Şimdi Ara

.::DH FİAT MAREA KULÜBÜ::.(266 üye)::. (2340. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
46.962
Cevap
182
Favori
3.005.734
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23382339234023412342
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir aracın km si, değişeni, boyası, hasar kaydı sizi yanıltmasın. Geçen arkadaş 99 model 55 binde orjinal aldığı arabasına üst kapak açtırdı. Sebep çürüyen conta. Lpg yok, hiç takılmamış. Hasar kaydı olmayıp, değişen yeri kalmayan bir çok araba var piyasada. Araç alırken ilk başta içe sinecek, sonra bir kaç ustaya motor yürüyen gösterilecek. Şase direk sorunu yoksa ufak tefek kazalar normaldir. Aracı sanayiye mahkum eden motor ve yürüyen aksamdır. Bakımlı ve düzgün kullanılmışsa 2. bir hava yastığının, bir parça değişenin yada boyanın pek önemi yok bence. İçinize sindiyse, direksiyonu bırakınca ok gibi gidiyorsa, çalışması gidişi püfür püfürse gerisi boş. Hayırlı olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayırlı olsun kazasız sürüşler dilerim.

• Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.
    Araç alışverişlerimde ülkemizde her ne kadar istismarcısı çok olsa da güveni ön planda tutmayı isteyen bir insanım. Aracı alacağım kişi açık bir şekilde ne varsa anlattı. Tramerden sorgu yaptığımda da söyledikleri aynen teyitlendi. Tüm parçalar orijinalleri ile yetkili servis tarafından değiştirildiğinden hasar kaydı biraz yüksek çıkıyor 5000 tl civarında. Kaza yapmış bir araç olduğundan yine de kendimi garantiye almak için computeste götürdüm, denilenden farklı bir şey orada da çıkmadı. Yalnızca iki konu epeyce düşünmeme neden oldu, sol şasede el kadar bir bölümde düzeltme olmuş, usta herhangi bir problem teşkil etmeyeceğini söyledi, bir diğeri ise sol çamurluk değiştiği için boya renginin tutması için direğin de bir bölümü boyanmış, ancak hiç bir işlem görmemiş. Benim açımdan çok sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum ancak satarken herkesin benim kadar anlayışlı olmayacağını da hesaba katarak epeyce bir düşündüm, uzun süreli binici olacağım için kafaya takmamaya karar verdim.
    Araç orijinal 120.000 km'de, neredeyse tüm bakımları yetkili serviste yapılmış bu nedenle km konusunda bir tereddüt yok, hiç tüp takılmamış olması nedeniyle motorun dört dörtlük olduğunu söyleyebilirim, bunlar beni almaya yöneltti.
    Sizlere bir iki sorum olacak;
    -Benzinde yakıt tüketiminin biraz fazlaca olduğunu öğrendim, doğru mudur? Bu şekilde kullanan arkadaşlarımız mevcut mu?
    -Lpg taktırmak istersek, en uyumlu ve sorunsuz marka hangisidir? Lpg ile uyum konusu nasıldır? Yakıt tüketimine katkısı gerçekten iyi oluyor mu? Lpg takıldığında motorun ömrü ve arızaların çoğalma ihtimali frene basmama sebep oluyor. Ne tavsiye edersiniz?

• İlk marea'mı aldığımda sadece lokal boyalar vardı. 1. haftasında kaza yaptım ve ön kaputla sağ çamurluk değişti. Tutanak tutmadık, sigortacıma telefondan sordum sonra kapattım. Birde baktım ki miktarsız olarak kazaya karışma diye kayıtlara geçmiş. ..... Küfür ettim adama çünkü kendi cebimden yaptırdım. Şuan ki aracımda da 5000 tl hasar kaydı var. Sağ ön çamurluk tampon ve bir far değişmiş, sol arka çamurluk işlem görmüş. Bugün bi tamponu sürtsen kafadan 1000 lira hasar kaydı girilir.

