Şimdi Ara

DH Forum Nokia Firmware (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
781
Cevap
3
Favori
161.850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar ne yaptıysamda eski versiyona dönmeyi başaramadım acaba bu eski versiyona dönme işi nasıl yapılıyor bi yardımcı olsanız eski versiyon elimde mevcut ama nasıl yüklenecek
  • Phoenix 2008'in (SW Downgrade) özelliği var ama tavsiye etmiyorum eski versiyon yükletmek için cihazı servise vermenizde fayda var.
  • Phoenix 2008 ve JAF da downgrade özelliği var fakat bu başlık altında yine yazmıştım standart USB kablosuyla downgrade yapılamıyor. Bunun için box ve FBUS kablosuna ihtiyaç var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: marslanoglu

quote:

Orjinalden alıntı: golf16

Arkadaşlar merhaba,
    N95-1 telefonum var. Versiyonu v21 iken adeta kaşındık PC Suit ile v31 yükledim. Telefonumun dili ingilizceye dönüştü. Yüklemeden önce aldığım yedekleri de dil farklılığından dolayı geriye yükleyemiyorum. NSS ile pruduct codunu görüyordum ve değiştirme yapabiliyordum ama nedense bu sıralarda codu görmek istediğimde error veriyor. NSU ile tekrar yükleme yapmak istediğimde "yeni yazılım yok mevcut olan da sizde var" gibi bir uyarı vererek yükleme yapmıyor. Bunun için yaklaşık 4-5 gündür epey site ve forum araştırdım, kafam iyice karıştı. Acaba bana şu andan itibaren nasıl hareket etmem konusunda basit adımlarla öneride bulunursanız çok minnettar olacağım. Yardımı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

Arkadaşım, önceleri Phoenix yüklemesi karmaşıktı, uğraştırıyordu. Bu yüzden NSS ile telefonun ürün kodu Türkiye ürün kodu yapılıyordu ve NSU ile yazılım yükleniyordu. Fakat bu başlık altında da verildi: Phoenix 2008'i yüklersen ve blogda verilen data paketlerini de kurarsan ürün kodu değiştirme işlemini yapmadan Phoenix ile data paketinde mevcut bulunan ürün kodlarından istediğini seçip telefonunun menüsünü istediğin dile geçirebilirsin. Benim şahsi kanaatim, artık NSS'e gerek kalmadığı yönünde. Bu yüzden sana tavsiyem önce bilgisayarından PC Suite, Software Updater ve tüm Nokia kablo sürücülerini kaldır, Phoenix 2008'i kur, telefonun için mevcut en son yazılım paketini indir (EMEA veya EURO olanı), en sonunda da Nokia PC Suite ve Nokia Software Updater i kur, telefonuna yeniden yazılım at. Bu şekilde sorunların çözülecektir.

Sevgili marslanoğlu,
    Dediklerinizi adım adım uygulamaya çalışıyorum. Bilgisayardan PC Suite, Software Updater ve tüm nokia kablo sürücülerini ekle/kaldırdan kaldırdım. Phonix 2008'i kurdum, blogdan en son yazılımı indirdim.(EURO olanı) Bundan sonra teredütte kaldım. PC Suit ve Nokia Software'yi tekrar kurmamı ve yeniden yazılım atmamı öneriyorsunuz. Tekrar kurmuş da olsam yazılımı Phonix 2008 ile kuracağım değil mi? Burada takıldım.
    Teşekkürler,

• Evet arkadaşım yazılımı Phoenix ile atacaksın. PC Suite ve Software Updater ı kur dememdeki sebep Nokia kablo ve flashing sürücülerinin son versiyonlarının bu şekilde problemsizce yüklenebilmesi ve bununla birlikte daha sonra PC Suiti kullanma imkanı olması. Tüm kurulumu yapıp bilgisayarı aç kapa yaptıktan sonra Phoenix ile yazılım yükleyebilirsin. İlk defasında yazılım atılım esnasında sürücü yüklemesi yapar bu seni korkutmasın. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marslanoglu -- 7 Şubat 2009; 16:50:07 >
  • 11.02.09 BB5 5800XM 20.0.012 v4 EMEA added

5800XM için yeni firmware bloga eklenmiştir aşağıdan yükleyebilirsiniz.

