Şimdi Ara

DH ^^__FIAT PALIO KULÜBÜ__^^ '' (67. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
10.921
Cevap
125
Favori
912.870
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: CHARGEN83

quote:

Orijinalden alıntı: erdem09

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ßy_sert

Hocam yardımın için teşekkürler yarın araca baktırmam gerekecek sanırım Peki palio 2001 1.4 el aracın benzinle 100 km gitmesi için kaç litre benzin gerekir ? yani km de şehir için ve şehir dışı olmak üzere ne kadar yakar (Son zamlara göre )

Benim aracım benzin ile ş.içi 8,3-8,8lt/100 km,ş.dışında 5,8-6,5 lt/100 km tüketim değerleri veriyor..Yani ben bir depo benzin ile (45lt) 700 km ve üzeri yol yapıyorum..773 km menzile ulaştım..Lpg ile de (32lt) 1 depoyla 400 km menzile ulaşıyorum..Şu an için benzinde ş.içi km de 33kr normal artı eksi 3 kr oynaması da normal..Ş.dışı ise 21-24 kr/km arası tüketim normal..

senin araç harika o zaman benim baya kotu 535 ten yukarısını gormedim acaba arabada mı probelm var ???

ya arkadaşlar bu 1 depo ile 700 yaptım diyorsunuz ya ışık yanıncaya kadar mı hesaplıyorsunuz yoksa stop edinceye kadar mı bir de ışık yanınca bu araba kaç km gider bende 2004 palio 1.2 var 535 yapıyorum 540 ta falan ışık yanıyor bende hemen dolsuruyorum...

Selam bu 773 kmyi elbette benzin bitmeden yapıyorum..Aracın deposunu fullayip yola koyuluyorum ve aracımın ne kadar benzin ile ne kadar km yol gidebileceğini bildiğimden lamba yansa da umurumda olmadan yola devam ediyorum ve sonuç böyle ortaya çıkıyor..Lamba yandıktan sonra yanlış hatırlamıyorsam 100-150 km arası yol yapmıştım bahsettiğim 773 kmlik menzilde..kısaca 640.kmde lamba yaksa ben 773 km olana kadar benzinciye girmedim..Eve 49 km kala artık yolda başka istasyon olmadığı için daha da zorlamak istemedim ve 20 tllik benzin alıp evime gittim..Hattı zatında 3 litre benzin beni eve ulaştırmak için rahatlıkla yetiyordu..Ve ben bu riski alıp devam etseydim muhtemelen yakıt bitmeden eve ulaşacaktım ve menzil 822 km olacaktı..Bir aracın menzili öyle lamba yakana kadar diye hesap edilmez tabii ki..100 km de kaç litre yakıt tükettiğini bulup depo hacmiyle bunu kıyaslarsın ve menzil çıkar..

Hocam benim araç harika değil,sadece normal..Sen de lamba yandıktan sonra devam et 100-120 km daha sıkıştırmadan 650 km menzil hayal değil..Bu arada ibre 160'tan aşağı inmezse ben de doğal olarak 770 km menzili göremiyorum..Bu 100km ortalama hızlarla gidildiğinde mümkün oluyor..100-160 km aralığında kullanırsam aracı ortalama 130 km hız diyelim,100 km de 6,5 lt benzin yakıyor araç..Bu da 690 km civarı menzil demek..150-160 ort.hızlarda gidildiğinde menzil 600 km civarlarına düşüyor..Ben ş.içinde bile kışın sert olduğu bir dönemde 450km nin altına hiç düşmedim,dur kalk trafiğe rağmen..Yazın ise 550 km ile 520 km arası menzil oluyor..Tabii aracım 3 yıla yakındır lpgli..Ama eylül de denedim benzin yakışı nasıl diye 8.5 lt/100 km gibi bir değer çıktı ş.içinde çok iyiydi güzergaha göre..Kladı ki lpg ile 32 lt dolu depoyla ş.içi (kış şartlarında 280km),(yaz şartlarında 320km) menzil,ş.dışında 400 km menzile ulaşıyorum..
    32lt gaz=66.56tl.. 45lt benzin=120tl..Benzinde ort.28kr,gazda ort.20kr tüketim değeri var..Bu da gazda,benzine göre yaklaşık %40 tasarruf ediyorum demektir..Ayrıca belirtmek istedim..
  • erdem hocam çok güzel bilgiler veriyorsunuz, açıklamalarınız anlaşılır ve net, bunun için size teşekkür ediyorum.

