Şimdi Ara

DH Doğa ve Çevreyi Koruma Kulübü- 129 üye olduk- Türkiye Çöl Olmasın!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
368
Cevap
1
Favori
41.886
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 6 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 169
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 97
 • Ortalama Mesaj Aralığı 7 gün 23 saat 40 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Favoriye Eklediklerim 1
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Saltuk (97 mesaj) Paramedik 112 (30 mesaj) EdaisY (14 mesaj) Yarbay (10 mesaj) spyfox (9 mesaj)
 • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> DH Doğa ve Çevreyi Koruma Kulübü- 129 üye olduk- Türkiye Çöl Olmasın!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Emekli Yönetici
  1785 Mesaj
  Konu Sahibine Özel


  Arkadaşlar dünyamız ve doğa her gün biraz daha kirleniyor.
  Bunun en büyük sebebi ise son yıllarda enerji kaynaklarının sorumsuzca kullanılması ve atıkların çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmemesi.
  Kaçak villa ihtirası uğruna ormanlar yakılıyor doğa katlediliyor sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın ciğerleri yok ediliyor.
  Ben de forumdaki çevrecileri örgütlemek amacıyla böyle bir konu açtım.Sizlerin de katılımını bekliyorum.

  Unutmayalım ki kullanmadığımız kağıtların geri dönüşümü sağlanarak ağaçlarımızın kesilmesinin önüne geçilebilir.

  Unutmayalım ki endüstride ve tarım ilacında kullanılan 1 kg civa (Hg) ile binlerce ton su zehirlenebilir ve o suda yetişen balıkları yiyen insanlar hayatlarını yitirebilir.

  Ormanların sorumsuzca katledilmesi hakkında son günlerde ülke gündemini sarsan çok önemli gelişmeler var.İlgili konuyu buradan takip edebilirsiniz;

  http://forum.donanimhaber.com/m_10625768/mpage/tm.htm

  Forumca etkinlik yapmak adına RccP arkadaşımızın mesajını ilk mesajıma taşıyorum buyrun:

  Greenpeace organizasyonunu duymuşsunuzdur..

  nükleere karşı olmaları,denizlerimize gösterdikleri ilgiyi,gerektiğinde zehirli gaz saçan fabrikaların bacalarına kendilerini zincirlediklerini de duymuşsunuzdur..

  bu oluşum herhangi bir kazanç beklemeden çevre gönüllülerinden oluşmuştur..bu oluşuma maddi destek olmak isteyenler olabilir aranızda..

  http://www.greenpeace.org/turkey/

  adresinden gerekli bilgileri ve kayıt için gerekenleri alaiblirsiniz..kendim greenpeace in gönüllü destekcisiyim ve destekçilerin çogunlugu üniversite ögrencilerinden oluşmaktadır..periyotlarını siz belirleyerek veya 1seferlik olsa da bağış yapabilirsiniz.istediginiz zman üyeliğinizi iptal edebilirsiniz.

  tamamen güvenilirdir..kafanızda k.kartı ile ilgili soru işareti felan kalmasın..aylık 1 dolar bağışlasanız bile çok makbule geçer..


  http://www.greenpeace.org/turkey/get-involved/sanal-eylem

  bağış yapmasanız bile üstteki linke tıklayarak greenpeace in mail listesine kayıt olup sanal eylenci olabilirsiniz..ayrıca belli periyotlar arasında sizi bilgilendirici maillerde alabilirsiniz..

  Başlıca Doğa ve Çevre Sorunları:

  Küresel Isınma

  Dünya atmosferi çeşitli gazlardan oluşur. Ayrıca küçük miktarlarda bazı asal gazlar bulunmaktadır. Güneşten gelen ışınlar (ısı ışınları/kısa dalgalı ışınlar), atmosferi geçerek yeryüzünü ısıtır. Atmosferdeki gazlar yeryüzündeki ısının bir kısmını tutar ve yeryüzünün ısı kaybına engel olurlar. (CO2, havada en çok ısı tutma özelliği olan gazdır.)

