Şimdi Ara

DH Hakem Eğitim Seminerleri - Her Gün Bir Futbol Kuralı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
18.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hepimizin malumu, futbolda muallakta kalmış bazı noktalar var. En azından maç konularında gördüğümüz kadarıyla, gol olması için topun tamamının çizgiyi geçmesi gerektiğinden dahi bihaber olanlar var.

Bu konuyu açarken hem kendi yanlışlarını düzeltmiş, hem de forumda gerekli bir konuya değinmiş olacağımı düşündüm. Her gün birer tane vererek de az zaman harcayarak bir süre zarfında çoğu kurala aşina olmamızı sağlayacağım. Hepsini bir anda vermemiz, zaten okumaktan hoşlanmayan bizler için işkence olur, kimse ilgilenmez.

Neyse, işimize başlayalım.

26.11.2010

KALECİ TARAFINDAN YAPILAN İHLALLER

Kalecinin topu elinde altı saniyeden fazla tutmasına izin verilmez. Kaleci aşağıdaki durumlarda topa sahip olmuş sayılır.

-Top ellerinde veya eli ile herhangi bir yüzey arasında (örneğin zemin, kendi vücudu) olduğunda.
    -Uzanmış açık eli ile topu tutarken,
    -yerde zıplatırken veya havaya attığında.

Kaleci elleriyla topa sahip olduğunda bir rakip tarafından müdahale edilemez.

Buradayken geçmişe dönüp bu bilginin doğru uygulanışı ya da es geçilmesi hakkındaki kararlara bakalım.

Hatırlarsınız, bir Beşiktaş Galatasaray maçında Rüştü topa sahip olmuşken Servet'in vuruşunda hakem golü vermişti. Bu pozisyonu görmediğinden mi faul vermedi bilemeyiz ancak bir hakem bu pozisyonun faul olduğunu bizden iyi bilir. Rüştü topa sahip olmuş, ancak servet'in vuruşunda da golü bulmuştu Galatasaray. Açık bir hakem hatası.

Beşiktaş İBB maçında sayılmayan gol, Nobre'nin ayağından gelmişti yanlış hatırlamıyorsam.

Kaleci ve Nobre apaçık ortadalar, hakemin görüşü de yan hakemin açısı da çok açık, gördükleri pozisyonda faulü tespit etmişlerdi, başarılı bir karar.

Devam ediyoruz,

Bir kalecinin aşağıdaki durumlarda ceza sahasında eli ile topa dokunmasına izin verilmez:

-Elinden topu çıkardıktan ve başka bir oyuncuya temas etmeden tekrar eli ile müdahale ederse:
    *Topun kaleciden tesadüfen geri geldiği durum hariç; örneğin, bir kurtarış yaptıktan sonra elleri veya kollarının herhangi kısmı ile dokunduğunda kalecinin topun kontrolünde olduğu düşünülür.
    *Kasıtlı olarak topa vurduğunda da kaleci topa sahip olmuş olur.

-Bir takım arkadaşı tarafından top kasıtlı olarak kaleciye pas olarak vurulduğunda topa elleri ile dokunursa,

-Bir takım arkadaşı tarafından taç atışından doğrudan gelen topa elleri ile dokunursa,

İHLALİN MEYDANA GELDİĞİ YERDEN ENDİREKT SERBEST VURUŞLA OYUNA TEKRAR BAŞLANIR.

KALECİYE KARŞI YAPILAN İHLALLER

-Bir oyuncunun kalecinin ellerinden topu çıkarmasına engel olması ihlaldir.

-Kaleci topu elinden çıkarırken bir oyuncu eğer topa vurur veya vurmaya çalışırsa oyuncu tehlikeli şekilde müdahele ettiğinden dolayı cezalandırılmalıdır.

-Bir kalecinin hareketini adil olmayan şekilde engelleyerek onu kısıtlamak bir ihlaldir, örneğin köşe vuruşları kullanılırken.

http://www.vidivodo.com/36736/kalecinin-gaflet-ani
    Bir video ile diğer bir kuralı gösterelim. Kaleci degajını yaparken topu havaya atabilir, o anda da top kalecinin himayesinde sayılır, o hareket degaj dikmenin içerisinde bir hamledir, degajı kesmek de faul gerektirir. Gol geçerli değildir.
    Alex daha önce 2 kere yapmıştı bu hareketi, birinde Aykut'a TR kupasında, diğeri de geçen seneydi galiba bir lig maçında yapmıştı, gol geçersiz sayılmıştı. Görüntüyü bulamadığım için biraz üzgünüm açıkçası.

Bugünlük bukadar. Özellikle çok tartışmalı, zamanında verilen kararların MHK başkanı tarafından bile pek bilinmemesi nedeniyle olay yaratan kararlardan başladım (Alex-Aykut). Tartışma veya hakem vs atışmalarına dönmez inşallah.

