Şimdi Ara

.::DH FİAT MAREA KULÜBÜ::.(266 üye)::. (1556. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
46.962
Cevap
182
Favori
3.005.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 15541555155615571558
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bir şey sormak istiyorum. ön takımdan bir ses geliyor çok bariz "takır, tukur" diye. bir arkadaşım tablalar ve fişeklerin değişeceğini söyledi. yarın ya da salı baktıracağım rotçuya. bunları değiştiren var mı? fiyatları ve el emeği nasıldır? saygılar...
  • merhaba millet iyi haftalar haftasonu eksoz emisyonu yaptırdım dğerler biraz yüksek zor zoruna geçtim CO;0,45 -CO2;12,55 -HC;197 ppm -O2;0,67 ve lamda 1,012 özellikler hc sınıra çok yakın bunu nasıl düşürebiliriz buji ve buji kaplo seti yeni değişti orjınal opar kaplo shampion buji;65+40;105 tl bu arada fiyatıda vermiş olayım;hava filtresi yakın değişti bu değerler başka ne yaparak düşer sizce başına gelen varmı teşekkürler,
  • quote:

Orijinalden alıntı: aaen

s.a. mareacı arkadaşlar,
    bir şey sormak istiyorum. ön takımdan bir ses geliyor çok bariz "takır, tukur" diye. bir arkadaşım tablalar ve fişeklerin değişeceğini söyledi. yarın ya da salı baktıracağım rotçuya. bunları değiştiren var mı? fiyatları ve el emeği nasıldır? saygılar...

Bende cukurtan geçerken takır tukur yapıyordu Zrottanmıs sağ 15 tl ye almıstım ustayada 10 tl vermiştim
  • Millet bir sorum olucaktı benım antenin vidası düşmüş gibi sabit vurmuyor bunu nasıl sökebilirim iç tavan döşemesini söküpmü yapmam lasım bilgisi olan varmı yada bu anten nasıl sökülür
  • quote:

Orijinalden alıntı: darth630

Millet bir sorum olucaktı benım antenin vidası düşmüş gibi sabit vurmuyor bunu nasıl sökebilirim iç tavan döşemesini söküpmü yapmam lasım bilgisi olan varmı yada bu anten nasıl sökülür

tavan ışığını tutar 2 vida var. kapaklarını bıçak ile çıkarın fazla zorlamadan.sonra 2 vidayı çıkarın. üstte anteni göreceksiniz. onu tutan somunu çıkardığınızda anten boşa çıkacaktır.
  • quote:

s.a. mareacı arkadaşlar,

ön takımdan ses geliyorsa ilk bakılacak yerler: z rot lar ( çifti 30 lira civarı) sonra rot başları ( çifte 40 lira gibi ) sonra salıncaklar ( orjinallerin çifti 200 lira gibi )

sırasıyla bunlara bi baktırın, kolay gelsin
  • motora motor silk atıcam... ana yatak sesi var... daha önce kullanan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: narec

quote:

s.a. mareacı arkadaşlar,

ön takımdan ses geliyorsa ilk bakılacak yerler: z rot lar ( çifti 30 lira civarı) sonra rot başları ( çifte 40 lira gibi ) sonra salıncaklar ( orjinallerin çifti 200 lira gibi )

sırasıyla bunlara bi baktırın, kolay gelsin

teşekkürler arkadaşım cevabın için. peki yan sanayi tavsiye eder misiniz? onların fiyatları nasıldır?

• quote:

Orijinalden alıntı: dany20

Arabanız hayırlı olsun. Prince in kaliteli olduğunu duydum, bu arada ben de B R C kullanıyorum 3 yıldır memnunum. Karar sizin tabi.
    Size triger kayışını değiştirirken mutlaka yetkili serviste değişrtirmenizi öneririm. Çünkü trigerde mm lik ince ayarlar var ve el ile yapılması imkansız. Yektili servislerde özel aletleri var bu iş için. O ayarlar tam yapılmaza motor senteye oturmuyormuş ve birçok sorunlar çıkarıyormuş. Bunla ilgili bir film izledim.
    Bunun dışında Marea'nın hastalığı olan rölantide yüksek devir problemi var, bu sorun olursa elektirik direncinin düşürülmesi gerekecek en başta. Ondan sonra sorun düzelmezse gaz gelebeği değişimi ya da temizlemesi yapılacak. Marea nın da bu hastalığı var. Bunla ilgili geçmiş mesajlarda ya da ayrı başlıkta bilgiler vardı. Sorun olduğu zaman aklınızda bulunsun bakarsınız diye yazdım. Ama Marea genelde çok sorun çıkarmayan bir araba. Hayırlı olsun , kazasız belasız hayırlı yolculuklar inşlallah.