  Atmosferin, ışığı geçirme ve ısıyı tutma özelliği vardır. Atmosferin ısıyı tutma yeteneği sayesinde suların sıcaklığı dengede kalır. Böylece nehirlerin ve okyanusların donması engellenmiş olur. Bu şekilde oluşan, atmosferin ısıtma ve yalıtma etkisine sera etkisi denir. Dünya atmosferi cam seralara benzer bir özellik gösterir.

  Son yıllarda atmosferdeki CO2 miktarı hava kirlenmesine bağlı olarak hızla artmaktadır. Metan, ozon ve kloroflorokarbon (CFC) gibi sera gazları çeşitli insan aktiviteleri ile atmosfere katılmaktadır. Bu gazların tamamının ısı tutma özelliği vardır.

  CO2 ve ısıyı tutan diğer gazların miktarındaki artış, atmosferin ısısının yükselmesine sebep olmaktadır. Bu da küresel ısınma olarak ifade edilir. Bu durumun, buzulların erimesi ve okyanusların yükselmesi gibi ciddi sonuçlar doğuracak iklim değişmelerine yol açmasından endişe edilmektedir.

  İnsanların çeşitli faaliyetlerinin küresel ısınmaya katkısı şöyledir:

  * Enerji kullanımı %49,
  * Endüstrileşme %24,
  * Ormansızlaşma %14,
  * Tarım %13'tür.

  Özellikle enerji kullanımı konusunda ABD çok büyük bir orana sahip.Küresel ısınmanın önüne geçilebilmesi için ABD'nin enerji tüketimini yavaşlatması ve Pasifik Okyanusu'nda yaptığı nükleer denemeleri durdurması gerekiyor.

  Baz İstasyonlarının İnsan Sağlığına Etkileri

  Baz istasyonlarının genellikle 4 metre boyunda dolap biçiminde olan antenleri adeta radyo vericisi gibi küçük. Şirketler her ne kadar bu antenlerin 100 W’lık ampulle bir olduğunu söylemekteyse de, ampulün frekansı 50, anteninse 1 milyar kadardır. (1 GHz). Anten UHF üzerinden, her yöne veya tek bir yöne yayın yapmakta. Tek yönlü yayında MD’lar dar bir huzme şeklinde gönderilmekte huzme daraldıkça güç artmakta, dar huzme, civar binalara girmekte veya onlardan yansımaktadır. Şirketler elektromanyetik ışın şiddetinin mesafenin karesiyle ters orantılı olarak azaldığını söylemekte ise de azalan elektromanyetik alan şiddetidir. Kanser yapıcı etki mesafe ile azalmaz. Cep telefonu ve dam antenleri özellikle çocuklar için tehlikeli.

  Sağlık Bakanlığı Genelgesi’ne göre; elektromanyetik etkilerin insan sağlığına zararlı etkilerinin olduğu, çok sayıda kronik hastalık veya sağlık sorunu için bütün araştırmacıların üzerinde anlaştığı çok açık neden-sonuç ilişkileri gösterilmemekle birlikte, ortaya konan sağlık etkileri ve buna bağlı olarak getirilen maruziyet sınırlamaları dikkate alındığında, bu etkilerin bütün araştırmacılar tarafından kabul edilmesi ve kesinleşmesine kadar, kanıtlanmış sağlık risklerinin varlığı, maruziyet alanlarının çoğalması ve uzun vadedeki olası etkileri göz önünde bulundurulduğunda, toplum bireylerinin ve özellikle risk gruplarının önlenebilir tüm etkilerden korunması için iyonlaştırıcı olmayan radyasyon- elektromanyetik kirlilik ile ilgili tedbirlerin bir an önce alınması gerekliliği bulunmaktadır.