http://nokia-firmware.blogspot.com/2009/02/nokia-bb5-firmware.html
  • Değerli blog sahibi. Emeğin için gerçekten çok teşekkürler. Yazılım atma işini eskiden NSS ve NSU ile yapıyorduk. Hatta NSS i kurcalayarak 6300 ın tuş kilidini bile çözdüm. Yani bu işlere çok cahil sayılmam. Bu başlıktaki tüm forumu okudum ama kafam anlamadı. Phonex diye bir sihirbaz bulmuşuz her derde deva ama bu
    phonex nedir ?
    tamam kurmak için önce nokia ile ilgili herşeyi kaldırıp önce phonexi kurup sonra NSU ve NSS kurmalıyız ama
    ek bir donanima gerek varmı ?
    phonexi indirince iş bitiyormu ?
    bitmiyorsa ne gerekiyor?
    blogda 6300 yazıyor ama üstüne tıklanmıyor?
    tıklansa ne olacak ?
    sonrasında ne olacak?
    güncelleme nasıl olacak?
    telin orginal data kablosu yeterli mi ?
    vs vs bir sürü soru işareti var aklımda. Anlam veremedim kullanmayı beremedim bunu.
    Bence yaptığınız iş çok güzel ama bu ana sayfanın başlığına phonexi nedir nasıl kullanılır ve yukarıdaki sorularımla ilgili bir başlık açsanız. En aptal adamın bile anlayacağı şekilde hatta vakit müsaitse resimli olarak anlatsanız öyle süper olurki, ilk duayı benden alırsınız (gerçi yinede Allah razı olsun)
    Eleştirilerim umarım kırıcı olmamıştır.
    Başarılarınızın devamı dileğimle.

• Phoenix nedir ?
    Phoenix exe. uzantılı nokia firmware yazılımlarını nokia telefonumuza yüklemek için gerekli programa verilen ad.
    Tamam kurmak için önce nokia ile ilgili herşeyi kaldırıp önce phonexi kurup sonra NSU ve NSS kurmalıyız ama
    ek bir donanima gerek varmı ?
    Telefonun USB data kablosu ve 32-bit windows işletim sistemi (XP veya Vista)
    Phonexi indirince iş bitiyormu ? bitmiyorsa ne gerekiyor ?
    Hayır iş bitmyor aslında temiz bir windows'a kurmakta fayda var sonra da NSU ve NPS kurulmalı.
    Blogda 6300 yazıyor ama üstüne tıklanmıyor ?
    Tıklanabiliyor fakat BB5 linkleri rapid.share linkleridir yeni bir pencerede veya sekmede açın.
    Tıklansa ne olacak ?
    Rapid.share linkinden firmware dosyası yüklenecek.
    Sonrasında ne olacak?
    Phoenix ile yüklenen program çalışıtırılıp USB data kablosu ile telefona yüklenecek.
    Güncelleme nasıl olacak?
    Yüklemek isteğiniz ülkenin ürün kodu yani dil kodunu seçip yüklemeyi gerçekleştireceksiniz.
    Telin orginal data kablosu yeterli mi ?
    Evet yeterlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xsw -- 12 Şubat 2009; 0:39:31 >

• Değerli arkadaşım yardımların için teşekkür ederim.
    Sizden önce bende kurcalardan keşfettim ve bu yazıyı okumadan işlemi bitirdim.Öğrendiklerimi burada paylaşayımda diğer arkadaşlar faydalansın.

1.Öncelikle forumlarda söledikleriniz üzerine uninstaller programı ile nokia ve kablosu ile ne var ne yok pc den kaldırdım
    2.phonexi kurdum > pc suit kurdum > nokia update programını kurdum
    3.phonexin açıklama dökümanını güzel blogunuzdan indirdim, ,ingilizce bilmediğimden resimleri ile anlamaya çalıştım
    4.herşey güzeldi ama bir türlü frimware update ekranında birşey görmüyor product keyimi bulamadığını sölüyordu
    5.sıkıntıdan ve bulamamaktan üstteki sound test bluetooth test ne var ne yoksa kurcaladım
    6.en son sol en baş menüde open projet menüsü dikkatimi çekti, bir güzel orayı kurcaladım.
    7.cihazım nokia 6300 aradım (bu denemelik cihaz olursa 5800a da yazılım atıcam)
    8.bulamadım geri 717 ye getirdim.
    9.bir anda kafama bu sayfada okuduğum blue nokia geldi orada telimle ilgili bir exe dosyası görmüştüm bu ne acaba dedim.
    10.indirdim kurdum pc ye
    11.az önce prodact key kısmında hata veren menü çat diye telefonu buldu birşeyler yazdı
    12.yardır koçum dedim, bi su iç bi wc yaptım geldim.
    13.telim kapandı açıldı, sim kart takılı değildi zaten formatlanmış halde ingilizce bir menü karşıladı beni, dedim yandık! tel tr değil herhalde şimdi git prodact key NSS lerle filan uğraş
    14.ayarlara girdim cillop gibi tr duruyordu, hemen seçtim ve sesleri test ettim. 6300 ın klasik sorunu kısık sesliliği gitmiş yerine gecenin karanlığını yaran bir ses gelmiş :)

ben bu işi bu kadarcıcık öğrendim, tabi forum ve blogunuz sayesinde. Allah razı olsun hepinizden walla. Bu tarz şeyleri insanın kendi yapabilmesi gibi güzel bir şey yok.
    Birazdan Nokia 5800 a V20 atacağım dosyanın inmesine 1 saatten çok var, çokta uykum var ama işte merak ve bu işleri sevmek uykunun önüne geçiyor.