Trigerdeki mm'lik ince ayarlar da hangisi oluyormuş?Yaklaşık 5 yıldır 1.6 Brava kullanıyorum ve iki kez triger değişti,ikisi de serviste yapılmadı..Sentesi de ayarı da gayet yerinde. İşini bilen bir çok usta için 1.6 Brava ve Marea'nın trigerini değiştirmek günlük sıradan bir yağ-filtre değişiminden daha zor bir olay değil.Nasıl bir film izlediğini merak ettim...

• aracım tüpte seyir halinde istop ediyor brc marka, ustaya götüedüm benzinde 2 gün gez gel formatlayalım dedi. bu sorunla karşılaşan varmı?
  • arkadaşlar direksiyon kutusu olabilirmiş benim problem (takır tukur gelen ses). orijinali 1300 tl yan sanayi 245 tl yanlış parçaya bakmadıysam. o da şu:

http://www.parcayedek.com/fiat-marea-mekanik/16820-fiat-marea-direksiyon-kutusu-hidrolik-les-lesm460005.html

tamiri 450 ye malolacak yan sanayi taktırsam 400'e. gel de çık işin içinden. tamir randımanlı olur mu? yan sanayi düzen tutar mı? problem gerçekten orada mı? zenon lambanın beynini bile söktüm oradan mı geliyor ses diye. ilgilenenlere şimdiden teşekkürler.

• quote:

arkadaşlar direksiyon kutusu olabilirmiş benim problem (takır tukur gelen ses). orijinali 1300 tl yan sanayi 245 tl yanlış parçaya bakmadıysam. o da şu:

http://www.parcayedek.com/fiat-marea-mekanik/16820-fiat-marea-direksiyon-kutusu-hidrolik-les-lesm460005.html

tamiri 450 ye malolacak yan sanayi taktırsam 400'e. gel de çık işin içinden. tamir randımanlı olur mu? yan sanayi düzen tutar mı? problem gerçekten orada mı? zenon lambanın beynini bile söktüm oradan mı geliyor ses diye. ilgilenenlere şimdiden teşekkürler.

Aleykum Selam, kardeş serviste 25-30 TL ye arıza tespiti yapıyorlar, şundan olabilirmiş vs diye parça değiştirirsen bu işin ucu nereye gider belli olmaz... cebinden boşu boşuna 500 TL çıkmasın sonra...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 11 Ekim 2011; 22:39:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DH_HUN

quote:

arkadaşlar direksiyon kutusu olabilirmiş benim problem (takır tukur gelen ses). orijinali 1300 tl yan sanayi 245 tl yanlış parçaya bakmadıysam. o da şu:

Aleykum Selam, kardeş serviste 25-30 TL ye arıza tespiti yapıyorlar, şundan olabilirmiş vs diye parça değiştirirsen bu işin ucu nereye gider belli olmaz... cebinden boşu boşuna 500 TL çıkmasın sonra...

rot balansçı söyledi. araştırıyorum ben de fiyatları.

• quote:

Orijinalden alıntı: nehar58

aracım tüpte seyir halinde istop ediyor brc marka, ustaya götüedüm benzinde 2 gün gez gel formatlayalım dedi. bu sorunla karşılaşan varmı?

daha önce aynı problemi yaşadım, öncelikle regülatör ve enjektör filitrelerinin değişim zamanı gelmiş olabilir... oradaki bir tıkanma gaz akışını engeller, tabi filtreleri en son ne zaman değiştine bağlı... bununla birlikte gaz aldığın istasyonu değiştirip katkısız ve temiz gaz satan biryerden gaz almanı tavsiye ederim... marea için en iyi gaz shell veya total gaz dır... büyük istasyonları tercih etmeniz temiz gaz temininde size yardımcı olacaktır... bu aşamaları geçtikten sonrada araç aynı problemi yapıyor ise ayar ve diğer aksamlar kontrol edilmelidir...
  • Arkadaşlar Marea nın error cli (kilma hatası) için çözüm bulan var mı? Klima rejisörünü değiştirdim ama çözülmedi. Kalorifer belli bir zaman sonra soğuk üflemeye başlıyor ve error cli yazısı çıkıyor ekranda. Ve kalorifer çalıştığı zaman koku yapıyor. Yazın da klima açıkken biranda kendini kapatıp aynı yazı çıkıyor. Üflemeyi kesiyor. Kaloriferden gelen kokunun dışında, sabahları paspasın ıslak olduğunu görüyorum. Kalorfier peteği delinmiş olabilir mi? Daha önce paspas ıslaklığıyla kalorifer peteği arasında bir bağlantı kurulmuştu sanırım. Bazen de fanlar kendi kendine çalışıyor. Bunları çözen var mı? Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dany20 -- 12 Ekim 2011; 14:59:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: marea_bursa

motora motor silk atıcam... ana yatak sesi var... daha önce kullanan var mı?

