Şimdi Ara

DH Hakem Eğitim Seminerleri - Her Gün Bir Futbol Kuralı (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
18.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: z for zambrotta

maşallah fenerbahçe resimlerini doldurmuşsun hemen.

quote:

Yine gidelim, hazır elimde ss olan bir pozisyona. Bunları kolaylık olsun diye seçiyorum, yoksa istek varsa onları da alabiliriz

Laf edeceğine varsa sende yolla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SouL InvictuS

Bu yarı alandan offside olmama olayını yıllar önce bir çizgi filmden öğrenmiştim ben de. Tsubasa'nın takım kaptanı vardı adını unuttum şimdi. Elemanlar ona da süper bir ara pası özelliği verelim demişlerdi bikaç bölüm. Böyle Neill vari paslar atıyordu forvetleri pozisyona sokuyordu paso. Ama dişli bir rakip geldi, bunun her pasında forvetler offsideta kalmaya başlayınca bu da bekleyin demişti. Tüm savunmayı üzerine çekip kendi forvetleri yarı sahayı terketmeden atmıştı pası rakip takım offside diye durmuştu. Hakem devam ettirmişti gol atmışlardı.

fırsat eğitimi yani
  • valla yarın için sarı kart konusunu düşünüyorum ama çok geniş konu olur, nasıl kırpabilirim acaba

neyse, ofsayt konusunda önerileriniz ya da istek pozisyonunuz var mı
  • Sag caprazdan top atildi forvete dogru ama o adam ofsaytta lakin topun uzerinden atladi ve solda ofsaytta olmayan adama top geldi ve devaminda gol oldu. Pozisyon ofsayt mi degil mi? Ofsayt ise neden degilse neden?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hellmarch!

Sag caprazdan top atildi forvete dogru ama o adam ofsaytta lakin topun uzerinden atladi ve solda ofsaytta olmayan adama top geldi ve devaminda gol oldu. Pozisyon ofsayt mi degil mi? Ofsayt ise neden degilse neden?

DH Hakem Eğitim Seminerleri - Her Gün Bir Futbol Kuralı

hashus1099 yararlı bir topik olmuş..
  • quote:

tahriklere gelmeyeceğiz!
  • quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

quote:

tahriklere gelmeyeceğiz!

Yahu sen soruma cevap ver ben karikature guldum. Cok kavgasini verdim o sordugum sorunun hadi bagalim...
  • quote:

Sag caprazdan top atildi forvete dogru ama o adam ofsaytta lakin topun uzerinden atladi ve solda ofsaytta olmayan adama top geldi ve devaminda gol oldu. Pozisyon ofsayt mi degil mi? Ofsayt ise neden degilse neden?

Üstünden atlayarak pozisyona dahil oluyor. Kaleci ve defansı etkiliyor ve ofsayta giriyor. Dokunmaktan farkı yok üstünden atlamanın.

Bahsettiğin posizyon da derbideki posizyon sanırım
  • Ofsayt. Oyuncu değmese bile topa doğru hareketleniyor.
  • 28.11.2010

FAULLER VE FENA HAREKETLER

Bir oyuncu aşağıdaki yedi ihlalden birini hakemin kanaatince dikkatsiz, kontrolsüz veya aşırı güç kullanarak yapması durumunda rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir:

-rakibe tekme atarsa veya teşebbüs ederse,
    -rakibi çelmelerse veya çelmelemeye teşebbüs ederse,
    -rakibinin üzerine sıçrarsa,
    -rakibine şarj yaparsa,
    -rakibine vurursa veya teşebbüs ederse,
    -rakibini iterse,
    -rakibe ayakla müdahale (tackle) ederse.

Ayrıca, oyuncunun aşağıdaki üç ihlalden birini yapması halinde rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir:

-rakibini tutarsa,
    -rakibine tükürürse,
    -bilerek topa elle müdahalede bulunursa (kendi ceza sahasındaki kaleci hariç).