• Phoenix ile ilgili tüm bilgiler bu başlığın ilk sayfasında anlatılmıştı. Herkesin anlayacağı şekilde yeniden anlatılması istenmiş. Bu arada tekrar belirteyim. Aşağıda vereceğim linkteki Phoenix 2008'i yükledikten sonra NSS ve NSU ya ihtiyaç olmayacaktır. NSS eskiden ürün kodunu değiştirmek için kullanışlıydı. Özellikle yabancı ülkeden alınmış Türkiye ürün koduna sahip olmayan telefonların ürün kodunu değiştirip NSU ile yazılım atmak mümkün oluyordu. Fakat kimi yeni model telefonlar NSS ile uyumlu değil. Bununla birlikte Phoenix içinden istediğiniz ürün kodunu seçip yükleme yapmanız mümkün. Phoenix'i yüklemeden önce bilgisayarınızda bulunan tüm PC Suite, Software Updater, Nokia Connectivity Cable Driver, Nokia Flashing Cable Driver, Nokia Service Tool Drivers, PC Connectivity Solution gibi Nokia ile ilgili tüm yazılımları kaldırmanız gerekli. Kaldırma işleminde Your Uninstaller gibi programlardan birisini kullanmanızı tavsiye ederim çünkü normal program kaldırma seçeneğinden kaldırma yaptığınızda registry den program artıkları silinmiyor ve bu kalan parçacıklar da yükleme esnasında problem yaratıyor. Tüm programları kaldırıp, registry i temizledikten sonra aşağıdaki linkten Phoenix i indirin ve kuruluma başlayın. Başka birşey yapmanıza gerek yok. Programın yükleme ara yüzünden yükleme aşamalarını görebilirsiniz.

http://*****share.com/files/179193407/Phoenix_2008_44_5_v2.exe

Yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı açın kapayın. Sonra Nokia PC Suite ve Nokia Software Updater ı yükleyin. Nokia programlarını yüklemekdeki amaç hem kablo sürücülerini düzgün bir şekilde yüklemek hem de daha sonra PC Suit i kullanma imkanı vermesi. Tüm yüklemeler yapıldıktan sonra tekrar bilgisayarınızı açın kapayın. Daha sonra bu başlıkta verilen blogdan telefonunuzun modeline uygun data paketini indirin ve bilgisayarınıza kurun. Sonra Phoenix'i açın File > Manage Connections a basın sonra New a basın ordan USB yi işaretleyin Next e basın program USB bağlantısını kontrol eder ve Finished Scanning yazar. Tekrar Next ve sonra Finish e basın. Açık olan pencerede Apply ve Close a basın. Bu işlemlerden sonra tekrar File > Scan Product a basın telefonunuz bulununca altta telefon modeli ve mevcut sürümü yazar. Sonra Flashing menüsüne basın ilk sıradaki Firmware Update e basın. Phoenix otomatik olarak telefonunuzun ürün kodu ile o ürün koduna uygun yazılım dosyalarını bulur. Eğer telefonunuz Türkiye ürün koduna sahip değilse ürün kodu satırının yanındaki Gözat kutusuna basın ve Türkiye ürün kodunu seçin ve OK e basın. Yazılım atma işlemine başlamak için Refurbish e basın ve yazılım işlemi tamamlanana kadar bekleyin. Yazılım atma işlemi sırasında birkaç sürücü daha yüklenir bu sizi korkutmasın. Bu arada şunu da belirteyim, benim başıma da gelmisti, sürücü yüklenirken bilgisayarın açılıp kapanması gerekiyor, bu arada yazılım atma işlemi başarısız oldu şeklinde uyarı çıkabilir. Telefonu açmak için uğraşmayın, biraz bekleyin telefon kendisini açar. Siz sadece bilgisayarınızı kapayıp açın ve yazılım atma işlemine yeniden başlayın. Bu sürekli olan bir olay değil, yani olmayada bilir. Ben sadece uyarı olarak belirtmek istedim. Yazılım atma işlemi sona erdikten sonra File > Close Product a basıp telefonun kablosunu çıkartabilirsiniz. Örnek yazılım atma süreci aşağıdaki gibi olur.

