yağı, wd-40 veya silikon spreyle bakım yaparsanız sıkıntı yaşamazsınız inş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • -ottoman- kullanıcısına yanıt

Bu araçin üst kapak silindir conta markasi ne olabilir siZce.? Orjinal servis mali cok pahali.? Önericeginiz marka varmi.?

• selam takımm

• Ngk lpg bujisi kullanan var mı arkadaşlar? Filtreler olarak filtron markası aldım ve yağ olarak castrol 5w 30 a5 sertifikalı aldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pusat1249 -- 13 Nisan 2021; 19:28:43 >
  • pusat1249 kullanıcısına yanıt

bende lpg bujisini çok araştırdım hatta iridyum bujilerede baktım, bizim araçlarda öyle aman aman bir fark yaratmadıklarına kanaat getirdim, yinede kendi başıma buji satın almamak adına lpg montajı yapıldıktan sonra 10 bin bakıma gitmeden önce lpg ustası arkadaşımla konuştum ve o da gerek olmadığını söyledi, bizde üzerinden çıkanların aynısı olarak ngk normal bujilerden aldık, burada ustanın yaptığı bir işlem var onu mutlaka belirtmem lazım ; ngk normal buji yani bkr5es-11 kodlu bujilerin tırnak aralığı 1,1 mm bu aralık benzinli normal araçlar için tavsiye edilen buji aralığı (1 mm - 1,1 mm arası ) fakat lpg takıldığında bazı işin ehli ustaların tırnak aralığını düşürdüğünü birkaç yerden duymuştum ve değişim yapılırken buna bizzat şahit oldum, bizim lpgli araca (era 1,4 select 2010) 0,8 mm olarak ayarlandı ve montajı yapıldı. bununla alakalı birkaç yazı okudum nette o yüzden sizde araştırın derim, ben herhangi silkeleme yakıt artışı gibi sorunlar yaşamadım, gerçi öncesinde de yoktu sadece evveliyatını bilmediğim için lpg ayarı yapılırken hazır değiştirelim dedim sadece.

filtre konusuna gelince filtron MANN üretimi Polonya menşeili bir firma ülkemizde çok bilinmiyor ve fiyatları çok uygun piyasa malı ürünlerin çok çok üzerinde bir kalitesi var, özellikle polen filtresi çok başarılı ve özellikli bir ürün, ben mann ve filtronun Türkiye distribütörü filtremarketim.com dan almıştım filtreleri yağ filtresi mann polen filtresi filtron hava filtresi FİL filtre, 1 takımı önceki yağ değişiminde takıldı diğer takımda garajda bekliyor yeni değişim için.

yağ tercihinizde marka viskozite uygundur, bu araçların kitapçığında zaten tavsiye edilen 5W-30 o yüzden çok dandik bir marka olmadığı sürece 5W-30 tam/full sentetik herhangi bir yağ işinizi görecektir. ben bir önceki değişimde motul 8100 eco nergy 5W-30 koymuştum bu bakımda hepsiburadadan epey uyguna aldığım shell helix HX8 5W-30 koyduracağım. bir dahaki bakımda castrol daha ucuz olursa onu koydururum.

bu aracın en çok sevdiğim yanı nazlı değil bakımını kontrolünü yaparsan adam gibi kullanırsan kolay kolay üzmüyor seni, motoru lpg ile tam uyumlu öyle obd falan fıstık istemiyor iyi bir usta ile lpgde benzin performansı alabiliyorsun, yakıtı şu ekonomik ortamda hala düşük vs... Türkiye şartları için gayet makul bir araç.