Yakıt konusuna gelince, benim şuanki aracım 1450 kg. 2.0 motor 130 hp mondeo mk2. Benzinde 100 km de şehiriçi ortalama 11 12 lt yakıyor. Marea 1.6 motor. 103 hp. 1250 kg. benim araçla nerdeyse aynı yakar. Marea'nın benzin canavarı olduğunu bilmeyen yoktur. Lpg taktırmak şart çünkü arabaya binmeye gücünüz kalmaz. Lpg şehiriçi ortalama 10 12 lt yakar. Uzun yolda 7.5 8.5 arası yakar.

Marka olarak ben atiker kullanmıştım, hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ha maddi güç varsa bir iki tık üstü marka da olur. Prins brc gibi markalar kalitelidir ancak markadan çok işçilik daha önemli. İşçiliği sağlam bir yere her türlü markayı sıkıntısız taktırabilirsiniz.

• Kardeş hayırlısı olsun güle gule kullanim.bence bir sure benzinde binin,arabanin herhangi bir sorunu olmadığına emin olun yani benzinde sağlam olduğuna,sonra atiker taktirin iyi biruustaya..lpgsiz binilmez..atiker on numara uyum sağlar.

• Ayrıca size altın bir tavsiye:aracta bir sorun olunca hemen sanayiye koşmayin,marea forumları ve sosyal medyada marea sayfalari var, hepimiz oradayız,orayi takip edip,sorunlarinizi paylasin,tavsiye alin..ve asla ve asla bu arabadan anlamayan bir ustaya arabinizi elletmeyin..ustanizi iyi bulun, onun da tavsiyesi forumlarda var..marea forumu kadar yardımlaşan bir forum daha yoktur.

• Forumdaşlar, güzel insanlar güzel dilekleriniz ve tavsiyeleriniz için çok ama çok teşekkür ederim. Mareatürkiye forumu ve bu forumdaki marea konusundaki mesaj sayısının çokluğu güzel bir yardımlaşma olduğunu hissettirmişti almadan önce, sizlerinde mesajımı cevapsız bırakmayışınız ziyadesiyle mutlu etti beni. Benim de kafamdan geçen bir müddet benzinle kullanıp daha sonra lpg'ye geçiş yapmak. Tekrardan çok teşekürler...
  • Kardeş eğer çok fazla araç binmiyorsanız yani yıllık ortalma yaptığınız km 10000 lere gelmiyorsa bence hiç lpg ye bulaşmayın. Şahsen ben yıllık 13000 km yapıyorum. Bende lpg mecbur. Ben diğer arkadaşlar gibi atikere sıcak bakmıyorum. Brc takılı sorun yok. Kalite mutlaka farkeder. Malzemenin kalitezi çoook önemli ki lpg dolaşacak sistemde hayati önem arz eder. Şimdi yeni sistemler daha pahalı ama daha az yakıyor ve motor için daha sağlıklı bi araştırma yapın. Sistem sıvı lpg sistemi. Yani motor içinde de lpg sıvı olarak yanıyor. Eskilerde enjektörden sonra gaza dönüşüyordu yada hemen önce. Yeni sistemle arasınfa neredeyse 2 kat fiyat farkı var. Şahsen ben olsam o aracı almazdım. Direklere kadar zararı olmasada işlem ve boya var. Zaten piyasada tutulmuyor marişlerimiz. Siz iyice riske girmişsiniz. Neyse karar sizin.

• Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katılmış marea sahibiyim. Antalya civarında tavsiye edebileceğiniz usta varmı acaba . Yardımlarınız için teşekkürler

• friendly07 F kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun kardeşim. Kazasız sürüşler dilerim. Antalyalı olan arkadaşlar cevap verecektir. Araç hakkında bilgi verirseniz km değişen fiyat vs... alacak arkadaşlara fikir vermiş olursunuz.

• Arkadaşlar bugün marişime bakım yaptırdım. Toplam Parça ve işçilik ücretlerini paylaşayım belki faydalı olur.

