Şimdi Ara

DH Alfa Romeo Klübü (24. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.002
Cevap
41
Favori
221.026
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bestahmet

Arkadaşlar bugün öğlen saatlerinde Shell'e girdim depoyu fulledim yine. Bi deneme yapayım dedim bende. 2. viteste 7000 devirde 100 km hız'a ulaştı düz yolda. Sizlerden deneyen varmı hiç böyle bişey. Yoksa banamı uçuk geldi bu.

Bu arada en son aldığım LPG'den sonra tekrar ölçüm yaptım. 51 tl almıştı. 225 km yol yaptım.

Ortalama yakıt tüketimi 13 lt gösteriyor. Bende biraz yüksek devirde kullananlardanım.

araç nedir 147 mi? bende 147 var, birkaç kez denedim ancak 85 km/h i geçemedim, bu da beni üzüyor.
    senin aracında 147 1,6 ise ve 2 nci viteste 100km/h ulaşıyorsan ya senin aracında birşey var ya da benim aracımda :)) flash s ile 2nci viteste 110km görüyordum.. aralarında kilo olarak ve motor hacmi olarak baya fark var ama astra 1,6 bile 90 rahatlıkla görüyor.

bende yaklaşık 2 yıldır LPG ile kullanıyorum ve her defasında depoyu dolduruyorum. ve yakıt sarfiyatı ile ilgili ince detaylı bir istatistik tuttum. sürekli aynı istasyondan ve aynı pompadan yakıt alıyorum. alfamı genellikle yüksek devirli kullanıyorum.

forumda yazan diğer arkadaşlarında bahsettiği gibi yaz aylarında motor çabuk ısındığı için daha az yakıyor, kış aylarında sarfiyat az miktarda artıyor. bildiğiniz gibi yakıt sarfiyatını etkileyen birçok unsur var. bunlar arasında en önemlileri hava sıcaklığı, aracın ağırlığı ve lastik taban ölçüleridir bana göre. bunun yanında lastik hava basınçları, bujiler, egzoz, motor yağı, klima, hava filtresinin durumu gibi diğer etkenlerde direk etkiliyor tabiki..

alfamda, yakıt sarfiyatını direk etkileyen açık hava filtresi ve 215/45/17 lastikler var.
    yaz aylarında klima sürekli açık olarak, şahir içi ve şehirler arası karışık kullanım ile 2 yıllık ortalama yakıt tüketimim 11,9 lt/100km lpg dir. benzin tüketimim ise 10,62 lt/100km dir. aracınızda görünen yakıt tüketimi ile lpg tüketimi arasında yaklaşık olarak 1,12-1,13 kat fark olması normaldir. yani 10 litre benzin ile gideceğiniz yolu 11,3 litre lpg ile gidebilirsiniz.

tabi bu verdiğim değerler kullanıma göre küçük farklılıklar gösterebilir. ayrıca şunu da belirtmek isterim 17" jant ile 15" jant arasında da 100 km de yaklaşık olarak 0,6 litre fark ediyor. (17" taban 215mm, 15" taban 195mm) sürtünme arttığından dolayı yakıt sarfiyatında artış meydana geliyor.

görmek isterseniz daha detaylı bir şekilde, yağ değişimi, lastik değişimi, jant çapı değişimi, açık hava filtresi ve orj kutu içi filtre arasındaki ufak farklarıda ayrı ayrı excel dosyası olarak grafikli bir şekilde gönderebilirim :)

• 17 jant olusu zaten araca artı bır agırlık verır benzın sarfıyatını da arttırır otomatıkman agırlıgıda artar hızda azalır gıbıme gelıyor.motoruna cılır merak etme bukadar.bende 147 var bılındıgı uzere 45 kılometre sehır ıcı yol yaptım dun 9.2 lıtre yaktı ortalama.bence baya ıyı bır rakam tamamı sehır ıcı olmak uzere bende dun fulledım aracı eskıden 620-640 arası gıdıyordu sehır ıcı sımdı bakalım nekadar gıdecek.

