Şimdi Ara

### DH Body Builders ### (2301. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
46.809
Cevap
291
Favori
1.524.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 22992300230123022303
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yanlış cevap.ATP ve anaerobik kapasiteyi araştırmanızı öneririm.Kreatin atp üretimine katkıda bulunur.Sadece su tutması diye birşey yok..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar merhaba, spora yeni başladım sayılır 10 gün oldu henüz. 173 boyum var, kilom da 68-70 arası. Full body antrenman yapıyorum, haftada 3 gün gidiyorum ve antrenmanım 2 saate yakın sürüyor. Öncelikle 1 km koşu-yürüyüş kardiyo yapıyorum vücudu ısındırmak için. Yaklaşık 10 dakika sürüyor. Sonra sırasıyla;

Squat - 4x8 (bugün 40 kilo ile çalıştım. 2 tane 10'ar kiloluk ağırlık taktım, boş barın ağırlığı da 20 kilo olması lazım.)
    Bench press - 4x8 (her antrenman gününde ağırlığı artırmaya çalışıyordum ancak bugün ağırlığı arttırdıktan sonra 5 tekrar yapabildim ve 2. sette ağırlığı düşürmeme rağmen çok zorlandım. Yine 40 kilo ile başlamıştım, sonradan 35'e düştüm. Yarın gittiğimde 35 kilo ile başlarım tekrar sanırım. 7.5 7.5 ağırlık takıyorum, boş bar 20 kilo diye biliyorum. Squat o kadar zorlamıyorken bench gerçekten zorluyor.)
    Lat pull down & seated row 4x12 olmak üzere süper set yapıyorum. 20'şer kiloda çalışıyorum ikisinde de.
    Squat bench ve sırt hareketlerini bitirdikten sonra sırası bazen değişmekle birlikte omuz - biceps ve triceps çalışıyorum. Bazen antrenman sonunda mekik çekerek ya da plank yaparak karın çalışıyorum.
    Omuz çalışırken gerçekten çok zorlanıyorum, bazen elime 10 kiloluk ağırlık alıp ön omuz çalışıyorum, bazen oturarak bazen de makinada omuz press yapıyorum. Ama genelde omuz için de 2 hareket yapıyorum.
    Biceps için ayakta bar/dumbell curl yapıyorum.
    Triceps için triceps push down ve seated machine dips yapıyorum.
    En sonda da karın çalışıp antrenmanı bitiriyorum ancak sanki fazla antrenman yapıyormuşum gibi geliyor. İnternetten 5x5 gibi farklı full body programlara baktığımda az hareket olduğunu görüyorum. Mümkün olduğunca compound hareketler yapmaya çalışıyorum ancak sanki tüm vücudumu çalıştırmazsam yetersiz kalırmışım gibi hissediyorum.
    Deadlifte başlamayı düşünüyorum yarınki antrenmanımda. Formuma dikkat ederek yapıyorum hareketleri ve doğrusunu öğrenmek, kası doğru şekilde çalıştırmak adına sürekli video izliyorum. Özellikle bench ile ilgili birçok video izlememe rağmen hala bu kilolarda zorlanıyor olmak çok canımı sıkıyor. Tamam hemen yüklü ağırlıklarla çalışayım demiyorum ancak sanki bir sıkıntı var gibi. Beslenmeme de dikkat ediyorum bu arada. Gramaj hesabı yapmıyorum ancak mümkün olduğunca protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye çalışıyorum. Gainer siparişi verdim, yarın elime ulaşır. Kalori fazlalığı için gainer kullanmayı düşünüyorum. Amacım hem güçlenmek hem de güzel fit bir vücuda sahip olmak.
    Yazdıkça yazasım geliyor, kısaca tekrar soruyorum, antrenman programım hakkında ne düşünüyorsunuz? Şunu çıkar, şunu ekle dediğiniz hareketler var mı? Bunu yaparsan bunu daha iyi yaparsın dediğiniz şeyler var mı?
    Benchte mesela arch yaparak sırtımı sıkarak kaldırmaya çalışıyorum. Sırtımı sıkıp göğsümü öne çıkarıyorum ancak barı yukarı kaldırdıktan sonra sırt formum bozuluyor, kolum yukarı çıktığı anda sırtım düzleşmiş gibi oluyor mesela. Bunu nasıl düzeltebilirim? Üstelik sağ kolum ile sol kolum arasında dağlar kadar fark var (sağlağım), makinada bile çalışırken sağ koluma ağırlık verdiğimi hissediyorum. Mümkün olduğunca dumbell ile çalışıp sağ kolum ile 8 tekrar yaptıysam sol kolum ile 12 tekrar yapmaya çalışıyorum güçlendirmek için. Siz bunun üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Yeni konu açmaktan ziyade tüm sorularımı buraya sorayım dedim, teşekkür ederim.
  • Heyea kullanıcısına yanıt
    Kişisel görüşüm 2 saatlik süre çok fazla. Isınma dâhil max 70-80 dk olmalı diye düşünüyorum

