Şimdi Ara

#DH Bağlama Severleri ve İcracıları Klübü# (61 Kişi Olduk!) (32. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
688
Cevap
14
Favori
48.260
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: BağKurluSamuray

Foruma yeni üye oldum ben de bağlama çalıyorum ve türkü aşığıyım.Beni de gruba ekler misiniz.Forum hakkında çok bilgim yok bide.Yaklaşık 5 aydır bağlama çalıyorum
    size öylesine yaptığım bir çalışmanın linkini atıyorum.

http://vocaroo.com/i/s1zQKqKktCPI

Emeğine sağlık, sakın ara verme üzerine düştükçe parça parça ilerlediğini göreceksin.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: albati

quote:

Foruma yeni üye oldum ben de bağlama çalıyorum ve türkü aşığıyım.Beni de gruba ekler misiniz.Forum hakkında çok bilgim yok bide.Yaklaşık 5 aydır bağlama çalıyorum

Hocam çalım tekniğinde biraz samuray etkisi var gibi
    Şaka bir yana 5 ay için gayet iyi sayılır, akort tam olmamış o kadar.

Güldürdün kısa sapta gevşek bir akort denedim olmadı uzun saptaki gibi olmaz tabi bide benim bağlama akort tutmuyor neden olabilir acaba bide eski bağlama kapakta tel takılan yerlerin orda hafif çatlaklar var ama akort tutmaması sinirimi bozuyor 10 dk sonra aynı tadı vermiyor çalarken.

Akort tutmamasının en büyük nedeni burgulardır.
    Ya yerine tam uymuyordur ya çok nem yediği için şişmiştir ya da yerine fazla oturduğundan dönmekte zorlanıyordur.
    Bunun dışında tellerin eski olması, ortamdaki ısı farkı ve hava akımı gibi de etkenler olur ama bunlar kolay kolay hissedilmez.

Tavsiyem yeni tel takın, telleri takarken sıfır zımpara ile çok hafifçe burguların etrafındaki parlaklığı giderecek şekilde zımparalayın ama kesinlikle fazla değil.
    Yerine takarken de bol bol pudralayın.
    Bu şekilde 2-3 ay rahat edersin.
    Hem akort yaparken yağ gibi kayar burgular.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam çalım tekniğinde biraz samuray etkisi var gibi
    Şaka bir yana 5 ay için gayet iyi sayılır, akort tam olmamış o kadar.

Güldürdün kısa sapta gevşek bir akort denedim olmadı uzun saptaki gibi olmaz tabi bide benim bağlama akort tutmuyor neden olabilir acaba bide eski bağlama kapakta tel takılan yerlerin orda hafif çatlaklar var ama akort tutmaması sinirimi bozuyor 10 dk sonra aynı tadı vermiyor çalarken.

Akort tutmamasının en büyük nedeni burgulardır.
    Ya yerine tam uymuyordur ya çok nem yediği için şişmiştir ya da yerine fazla oturduğundan dönmekte zorlanıyordur.
    Bunun dışında tellerin eski olması, ortamdaki ısı farkı ve hava akımı gibi de etkenler olur ama bunlar kolay kolay hissedilmez.

Tavsiyem yeni tel takın, telleri takarken sıfır zımpara ile çok hafifçe burguların etrafındaki parlaklığı giderecek şekilde zımparalayın ama kesinlikle fazla değil.
    Yerine takarken de bol bol pudralayın.
    Bu şekilde 2-3 ay rahat edersin.
    Hem akort yaparken yağ gibi kayar burgular.