Alex'in diğer ihlali de burada, 2007-2008 sezonu bir Gençlerbirliği maçında Gökhan Tokgöz'e yapmıştı.
    http://www.ligtv.com.tr/VideoHaber/?r=1&hid=30938

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hashus1099 -- 27 Kasım 2010; 12:29:17 >

• http://www.ligtv.com.tr/VideoHaber/?r=1&hid=30938

diğer degaj ihlalini de buldum, ekledim.
  • Bu arada Alex'in benzer hareketi, 2 sezon öncesi gençler maçından. Buldum sonunda

1:22 dakikası.
  • Güzel bir başlık olmuş.

"-Bir takım arkadaşı tarafından top kasıtlı olarak kaleciye pas olarak vurulduğunda topa elleri ile dokunursa, "denilmiş Takım arkadaşının bel ve üzerindeki(kafa,göğüs,omuz v.s.)verdiği paslara elle dokunabilir" diye ekleme yapılmalı değil mi?(Ramiz dayı gibi oldu böylede )
  • hocam esasen geri pas konusunu işlemediğimiz için açıkça belirtilmemiş oyun kurallarında.

oyun kuralları pdf'i içinde geri pas kapsamı, anlattığım konudan çok daha önce net bir şekilde belirtilmişti. bu konuda tekrar tekar belirtilmemiş

quote:

takım arkadaşı tarafından ayakla bilerek kendisine atılmış topa eliyle dokunursa

kısaca belirteyim, ayak haricinde, ayak bileği de dahil olmak üzere insanın daha yukarıda kalan herhangi bölgesinden kaleciye verilmiş pas çift vuruşla cezalandırılmamak için yeterlidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

hocam esasen geri pas konusunu işlemediğimiz için açıkça belirtilmemiş oyun kurallarında.

oyun kuralları pdf'i içinde geri pas kapsamı, anlattığım konudan çok daha önce net bir şekilde belirtilmişti. bu konuda tekrar tekar belirtilmemiş

quote:

takım arkadaşı tarafından ayakla bilerek kendisine atılmış topa eliyle dokunursa

kısaca belirteyim, ayak haricinde, ayak bileği de dahil olmak üzere insanın daha yukarıda kalan herhangi bölgesinden kaleciye verilmiş pas çift vuruşla cezalandırılmamak için yeterlidir.

Ben bel üstü biliyordum.Demekki şimdiye kadar yanlış bilmişim

Bel üstü aklımda minyatür kale kurallarından mı kaldı acaba

• Geçenlerde bende bir bir kuralı yeni öğrendim doğrusu, kornerden giden top kimseye çarpmadan korneri kullanan kişiye geri dönerse(Direk'ten) endirekt serbest vuruş olarak durmuştu oyun şaşırmıştım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Noix~

Geçenlerde bende bir bir kuralı yeni öğrendim doğrusu, kornerden giden top kimseye çarpmadan korneri kullanan kişiye geri dönerse(Direk'ten) endirekt serbest vuruş olarak durmuştu oyun şaşırmıştım.

Penaltıda aynısı oluyor.Oyuncu topa iki defa dokunmuş oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Noix~

Geçenlerde bende bir bir kuralı yeni öğrendim doğrusu, kornerden giden top kimseye çarpmadan korneri kullanan kişiye geri dönerse(Direk'ten) endirekt serbest vuruş olarak durmuştu oyun şaşırmıştım.

tabi, serbest atış-penaltı-korner fark etmez. direkten dönen top daha kimseye değmemiştir sonuçta.
    atışı kullandıktan sonra ilk sen değemeyeceğinden, direkten dönen topa da ilk sen değemezsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emhotep

Güzel bir başlık olmuş.

"-Bir takım arkadaşı tarafından top kasıtlı olarak kaleciye pas olarak vurulduğunda topa elleri ile dokunursa, "denilmiş Takım arkadaşının bel ve üzerindeki(kafa,göğüs,omuz v.s.)verdiği paslara elle dokunabilir" diye ekleme yapılmalı değil mi?(Ramiz dayı gibi oldu böylede )

Yalnız şöyle bir durum var. Eğer oyuncu yerdeki topu ayağı ile kaldırıp kalecisine geri pası kafa ile verirse yine kaleci elleriyle tutamıyor. Örneğin top ağayında defans oyuncusunun baskı geldi yine ayakla verdi kaleciye bu bildiğimiz basit bir geri pas kaleci elle oynayamaz. Bu sefer baskı gelmedi diyelim maç sonları adamlar vakit geçiriyor. Defans oyuncusu aldı topu ayağıyla zıplattı,dizinde sektirdi filan sonra kafası ile kaleciye verdi. Bu da geri pas olarak değerlendiriliyor.