Flashing started
    Creating product data items list
    Product data items list created
    Backup not required
    Flashing phone
    Initializing
    Asic CMT: Verifying communication to device...
    Getting product info...
    Loading image files...
    AdlServer: Rebooting...
    Closing connection
    Opening RAW connection... BUS_NAME:USB PORT_ID:4&1492509&0&6 PROTOCOL:RAW
    RAW connection successfully opened!
    ROM Boot Drivers loaded. Starting flashing...
    Connection opened to BootCode successfully
    First wait command succeeded.
    Flashing Secondary boot code: 15040 Bytes
    Secondary boot loaded
    Skipping USB handshake...
    Flashing Update Server Data: 2289273 Bytes
    Flashing UPS data: 0%
    Flashing UPS data: 30%
    Flashing UPS data: 52%
    Flashing UPS data: 75%
    Flashing UPS data: 98%
    Flashing UPS data: 100%
    Update server loaded
    Waiting for Update Server to boot...
    Restoring normal connection...
    Asic CMT: UA Protocol 1.0 detected.
    Initializing Update Server....
    Loading image files...
    Loading image files...
    Asic CMT: Selecting programming blocks...
    Asic CMT: Start programming 131043 KB...
    Asic CMT: Partitioning RM-348_11.049_prd.core.fpsx
    Asic CMT: Partitioning area 1...
    Asic CMT: Erasing RM-348_11.049_prd.core.fpsx
    Asic CMT: Erasing area 1...
    Asic CMT: Erasing area 2...
    Asic CMT: Erasing area 3...
    Asic CMT: Erasing area 4...
    Asic CMT: Erasing partition 0x0000000A...
    Asic CMT: Erasing RM-348_11.049_002_prd.rofs2.fpsx
    Asic CMT: Erasing RM-348_11.049_53.1_prd.customer.fpsx
    Asic CMT: Erasing RM-348_11.049_016_000_U001.uda.fpsx
    Asic CMT: Programming RM-348_11.049_prd.core.fpsx
    Asic CMT: Programming 0%
    Asic CMT: Programming 2%
    Asic CMT: Programming 4%
    Asic CMT: Programming 6%
    Asic CMT: Programming 8%
    Asic CMT: Programming 10%
    Asic CMT: Programming 12%
    Asic CMT: Programming 14%
    Asic CMT: Programming 16%
    Asic CMT: Programming 18%
    Asic CMT: Programming 20%
    Asic CMT: Programming 22%
    Asic CMT: Programming 24%
    Asic CMT: Programming 26%
    Asic CMT: Programming 28%
    Asic CMT: Programming 30%
    Asic CMT: Programming 32%
    Asic CMT: Programming 34%
    Asic CMT: Programming 36%
    Asic CMT: Programming 38%
    Asic CMT: Programming 40%
    Asic CMT: Programming 42%
    Asic CMT: Programming 44%
    Asic CMT: Programming 46%
    Asic CMT: Programming 48%
    Asic CMT: Programming 50%
    Asic CMT: Programming 52%
    Asic CMT: Programming 54%
    Asic CMT: Programming 56%
    Asic CMT: Programming 58%
    Asic CMT: Programming 60%
    Asic CMT: Programming 62%
    Asic CMT: Programming 64%
    Asic CMT: Programming 66%
    Asic CMT: Programming 68%
    Asic CMT: Programming 70%
    Asic CMT: Programming 72%
    Asic CMT: Programming 74%
    Asic CMT: Programming RM-348_11.049_002_prd.rofs2.fpsx
    Asic CMT: Programming 76%
    Asic CMT: Programming 78%
    Asic CMT: Programming 80%
    Asic CMT: Programming 82%
    Asic CMT: Programming 84%
    Asic CMT: Programming 86%
    Asic CMT: Programming 88%
    Asic CMT: Programming 90%
    Asic CMT: Programming RM-348_11.049_53.1_prd.customer.fpsx
    Asic CMT: Programming RM-348_11.049_016_000_U001.uda.fpsx
    Asic CMT: Programming 92%
    Asic CMT: Programming 94%
    Asic CMT: Programming 96%
    Asic CMT: Programming 98%
    Asic CMT: Programming 100%
    BB5 USB Flashing succeeded
    Phone flashing completed. Waiting for phone to boot up
    Bootup successful
    Verifying communication to product (before flash finalizing)
    Communication verified
    Doing factorysets
    Factorysets complete
    Loading default data to phone
    Getting Data Package
    Reading product state
    Starting backup/restore sub-procedure: data item pre-delay
    data item pre-delay
    data item pre-delay
    Sub-procedure completed: Succeeded., result code: 0
    Starting to backup/restore data item: ProductProfile, version: 1.1
    Data Item backup/restore completed: Succeeded., result code: 0
    Starting backup/restore sub-procedure: data item post-delay
    data item post-delay
    data item post-delay
    Backup/restore result: 0 out of 1 items were not backed up
    Default data loading complete
    Stopping all operations, returning phone to default mode
    All operations completed
    Product flashing succeeded.