up
  • kardeş benim aracı servise götürdüm tüple veya benzinle alakası yokmuş araç çalışırken gaza basmış gibi oluyor. Rölanti gaza basmadığım halde yükselip düşüyor sorun buymuş, bunu halledince tüpte istop etme sorunu kalkarmış kelebek kutusu pislenmiş oabilir diyor servis müsait bir zamanda götürüp incelettirecem.
  • arkadaşlar marea 2006 aracım var brc marka lpg takılı aracın gazına basmadıgım halde kendiliğinden gaz veriyor rölanti yükselip düşüyor sebebi ne olabilir?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DH_HUN

quote:

rot balansçı söyledi. araştırıyorum ben de fiyatları.

bütün yetkili servisler yapar mı bunu acaba? sağlıklı olur mu yani tam teşhis koyarlar mı? ben de şüphelenmeye başladım acaba başka yerden olabilir mi diye. power diye bir şey varmış ne olduğunu bilen var mı? (anatolia dostum selamlar)

• quote:

Orijinalden alıntı: nehar58

arkadaşlar marea 2006 aracım var brc marka lpg takılı aracın gazına basmadıgım halde kendiliğinden gaz veriyor rölanti yükselip düşüyor sebebi ne olabilir?

Kardeş aşağıdaki linkten alıntı yaptım rölanti gezinme sorunu için, Marea'nın hastalığı bu, bende de vardı o sorun bu yazı üzerine Bostancı KANTARCI Fiat servisinde Serday Bey' e gittim ve elektirik direnci düşürme olayını yaptı.. eğer kelebekte yada stepper motorda bir arıza yoksa sadece bu kablo çekmeyle halloluyor.. kablo çekme fiyatı sanırım 150 tl.. eğer kelebek değişecekse 550-600 civarıydı .. ama dediğim gibi sadece kablo ile direnci düşürerek çözülebilir... Serdar Bey Marea'dan anlıyor...şuanda rölanti maşallah çok iyi..Aşağıda yazan arakadaş ta sorunu o şekilde çzömüş..

http://forum.donanimhaber.com/m_33962862/tm.htm

SORUN ÇÖZÜLDÜ::::::: herkese duyurulur...

İlk önce iyi bir Elektrikçi arkadaş buldum.
    Boğaz kelebeği üzerinde bir adet stepper motor ( rölanti devrini ayarlıyor ) bir adet de potansiyometre ( rölanti devrinin ne kadar olması gerektiğini stepper motor a bildiriyor.) sorun potansiyometrenin ECU ile şase bağlantısını sağlayan kablonun direncinin 0.5 ohm dan yüksek olmasından kaynaklanıyor. Şase düzgün olmadığından bu potansiyometre stepper motor u yanlış yönlendiriyor. Zaten bu konu ile ilgili Tofaş ( Marea Liberty 2004 Model ) bir bülten yayınlamış.. servislerin bu durumdan nasıl haberleri yok anlamıyorum.

Sonuç olarak: Potansiyometre nin dibindeki soketi çıkartıp siyah kabloyu 1 mm soyduk, buraya 1mm lik başka bir kablo lehimledik. ( Orjinal kabloyu kesmedik ) sonra lehimlediğimiz bu kablonun diğer ucunu ECU üzerindeki iki soketten küçük olanın tepesini sökerek oradaki diğer siyah kabloya lehimledik. ( Soketin içinde en görülür olan siyah kablo sizin lehimi yapacağınız kablo yalnız emin olmak için kabloyu avometre ile ölçüp doğru siyah kabloya lehim yapın )Hepsi bu şimdi Marea canavar gibi.. Hiçbir problem yok gerekirse ustaya götürün beni tlf arasın tarif edeyim , isterseniz fotoğrafını çekeyim size göndereyim.. Sakın aküden şaseye ya da aküden ECU ye falan kablo çekmeye kalkmayın.. Gerek yok..Görüşmek üzere�
    Bu konuda bana telefonla ve maille yardımlarını ve bilgilerini esirgemeyen Serdar KANTARCI bey�e ( KANTARCI Yetkili Fiat Servisi ) çok teşekkür ederim.

http://www.2a-lpg.com/download/faydalibilgiler/KELEBEK%20KONUM%20SENSORU.pdf
    http://www.2a-lpg.com/forum/marea-t2691p2.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dany20 -- 13 Ekim 2011; 0:40:51 >

• 
Sayfa: önceki 15541555155615571558
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.