Birekt serbest vuruş ihlalin olduğu yerden yapılır.

Penaltı Vuruşu
    Eğer yukarıda belirtilen on ihlalden birisi bir oyuncu tarafından jendi ceza alanı içinde yapılırsa, topun oyunda olması koşuluyla, topun pozisyonuna bakılmaksızın bir penaltı vuruşu verilir.

Endirekt Serbest Vuruş

quote:

Kaleci tarafından yapılan ihlale ilk kuralda değinmiştik,

Bir kalecinin aşağıdaki durumlarda ceza sahasında eli ile topa dokunmasına izin verilmez:

-Elinden topu çıkardıktan ve başka bir oyuncuya temas etmeden tekrar eli ile müdahale ederse:
    *Topun kaleciden tesadüfen geri geldiği durum hariç; örneğin, bir kurtarış yaptıktan sonra elleri veya kollarının herhangi kısmı ile dokunduğunda kalecinin topun kontrolünde olduğu düşünülür.
    *Kasıtlı olarak topa vurduğunda da kaleci topa sahip olmuş olur.

-Bir takım arkadaşı tarafından top kasıtlı olarak kaleciye pas olarak vurulduğunda topa elleri ile dokunursa,

-Bir takım arkadaşı tarafından taç atışından doğrudan gelen topa elleri ile dokunursa,

Bir oyuncunun hakemin kanaatine göre aşağıdaki ihlallerden birini yapması halinde rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir:

-tehlikeli bir tarzda oynarsa,
    -rakibinin ilerlemesine mani olursa,
    -kalecinin elindeki topu oyuna sokmasına engel olursa,
    -daha önce fauller ve fena hareketler kuralında belirtilmeyen bir nedenden dolayı oyuncunun ihtar veya ihraç edilmesi için oyunun durdurulmasına neden olan bir ihlalde bulunursa.

Endirekt servest vuruş ihlalin olduğu yerden yapılır.

Geldik işin önemli kısmına.

Disiplin Cezaları

Bir oyuncuya, yedek oyuncuya ya da değiştirilmiş oyuncuya ihtar verildiğini belirtmek amacıyla sarı kart kullanılır.

Bir oyuncuya, yedek oyuncuya ya da değiştirilmiş oyuncunun ihraç edildiğini belirtmek amacıyla kırmızı kart kullanılır.

Hakem, oyun alanına girdiği andan bitiş düdüğü sonrasında oyun alanını terk edinceye kadar disiplin cezası verme yetkisine sahiptir. (maç bittikten sonra dahi kart çıkabilir demektir)

Bir oyuncu oyun alanı içinde veya dışında rakibe, takım arkadaşına, hakeme, yardımcı hakeme veya herhangi bir diğer kişiye karşı ihtar veya ihraç gerektiren bir ihlal yaparsa ihlalin şekline göre cezalandırılır.

İhtar verilecek haller (sarı kart)

Eğer bir oyuncu, aşağıdaki yedi ihlalden birini yaparsa ihtar verilip sarı kart gösterilir:

-sportmenliğe aykırı davranıştan suçlu ise (ofsayt konusunda bazı noktaları belirttik),
    -hakeme veya hakemin kararlarına sözle veya hareketle itiraz ederse,
    -oyun kurallarını devamlı ihlal ederse,
    -oyunun tekrar başlamasını geciktirirse,
    -oyun bir köşe vuruşu, serbest vuruş veya taç atışı ile tekrar başlarken gerekli mesafeye açılmaz ise,
    -hakemin izni olmaksızın oyun alanına ilk kez girer veya tekrar girerse,
    -hakemin izni olmaksızın oyun alanını kasıtlı olarak terk ederse.

Yedek bir oyuncu ya da değiştirilmiş bir oyuncu, aşağıdaki ihlallerden birini yaparsa, hakem tarafından ihtar verilip sarı kart gösterilir:

-sportmenlik dışı davranışlarda bulunursa,
    -sözle ya da hareketle itiraz ederse,
    -oyunun tekrar başlamasını geciktirirse.