Bu arada yazılım paketlerini kolayca bulabilmeniz için arama motoru gibi Navifirm isimli bir program var. Aşağıda linkini vereceğim. Bu program direk Nokia sunucularından yazılım dosyalarını indiriyor. Bu şekilde yazılımın internete inmesini beklemek gerekmiyor. Bu programın iyi yönü özel yazılımları da görebiliyorsunuz. Örneğin N79 için 11.49 ana versiyon onun altındaki versiyonlar ise özel yazılımları gösteriyor. Bu özel yazılımlar ülkeye göre veya operatöre göre değişiyor. Yani her ürün kodu için özel yazılım olmayabilir. En son kolonda indireceğiniz dosyaları işaretliyorsunuz ve Download from FiRe e basıp, bilgisayarınızda nereye kayıt edeceğinizi seçip indiriyorsunuz. Sonra indirdiğiniz bu dosyaları C:\Program Files\Common Files\Nokia\DataPackage dizinine atıyorsunuz. DataPackage dosyası içine indirdiğiniz dosyaları Products ana dosyası ile kopyalayın. Bu programın ek özelliği olarak 3. kolonda görünen ürün kodlarını isterseniz yukarıdaki Export PC List e basarak word veya notepad dökümanı olarak kayıt edebilirsiniz. Bu arada ilk kolonda farklı Nokia kodlu aynı model numaralı telefonları göreceksiniz (örneğin N79 için RM-348/RM-349 ve RM-350 görünür. Genelde ilk sıradaki model genel kullanımda olan modeldir. Diğerleri ise ya Çin için veya Güney Amerika için üretilen modelleri gösterir. Telefonunuzun Nokia kodu için emin değilseniz ya telefonunuzun kutusundaki etikete, ya kullanım kılavuzunun ilk sayfasına yada telefonunuzda pilin altına bakın.

http://www.mediafire.com/download.php?zggnjlnzzhd (dosya boyutu 25,95 Kb)

Phoenix'den başka JAF ile de yazılım atmak mümkün. Ama kolaylığı açısından ben Phoenix'i tavsiye ederim. Karışıklığı önlemek için JAF'ın nasıl kullanıldığını anlatmayacağım.

Not: Resimlerle anlatacaktım fakat bir sorun var herhalde resimleri yükleyemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marslanoglu -- 12 Şubat 2009; 14:27:08 >

• Abi sen harikasın !
    Arşiv niteliğinde bu yazdıkların.
    Kıymetli bir hazine gibi saklayacağım. Bilginle aydınlattığın için teşekkür ederim.
    Dün gece inat ettim becerdim yukarıda anlattıklarını.
    6300 a ve 5800 a version attım. Gayet sorunsuz ve cillop gibi oldu. Sayenizde. N78 için özel yazılımlar aratacağım daha sonra.
    Selamlar.
  • marslanoglu iyi anlatmış sağolasın bu bilgileri toparlayıp bloga da koymayı düşünüyorum herkes için kolaylık olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: marslanoglu

Phoenix ile ilgili tüm bilgiler bu başlığın ilk sayfasında anlatılmıştı. Herkesin anlayacağı şekilde yeniden anlatılması istenmiş. Bu arada tekrar belirteyim. Aşağıda vereceğim linkteki Phoenix 2008'i yükledikten sonra NSS ve NSU ya ihtiyaç olmayacaktır. NSS eskiden ürün kodunu değiştirmek için kullanışlıydı. Özellikle yabancı ülkeden alınmış Türkiye ürün koduna sahip olmayan telefonların ürün kodunu değiştirip NSU ile yazılım atmak mümkün oluyordu. Fakat kimi yeni model telefonlar NSS ile uyumlu değil. Bununla birlikte Phoenix içinden istediğiniz ürün kodunu seçip yükleme yapmanız mümkün. Phoenix'i yüklemeden önce bilgisayarınızda bulunan tüm PC Suite, Software Updater, Nokia Connectivity Cable Driver, Nokia Flashing Cable Driver, Nokia Service Tool Drivers, PC Connectivity Solution gibi Nokia ile ilgili tüm yazılımları kaldırmanız gerekli. Kaldırma işleminde Your Uninstaller gibi programlardan birisini kullanmanızı tavsiye ederim çünkü normal program kaldırma seçeneğinden kaldırma yaptığınızda registry den program artıkları silinmiyor ve bu kalan parçacıklar da yükleme esnasında problem yaratıyor. Tüm programları kaldırıp, registry i temizledikten sonra aşağıdaki linkten Phoenix i indirin ve kuruluma başlayın. Başka birşey yapmanıza gerek yok. Programın yükleme ara yüzünden yükleme aşamalarını görebilirsiniz.