• sırtınız çok güçlü o kiloda barfiks çekmek zordur bilirim, barbell row hareketinde kaç kg giriyorsunuz
  • Ussuz kullanıcısına yanıt
    Super set seklinde calisarak sureyi kisaltmaya calisiyorum. Ustelik set aralarinda dinlenmemi de mumkun oldugunca az tutuyorum. Antrenman suresini kisaltmak icin elimden geleni yapiyorum denebilir. Hani bugun ayrica su hareketi yapayim dedigim olmuyor gibi, bir gun onceden hangi sirayla hangi hareketi yapacagimi belirliyorum zaten. Gecen sene 1 ay gitmistim salona, o zamanlar hicbir sey bildigim yoktu, simdi o zamana gore biraz daha istekliyim, daha fazla motiveyim. Kendime en uygun antrenman programini ayarladigimi dusunuyorum.

• Torneol kullanıcısına yanıt
    Hocam barbell row hiç yapmıyorum arada dumbbell row yapıyorum. 60 kg falam giriyordum galiba 10 15 tekrar çıkıyordu. Ama daha çok sadece barfiks yapıyorum bw ile veya ekstra ağırlık bağlayarak

• AnadoluEfes kullanıcısına yanıt
    Hocam önerebilceğin fiyat performans bi ürün var mı misal bigjoy tavsiye eder misin

• ErsinBoz kullanıcısına yanıt
    Hocam ben C4 kullanmıştım bigjoy'un taurin citruline betaalanin'i kullandım hepside iş yaptı dunde bigjoy'un coffein hapını aldım mesela

• Çalışma istasyonları hakkında

Spor salonuna gitmeye vakit bulamadığım için eve çalışma istasyonu almak istiyorum , ancak uygun fiyatlı olanların (1200-1500 tl) takılı ağırlıkları sadece 50-60 kg .Bu seviyeden sonra fiyatlar bir anda 2-3 katına çıkıyor İnternette çoğu üründe ağırlık miktarı yazmıyor.

90 -100 kg lik uygun fiyatlı ne alabilirim , ikinci el de olabilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • landmoon L kullanıcısına yanıt
    Squat rack VS almaya çalış. Eve alınan makineler çok dandik oluyor

• Sırt bence en iyi ya deadliftle ya da barfiks ile gelişiyor. Deadlift derken 180 kg üstü deadliftle4 5 tekrar yapılabilirse. 120 130 kilo ile latlar yeterince uyarılmaz

Çekişi uzun zamandır boşladım tekrar üstüne düşmeye başladım. 35 kg ile 5, 37 kg ile 5 ve 25 kg ile 8 tekrar pull up. Bw 95 kg idi antreman esnasında. İkinci set zincir kemer ağırlığına 2 kg desek 134 kg ile 5 tekrar çıkmış oluyor yani. Hedef 40 kg ile 5 tekrar öncelikle

https://www.youtube.com/watch?v=E_UdyKzPpdY&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=cuQlJPHIGDA&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=g8LNejlVj0Y&feature=youtu.be

• Lat pull down ve seated row yaparken set sonlarina dogru boynum agrimaya basliyor kasilmadan dolayi. Bu normal midir? Sirt kaslarimi tam olarak sikip sikamadigimi da bilmiyorum acikcasi. Hareketleri formuna dikkat ederek yapiyorum ama sirtimi tam olarak hissedemiyorum gibi.

• 1 sene aradan sonra spora yeniden başladım.

dün ilk siftah sonrası esnetme hareketide yaptım, fakat sabaha karşı ağlayarak uyandım. kolum kitlenmiş gibiydi, dümdüz olmuyordu, hareket etmiyordu. uyuyana kadar sorun yoktu, öncesinde duşta aldım ve kol damarlarıma, eklem yerlerime, ön koluma soğuk su tuttum duştan sonra. hamlama vs değildi bu başka birşeydi, 4 senedir ilk kez başıma geliyor.

kısa sürede toparlayacağımı düşünüyorum, yeni başlayan bir insandan farkım, 3 senelik kas hafızam, beslenme bilgilerim, antrenman tüyoları.. bakalım 1 senenin recoverysi ne kadar sürecek.