Çok sağol telleri takalı 1 seneye yakın oldu değiştireceğim zaten pudrayı da deneyeceğim tekrar sağol tavsiyen için

• Arkadaşlar bu şarkının ismini bilen var mı? Orhan gencebay yada yıldız tilbe gibi geldi bana bilen varsa yazarsa memnun olurum. Aslında müzik kulağım fena değildir ama çıkaramadım.

http://www.youtube.com/watch?v=uKoRigL5aMY
  • http://www.youtube.com/watch?v=5zWbam7un_E hemşerim söylemiş emma çok da güzel söylemiş internet de bu türküye ulaşamadım ben de yükleyip ondan direk sizinle paylaşmak istedim
  • rewolwer_ kullanıcısına yanıt
    Şarkıyı buldum Orhan Gencebay Bilseydim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Saz konusunda Ankara'da sağlam eğitim alabileceğim yerler var mı acaba?
  • Selam arkadaşlar, benim bir sorum olacaktı,
    Telleri kopuk olan bağlamaya yeni tel taktırdım ve haliyle eve geldiğimde akordu biraz kaymıştı.Nete baktığımda bir sürü akort düzeni yazmışlar ama ben telleri hangi notalara ayarlamalıyım hiçbir fikrim yok.Yardımcı olabilecek varsa çok makbule geçecek
  • bağlama tekne boyunu biliyormusunuz, bilmiyorsanız üst tel LA orta tel SOL alt tel RE olarak akort ediniz. bu bahsettiğim kısa sap yani bağlama düzenidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rewolwer_

bağlama tekne boyunu biliyormusunuz, bilmiyorsanız üst tel LA orta tel SOL alt tel RE olarak akort ediniz. bu bahsettiğim kısa sap yani bağlama düzenidir.

Sanırım benim düzenim en üst teller la orta teller re en alt teller de mi.Böyle olmasında bir sakınca var mı? Youtube dan öğrenmeye çalışacaktım ama herkes farklı sistemde çalmış ve kimse hangi sistemde çaldığını söylemiyor çok canım sıkıldı bu konuya.
  • Biraz detaylı anlatacağım umarım kafan karışmaz, bağlama akordunda önemli olan teller arası frekans farklıdır. Ben sana la, sol, re dedim, bu standart akorttur, esasında alt üç teli aynı sese çekip klavye üzerinde alt telde bulunan sol notasına basıp orta iki teli daha sonra da orta telde bulunan la notasına basıp üst telleri akort edersin, yeni başladığını için kafan karışabilir, sen yazılanlara bakma ve dediğim akorda çek yani la, sol, re yap.

• merhaba arkadaşlar,
    bende kendi çapımda bağlama çalıyorum. uzun bir aradan sonra tekrar uzun sap bağlamaya dönüş yaptım ancak bağlamam keyif vermiyor. 48-50 cm oyma dut, 1/2 yada 1/4 yarma temiz,çatlaksız,budaksız ve orantısal problemleri olmayan bir bağlama teknesi arıyorum. kendim istediğim ölçülerde bağlama yaptıracağım. eline yada tanıdıklarında böyle bir tekne olan arkadaşlar fiyat ve tlf numarası verirlerse memnun olurum. herkese müzik yolculuğunda başarılar dilerim..
  • roqi R kullanıcısına yanıt
    Boran müzik com sitesini incelemeni tavsiye ederim satılık tekne veya kaliteli hazır saz bulursun ben şahsen düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: roqi

merhaba arkadaşlar,
    bende kendi çapımda bağlama çalıyorum. uzun bir aradan sonra tekrar uzun sap bağlamaya dönüş yaptım ancak bağlamam keyif vermiyor. 48-50 cm oyma dut, 1/2 yada 1/4 yarma temiz,çatlaksız,budaksız ve orantısal problemleri olmayan bir bağlama teknesi arıyorum. kendim istediğim ölçülerde bağlama yaptıracağım. eline yada tanıdıklarında böyle bir tekne olan arkadaşlar fiyat ve tlf numarası verirlerse memnun olurum. herkese müzik yolculuğunda başarılar dilerim..