http://*****share.com/files/179193407/Phoenix_2008_44_5_v2.exe

Yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı açın kapayın. Sonra Nokia PC Suite ve Nokia Software Updater ı yükleyin. Nokia programlarını yüklemekdeki amaç hem kablo sürücülerini düzgün bir şekilde yüklemek hem de daha sonra PC Suit i kullanma imkanı vermesi. Tüm yüklemeler yapıldıktan sonra tekrar bilgisayarınızı açın kapayın. Daha sonra bu başlıkta verilen blogdan telefonunuzun modeline uygun data paketini indirin ve bilgisayarınıza kurun. Sonra Phoenix'i açın File > Manage Connections a basın sonra New a basın ordan USB yi işaretleyin Next e basın program USB bağlantısını kontrol eder ve Finished Scanning yazar. Tekrar Next ve sonra Finish e basın. Açık olan pencerede Apply ve Close a basın. Bu işlemlerden sonra tekrar File > Scan Product a basın telefonunuz bulununca altta telefon modeli ve mevcut sürümü yazar. Sonra Flashing menüsüne basın ilk sıradaki Firmware Update e basın. Phoenix otomatik olarak telefonunuzun ürün kodu ile o ürün koduna uygun yazılım dosyalarını bulur. Eğer telefonunuz Türkiye ürün koduna sahip değilse ürün kodu satırının yanındaki Gözat kutusuna basın ve Türkiye ürün kodunu seçin ve OK e basın. Yazılım atma işlemine başlamak için Refurbish e basın ve yazılım işlemi tamamlanana kadar bekleyin. Yazılım atma işlemi sırasında birkaç sürücü daha yüklenir bu sizi korkutmasın. Bu arada şunu da belirteyim, benim başıma da gelmisti, sürücü yüklenirken bilgisayarın açılıp kapanması gerekiyor, bu arada yazılım atma işlemi başarısız oldu şeklinde uyarı çıkabilir. Telefonu açmak için uğraşmayın, biraz bekleyin telefon kendisini açar. Siz sadece bilgisayarınızı kapayıp açın ve yazılım atma işlemine yeniden başlayın. Bu sürekli olan bir olay değil, yani olmayada bilir. Ben sadece uyarı olarak belirtmek istedim. Yazılım atma işlemi sona erdikten sonra File > Close Product a basıp telefonun kablosunu çıkartabilirsiniz. Örnek yazılım atma süreci aşağıdaki gibi olur.

Flashing started
    Creating product data items list
    Product data items list created
    Backup not required
    Flashing phone
    Initializing
    Getting product info...
    Loading image files...
    AdlServer: Rebooting...
    Closing connection
    Opening RAW connection... BUS_NAME:USB PORT_ID:4&1492509&0&6 PROTOCOL:RAW
    RAW connection successfully opened!
    ROM Boot Drivers loaded. Starting flashing...
    Connection opened to BootCode successfully
    First wait command succeeded.
    Flashing Secondary boot code: 15040 Bytes
    Secondary boot loaded
    Skipping USB handshake...
    Flashing Update Server Data: 2289273 Bytes
    Flashing UPS data: 0%
    Flashing UPS data: 30%
    Flashing UPS data: 52%
    Flashing UPS data: 75%
    Flashing UPS data: 98%
    Update server loaded
    Waiting for Update Server to boot...
    Restoring normal connection...
    Initializing Update Server....
    Loading image files...
    Loading image files...
    Asic CMT: Selecting programming blocks...
    Asic CMT: Start programming 131043 KB...
    Asic CMT: Partitioning RM-348_11.049_prd.core.fpsx
    Asic CMT: Partitioning area 1...
    Asic CMT: Erasing RM-348_11.049_prd.core.fpsx
    Asic CMT: Erasing area 2...
    Asic CMT: Erasing area 3...
    Asic CMT: Erasing area 4...
    Asic CMT: Erasing partition 0x0000000A...
    Asic CMT: Erasing RM-348_11.049_002_prd.rofs2.fpsx
    Asic CMT: Erasing RM-348_11.049_53.1_prd.customer.fpsx
    Asic CMT: Erasing RM-348_11.049_016_000_U001.uda.fpsx
    Asic CMT: Programming RM-348_11.049_prd.core.fpsx
    Asic CMT: Programming 0%
    Asic CMT: Programming 2%
    Asic CMT: Programming 4%
    Asic CMT: Programming 6%
    Asic CMT: Programming 8%
    Asic CMT: Programming 10%
    Asic CMT: Programming 12%
    Asic CMT: Programming 14%
    Asic CMT: Programming 16%
    Asic CMT: Programming 18%
    Asic CMT: Programming 20%
    Asic CMT: Programming 22%
    Asic CMT: Programming 24%
    Asic CMT: Programming 26%
    Asic CMT: Programming 28%
    Asic CMT: Programming 30%
    Asic CMT: Programming 32%
    Asic CMT: Programming 34%
    Asic CMT: Programming 36%
    Asic CMT: Programming 38%
    Asic CMT: Programming 40%
    Asic CMT: Programming 42%
    Asic CMT: Programming 44%
    Asic CMT: Programming 46%
    Asic CMT: Programming 48%
    Asic CMT: Programming 50%
    Asic CMT: Programming 52%
    Asic CMT: Programming 54%
    Asic CMT: Programming 56%
    Asic CMT: Programming 58%
    Asic CMT: Programming 60%
    Asic CMT: Programming 62%
    Asic CMT: Programming 64%
    Asic CMT: Programming 66%
    Asic CMT: Programming 68%
    Asic CMT: Programming 70%
    Asic CMT: Programming 72%
    Asic CMT: Programming 74%
    Asic CMT: Programming RM-348_11.049_002_prd.rofs2.fpsx
    Asic CMT: Programming 76%
    Asic CMT: Programming 78%
    Asic CMT: Programming 80%
    Asic CMT: Programming 82%
    Asic CMT: Programming 84%
    Asic CMT: Programming 86%
    Asic CMT: Programming 88%
    Asic CMT: Programming 90%
    Asic CMT: Programming RM-348_11.049_53.1_prd.customer.fpsx
    Asic CMT: Programming RM-348_11.049_016_000_U001.uda.fpsx
    Asic CMT: Programming 92%
    Asic CMT: Programming 94%
    Asic CMT: Programming 96%
    Asic CMT: Programming 98%
    Asic CMT: Programming 100%
    BB5 USB Flashing succeeded
    Phone flashing completed. Waiting for phone to boot up
    Bootup successful
    Verifying communication to product (before flash finalizing)
    Communication verified
    Doing factorysets
    Factorysets complete
    Getting Data Package
    Reading product state
    Starting backup/restore sub-procedure: data item pre-delay
    data item pre-delay
    data item pre-delay
    Starting to backup/restore data item: ProductProfile, version: 1.1
    Data Item backup/restore completed: Succeeded., result code: 0
    Starting backup/restore sub-procedure: data item post-delay
    data item post-delay
    data item post-delay
    Backup/restore result: 0 out of 1 items were not backed up
    Default data loading complete
    Stopping all operations, returning phone to default mode
    All operations completed
    Product flashing succeeded.

