Şimdi Ara

DH COIL WHINE [ANA KONU] | [CW nedir-muzdariplerin ekran kartları CW listesi] (35. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
964
Cevap
34
Favori
46.532
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam bende gtx 1060 6 gb zotac mini var. 500 fpste çok az geliyor. Ama 2500 fpste kart bariz ötüyor. Onun haricinde ses duyulmuyor. Birde 100 fps te kafamı kartın dibine getirince çok düşük bir fısıldama sesi geliyor. Sizce sorun mudur?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaş R5 2600 sistemine şu ekran kartını almış.

https://www.sanalmarketim.com/Urun/Gigabyte-GV-RX570GAMING-8GD-MI-Radeon-RX-570-Gaming-8G-MI-8GB-GDDR5-256Bit-16x/106024

Çok yüksek sesle çalışıyor dedi. Coil Whine nedeniyle iade et dedim. Sanalmarketim'i arayıp durumu belirtmiş. Farklı güç kaynağınla deneyin demişler. Ben uğraşma iade et dedim. Senin pc'de deneyilim mi dedi. Getir kasanı dedim. Gerçekten çok seslii çalışıyor. Sonra benim kasaya taktık. Gayet sessiz ve güzel çalışıyor. Oyun açmadım ama Furmark testinde de rahatsız edici bir ses yoktu.

Arkadaşın güç kaynağı:

https://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/high-power-700w-80-kirmizi-led-fanli-guc-kaynagi-hpg-700st-h12s.html

Benim güç kaynağım şu:

https://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/high-power-750w-80-gold-14cm-fanli-tam-moduler-guc-kaynagi-hps-750gd-f14c.html

Ekran kartını iade edeceksin ya da güç kaynağını değiştireceksin dedim. Güç kaynaklarını değiştirelim mi diye sordu. Hadi len dedim:D

• Asus rtx 2070 %60 yükten sonra ses çıkarıyor sizce garantiye göndermeli mi ? Orta şiddette bir buzzing sesi var.

• quote:

Orijinalden alıntı: 13men13

Arkadaşlar benim pc'de coil whine sesi var bir sürü kart denedim yine var sanırım başka parçadan kaynaklı FurMark'ta bir ses çıkmıyor bu ekran kartından kaynaklı olmadığının bir göstergesi olurm mu?
    edit: azda olsa çıkıyormuş tekrar furmark yapınca farkettim ama oyunlarda çok çıkıyor.

edit 2: kart msi ventus rtx 2060https://www.youtube.com/watch?v=3EOp2dBOTFQ
    Ekledim.

Rahatsız edici seviyede değilse; kullanıyorsunuzdur zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sütyen_Teli

MSI GeForce GTX1060 AERO ITX 6G OC @ CW var

80-100 fps arası düşük seviye
    100 fps'den sonra yüksek seviyede ama kasa kapağı kapalıyken bu sesi duymuyorsunuz.

Kasam phanteks p400s TG yan cam kapak kapalıyken CW sesini duymam için bütün fanları kapatmam ve ortamın sessiz olması gerekiyor.
    Ekledim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muztafaali63

Hocam bende gtx 1060 6 gb zotac mini var. 500 fpste çok az geliyor. Ama 2500 fpste kart bariz ötüyor. Onun haricinde ses duyulmuyor. Birde 100 fps te kafamı kartın dibine getirince çok düşük bir fısıldama sesi geliyor. Sizce sorun mudur?
    Ekledim.

Normal mesafedeki kullanım senaryolarında rahatsız edici ses seviyesinde değilse kullanabilirsiniz. CW'nin karta herhangi bir zararı yoktur.
  • Merhaba,

Normalde atla deve olan PSU'lar değiller, böyle bir durumun oluşmaması lazımdı. Tabii anormal bir durum olduğu ortada. Ekran kartında sorun olmadığı ve arkadaşınızın PSU'sunda sorun olduğu görülüyor.

Sesli çalışıyordan kastınız; fan sesi mi yoksa CW sesi mi ? Veyahut her ikiside mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nrk58

Asus rtx 2070 %60 yükten sonra ses çıkarıyor sizce garantiye göndermeli mi ? Orta şiddette bir buzzing sesi var.
    Merhaba, geçmiş olsun. Ekledim.

Eğer CW sesi rahatsız edici seviyede değilse kullanabilirsiniz.
  • ilk çıktığından beridir sapphire nitro r9 390 kullanıyorum sanırım 4 sene oldu, gram ses duymadım. güncelliğini kaybeden bir bilgi ama bende belirtmek istedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

Merhaba,

Normalde atla deve olan PSU'lar değiller, böyle bir durumun oluşmaması lazımdı. Tabii anormal bir durum olduğu ortada. Ekran kartında sorun olmadığı ve arkadaşınızın PSU'sunda sorun olduğu görülüyor.