• bak o durum hakkında bilgim yoktu benim. yani aklıma yatmıyordu ama bilgim de yoktu.
  • 27.11.2010

OFSAYT

ofsayt konusu aslında kemik olarak bildiğimiz, ama çok kılçığı olan bir konudur.

Sadece ofsayt pozisyonunda bulunmak bir ihlal değildir.
    Bir oyuncu eğer:
    -rakip kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakip oyuncudan daha yakın ise ofsayt pozisyonundadır.

Bir oyuncu eğer:
    -kendi yarı alanında ise, veya
    -kale çizgisine pası atan takım arkadaşından daha uzakta ise,
    -sondan ikinci rakip oyuncu ile aynı hizada ise, veya
    -son iki rakip oyuncu ile aynı hizadaysa ofsayt pozisyonunda değildir.

İHLAL

Ofsayt pozisyonundaki bir oyuncu, topun takım arkadaşına dokunduğu veya takım arkadaşının topla oynadığı anda hakemin kanaatine göre:
    -oyuna müdahale ederek, veya
    -rakibe müdahale ederek, veya
    bulunduğu pozisyondan avantaj elde ederek aktif oyuna dahil olursa ofsayt olarak cezalandırılır.

İHLAL OLMAMASI

Oyuncunun topu doğrudan doğruya
    -kale vuruşundan
    -taç atışından
    -köşe vuruşundan alması durumunda ihlal yoktur.

Bu konuda açıklamalar da kurallar kitabında mevcut.

-"Rakip kale çizgisine daha yakın" ifadesi, o oyuncunun kafasının, vücudunun veya ayaklarının herhangi bir bölümünün rakip kale çizgisine toptan ce ikinci savunma oyuncusundan daha yakın olduğu anlamına gelmektedir. (yani sadece ayaklara bakılmamalıymış!)

-"oyuna müdahale", bir takım arkadaşı tarafından verilen veya dokunulan topla oynama veya dokunma anlamına gelir.

-"rakibe müdahale etmek", rakibin görüş çizgisini veya hareketlerini açıkça engelleyerek veya hakemin düşüncesine göre rakibi aldatan veya dikkatini dağıtan bir jest veya hareket yaparak, rakibin topla oynamasını veya oynayabilmesini engelleme anlamına gelir. (topla oynamadığı halde ofsayt verilen tartışmalı durumlar bu kurala dayanır).

-"bulunduğu pozisyondan avantaj elde etme", ofsayt pozisyonunda bulunan bir oyuncunun kale direkleri veya rakibinden seken topla oynaması anlamına gelir.

Ofsayt konusunda çakallık yapanlara da bazı cezalar var.

"Hakemin izni olmadan herhangi bir nedenle oyun alanını terk eden bir savunma oyuncusu, oyundaki bir sonraki duruşa kadar ofsayt amacıyla kendi kale çizgisinde veya taç çizgisinde sayılacaktır. Eğer futbolcu oyun alanını kasten terk ederse topun bir sonraki oyun dışı oluşunda ihtar görmelidir."

bir de benzer kural hücumcular için var.

"Ofsayt pozisyonunda bulunan bir oyuncunun aktif olarak oyuna müdahale etmediğini hakeme göstermek için oyun alanı dışına çıkılması bir ihlal değildir. Ancak, hakem bu oyuncunun taktik sebeplerden dolayı oyun alanını terk ettiğini ve oyun alanına tekrar girmekle haksız bir avantaj sağladığını düşünürse, oyuncuya sportmenlik dışı davranıştan dolayı ihtar vermelidir. Oyuncunun oyun alanına tekrar girmesi için hakemin iznini alması gerekir.

"Eğer bir hücum oyuncusu top kaleye girerken kale direkleri arasında ve kale ağları içinde sabit olarak durursa gol geçerli sayılmalıdır. Ancak, hücum oyuncusu rakip oyuncunun dikkatini dağıtırsa gol geçersiz sayılmalı ve oyuncuya sportmenlik dışı hareketten dolayı ihtar verilmelidir."

TFF tarafından sağlanmış gerekli canlandırmalar.

Birazdan yine geçmişteki tartışmalı kararlardan bazı hatırlatmalar vereceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hashus1099 -- 27 Kasım 2010; 2:01:58 >

• Beşiktaş Kasımpaşa maçında cdemir hocam ss almıştı bolca, onu hatırladığımdan oradan bir örnek vermek istiyorum.
    Ofsayt işi yorum işidir, o yüzden farklı düşünüyor da olabiliriz.

ilk vuruş anı, Bobo ofsaytta değil, alt tarafta Quaresma ofsayt pozisyonunda ama pasif durumda.