Bu arada yazılım paketlerini kolayca bulabilmeniz için arama motoru gibi Navifirm isimli bir program var. Aşağıda linkini vereceğim. Bu program direk Nokia sunucularından yazılım dosyalarını indiriyor. Bu şekilde yazılımın internete inmesini beklemek gerekmiyor. Bu programın iyi yönü özel yazılımları da görebiliyorsunuz. Örneğin N79 için 11.49 ana versiyon onun altındaki versiyonlar ise özel yazılımları gösteriyor. Bu özel yazılımlar ülkeye göre veya operatöre göre değişiyor. Yani her ürün kodu için özel yazılım olmayabilir. En son kolonda indireceğiniz dosyaları işaretliyorsunuz ve Download from FiRe e basıp, bilgisayarınızda nereye kayıt edeceğinizi seçip indiriyorsunuz. Sonra indirdiğiniz bu dosyaları C:\Program Files\Common Files\Nokia\DataPackage dizinine atıyorsunuz. DataPackage dosyası içine indirdiğiniz dosyaları Products ana dosyası ile kopyalayın. Bu programın ek özelliği olarak 3. kolonda görünen ürün kodlarını isterseniz yukarıdaki Export PC List e basarak word veya notepad dökümanı olarak kayıt edebilirsiniz. Bu arada ilk kolonda farklı Nokia kodlu aynı model numaralı telefonları göreceksiniz (örneğin N79 için RM-348/RM-349 ve RM-350 görünür. Genelde ilk sıradaki model genel kullanımda olan modeldir. Diğerleri ise ya Çin için veya Güney Amerika için üretilen modelleri gösterir. Telefonunuzun Nokia kodu için emin değilseniz ya telefonunuzun kutusundaki etikete, ya kullanım kılavuzunun ilk sayfasına yada telefonunuzda pilin altına bakın.

http://www.mediafire.com/download.php?zggnjlnzzhd (dosya boyutu 25,95 Kb)

Phoenix'den başka JAF ile de yazılım atmak mümkün. Ama kolaylığı açısından ben Phoenix'i tavsiye ederim. Karışıklığı önlemek için JAF'ın nasıl kullanıldığını anlatmayacağım.

Not: Resimlerle anlatacaktım fakat bir sorun var herhalde resimleri yükleyemedim.

Çok teşekkür ederim.Bu yöntemle 5dk.da 5700'ıma son sürümü yükledim...

• quote:

Orjinalden alıntı: oguzhant

Abi sen harikasın !
    Kıymetli bir hazine gibi saklayacağım. Bilginle aydınlattığın için teşekkür ederim.
    6300 a ve 5800 a version attım. Gayet sorunsuz ve cillop gibi oldu. Sayenizde. N78 için özel yazılımlar aratacağım daha sonra.
    Selamlar.