• DexterFringe D kullanıcısına yanıt

Bilgilendirmeleiniz için çok teşekkür ederim, çok ayrıntılı yazmışsınız. 0.08mm bende duydum lpg için ama ustaya kalmış bir şey bence. En iyisini o yapar. Filtreleri geçen yıl bosch almıştım hepsini, bu sefer filtron aldım hem daha uygun hemde man tarafından üretilmiş diye bikiyorum. Dediğiniz gibi polonya üretimli hepsi. Bosch marka bujide vardı ama orjinali ngk mış sanırım erada. Arabayı aldığımdan beri 30bin km yaptım, bujisi değiştimi hiç bilgim yok ama bu bakımda değiştircem. Kimisi 40bin km de değişir diyor daha az km de vs. Ngk bujisi normal serisini alacaktım, lpg olanı tavsiye ettiler arada 25tl fark vardı lpg olanı aldım bakıma daha 4bin km var yaklaşık şimdiden hepsini aldım ama yağlarda,bujilerde,filtrelerde bile sahteleri çok oluyor. Şikayetvar sahte yağ yazınca bir sürü firma ismi çıkıyor, utanmadan satmaya devam ediyorlar. Tüm araçlarıma castrol kullandım hep, memnunum. Fiyatlarıda uygun oluyor yani ben magnetec 4lt aldım ama edge serisi 5lt fiyata denk geliyor. Sizce bu mantıklı mı? Kesin sahte, halen satışlara devam ediyorlar. Parçaları n11 üzerinden aldım. Bu arada yakıt tüketimi ölçtünüz mü acaba? Şehir içi, şehir dışı lpg tüketimi 100km de kaç lt tüketiyor?

Selamlar, motul 8100 eco nergy 5W-30 kullanımından memmun kaldınız mı? Bende yağ değişimi yapacağım. Shell helix ultra 5w30, motul 8100 eco nergy 5W-30 arasında kaldım. Motul fiyatı daha uygun internette shele göre. En son değişimde shell helix ultra 5w30 kullandım. Km 130 binde.

n11 üzerinden yağ çarşısı gibi bilindik mağazalardan yada hepsiburadadan satıcı hepsiburada olan ürünlerden alabilirsiniz sıkıntı çıkmaz, bilinmedik mağazaların şok fiyat über ucuz vs... diye sponsor ilanlı kampanya ürünlerinden uzak durmakta fayda var bence.

yakıt tüketimini şehir içinde kuruş ve litre bazlı olarak deniyorum uzun süredir, kışın hava durumuna bağlı olarak 9,5 ile 11 litre arasında değişiyor (35 kuruş ile 42 kuruş) tabi en çok yaktığı dönem çok soğuk havalar ve motor ısınana kadar bir miktar benzinde kullanıyor benzinle birlikte karma tüketim 38-45 kuruş gibi tahmin ediyorum. şu anda havalar iyi seyrediyor (15-16 derece) hemen 33 kuruş seviyelerine düştü, yazın uzun yolda 6,5 litre civarı tüketim yakaladım klima açık araç dolu şekilde yerine göre 150-160 bastığımda oldu ama genelde 100-110 km hızda gittim otoban olmadığı için. genel olarak performansta lpgnin benzine göre pek farkı yok ama benzinde kullanınca üzüyor bu araç özellikle şehir içi 10-11 litre tüketim bütçeye düşman resmen, ilk aldığımda lpg yoktu 3 gün benzinde kullandım tüketimi gördükten sonra ertesi gün lpg takdırdım 2019 ekimde , atiker atikfasttı sanırım 1600 lira verdim gayet sorunsuz çalışıyor şu ana kadar zaten ustada arkadaşımız hiç obd vs... gerek yok dedi bizde tabii olduk söylediklerinde şimdiye kadarda hiç üzmedi.

• kucuk80 K kullanıcısına yanıt

internette dolaşan "motulun sahtesi çok" isimli şehir efsanesini görmezden gelirseniz bence güzel bir yağ, satıcı bilindik bir mağazadan alabilirsiniz, ben aracı aldığımda üzerinde hangi marka kaç viskozite yağ var bilmediğim için çok araştırdım ve sertifikaları vs... uyumluluğundan emin olduktan sonra ekonomik olduğu için motulda karar kıldım, çok ultra belirgin bir fark oldumu dersen muhtemelen plasebo etkisi ama araç daha sessiz gibi geliyor, bununla beraber özellikle çekişte bir tık daha iyi gibi ama dediğim gibi sihirli değnek değmiş gibi değilde ufak bir fark var gibi hissediyorsun, bende 132 bin kmde koymuştum herhangi bir yağ yakma eksiltme olmadı 9 bin km oldu değişim yapılalı, çoğu yerde değişim aralığı 5-30 için 15 bin km diyor ama ben 10 bin kmde değiştireceğim zaten ucuza aldık motor ömrünü 25-30 lira tasarruf için riske atmaya değmez.