İhraç Verilecek Haller (kırmızı kart)

Eğer bir oyuncu, yedek bir oyuncu ya da değiştirilmiş bir oyuncu aşağıdaki yedi ihlalden birini yaparsa kırmızı kart gösterilip oyundan ihraç edilir:

-ciddi faullü oyundan suçlu ise,
    -şiddetli hareketten suçlu ise,
    -rakibe veya bir başkasına tükürürse,
    -topla bilerek elle oynayıp rakip takımın bariz golünü veya gol atma şansını önlerse (kaleci hariç),
    -kaleye doğru ilerleyen rakibin bariz gol atma şansını serbest vuruş veya penaltı vuruşu gerektiren bir ihlal ile önlerse,
    -saldırgan, hakaret edici veya küfürlü bir şekilde konuşursa ve/veya baş ve el kol hareketleri yaparsa,
    -aynı maçta ikinci bir ihtar alırsa.

İhraç edilen oyuncu, yedek oyuncu ya da yedek oyuncu ile değiştirilen oyuncu oyun alanının çevresini ve teknik alanı terk etmelidir.

ayrıntılı açıklamalar da var da sayfalarca sürüyor ve bunları teker teker yazdığım için uzun sürüyor malum :)
  • quote:

quote:

quote:

tahriklere gelmeyeceğiz!

Yahu sen soruma cevap ver ben karikature guldum. Cok kavgasini verdim o sordugum sorunun hadi bagalim...

abi o pozisyonun resimli açıklaması yok mu yukarıda yahu
  • kartlarla ve faullerle ilgili konu çok uzun ve rehber ekinde uzun uzun kuralların açıklaması var.
    bunu tek güne sığdırmayıp uzun vadeye yayacağım.
  • quote:

kartlarla ve faullerle ilgili konu çok uzun ve rehber ekinde uzun uzun kuralların açıklaması var.
    bunu tek güne sığdırmayıp uzun vadeye yayacağım.

Emeğine sağlık. Harika bir konu olmuş.

• bu akşam 3 puan almışım.
    valla şu forumda bazılarına futbol kurallarını öğretecek olduğumu bilsem de çekememezliği yıkmayı öğretemeyeceğim galiba
  • Cehennem marşandizi. Karikatürleri hep benmi bulacağım. Birazda sen ekle. Bak konumuz frikik.. Şöyle bol Paris Hilton'lu frikik resimleri bul bakayım.

hashus hocam. Niyetim konuyu sulandırmak değil. Biraz keyif katmak. Eğer konunun ciddiyetten uzaklaştığını düşünüyorsan. Karikatür vb eklemiyeyim.

DH Hakem Eğitim Seminerleri - Her Gün Bir Futbol Kuralı
  • yok canım
  • quote:

quote:

quote:

quote:

tahriklere gelmeyeceğiz!

abi o pozisyonun resimli açıklaması yok mu yukarıda yahu

Geçen sene Villareal'in bir maçında oldu İspanya liginde sanırım ve hakem futbolcu topa dokunmadığı için devam dedi gol sayıldı. Bir hafta sonra Barca aynısını yaptı ofsayt dediler. Kuralların arasında bu yok ki o kuralları ben baya karıştırmışımdır.
  • kuralların arasında o var abi nasıl yok ya?

kuralları yukarıda verdim. 6. resim bununla ilgili.

altındaki açıklamada da "ofsayt pozisyonundaki bir hücum oyuncusu kalecinin çizgisini engelliyor. oyuncu, rakibin oynamasını veya topla oynayabilmesini engellediği için cezalandırılmalıdır." yazıyor.

yani o pozisyonda topun üzerinden atlıyor olsa da ofsayt pozisyonunda iken rakibin oyununu etkilediğinden ofsayt verilmelidir.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.