öncelikle yukarda yazılanları harfiyen yerine getirdim.. Daha önceden kurulu olan programları Your Uninstaller ile kaldırdım register ayarları dahil hepsi temzilendi. Daha sonra ilk önce phoneix programı kurdum ve pc yi yeniden başlattım. daha sonra sırasıyla pc suit ve NSU yükledim tabi her yükleme sonunda pc restart edildi. En son güncelleme olan blogdaki V20 EMEA yazılımını yükledim. Daha sonra USB kablosu ile teli bağladım PC Suit ile bağlantı kurdum. Sonra Phoneix açıp USB tanıttım. Scan Product dedim cihazı hemen gördü. Flasing menüsünden firmware update geldim sonrası yine sizin anlattığınız gibi yaptım. Tabi benim cihaz ingilizce olduğundan 0559373 kodunu seçtm ve işlemi başlattım. Kendisi bi kaç driver daha yükledi ama o arada PC suit ile bağlantısını kesiyor. ilerleme olurken Cannot Start Mode Change diye bir şeyler çıkıyor PCde retry diyorum ama aynı yerde kalıyor. Sizce sebebi ne olabiir. Bu kadar ddetay vermemdeki amaç hiçbir basamağı atlamadığımı göstermek içinde saygılarımla..

• quote:

Orjinalden alıntı: SerkanMutlu

quote:

Orjinalden alıntı: oguzhant

Abi sen harikasın !
    Selamlar.

öncelikle yukarda yazılanları harfiyen yerine getirdim.. Daha önceden kurulu olan programları Your Uninstaller ile kaldırdım register ayarları dahil hepsi temzilendi. Daha sonra ilk önce phoneix programı kurdum ve pc yi yeniden başlattım. daha sonra sırasıyla pc suit ve NSU yükledim tabi her yükleme sonunda pc restart edildi. En son güncelleme olan blogdaki V20 EMEA yazılımını yükledim. Daha sonra USB kablosu ile teli bağladım PC Suit ile bağlantı kurdum. Sonra Phoneix açıp USB tanıttım. Scan Product dedim cihazı hemen gördü. Flasing menüsünden firmware update geldim sonrası yine sizin anlattığınız gibi yaptım. Tabi benim cihaz ingilizce olduğundan 0559373 kodunu seçtm ve işlemi başlattım. Kendisi bi kaç driver daha yükledi ama o arada PC suit ile bağlantısını kesiyor. ilerleme olurken Cannot Start Mode Change diye bir şeyler çıkıyor PCde retry diyorum ama aynı yerde kalıyor. Sizce sebebi ne olabiir. Bu kadar ddetay vermemdeki amaç hiçbir basamağı atlamadığımı göstermek içinde saygılarımla..

tamamiyle aynı şekilde bende türkçe v20 yüklemeyi deniyorum aynı noktada hata veriyor... bu konuda bir fikri olan varmı ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nighthood -- 13 Şubat 2009; 0:32:26 >

• Ben Phoenix'den sonra PC Suite ve NSU'nun yüklenmesini sadece kablo sürücülerinin daha iyi yüklenmesini sağlamak için yazdım. Yani PC Suite ile bağlantı yapıp sonra Phoenix'i açmanıza gerek yok. Telefonu bilgisayarınıza bağladığınızda, telefonunuzdan PC Suite modunu seçin ama bilgisayarınızda PC Suite ile telefonunuzu bağlamayın. Böyle bir sorunla karşılaşmadım ama önceleri NSS kullanırken telefon PC Suite bağlı olarak NSS i açtığımda NSS telefonu görmüyor, bağlantı hatası veriyordu. PC Suite ile bağlantı kurmadan Phoenix'e telefonunuzu bağlayın ve yazılım atmayı deneyin. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marslanoglu -- 13 Şubat 2009; 10:56:40 >
  • n78 telefonumu phoenix servis suite upgrade etmek için hangi modda bağlayacağım? pc suite modunda mı veri aktarım modunda mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ueroglu

n78 telefonumu phoenix servis suite upgrade etmek için hangi modda bağlayacağım? pc suite modunda mı veri aktarım modunda mı?

5-6 mesaj üstte Marslanoglu' nun uzunca bir mesajı var. Onu okumanı tavsiye ederim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: serkanguzel_

Selam Arkadaşlar,

Nokia 3120 model cep telefonuma, bilgisayar üzerinden mesaj gönderdim. Telefonumda "contact service"
    uyarısı çıktı ve telefon kullanım dışı kaldı...

Soft atılarak kurtulacağını düşünerek, DKU-5 soft yükleme kablosunu aldım. Ancak yükleme yapamadım.

Forumlardan araştırdığım kadarıyla, "contact service" hatası ancak box tipi bir aparatla gidermek mümkünmüş !...

Telefonumu çalıştırabilmek için değerli ustaların yardımını bekliyorum.

Saygılarımla.

Çok mu zor soru sordum acaba !
  • phoenix servis suite şu hatayı verdi problem nerde acaba? yazılım 13.052 de nerde hata var?telefonda enson versiyon var.

The flashing failed. Do you like to retry the flashing?

HRESULT 0x8401227a (-2080300422)

Flash: Phone reported that it does not allow to flash SW becasue it is older than existing.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.