  Araştırmacılara göre; çocuklarda aşırı manyetik alanların hücrelerin genetik yapılarına zarar verdiğini, insanlarda kanser riskinin ve doğum kusurlarının artmasına ve yetişkinlerde beyin ve kan kanserlerine, üreme özelliklerinin yitirilmesine, kalp sağlığı sorunlarına, stres düzeyinde artışa ve uyku bozukluklarına, kan basıncında artış, başağrısı, baş dönmesi gibi sorunlara neden olduğunu açıklamaktadırlar.

  Anayasamızın 56. maddesine göre "Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir."

  2872 Sayılı Çevre Kanunu 3/a bendinde "Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesi gerçek ve tüzel kişilerle, vatandaşların görevi olup, bunlar bu konuda alınacak tedbirlere ve belirlenen esaslara uymakla yükümlüdürler." denmektedir.
  3194 Sayılı İmar Yasası, yapılara ilişkin her türlü yetki ve sorumluluğu mücavir alan sınırları içinde belediyelere, mücavir alan sınırları dışında ise valiliklere vermiştir. Dolayısıyla baz istasyonlarını kuran firmaların belediyelerden ruhsat alması gerekmektedir.
  23028 sayılı 23 Haziran 1997 tarihli ÇED (Çevresel Etki Değerlendirilmesi) Yönetmeliği’ nin Ek II madde 12’ de "her türlü elektronik ve elektromekanik" tesisleri ifadesinin yer alması, Baz İstasyonları’nın da bu yönetmelik kapsamında değerlendirilmesini gerektirmektedir. ÇED Yönetmeliğinin bu maddesine göre, baz istasyonları için çevresel etki değerlendirilmesi sürecinin işletilmesi gerekmektedir.

  Hava Kirliliğinin İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri


  Hava, yeryüzünü çevreleyen ve atmosferi oluşturan gazların bir karışımıdır. Saf hava, hacimce %21 oksijen, %78 azot, eser miktarda karbon dioksit ve su buharı içerir.

  Soluduğumuz hava saf değildir. Hava, doğal kaynaklar veya insan aktiviteleri ile atmosfere bırakılan kimyasal ve biyolojik binlerce maddelerle kirlenir. Bu kirleticiler atmosferde başka kirleticiler üretmek üzere reaksiyona girebilir. Havayı kirleten maddelere kirletici denir. Bunlar, partikül madde (PM), ozon, kükürt dioksit, karbon monoksit, azot oksitler, uçucu organik bileşikler, sülfür, sülfat ve nitrattır.

  Şehir içi bölgelerde hava kirletici kaynaklarını;

  1. Isınma ve sanayide kullanılan yakıtlar,

  2. Sanayi tesisleri,

  3. Ulaşımdaki motorlu taşıtlar,

  4. Diğerleri (çöp depolama alanları, kanalizasyon, arıtma tesisleri v.b.), diye sınıflandırmak mümkündür.

  Isınma kaynaklı kirleticiler, ısınmada kullanılan yakıtın ve yakma sisteminin ürüne bağlı olarak değişmektedir. Kükürt oksit bileşikleri katı, sıvı ve gaz yakıtta bulunan kükürt bileşiklerinin yanması sonucu meydana gelir. Ülkemizde çıkarılmakta olan kömürlerde kükürt içeriği genellikle %1’in üzerindedir. Kömürdeki kükürt, yanma esnasında önemli oranda (yaklaşık %90-99) kükürt dioksite (SO2 gazı) ve az bir oranda da (yaklaşık %1-10) kükürt trioksite (SO3 gazı) dönüşmektedir. Oluşan SO3 gazı yüzdesi çok düşük olduğu için toplam kükürt oksitler, genelde kükürt dioksit olarak ifade edilmektedir. Bacadan atılan kükürt oksit miktarı yakıt içinde bulunan kükürt miktarına bağlı olarak değişmektedir. Kükürt dioksit doğal olarak havada 5 µm/m3 konsantrasyonundan daha düşük miktarlarda bulunabilir.