shell almayı düşünüyorsanız daha ekonomik olan shell helix HX8 5W-30 kullanabilirsiniz motul ile aynı fiyat ve araçla tamamen uyumlu bir yağ hiçbir sıkıntı olmaz, yukarıda da yazmıştım geçen değişimde motul econergy koymuştuk daha sonra ucuza denk geldiği helix hx8 aldım bir dahaki değişimde onu koyacağız, sadece yağ alırken dikkat etmeniz gereken şey araç benzinliyse 5w30 dizel partikül filtreli için olanı almayın, shellde alırken dikkat edin shellde ect serisi dizel ile uyumlu acea c3/c4/c5 ibaresi varsa dizel demektir yani, apı sl/cf yada acea a3/b4 yazıyorsa benzinle uyumlu, ambalaj üzerinde yazıyor zaten buna dikkat ederseniz ister ultra ister hx8 sorun olmaz.

örnek ;

benzinli araçlar için

dizel araçlar için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DexterFringe -- 15 Nisan 2021; 17:23:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DexterFringe

internette dolaşan "motulun sahtesi çok" isimli şehir efsanesini görmezden gelirseniz bence güzel bir yağ, satıcı bilindik bir mağazadan alabilirsiniz, ben aracı aldığımda üzerinde hangi marka kaç viskozite yağ var bilmediğim için çok araştırdım ve sertifikaları vs... uyumluluğundan emin olduktan sonra ekonomik olduğu için motulda karar kıldım, çok ultra belirgin bir fark oldumu dersen muhtemelen plasebo etkisi ama araç daha sessiz gibi geliyor, bununla beraber özellikle çekişte bir tık daha iyi gibi ama dediğim gibi sihirli değnek değmiş gibi değilde ufak bir fark var gibi hissediyorsun, bende 132 bin kmde koymuştum herhangi bir yağ yakma eksiltme olmadı 9 bin km oldu değişim yapılalı, çoğu yerde değişim aralığı 5-30 için 15 bin km diyor ama ben 10 bin kmde değiştireceğim zaten ucuza aldık motor ömrünü 25-30 lira tasarruf için riske atmaya değmez.

shell almayı düşünüyorsanız daha ekonomik olan shell helix HX8 5W-30 kullanabilirsiniz motul ile aynı fiyat ve araçla tamamen uyumlu bir yağ hiçbir sıkıntı olmaz, yukarıda da yazmıştım geçen değişimde motul econergy koymuştuk daha sonra ucuza denk geldiği helix hx8 aldım bir dahaki değişimde onu koyacağız, sadece yağ alırken dikkat etmeniz gereken şey araç benzinliyse 5w30 dizel partikül filtreli için olanı almayın, shellde alırken dikkat edin shellde ect serisi dizel ile uyumlu acea c3/c4/c5 ibaresi varsa dizel demektir yani, apı sl/cf yada acea a3/b4 yazıyorsa benzinle uyumlu, ambalaj üzerinde yazıyor zaten buna dikkat ederseniz ister ultra ister hx8 sorun olmaz.

örnek ;

benzinli araçlar için

dizel araçlar için

Detaylı bilgilendirme için çok teşekkürler hocam. Kullanıcı yorumları çok değerli benim için. Shell helix hx8 de seçeneklerim arasına girdi.👍. Filtreleri filtre marketim.com dan aldım,uyguna geldi. Yağı henüz almadım, araştırıyorum hangisi verimli olur diye. Shell helix ultra pahalı geliyor açıkçası. Shell Hx8 veya motul Eco nergy uygun fiyat olarak, hemde birbirine yakın özellikleri. Bakalım bütçe hangisine el verirse..