Öğrenci olduğum için ve aileden ayrı olduğum için kolay yemek tariflerinizi bekliyorum. supplement olarak bcaa aldım, belki önümüzdeki ay kykdan sonra whey proteinde alırım, bir kutuyu 3 ay kullanırım.

yaklaşık 1 ay, (10-12 antrenman) full body yapmayı düşünüyorum. hem yağ yakmam kolay olur, hem kaslar yeniden ısınmaya başlar uzun vadeli maratona.

üzüldüğüm tek bir nokta var, salon eve 20-25 dakika yüürüme uzaklıkta, yani gidiş geliş 1 saat sürüyor. bu biraz demotive ediyor.

not: bu sporu bırakmak zorunda kaldığımda, 'bir daha başladığımda bırakmamak üzere başlayacağım için en doğru zamanı bekleyeceğim' demiştim, fakat yine öyle olmadı. dayanamadım başladım.
  • Akşam akşam kafama esti kahve VS içmeden pr deneyeyim dedim 2 gün önce ağır itiş yapmama rağmen 90 kg 5 tekrar ohp PR çıktı . Vücut ağırlığım ile 5 tekrara yaklaştım 95 kg ım ortalama

https://www.youtube.com/watch?v=78Dg17rVeNc&feature=youtu.be

Bir senedir bench yapıp ohp yi arada bir yapmama rağmen ohp yüzde 9 artmış bench ise yüzde 4 bu da garip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nctnll -- 24 Ekim 2019; 23:28:56 >
  • Olumlu tarafın'dan bak 25dk.'lık cardio yapmış olacaksın

• https://www.youtube.com/watch?v=1SauSsCnr2I&feature=youtu.be

140 kg ile 6. tekrar bir türlü çıkmadı. Gene de eskiden çok korktuğum ve sakatlanmaktan korktuğum bu kiloyla bu kadar rahat çalışmak tatmin ediyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nctnll -- 26 Ekim 2019; 14:58:18 >
  • 3 gün üst üste itişe rağmen kahvesiz OHP Pr'ı yorgun sinir sistemine rağmen çıktı

91 kg 5 tekrar. Çoğu kişinin bench press i ile yarışır konuma geldi

https://www.youtube.com/watch?v=HK3yYvzwG9A&feature=youtu.be

Ohp bence çok boş hareket bir yıl full bench ve dips yaptım. Hiç ohp yapmadan ohp geçen seneye göre yüzde 9 - 10 arasında artmış. Demek omuz için bench press+lateral raise yetiyor. Ohp yi sadece göğüs tendonu ağrıdığında göğse yük bindirmeden itiş kaslarım çalışsın mantığı ile çalışıyorum. Ve benche göre çok az kilo girildiği için recoverysi hızlı olduğu için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nctnll -- 27 Ekim 2019; 0:31:56 >
  • Dikey itiş gereksizdir diyebilir miyiz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence çok gerekli değil bench te ohp de çalışan kaslar zaten çalışıyor. Ağır bir press hareketi(yatay da olabilir) + lateral raise yeter bence omuz için

• quote:

Orijinalden alıntı: Heyea

Lat pull down ve seated row yaparken set sonlarina dogru boynum agrimaya basliyor kasilmadan dolayi. Bu normal midir? Sirt kaslarimi tam olarak sikip sikamadigimi da bilmiyorum acikcasi. Hareketleri formuna dikkat ederek yapiyorum ama sirtimi tam olarak hissedemiyorum gibi.
    Bu konu önemli. Bende de trapez çalışınca oluyordu.
    Row ve lat pull down'da olması daha enteresan. Boynu stabil tutamayıp sırt kaslarını kasarken bir şekilde sıkışma,omurgayı kaydıma ve disk problemlerine bile götürebileceğini düşünüyorum.

Sırtınız o güçte hareketi bitirmesi önemli değil, boyun sağlığınız o hareketi o ağırlık ile yapmaya el vermeyebilir.

Bana kalırsa daha düşük ağırlıkta, formdan emin olduğunuz ya da ergonomi olarak o hareketi doğru ayarladıktan sonra baştan başlamak. Hala aynı şekilde bir ağrı söz konusu ise bir uzman ile görüşmekte fayda var.

Boynunuzu nötral ve omurga ile düz bir eksende tuttuğunuzdan eminsiniz değilmi. Zorlama esnasında cheat gibi farkında olmadan öne götürmek çok sık yapılan bir hata.
  • 
Sayfa: önceki 22992300230123022303
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.