  Yanma esnasında oluşan kükürt oksitler, ülkemizde özellikle büyük şehirlerde, son yıllara kadar yaşanmış olan genel hava kirliliği probleminin de temelini oluşturmaktaydı. Fakat son yıllarda yapılan düzenlemelerle, özellikle ülkemizde çıkarılmakta olan kömürlerin çeşitli proseslerle iyileştirilmesi sonucu, kükürt içeriği %1.5 veya daha aşağı seviyelere çekilmiştir. Çoğu ithal kömürlerdeki kükürt içeriği ise zaten %0.9’in altında bulunmakta veya kükürt içeriği %0.9’in altında olan kömürlerin ithalatına izin verilmektedir.

  Zararsız Radyasyon Yoktur!

  Bir nükleer santralın normal çalışması esnasında çevreye yaydığı veya kaza sonucu ortaya çıkan radyasyon, canlılara besin ya da soluma yoluyla geçer. Bu radyasyonlar, canlı hücreleri meydana getiren atomları ve molekülleri iyonize ederek yapılarını bozar. Ayrıca, hücre bölünmelerini kontrol eden DNA’ların kimyasal yapısını da bozarak, hücrelerin normal olarak ikiye bölüneceğini yerde, çılgınca milyonlarca birbirinin eşi bozulmuş, programsızlaşmış hücreye bölünerek üremesine ve giderek kansere neden olurlar. Kansere yol açmasının yanı sıra radyasyon, bir canlının kalıtımsal yapısında ani değişikler olan genetik mutasyonlara da neden olur. Yapılan son araştırmalara göre, düşük dozda radyasyonun da, tahminlerin aksine, insan vücuduna zararlı olduğu bulunmuştur. Nükleer santralların civarında yaşayanlarda görülen kanser vakalarındaki yüzde 400’lük artış, genetik mutasyonlar sonucu normal olmayan doğumlar, yaygın lösemi hastalıkları bunun bir bilimsel kanıtı olarak gösterilmiştir.

  İngiliz Hükümet Yetkilileri, İngiltere’deki Sellafield Santralı’nda (eski adı Windscale olan bu santral, 1957’de yaşanan nükleer felaketten sonra adı değiştirilerek, kamuoyundaki kötü imajı silinmeye çalışılmıştır) çalışanlara, çocuklarında görülen yüksek lösemi oranları ile ilgili araştırma sonuçları ışığında, çocuk yapmamalarını tavsiye etmiştir.

  1991’de ABD’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuarı’nda çalışanlar üzerinde yapılan incelemelerden sonra, lösemiden ölüm oranlarının, beklenenden %63 fazla olduğu saptanmıştır. ABD’de 1993 yılında yayınlanan Güneydoğu Massachusetts Sağlık Raporu’na göre, Pilgrim Nükleer Santralı’nın yaydığı radyasyona maruz kalanlar, bu emisyona daha az oranda maruz kalanlardan, 4 kat daha fazla lösemi riski taşımaktadır.

  Ocak 1999’da British Medical Journal’da yayınlanan bir makalede, Fransa’nın kuzeyindeki La Hague Nükleer Santralı’nın civarındaki sahillerde oynamaya giden ya da deniz ürünleri yiyen çocukların lösemiye yakalanmasının, diğerleriyle kıyaslandığında daha büyük bir olasılık olduğu belirtiliyordu. Fransız kamuoyu, medyanın konuya ilgi göstermesiyle, bu sorundan haberdar oldu. Yalnızca 278 gün çalıştırılabilen ve artık kapatılan 11 yaşındaki Süperphenix Santralı; Fransa’da, “tehlikeli bir beyaz fil” olarak adlandırılıyor. Bu santralın Fransa’ya maliyeti ise, şimdiden 10 milyar doları buldu ve sökülmesi için de 3.4 milyar dolar daha gerekiyor.