Haklsınız, bende de atiker grand lpg sistemi takılmış. Ne farkı var bilmiyorum ama gold ve grand tavsiye ediyorlar genelde. Ben en çok yorumu olan ve puanı yüksek olan mağazadan aldım yağı, bujileri ve filtreleri. Benim araç start paket 2009 model abs, sis farı vs yok ama memnunum. Yağ yakma olayı oluyor mu peki sizin araçta? Oluyorsa kaç ml ve bakımdan sonra kaç bin km. de oluyor? Bu araçları lpgsiz kullanmak çok mantıksız geliyor şehir içinde 10lt benzin yakma ihtimali yüksek 100km de. Parçalarıda uygun oluyor tam f/p aracı diyebilirim ama ikinci el fiyatları çok yüksek en temizi 100 bin tl civarında, üstüne 60 bin tl daha verip sıfır egea sedan urban paket alınabilir aslında ama kasko bakımları vs daha fazla çıkıyor masrafı. Üstüne lpg montajı vs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pusat1249 -- 15 Nisan 2021; 23:15:57 >

yağ yakma problemi hiç yaşamadım açıkçası, aracı 126 binde aldım lpg hiç takılmamıştı ilk montajını ben yaptırdım, benim araç 2010 select , abs sis farı kol dayama krom çıtalar gözlük yeri 2 airbag dijital klima vs... olan modeli, dediğiniz gibi şu anda fiyatlar temizliğine ve modeline göre 90-100 bin civarında seyrediyor, lpgde grand ve gold taktırmayı çok istedim ama lpg ustası arkadaşımız 800-1000 TL daha fazla vermeye gerek olmadığını kendisinin kefil olduğunu söylediği için düz modelde karar kıldık, daha üst model ve segmentte araç olsaydı ısrar ederdim ama usta faktörü lpgde bence en önemli unsur olduğu için çokta şeyetmedim açıkçası :)

• kucuk80 K kullanıcısına yanıt

hangisi daha uygunsa onu alın hocam hiç kasmaya gerek yok motor nazlı bir motor değil full sentetik 5w30 her türlü yağ işinizi görür , ha şunu yapabilirsiniz kafanız rahat olması için ; bakım aralıklarını kısaltırsınız hava filtresini 7-8 binde değiştirebilirsiniz yağ değişimi için illa 10bin km dolmasını beklemezsiniz , yağda belirgin bir şekilde kararma var mı eksiltme yapıyor mu motor sesinde olumsuzluk var mı bunları fiziksel olarak belirli aralıklarla kontrol edersiniz gerisi zaten size az çok fikir verecektir, çoğu usta olası yağ yakma sorununa çözüm olarak bu araç için 10w-40 yağ öneriyor ama tam sentetik olmadığı için tavsiye etmem, şayet belirgin bir eksiltme varsa bir sonraki değişimde 5w-40 koyabilirsiniz.

filtremarketim mann ve filtronun Türkiye distribütörü daha önceden 100 lira üzeri ücretsiz kargoydu şimdi tüm ürünlerde kargo ücretsiz yapmışlar gerçi geçen seneye göre fiyatlarda neredeyse 2 katı artmış ama en azından güvenilir bir yerden aldığını bilmek güzel.

23.06.2020'de fiyatlar böyleymiş, ekonominin 1 senede geldiği yeri görmek açısından da güzel bir örnek sanırım ;

• quote:

Orijinalden alıntı: DexterFringe

hangisi daha uygunsa onu alın hocam hiç kasmaya gerek yok motor nazlı bir motor değil full sentetik 5w30 her türlü yağ işinizi görür , ha şunu yapabilirsiniz kafanız rahat olması için ; bakım aralıklarını kısaltırsınız hava filtresini 7-8 binde değiştirebilirsiniz yağ değişimi için illa 10bin km dolmasını beklemezsiniz , yağda belirgin bir şekilde kararma var mı eksiltme yapıyor mu motor sesinde olumsuzluk var mı bunları fiziksel olarak belirli aralıklarla kontrol edersiniz gerisi zaten size az çok fikir verecektir, çoğu usta olası yağ yakma sorununa çözüm olarak bu araç için 10w-40 yağ öneriyor ama tam sentetik olmadığı için tavsiye etmem, şayet belirgin bir eksiltme varsa bir sonraki değişimde 5w-40 koyabilirsiniz.

filtremarketim mann ve filtronun Türkiye distribütörü daha önceden 100 lira üzeri ücretsiz kargoydu şimdi tüm ürünlerde kargo ücretsiz yapmışlar gerçi geçen seneye göre fiyatlarda neredeyse 2 katı artmış ama en azından güvenilir bir yerden aldığını bilmek güzel.