Sesli çalışıyordan kastınız; fan sesi mi yoksa CW sesi mi ? Veyahut her ikiside mi ?
    Cızırtı pek duymadım. Daha çok fan sesiydi. Çok rahatsız edici bir sesti. Benim güç kaynağında o gıcık ses yok. Anakertla uyumsuz ramlerle ilgili forumda çok konu gördüm ama ekran kartıyla uyumsuz güç kaynağı ilginç geliyor.
  • REDSTONE kullanıcısına yanıt
    CW kart eskidikçe bir noktadan sonra tamamen kayboluyor. Bu tarz geri bildirim yapan oldu mu hiç ?
  • Bu konu sıfır kart alıcaklar için önemli yeni bir konu üzerinden yeni kartların yer aldığı veritabanı oluşturmak lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: VeNoM

ilk çıktığından beridir sapphire nitro r9 390 kullanıyorum sanırım 4 sene oldu, gram ses duymadım. güncelliğini kaybeden bir bilgi ama bende belirtmek istedim.
    Olsun, ekledim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0FDA1336A

Cızırtı pek duymadım. Daha çok fan sesiydi. Çok rahatsız edici bir sesti. Benim güç kaynağında o gıcık ses yok. Anakertla uyumsuz ramlerle ilgili forumda çok konu gördüm ama ekran kartıyla uyumsuz güç kaynağı ilginç geliyor.

Alıntıları Göster
    Dediğim gibi uyumsuzluk değil de, farklı bir sıkıntı vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: m-99

CW kart eskidikçe bir noktadan sonra tamamen kayboluyor. Bu tarz geri bildirim yapan oldu mu hiç ?
    Kart alındığında olup, 1 hafta sonra olmayan şeklinde dönüş oldu. Belli bir süre sonra azaldığı veya arttığı gibi dönüşler de oldu.

Fakat belli bir süre CW olup (aylar, yıllar), sonradan tamamen kaybolana sanıyorum denk gelmedim (aynı koşullar altında).
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-26E6B5369

Bu konu sıfır kart alıcaklar için önemli yeni bir konu üzerinden yeni kartların yer aldığı veritabanı oluşturmak lazım.
    Bu konu detaylı olarak bölümlere ayrılacaktı falan ama maalesef ki mevcut yoğunluğumdan ötürü fırsat olmadı.

Aslında uğraşacak bir arkadaşımız varsa; bu konuyu da yeni konuda belirterek görevi devralabilir.
    Bende vardı cw az miktarda zamanla kayboldu sanıyorum ilk 1 yıldan sonra hiç duymadım.

Zamanla siddetlenip artması daha kötüymüş .

Peki RTX serisinde ve rtx özellik olmayan yeni seri kartlarda CW şikayeti olmuş mu hiç bilginiz var mı ?

• m-99 M kullanıcısına yanıt
    Kaybolmanın başka sebepler ile de alakası olabilir. Belki PSU'nun elektriksel sıkıntısı bu zaman aralığında düzelmiştir ve ekran kartına daha sağlıklı elektrik iletimi olmuştur, sisteminize elektriğin geldiği tesisatta benzer değişimler yaşanmış olabilir, sisteminizin hiç beklenmedik başka bir yerinden yansıyan CW azalmıştır gibi.

Zaten ülkemizdeki CW durumlarının büyük bir çoğunluğunun; sağlıksız elektrik tesisatı, sıkıntılı priz kullanımı, topraklama olmaması, kablo sıkıntısı, PSU sıkıntısı vb. sebeplerden kaynaklandığını düşünüyorum. Aslında şöyle dersem daha doğru olur. Coil Whine; neredeyse tüm elektronik ürünlerde istisnasız görülebilecek bir durum. Bunun ses şiddeti arttığı zaman bizim için sorun boyutuna gelmiş oluyor. Bu yazdığım sebepler de ses şiddetini artırır nitelikte oluyorlar.

RTX serisinde de görülüyor evet. Hatta konunun ilk mesajına eklediğim kartlar var. 16 serisi ile alakalı henüz bu konu üzerinde paylaşım yapan olmadı. Benim kendi çevremden duyduklarım var (1660 - 1660 Ti). Yani halen çözüme kavuşmuş bir sorun değil. Dediğim gibi çözüme kavuşması da kullanılan maddeler ışığında çok olası değil. Sesin oldukça azaltılıp, insan kulağı tarafından duyulmayacak düzeye getirilmesi lazım.

Evet başka sebepler de etkili olabilir. Elektrik sisteminin ve kullanılan PSU nun bu noktada etkili olduğuna dair bazı bilgiler ben de okumuştum. Philips marka akım koruyucu epey pahalı bir priz almıştım bunu kullandım.

Evin tesisat eski sayılır ama topraklıdır ona güveniyorum. 1 yıl kadar önce semte elektrik dağıtan yer altı kablolar tamamen yenilendi ve güçlendirildi ana caddede. Bunun etkisi olmuş mudur bilmiyorum eskiye göre elektrik kesintileri de hatırı sayılır miktarda azaldı gibi.

PSU konusunda şüphelerim vardı ama kötü bir psu da kullanmıyorum aslında corsair cs750m gold sertifika psu kullanıyordum. Böyle olmasına karşın Evga marka platinum sertifikalı iyi bir psu da satın aldım amazon amerikadan lakin bunu kasayı açıp da takmak hiç kısmet olmadı. Kutusunda duruyor sanırım satacağım ürünü.

Çok yüksek fps alınan ara sahnelerde duyar gibi oluyorum ama sanıyorum bu her kartta oluyordur. Sıkıntılı bir olay gerçekten bu sesin olmaması için üretim teknolojisinin değişmesi gerek anca günümüz koşullarında bu oldukça zor gözüküyor.

CW işi şans işi biraz da ..

• PSU ve elektrik tesisatı ise 20 yıldır aynı evdeyim , eskiden coil whine diye bir sorun yoktu.son 4-5 yıldır artarak gelen bir sorun.
  • 
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.