  “Radyoaktif atıklar sorunu bizlere, gelecek kuşaklara karşı sorumluluk yükleyen ciddi bir sorun. Oysa bu konu adeta hiç tartışılmıyor”.


  Sizler de doğayı ve çevreyi seviyorsanız kulübümüze üye olabilirsiniz.

  Üyeler:

  1) Saltuk
  2) Baron17
  3) mayklhac
  4) Eda_fb
  5) KillForYou!
  6) esdum
  7) qtq
  8) mfguney
  9) kadirgfb
  10) Archkael
  11) da-pan-
  12) _Blackfly_
  13) woop
  14) Michelangelo.
  15) MetalliCaster
  16) scarycanary
  17) doctor_j
  18) PsYcHoAlonE
  19) .:DreaM:.
  20) HloveJ
  21) Birce
  22) macar93
  23) ---Ali---
  24) erdiyilmaz
  25) Eka01
  26) ComeKillMe
  27) Smirdon
  28) lars ulrıch
  29) onur19031
  30) DJ41
  31) zodd
  32) XewO
  33) tech_türk
  34) RaprosteR
  35) Dr.Freeman
  36) RccP
  37) Ayhan Arslan
  38) bLuEbLooD®
  39) ozkulse
  40) pckesfeden
  41) barman
  42) HaYaLeTR
  43) Furkan_Ticaret
  44) cimbomlu05
  45) ballrry
  46) Elluin
  47) PaulPierce34
  48) erman90
  48) ege_asigi
  49) >OnuR<
  50) PaLadin_C
  51) DENKU
  52) WoraZ
  53) BJKKKKK
  54) orbjk
  55) erpachotoe
  56) Yarbay
  57) pocahontas
  58) mguder
  59) efeyavuz
  60) YÜZSÜZ
  61) spyfox
  62) schakalOzzY
  63) :::_MuR@t_:::
  64) Gr3g0r
  65) AlanyaTuning
  66) vokkan67
  67) piyerfare
  68) kebabkolik
  69) alex_alex
  70) Sinanboza
  71) ferrari_16
  72) Anjharat
  73) Ygn17
  74) subuti
  75) acemiwebci
  76) gecomert
  77) FFeArLeSS
  78) Raistlin2212
  79) aKaSa
  80) stnts
  81) Zekeria_BeaZ
  82) onder6
  83) Web Star
  84) umutj
  85) yagmur_ygmr
  86) SithMASTER
  87) Diablo31
  88) Zwandar
  89) Gary fx
  90) Ckoc1
  91) Ege_Aşığı
  92) Otantic_Antiochia
  93) ßoost
  94) d4nce4lif3
  95) umurman
  96) refqref
  97) cornrose
  98) Flameman
  99) ermanka26
  100)righteous@
  101)getaway
  102)Locker
  104)cagatay_xx
  105)AkAsyA_58
  106)EfeHan-82
  107)Akçalı.
  108)marlo
  109)Etkisizeleman
  110)AzadArda
  111)kadango
  112)*MelaNKoliK*
  113)mehmetpara
  114)ozgurdeniz65
  115)DiMarzio
  116)aksoy93
  117)ßaTıKaN
  118)giza
  119)TurnBack
  120)blade_17
  121)maxelll
  122)Curimo
  123)BAĞATUR
  124)stnts
  125)tepeb
  126)webExpert
  127)coolsten
  128)narsess
  129)fatihcanery

  Dileyenlerin ekleyebileceği imzamız;


  [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_10705051/tm.htm][color=#00CC00][b][i]☼ DH Doğa ve Çevreyi Koruma Kulübü ☼ Türkiye Çöl Olmasın![/i][/b][/color][/link] 
  [image]https://store.donanimhaber.com/48/4d/17/484d17086037be382eeef2b7969faa6e.gif[/image][/center]


  Görünümü;