23.06.2020'de fiyatlar böyleymiş, ekonominin 1 senede geldiği yeri görmek açısından da güzel bir örnek sanırım ;

Yağ eksiltme benim tespit ettiğim 10.000 km doldu şuan, 700 ml civarı eksiltmiş. Bir süre daha 5w30 ile devam edeyim diyorum. Eksiltme devam ederse 5w40 a geçerim.

Ekonomi konusu söylediğin gibi fiyatı artmayan hiçbir ürün yok malesef. Aylık, haftalık olarak artıyor bazısı. Filtreleri çok uyguna almışsın gerçekten geçen yıl. Ben 3 adetini yağ polen hava, 103 TL ye aldım. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kucuk80 -- 16 Nisan 2021; 4:14:14 >

• Arkadaşlar merhaba, 2006 dizel era kullanıcısı olarak yağ ve filtre değişimleri için kendime bi liste oluşturmuştum. Kullanılan filtrelerin hem orijinal parça numaraları hem de muadil markaların stok numaraları yazılı. Dileyen arkadaşların faydalanması için paylaşıyorum. Filtrelerde 1.önceliğim Hyundai orijinal filtreler, servisten temin edemediğim durumlarda da muadillerini zaman zaman kullandığım oldu. Motor yağında da kendime göre bi tercih sıralaması yapmıştım. Yeni değil eskiden hazırladığım bi liste.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadobay -- 20 Nisan 2021; 23:16:48 >
  • SEHZADE63 S kullanıcısına yanıt

Lutfen orjinalinden şaşmayın, pazarlık yapın, bu arada geçmiş olsun.

• Hyundai yetkili servis
    Orjinal yetkili servis yağ flitresi 70-80tl
    Orjinal hava flitresi 55-60 tl
    Polen flitresi 75-80 tl
    Mann marketinde;
    Mann yağ flitresi kore 35 tl
    Flitron hava flitresi 35-40tl
    Hava flitresi flitron 35-40tl
    Mann hava flitresi 70-80 tl
    Kisacasi mann market daha uygun daha ucuz nerden baksaniz 150tl daha uyguna geliyor maceraya gerek yok,
    Yağ olarak yağcarşisinda shell helix hx8 5w30 ideal ve kaliteli 50 tl veya 70tl daha pahaliya helix ultra 5w30 var.Kisacasi shell den şaşmayin pişman olmazsiniz.!! Hyundai dizel araçlar için ect yağlar gereksiz o kadar para yiğmayin bu araçlarda dpf yok cünkü.!

• Şu yağdan kullanan var mı hiç zamanında çok aradım bu yağı shellin Trakya bölge dağıtıcısının bizzat numarasını verdiler beni yönlendirdiği kimse şu pure plus etkietli olanı benim için getirttirmedi şimdi dikkat ediyorum son senelerde stoklarda girdi bu yağ ama aşırı bir fiyatı var.

Üstelik her yağda 5 litrelik seçenek varken bunda 4 litre ve daha pahalı üstüne 1 litre daha alman gerekiyor.

• Aracın talebini 5 /30 karşılıyor 5/40 fiyat olarak da israf yakıtı arttırdığı için o yönde de gereksiz bir dönem ki tecrübemdir

• @-ottoman-

1.5 dizellerin turbo ömürleri için 5-40 daha iyi bir tercih diyorlar o yüzden 2 senedir 5-40 kullanıyorum bende. Bu konu hakkında bir bilginiz var turbo açısından 40ın daha iyi olmasi hurafe mi sizce?

Fiyat olarak baktımda geçen sene 230a aldığım motul xcess şimdi 300 civarı olmuş shell ile aralarında 20-30 fark var büyük ihtimalle shell ultraya geceçeğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bnym97 -- 12 Haziran 2021; 16:17:50 >
  • 
Sayfa: önceki 21712172217321742175
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.