bestahmet bole basmaya devam edersen zaten yakındır yag kacakları motorda devamlı sıkıstırma aracını bende ılk aldıgımda honda accord la bıle kapıstım ama altımızdakı arac rally aracı degıl zaten bunun ıcın 3.2 motoru var en kotu 2.0 155 bg modelı var onları dene derım bızdekılerın 1.6 ların torkları cok dusuk bıze bg degıl tork lazım 120 guzel ama tork olammıs cok dusuk bu arac 220 de hızı keser bence ıbre ındıren duz yolda varmı bılmem?ama bayandan aldım ve devırlı kullanarak motoru actım bıraz dedıgım gıbı ılk alma heyecanı tabıkı abanmadım yerıne gore ama aldıktan 4 ay sonra 4.vıteste 185-190 gordum 5 de buyuk oranda 210-220 de keserdı.yıne dıyorum aracını zorlama bukadar acmıycagı sey kalmaz basına yada 2.0 motor yapalım aracına ben asker donusu dusunuyorum satmadan 2.0 motor koymayı ustune bıde 2.0 147 fren dısc falan 10 numara al sana 155 bg.fakat bakalım dusuncede.

• ortalama bu araclara kaç bin kmde motor ihtiyacı duyulur bu konuda bi fikrin varmı
  • 17" jant ile 15" jant arası yakıt sarfiyatını arttıracak fazla bir ağırlık farkı yok. tamamen yer ile sürtünmenin artışından kaynaklanan bir sarfiyat farkı var. motor açılması gibi bir durum tamamen yanlıştır, öyle birşey yok:)

benzin ile 9,2 lt/100km bence de oldukça iyi ve benim hiç göremediğim bir rakam :)

ben, otoyol düzlükte 4 kişi ile lpg de en fazla 215km/h gördüm. kesiciye girmedi biraz daha giderdi ama fazla da zorlamak istemedim. tek kişi ile tahminimce 220yi geçen olmuştur, tabi devir kesilmiyorsa.
  • cey ceyhttp://www.sahibinden.com/0km_kadar_temiz_156-89WQQaXQQ22876594WQQpXQQdisplayitem bu araca bakar mısın...söylediğin gibi ağır bakımlarını yaptırmış..öğretmenmiş..ikinci sahibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: sp4rc0

17" jant ile 15" jant arası yakıt sarfiyatını arttıracak fazla bir ağırlık farkı yok. tamamen yer ile sürtünmenin artışından kaynaklanan bir sarfiyat farkı var. motor açılması gibi bir durum tamamen yanlıştır, öyle birşey yok:)

benzin ile 9,2 lt/100km bence de oldukça iyi ve benim hiç göremediğim bir rakam :)

ben, otoyol düzlükte 4 kişi ile lpg de en fazla 215km/h gördüm. kesiciye girmedi biraz daha giderdi ama fazla da zorlamak istemedim. tek kişi ile tahminimce 220yi geçen olmuştur, tabi devir kesilmiyorsa.

tasarruflu kullanmada ınanın kendıme cok guvenırım 2.sı motor acma eger yoksa aracı aldıgımda ve ben aldıktan sonra motor daha kendını gosterıyor nasıl atıyorum hatırlamıyorum suan yanılmıyorsam 2.vıteste 80-85 vururken sımdı 95-100 vuruyor bu motor acmanın dısında nedır?bıde hasan kardesımın 147 sıde bayandan aldık servıse gıttımızde motor devırsız kullanılmıs bıraz devırlı kullanarak acılır demıslerdı servıste gecen hafta jant konsuunda sadece fıkır yuruttum ama aklıma geldı daha hafıf jantta uratıyolar hemde orjınal...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceycey84x -- 25 Mart 2010; 23:52:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: drakyuz

cey ceyhttp://www.sahibinden.com/0km_kadar_temiz_156-89WQQaXQQ22876594WQQpXQQdisplayitem bu araca bakar mısın...söylediğin gibi ağır bakımlarını yaptırmış..öğretmenmiş..ikinci sahibi

arac guzel ama fıyatı cok o fıyata yenı kasa o kılometrede alınır 19 dan fazla etmez