İkinci vuruş anı, kale içinde Bobo ofsayt pozisyonunda, ama ne görüş açısında ne de rakibi etkiliyor. aktif oyunda değil, pasif durumda.

Gelelim 3. duruma, Bobo kale içinde kalmaya devam etse ve kimseyi etkilemese bu pozisyonda ofsayt yok.
    Ancak bobo ile kale çizgisi arasında yalnızca 1 rakip var, yani pozisyonu ofsayt. Hakem burada bobo'ya ofsayt çalarsa, aktif oyun alanında olduğu anlamı çıkabilir.

Pozisyon 4 ki o Bobo işin içine girerek aktif oyuna dahil olduğunu gösteriyor resimde, rakip ve kaleciye müdahalede bulunuyor.
    Gol de hakem tarafından iptal edildi. Markus Merk'in "25 yıllık hakemlik kariyerimde ender rastlanan durumlardandı, hakem çok iyi yakaladı" sözlerini de hatırlatalım bu pozisyon için.

• Yine gidelim, hazır elimde ss olan bir pozisyona. Bunları kolaylık olsun diye seçiyorum, yoksa istek varsa onları da alabiliriz

Vederson'un ortaladığı an ofsayt çizgisi çekilmiş. Hatırlayanlar bilir, Carlos top tam kendine gelirken topun üzerinden atlamıştı.
    Bu durumda Carlos topla oynamamıştır ancak tam rakibin görüş çizgisinde olduğundan rakibe müdahale pozisyonundadır.
    Gol geçerli sayılmıştır ancak ofsayttır. Ama ofsayt gerçekten santimetrelik durumda olduğundan, bu pozisyonu hakem hatası olduğundan değil, sadece rakibe müdahale açısından iyi örnek olduğu için alıyorum.

• Çok net hatırladığım bir pozisyon daha, 28 şubat 2010 İBB-Fenerbahçe mücadelesi.

Deniz barış şutu çekiyor, şutu çektiği anda Santos ofsayt pozisyonunda.
    Peki santos ne yapıyor? Şu durumda sabit kalsa top doğrudan kaleye gittiğinden gol geçerli sayılabilir.

Ancak Santos sabit kalmıyor, görüldüğü üzere kaleci Hasagic'in önünde, kaleci ile top arasındaki hattın tam üzerinde kaleciye engel olmakta.
    Gol geçerli sayılmadı, hakemin kararı doğru.

• Yine aynı maçtan bir pozisyon.

İBB'nin 2. golü İskender'den gelmişti.
    Orta açılmış, ilk pozisyonda İBBli oyuncu ıskalamış, İskender tamamlamıştı.

İlk pozisyonda ortayı açan arkadaş, kaleye en yakın İBBli oyuncu olduğundan, diğer takım arkadaşları topun gerisinde kalmışlar demektir. Bu sebeple ofsayt yok pozisyonda.
  • maşallah fenerbahçe resimlerini doldurmuşsun hemen.
  • birader çolukla çocukla uğraşamam uza
  • Şimdi kimse gelip bana "niye şu takımın lehine yapılan hataları da koymuyorsun" gibi şeyler söylemesin.
    Ofsayt konusu çok derin, binbir çeşidini gösterebiliriz. Ama burada asıl göstermemiz gereken az bilinen şeyler, aktif alan, rakibe müdahale, pasif ofsayt gibi daha ayrıntı gerektiren pozisyonlar.

Yoksa elimde Galatasaray'ın da ofsayttan attığı golü var. Ama şurada, pas atıldığında kabak gibi defansın arkasında olan bir oyuncunun pozisyonunu vermeye ne gerek var? Lig tv çizgiyi çektiğinde zaten o ofsaytı herkes görür. Burada önemli olan tekrar tekrar izlendiğinde dahi herkesin kararsız kalacağı pozisyonları tartışmak.

Çoğu kişi tarafından bilinen ama bazen unutulan bir ince kural. Kendi yarı alanındaki oyuncu hiçbir zaman ofsayt olamaz.
    Buradan yola çıkarak, hiçbir takım rakip yarı alanda ofsayttan doğan endirekt serbest vuruş kullanamaz!

• Bu yarı alandan offside olmama olayını yıllar önce bir çizgi filmden öğrenmiştim ben de. Tsubasa'nın takım kaptanı vardı adını unuttum şimdi. Elemanlar ona da süper bir ara pası özelliği verelim demişlerdi bikaç bölüm. Böyle Neill vari paslar atıyordu forvetleri pozisyona sokuyordu paso. Ama dişli bir rakip geldi, bunun her pasında forvetler offsideta kalmaya başlayınca bu da bekleyin demişti. Tüm savunmayı üzerine çekip kendi forvetleri yarı sahayı terketmeden atmıştı pası rakip takım offside diye durmuştu. Hakem devam ettirmişti gol atmışlardı.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.