aracınız 1.4 mü 1.6 mı ?
  • Arkadaşlar merhabalar bende 2008 model palio multijet alarak aranıza katıldım.Arabam 59.000 km de ve 60.000 bakımı yaptırıp tüm filitreleri,hidrolik ve yağları ile kayışları değiştirmek istiyorum.Ankarada şöyle multijetten iyi anlayan bizi kazıklamayacak bir ustanız varsa yazarsanız çok sevinirim ilginize teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocaog!u

erdem hocam çok güzel bilgiler veriyorsunuz, açıklamalarınız anlaşılır ve net, bunun için size teşekkür ediyorum.

aracınız 1.4 mü 1.6 mı ?

Selam,yorumunuz için teşekkür ederim..Bilgi paylaşımında anlaşılırlık esastır diyerek doğru bildiklerimi anlaşılır şekilde aktarmaya çalışıyorum,tekrar teşekkür ederim..Aracım 1.4..
  • dun gıcık oldum stop edene kadar gidicem dedim 50 tl benzin aldım 211 km yaptım araç stop etti yol ortaında kaldım ama ölçtüm...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ecan50

Arkadaşlar merhabalar bende 2008 model palio multijet alarak aranıza katıldım.Arabam 59.000 km de ve 60.000 bakımı yaptırıp tüm filitreleri,hidrolik ve yağları ile kayışları değiştirmek istiyorum.Ankarada şöyle multijetten iyi anlayan bizi kazıklamayacak bir ustanız varsa yazarsanız çok sevinirim ilginize teşekkürler.

merhaba, ankara şaşmazda emci oto vardır, mehmet usta hem işini iyi ve ekonomik yapar, hem yaptığının arkasında durur.
    http://www.emcioto.com.tr/
    eşrefin selamı var demenize gerek yok, zaten fiyatları uygundur.
  • Bende 2006 m.jet aracımı Kartaş'tan sonra UrazA.Ş nin bosch diesel service'ine götürüyorum.

Fiyatlar makul, ama pas sökücü vs. gibi ürünleri de faturaya ekliyorlar. Halbuki ürün sizin arabanız için bitmiyor tamamen.
  • quote:

dun gıcık oldum stop edene kadar gidicem dedim 50 tl benzin aldım 211 km yaptım araç stop etti yol ortaında kaldım ama ölçtüm...

Selam,eee şimdi aracın 100 kmde kaç lt benzin tüketiyor söyle bakalım..Bana kalırsa söyleyemeyeceksin..Ama şimdi benzin bittikten sonra aldığın yakıtı tekrar bitene kadar kullanırsan %100 doğru bir sonuç elde edersin..Bunlara gerek yok yapman gereken sadece depoyu taşana kadar doldurup,yol yaptıktan sonra tekrar doldurmak ve gittiğin km ile aracın aldığı yakıtı oranlamak..Sana göre aracın kmde 23kr tüketiyor..Ya 50 tlye aldığın yakıtın dışında depodaki mevcut yakıtı nasıl ölçtün..Depodaki yakıt miktarını bilmiyorsun ki..Ama bu sefer olacak gibi bir kez daha bitir depoyu ve gör sonucu..
  • arkadaşlar benide klerseniz sevinirim

2 hafta önce 2001 model palio 1.4el çelik gri aracımla aranıza katılmış bulunuyorum
  • cevap veren arkadaşlara teşekkür edrim
  • Merhaba arkadaşlar bende bugün 98 Palio 1.6 16v hl MK1 modelini aldım. Bazı sorularım tecrübeli kullanıcılara.

1 - arabanın orjinal teyibini ellemek istemiyorum. Çakmaklıga takılan o mp3 aletinimi önerrsiniz kaset adaptörünü mü ?

2 - aracıma klıma taktırma şansım varmı, var ise maliyeti nedir, çıkma ve orj. olarak

3 - aracım benzinli ve cok yakıyor sıralı sistem taktırmak istemediğimden düz lpg taktırsam sorun olur mu

teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: asi_boyz

Merhaba arkadaşlar bende bugün 98 Palio 1.6 16v hl MK1 modelini aldım. Bazı sorularım tecrübeli kullanıcılara.