  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >  |
  |
 • Yarbay
  3530 Mesaj
  AAA güzel olmuş bu bak yeni gördüm

  benide yazmazsan olmaz
  |
  |
 • Yüzbaşı
  762 Mesaj
  Böyle güzel bir organizasyon içinde ben de yer almak isterim ...
  |
  |
 • Emekli Yönetici
  1785 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Baron17 ve mayklhac hoşgeldiniz değerli kardeşlerim.
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  Benide benide
  |
  |
 • Yarbay
  11238 Mesaj
  |
  |
 • Emekli Yönetici
  1785 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: KillForYou!
  Siliyorum senin adını zorla ismini yazmak da neymiş.

  Hoşgeldin  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saltuk -- 30 Kasım 2006; 0:02:43 >
  |
  |
 • Teğmen
  162 Mesaj
  benide ekle
  |
  |
 • Emekli Yönetici
  1785 Mesaj
  Konu Sahibine Özel


  1 ton çeliğin geri dönüşümü ile 25 ton su tasarrufu sağlanır.

  esdum hoşgeldin.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saltuk -- 30 Kasım 2006; 11:15:33 >
  |
  |
 • Yarbay
  3480 Mesaj
  Bende üye olmak istiyorum  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ata -- 30 Kasım 2006; 11:24:28 >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  419 Mesaj
  evet bu aktivitede bağışta toplayabiliriz bir fidan parası ne olacak.
  |
  |
 • Çavuş
  41 Mesaj
  |
  |
 • Teğmen
  162 Mesaj
  up
  up
  up
  up
  up
  |
  |
 • Emekli Yönetici
  1785 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Arkadaşlar Anadolu Üniversitesi öğrencileri olarak Pazar günü MMF'nin arkasındaki dağa doğru fidan dikmeye gidiyoruz.İlgilenen öğrenci varsa Yunusemre Kampüsü ana giriş kapısının önünde saat 12:30 da otobüslerle hareket edilecektir.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saltuk -- 30 Kasım 2006; 23:05:16 >
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  Oleey arkadaşlar pazar günü ben de gidiyorum arkadaşları ayarladım yeni okulumuza gidicez eski ağaçların dibini gübreliycez,suluyacaz bi de tutmayanların yerine yeni fidanlar dikicez
  |
  |
 • Yüzbaşı
  255 Mesaj
  Ya ben zaten hayatın içinde mümkün olduğu kadar çevreyi ve doğayı koruyorum natüralistim (natürist-nüdist deil karıştırmayalım).. ağaçlara, doğaya zarar veren arkadaşlarımın eline vuruom ama sigarayı bırakamadım bi o şekilde zarar verioz walla..

  Sonuçta eklersen sewinirim X)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Archkael -- 30 Kasım 2006; 23:14:33 >
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  benide kaydedin şu dünyada gittigi piknigi denizi temizleyen bir eleman olarak bende varım
  |
  |
 • Emekli Yönetici
  1785 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: Archkael

  Ya ben zaten hayatın içinde mümkün olduğu kadar çevreyi ve doğayı koruyorum natüralistim (natürist-nüdist deil karıştırmayalım).. ağaçlara, doğaya zarar veren arkadaşlarımın eline vuruom ama sigarayı bırakamadım bi o şekilde zarar verioz walla..

  Sonuçta eklersen sewinirim X)


  Merak etme natüralistle nüdist arasındaki farkı biliyoruz.
  Hoşgeldin.
  |
  |
 • Binbaşı
  1233 Mesaj
  Benide alırsanız çok sevinirim
  |
  |
 • Yüzbaşı
  716 Mesaj
  sonunda faydalı olabilecek bir kulüp gördüm. beni de ekleyin. ne gibi faliyetlerimiz olacak.
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
Cancer Clinical Trials
ankara gülüş tasarımı
Radyo Dinle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,703
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
  Tümünü Gör
  Reklamlar
  - x
  Bildirim
  mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.