PARÇALAR ve İŞÇİLİK

1- Castrol Magnatec 4 lt yağ

2- penta yağ filtresi

3- lancia benzin filtresi

4- fuji polen filtresi

5- fuji hava filtresi

6- lpg enjenktör filtresi brc

7- lpg gaz kesici filtresi brc

8- Genel işçilik

+____________________________

Toplam: 215 tl ( 215 TL nin 80 tl si genel işçilik ücretidir. )

• Merhaba arkadaşlar ben de 1998model bir station Marea otomatik vites almak istiyorum hasar kaydı 1800 civarı çıkıyor ve 302binde araba çok sorun çıkarır mı sizce sahibi ile telefonda 14000 lira için konuştuk araç başında yine ufak bir pazarlık olur gibi geliyor değerli yorumlarınızı bekliyorum alınır mı alırsam uzermi :)

• sulo1 S kullanıcısına yanıt
    Kardeş 1800 tl hasar kaydı ne ile ilgili olduğu önemli. Değişen parça boya durumu ve motor durumunu bilmedem yorum yapmak imkansız. Fakat şu kadarını söyleyeyim fiyat bile sana bu aracı alma diyor. 14000 Ne şahin veriyorlar. Toroslar olmuş 16 17000 tl ki sen oto vites avrupa araş alacan. Bana mantıklı gelmiyor. 302.000 km devirmiş bir araç kulağa hoş gelmiyor. Ama dediğim gibi aracı expertiz yapmadan yorum yapmak doğru olmaz. Bu fiyata araç sorunsuz olması düşük ihtimal.

• Teşekkürler verdiğiniz cevap için :)

• quote:

Orijinalden alıntı: sulo1

Teşekkürler verdiğiniz cevap için :)

Selamlar,
    Gazda düşük devirde sorun yaşıyorum araç gaz yemiyor gibi boğuluyor gibi oluyor sendeliyor.Dip debriyaj yapıp gaz veriyorum sorun ortadan kalkıyor, fakat daha sonra yine tekrarlıyor.Atiker takılı 1 sene oldu takılalı, varmıdır bu problemi yaşayan
  • Dinamo Mesken D kullanıcısına yanıt
    Filtre en son ne zaman değişti? Enjektör kontrolü yapıldı mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Dinamo Mesken

quote:

Orijinalden alıntı: sulo1

Teşekkürler verdiğiniz cevap için :)

Selamlar,
    Gazda düşük devirde sorun yaşıyorum araç gaz yemiyor gibi boğuluyor gibi oluyor sendeliyor.Dip debriyaj yapıp gaz veriyorum sorun ortadan kalkıyor, fakat daha sonra yine tekrarlıyor.Atiker takılı 1 sene oldu takılalı, varmıdır bu problemi yaşayan

Sadece lpg de mi yapıyor. Öyle ise lpg üzerinde yoğunlaşmalı. Filtre gaz ayarı beyin karıştırıcı hepsi kontrol edilmeli. Son ve en önemlisi enjektörler sıkıntılı olabilir.

• friendly07 F kullanıcısına yanıt
    antalya eski sanayi en güneyde yıldız oto var. fiat tan başka araca bakmaz. yetkili servisten ayrılma. servisteki orjinal arıza bulma cihazlarıda var. ben serikten gelip ona yaptırıyorum. bu güne kadar abs ve hava yastığı dahil yapamadığı bir sorunum olmadı. adı rıfat yıldız. bende 11 senedir 97 marea elx kullanıcısıyım.
  • Merhabalar,

İstanbulda mareadan anlayan sağlam bir usta varmı bildiğiniz, ABS ışığı için makineye bağlatıcamda.
  • çok çok acil yardıma ihtiyacım var.
    izmir de marea doktoru arıyorum
    yardımlarınızı esirgemeyin lütfen.
    çok çok acil

sycakar@hotmail.com yada 5547738183
  • 
Sayfa: önceki 23382339234023412342
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.