1 - arabanın orjinal teyibini ellemek istemiyorum. Çakmaklıga takılan o mp3 aletinimi önerrsiniz kaset adaptörünü mü ?

2 - aracıma klıma taktırma şansım varmı, var ise maliyeti nedir, çıkma ve orj. olarak

3 - aracım benzinli ve cok yakıyor sıralı sistem taktırmak istemediğimden düz lpg taktırsam sorun olur mu

teşekkürler

Selam,1-kaset adaptörü işini görür,diğeri İstanbul gibi şehirlerde frekans doluluğundan dolayı iyi olmuyor,parazitten dolayı..
    2-Astarı yüzünü geçer derler ya hiç uğraşma daha iyi bugün nereden baksan 2500 tl tutar diye tahmin ediyorum klima taktırmayı..Çıkmasını hiç tavsiye etmem verimli olacağını düşünmüyorum..
    3-Aracının aşırı olmasa da bir miktar fazla yakması üretim(dizayn) kaynaklı ve fabrika tarafından da kabul görmüş bir durum..Silindir kapağı yeniden tasarlanan marealarda bu sorun giderilmişti 5-6 yıl önce..Fakat sana kesinlikle sıralı sistem montajını tavsiye ederim..Bu arada aracının lambda sensörünü kontrol ettirmeni de öncelikli olarak öneririm..Aşırı tüketime sebep olur arızası..
    3-
  • quote:

quote:

Merhaba arkadaşlar bende bugün 98 Palio 1.6 16v hl MK1 modelini aldım. Bazı sorularım tecrübeli kullanıcılara.

teşekkürler

Selam,1-kaset adaptörü işini görür,diğeri İstanbul gibi şehirlerde frekans doluluğundan dolayı iyi olmuyor,parazitten dolayı..
    2-Astarı yüzünü geçer derler ya hiç uğraşma daha iyi bugün nereden baksan 2500 tl tutar diye tahmin ediyorum klima taktırmayı..Çıkmasını hiç tavsiye etmem verimli olacağını düşünmüyorum..
    3-Aracının aşırı olmasa da bir miktar fazla yakması üretim(dizayn) kaynaklı ve fabrika tarafından da kabul görmüş bir durum..Silindir kapağı yeniden tasarlanan marealarda bu sorun giderilmişti 5-6 yıl önce..Fakat sana kesinlikle sıralı sistem montajını tavsiye ederim..Bu arada aracının lambda sensörünü kontrol ettirmeni de öncelikli olarak öneririm..Aşırı tüketime sebep olur arızası..
    3-

Teşekkürler cevaplarınız için.

Kaset adaptörü : 5 TL , 2 GB MP3ÇALAR : 20 TL sonuç : mükemmel. istediğim ses kalitesini aldım. Düşünen arkadaş olursa mediamarkt gibi yerlerde kaset adaptörüne 25 tl etiket katmışlar. ben adanada mısır çarşısı diye bir yerden aldım 5'e.

Klima olayı 2.5 bin tl ise taktırmam imkansız. Ben cıkma ve ucuz işçilik ile 750 tl gibi bir rakam düşünmüştüm. Adana'da yaz sıcagında kavrulacagız yine :(

Sıralı sistem taktırmayacağım. Herkes bana sıralı sistem öneriyor ama düz sistem taktırırsam - ne olur deyince neredeyse kımseden cevap alamadım. Düz sistem kullanan çok arkadaş var. Tanıdıgım galerici tuzak bunlar eskiden sıralı sistem mi vardı dedi. Palio MK1'de düz sistemin performans düşüklüğü dısında bir -'si olmadıgını düşünüyorum. Eğer olursada mutlaka buraya yazarım. Tecrübelerimi yeni palio kullanıcılarına aktarırım.
  • quote:

quote:

quote:

teşekkürler

3-

Kaset adaptörü : 5 TL , 2 GB MP3ÇALAR : 20 TL sonuç : mükemmel. istediğim ses kalitesini aldım. Düşünen arkadaş olursa mediamarkt gibi yerlerde kaset adaptörüne 25 tl etiket katmışlar. ben adanada mısır çarşısı diye bir yerden aldım 5'e.