• ceycey bu bahsettigim modeldeki alfaların ortalama motor ömrü ne kadardır bilgin varmı km olarak
  • 300.000 cıkaranı duydum ama yınede 180-190 bındekı arac nekadar ıyı bakılmıstır bılemeyız.artı 200.000 den sonra satmak ıstesen nasıl satıcan bence dusuk kılometre.tanıdıgım satıyor yanılmıyorsam yenı 19-20 ye yenı kasa 156 bal kopugu rengı bej dıyede gecıyor olabılır rengi 100.000 de arac cok ıyı durumda sunroof bej deri doseme.
  • tşlerr dostum aydınlatıcı bilgilerin için
  • quote:

Orijinalden alıntı: aekalender16

tşlerr dostum aydınlatıcı bilgilerin için

önemli degıl ıstedını sorabılırsın kafanı karıstıran seyler varsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceycey84x -- 26 Mart 2010; 0:38:10 >
  • önemli degıl ıstedını sorabılırsın kafanı karıstıran seyler varsa.

saol kardesim ya ben cok istiyorum alfa156 almayı baskada bulamadım bundan baska takasa girebilecegim dedigin gibi bununda km si fazla yarın ne olacagı belli olmaz neyse arastırmaya devam edicem insallah bulurum güzel bi 156 saygılar sevgiler hepinize
  • quote:

Orijinalden alıntı: sp4rc0

quote:

Orijinalden alıntı: bestahmet

Arkadaşlar bugün öğlen saatlerinde Shell'e girdim depoyu fulledim yine. Bi deneme yapayım dedim bende. 2. viteste 7000 devirde 100 km hız'a ulaştı düz yolda. Sizlerden deneyen varmı hiç böyle bişey. Yoksa banamı uçuk geldi bu.

Bu arada en son aldığım LPG'den sonra tekrar ölçüm yaptım. 51 tl almıştı. 225 km yol yaptım.

Ortalama yakıt tüketimi 13 lt gösteriyor. Bende biraz yüksek devirde kullananlardanım.

araç nedir 147 mi? bende 147 var, birkaç kez denedim ancak 85 km/h i geçemedim, bu da beni üzüyor.
    senin aracında 147 1,6 ise ve 2 nci viteste 100km/h ulaşıyorsan ya senin aracında birşey var ya da benim aracımda :)) flash s ile 2nci viteste 110km görüyordum.. aralarında kilo olarak ve motor hacmi olarak baya fark var ama astra 1,6 bile 90 rahatlıkla görüyor.

bende yaklaşık 2 yıldır LPG ile kullanıyorum ve her defasında depoyu dolduruyorum. ve yakıt sarfiyatı ile ilgili ince detaylı bir istatistik tuttum. sürekli aynı istasyondan ve aynı pompadan yakıt alıyorum. alfamı genellikle yüksek devirli kullanıyorum.

forumda yazan diğer arkadaşlarında bahsettiği gibi yaz aylarında motor çabuk ısındığı için daha az yakıyor, kış aylarında sarfiyat az miktarda artıyor. bildiğiniz gibi yakıt sarfiyatını etkileyen birçok unsur var. bunlar arasında en önemlileri hava sıcaklığı, aracın ağırlığı ve lastik taban ölçüleridir bana göre. bunun yanında lastik hava basınçları, bujiler, egzoz, motor yağı, klima, hava filtresinin durumu gibi diğer etkenlerde direk etkiliyor tabiki..

alfamda, yakıt sarfiyatını direk etkileyen açık hava filtresi ve 215/45/17 lastikler var.
    yaz aylarında klima sürekli açık olarak, şahir içi ve şehirler arası karışık kullanım ile 2 yıllık ortalama yakıt tüketimim 11,9 lt/100km lpg dir. benzin tüketimim ise 10,62 lt/100km dir. aracınızda görünen yakıt tüketimi ile lpg tüketimi arasında yaklaşık olarak 1,12-1,13 kat fark olması normaldir. yani 10 litre benzin ile gideceğiniz yolu 11,3 litre lpg ile gidebilirsiniz.

tabi bu verdiğim değerler kullanıma göre küçük farklılıklar gösterebilir. ayrıca şunu da belirtmek isterim 17" jant ile 15" jant arasında da 100 km de yaklaşık olarak 0,6 litre fark ediyor. (17" taban 215mm, 15" taban 195mm) sürtünme arttığından dolayı yakıt sarfiyatında artış meydana geliyor.