Böyle bir bağlama için en az 1500 TL'yi gözden çıkarın derim.
    Kaldı ki piyasada hiç beklememiş, yaş ağaçtan oyma tekne bağlama yapan çok.
    En az 2 sene beklemiş tekne olması gerek.
    Siz Orta Anadolu tarzı bir şey mi istiyorsunuz?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: roqi

merhaba arkadaşlar,

Böyle bir bağlama için en az 1500 TL'yi gözden çıkarın derim.
    Kaldı ki piyasada hiç beklememiş, yaş ağaçtan oyma tekne bağlama yapan çok.
    En az 2 sene beklemiş tekne olması gerek.
    Siz Orta Anadolu tarzı bir şey mi istiyorsunuz?

evet orta anadolu tarzı olacak. ancak hazır bağlama istemiyorum bağlamayı ben yaptıracağım. yaş tekne zaten alınmaz buradaki arkadaşların hemen hepsi bağlama konusunda bilgi sahibi oldukları için belirtme ihtiyacı duymamıştım. ancak hatırlattığınız için teşekkürler. bir arkadaş boran müziğe bak demiş,onlarda hem istediğim ölçüde tekne yok hemde tekneye sazdan daha fazla para istiyorlar. bağlamadan ,tekneden ve diğer ögelerinden az çok anlarım. bağlamanın hak ettiği bir fiyat vardır ki o fiyatı da sesi , tınısı,çalım rahatlığı ,işçilik ve bağlamanın orantısal ölçüleri belirler. adamlar süslü bağlama yapıp süslü paralar istiyorlar.

• Öyle bir ölçü ve teknedeki bağlamayı beğenme garantili yapan yer az bulunur. Ben mesela bağlama yaptıracaksam beğenme garantisi olmadan yaptırmam. Çünkü aklınızdaki tekne-sap tınısıyla, yapıldıktan sonrakinin tutmama ihtimali var. Bu yüzden artık hazır yapılmış bağlamalara bakıyorum hep. Hem ilk yapımdaki nezlelik ve çeki payı sorunlarını yaşamıyorum. Ama sizin böyle bir şansınız yok gibi.
    Şehir neresi hocam?

• hocam benide eklermisin bi bağlama sevdasıdır gidiyor :D
  • Arkadaşlar sazımı aşağıdaki mikrofon aracılığıyla laptopa bağlıyorum.Mikrofonun kalın ucuna 3.5 jack dönüştürücü taktım.Ses kartım creative sound blaster xfi harici ses kartı.Ses nedense az geliyor.Ses sistemim creavite 5+1 t16160.Son ses açmama rağmen yine de az geliyor ses.Cool edit pro programıyla biraz kaydettim ama ses bilgisayardaki diğer müziklerden aşırı düşük.Yani dinleyebilmek için sesi baya yükseltmek gerekiyor.Sazımın sesini en temiz şekilde nasıl kaydedebilirim.Programla olabilecek bişey mi yoksa bu mikrofondan bi halt olmaz mı yardım ederseniz sevinirim.

• Bende alttaki ürünü aldım beklentiyi pek karşılamıyor eğer bağlamanın sesini iyi almak istiyorsan ve kaliteli ses kaydı yapmak istiyorsan kayıt için yapılan ses kartı (alttaki link) almak şart bence. Ben almayı düşünüyorum.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=9508&gid=2493#.VCXuvPl_tq8

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=21014&gid=4729#.VCXv7fl_tq8

• Sakız mikrofondan da ancak o kadar randıman alınabilir; ses seviyesi düşük olur, mızrapın tele vuruş sesleri, gövdeye her dokunuştaki tıkırtıları kaydeder. Sonuçta hiç hoş olmayan bir ses kaydı elde edersiniz. En sağlıklı kayıtlar için, ya sazda jak girişi olmalı (ki pek tavsiye etmiyorum, sazın doğal sesini bozuyor + sanatçıların bunu kullandığını da pek görmezsiniz), ya da kaliteli bir mikrofonunuz olmalı.
  • 
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.