Klima olayı 2.5 bin tl ise taktırmam imkansız. Ben cıkma ve ucuz işçilik ile 750 tl gibi bir rakam düşünmüştüm. Adana'da yaz sıcagında kavrulacagız yine :(

Sıralı sistem taktırmayacağım. Herkes bana sıralı sistem öneriyor ama düz sistem taktırırsam - ne olur deyince neredeyse kımseden cevap alamadım. Düz sistem kullanan çok arkadaş var. Tanıdıgım galerici tuzak bunlar eskiden sıralı sistem mi vardı dedi. Palio MK1'de düz sistemin performans düşüklüğü dısında bir -'si olmadıgını düşünüyorum. Eğer olursada mutlaka buraya yazarım. Tecrübelerimi yeni palio kullanıcılarına aktarırım.

Doğru söylemiş..
    Eskiden Sıralı Sistem yoktu..
    ABS yoktu, EBD,ASR,MSR, ESP yoktu..
    Klima yoktu..
    Hidrolik direksiyon yoktu..
    CD çalar vs. yoktu.. (Radyo bile opsiyondu..)
    Hatta bir ara Reno 12'lerde falan sağ ayna yoktu..
    vs.vs.vs. yoktu,yoktu..

Eski sistem (düz, sıralı olmayan) Karbüratörlü araçlar için dizayn edilmiş bir sistemdi, sonradan tek nokta enjeksiyonlu motorlara da uyarlandı..
    MPI (Çok noktadan enjeksiyonlu) motorlara da pek tabiki takılabilir ama LPG taktırmanızdaki esas amaç ne? Çevre kirliliği, emisyon oranları, küresel ısınma, kapalı otopark fobisi falan mı yoksa tasarruf etmek mi? Düz sistemle ciddi bir tasarruf elde edemezsiniz ve aracınızın çalışma prensibine aykırı bir uygulama olacağı için (Bahçeyi fıskıye ile sulamak veya hortumla sulamak gibi düşünün..) çıkarabileceği muhtemel arızalar size masraf olarak dönecektir..
    Aracınız için en uygunu (En verimlisi, en temizi, en tasarruflusu, en güvenlisi vs.vs.) Sıralı Sistem LPG olacaktır.
    Yaklaşık %30(+/-) gibi tasarrufla, yıllık yapacağınız km.ye göre LPG sisteminin taksitleri (Birçok firma 10-12 taksit yapıyor) biterken bile amorti edebilirsiniz.
    Kolay gelsin, aracınız hayırlı uğurlu, kazasız, belasız, cezasız olsun..
    Saygılarımla..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ßy_sert

arkadaşlar benide klerseniz sevinirim

2 hafta önce 2001 model palio 1.4el çelik gri aracımla aranıza katılmış bulunuyorum

Hoşgeldiniz
    Forumda aktif olmanız dileğiyle..
    Aracınız hayırlı uğurlu, kazasız, belasız, cezasız olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: nrglife

quote:

quote:

quote:

teşekkürler

3-

Doğru söylemiş..
    Eskiden Sıralı Sistem yoktu..
    ABS yoktu, EBD,ASR,MSR, ESP yoktu..
    Klima yoktu..
    Hidrolik direksiyon yoktu..
    CD çalar vs. yoktu.. (Radyo bile opsiyondu..)
    Hatta bir ara Reno 12'lerde falan sağ ayna yoktu..
    vs.vs.vs. yoktu,yoktu..

Eski sistem (düz, sıralı olmayan) Karbüratörlü araçlar için dizayn edilmiş bir sistemdi, sonradan tek nokta enjeksiyonlu motorlara da uyarlandı..
    MPI (Çok noktadan enjeksiyonlu) motorlara da pek tabiki takılabilir ama LPG taktırmanızdaki esas amaç ne? Çevre kirliliği, emisyon oranları, küresel ısınma, kapalı otopark fobisi falan mı yoksa tasarruf etmek mi? Düz sistemle ciddi bir tasarruf elde edemezsiniz ve aracınızın çalışma prensibine aykırı bir uygulama olacağı için (Bahçeyi fıskıye ile sulamak veya hortumla sulamak gibi düşünün..) çıkarabileceği muhtemel arızalar size masraf olarak dönecektir..
    Aracınız için en uygunu (En verimlisi, en temizi, en tasarruflusu, en güvenlisi vs.vs.) Sıralı Sistem LPG olacaktır.
    Yaklaşık %30(+/-) gibi tasarrufla, yıllık yapacağınız km.ye göre LPG sisteminin taksitleri (Birçok firma 10-12 taksit yapıyor) biterken bile amorti edebilirsiniz.
    Kolay gelsin, aracınız hayırlı uğurlu, kazasız, belasız, cezasız olsun..
    Saygılarımla..