görmek isterseniz daha detaylı bir şekilde, yağ değişimi, lastik değişimi, jant çapı değişimi, açık hava filtresi ve orj kutu içi filtre arasındaki ufak farklarıda ayrı ayrı excel dosyası olarak grafikli bir şekilde gönderebilirim :)

EVet 147 1.6 120 hp.

quote:

bestahmet bole basmaya devam edersen zaten yakındır yag kacakları motorda devamlı sıkıstırma aracını bende ılk aldıgımda honda accord la bıle kapıstım ama altımızdakı arac rally aracı degıl zaten bunun ıcın 3.2 motoru var en kotu 2.0 155 bg modelı var onları dene derım bızdekılerın 1.6 ların torkları cok dusuk bıze bg degıl tork lazım 120 guzel ama tork olammıs cok dusuk bu arac 220 de hızı keser bence ıbre ındıren duz yolda varmı bılmem?ama bayandan aldım ve devırlı kullanarak motoru actım bıraz dedıgım gıbı ılk alma heyecanı tabıkı abanmadım yerıne gore ama aldıktan 4 ay sonra 4.vıteste 185-190 gordum 5 de buyuk oranda 210-220 de keserdı.yıne dıyorum aracını zorlama bukadar acmıycagı sey kalmaz basına yada 2.0 motor yapalım aracına ben asker donusu dusunuyorum satmadan 2.0 motor koymayı ustune bıde 2.0 147 fren dısc falan 10 numara al sana 155 bg.fakat bakalım dusuncede.

ceycey84x bende senin gibi ilk hevesten işte nadiren yapıyorum. Ama insan dayanamıyor zor tutuyorum kendimi. sakinleşmek için klasik müzik dinlemeye başladım arabada :))

2.0 motor düşüncene gelince benim hayalimde audi tt var. o yüzden alfa dan sonra tt den başka bişey almak istemiyorumda düşünmüyorum.

bu günlerde aklımda heran satılık ilanı verebilirim canım alfama :(

Unutmadan dün xenon taktırdım manyak oldu. yeni kasalar gibi duruyor. yarın yeni fotoğraflarını eklerim.

• beklıyoruz foto bu arada merceksız xenon onermıyoruz
  • Bir arkadaşım hediye vermişti. Mercek için sanırım far seti olarak komple değiştirmek gerekiyor. Şimdilik aksesuar için o kadar para harcamayı düşünmüyorum. İnternette sürekli araştırma içerisindeyim. Uygun bişeyler düşürse belki olabilir.

Fiyatları konusunda bilgin varmı ceycey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestahmet -- 26 Mart 2010; 23:23:37 >
  • mercek 250 lıra sadece kıslar ıcın xenonda 150 lıra.
  • Xenon var bende. Şuan için sadece kısalarda kullanıyorum. Elimde bitane tek balans var ona bir eş daha bulursam. Uzunlarada takcam. Nasıl yapılıyor nasıl takılıyor peki ceycey. Senin araçta da varmı? Varsa bir kaç fotoğraf eklermisin.
  • ben taktırmadım askere gıtmesem neler yapıcamda malesef askerlık engel uzunlara bence ampul kullan markaya gore beyazına uygun sıslere xenon taktır derim.ben komple xenon taktırıcaktım 8 ay veya daha fazla olmustur arastıralı philiphs-m-tech taktırcaktım merceksız sadece xenon fıyatları cok ucuktu bide mercek taktırcaktım.pıyasada en ıyısıde bunlar karsıdan bakınca zaten cok fark edılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceycey84x -- 27 Mart 2010; 10:04:20 >
  • Sislerim orijinal sarı kalsın istiyorum. Yağmurlu havalar beyaz ışıklar fazla göstermiyor. Sisler zaten pek sık kulllanılmıyor. Arada bir sarı kullanırım farketmez. Ama uzunlar uzun yolda çok faydası olur diye düşünüyorum.

Birde sizinde sisler farların en sağındakinde mi bağlı. Tamponun altındakilerde sinyaller var. Anlamadım benden önceki sahibi değişmiş nedir yoksa.
  • eskı kasa 147 de farlarda sısler.en sagında.
  • 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.