Düz sistemin ettirdiği tasarruf bana yeter, performans beklentim cok fazla yok. Herkes muhtemel arızalardan bahsediyor fakat nedir bu muhtemel arızalar ? Mantıgı nedir bunun ? MK1 'de manifolt problemide yok. Nedir düz sistemin aracıma vereceği zarar ? Tam olarak..
  • quote:

Düz sistemin ettirdiği tasarruf bana yeter, performans beklentim cok fazla yok. Herkes muhtemel arızalardan bahsediyor fakat nedir bu muhtemel arızalar ? Mantıgı nedir bunun ? MK1 'de manifolt problemide yok. Nedir düz sistemin aracıma vereceği zarar ? Tam olarak..

Selam,eski sistemde de aynen sıralı sistemde olduğu gibi aracını benzinle çalıştırıp motor ısınana kadar benzinle kullanman gerekli bunu hatırlatayım istedim..Eğer gazla çalıştırıp hemen devam etmek gibi bir niyetin varsa çıkacak olası arızaları yazayım;regülatörünü sık sık değiştirmek zorunda kalırsın..İlk başlarda ayar yaptırıp kullanmayı deneyeceksin ve kısa zaman sonra göreceksin ki ayar tutmuyor çünkü diyafram sertleşmiş..Muhtemel diğer sorun da (illa olacak değil) patlatma sorunu..Buna backfire(geri ateşleme) diyorlar..Yok bujini değiştir,yok buji kabolarını değiştir,yok enjektör temizlenecek gibi türlü para tuzakaları da muhtemel karşılaşacakların..Sen bilirsin yine de..Ama aracına en uygunu sıralı sistem..Uzun vadede kârlı çıkarsın..
  • quote:

quote:

Selam,eski sistemde de aynen sıralı sistemde olduğu gibi aracını benzinle çalıştırıp motor ısınana kadar benzinle kullanman gerekli bunu hatırlatayım istedim..Eğer gazla çalıştırıp hemen devam etmek gibi bir niyetin varsa çıkacak olası arızaları yazayım;regülatörünü sık sık değiştirmek zorunda kalırsın..İlk başlarda ayar yaptırıp kullanmayı deneyeceksin ve kısa zaman sonra göreceksin ki ayar tutmuyor çünkü diyafram sertleşmiş..Muhtemel diğer sorun da (illa olacak değil) patlatma sorunu..Buna backfire(geri ateşleme) diyorlar..Yok bujini değiştir,yok buji kabolarını değiştir,yok enjektör temizlenecek gibi türlü para tuzakaları da muhtemel karşılaşacakların..Sen bilirsin yine de..Ama aracına en uygunu sıralı sistem..Uzun vadede kârlı çıkarsın..

cevap için teşekkürler. sıralı sistem düşünmüyorum. mesajından anladgım kadarıyla düz sistem taktırıp önce benzin ısınınca gaz yaparsam sorun olmaz fazla.
  • Adanada olan arkadaşlar iyi bir bir fiat servisi varmı multijet motordan anlayan uygun fiyat isteyen.
  • quote:

quote:

quote:

cevap için teşekkürler. sıralı sistem düşünmüyorum. mesajından anladgım kadarıyla düz sistem taktırıp önce benzin ısınınca gaz yaparsam sorun olmaz fazla.

Eski sistemde ısrarcı olma.2-3 yıl önce bende taktıracaktım aradaki 500-600 liralık fark için riske girilmez diye düşündüm.Ya sıralı olacak yada taktırmayacağım dedim taktırmadım.Düz sistem taktırıp yaşayacağın sorunlar aradaki 500 liralık paradan çok daha masraflı.Palionun elektronik ve motorla ilgili parçaları çok pahalı.Eski sistem taktırmak belki sana 1 sıralı sistemden daha fazla zarar ettirir.
  • 
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.