Şimdi Ara

Devreyi kalemle yazmak...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
389
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • yazdırmak, bastırmak, asit, kazıma değil,

kalemle yazmak.... Mesajlarımızı okuyanlar için hiç de yeni bir konu değil. Önce hayal ettik sonra da başkalarının yaptığını gördük :( Sonra da konu açtık, yıllar öncesinde...

Bu tip pratiklikler lazım. Kurşun kalemin iletkenliğini fark etmştim ilk zamanlarımızda. Düşük iletkenlik de bi yöntemle yöntemlerle kullanılabilir ama basitçe uygulanabilir yazı yazar gibi devre kurulailir bi sistem acaip.... Benim aklımdaki daha da farklısı aslında.... Sadece devre yolları değil elektronik elemanların da ilgili kalemlerle çizilip sadece çizilmeiyle elektronik özelliğine kauşması. Yani çizici eleman özelliği ile kondansatör oluşturulması gibi....

• Direnç , kondansatör , bobin ( belki ??)

Oluşturulabilir. En nihayetinde içerisinde iletken elementler mevcut. Çizim de olsa...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • o kalemin fiyatı nedir.?

• Videoyu ben de biliyorum, ancak asıl mesele, sadece düşük akımlı uygulamalarda bu yöntemin işe yaradığı. Sebebi de kalemde kullanılan materyalin yüksek direnci.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kalemle diğer tüm komponentleri de yazma fikri ilginç.
    Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir diye düşündüm.
    Aklıma ilk gelen En basit cözüm, şarjörlü kalem.
    Her komponent icin bir kalem ve kalemlerin içine özel sarjör kutusu icinde ard arda yerleştirilmiş smd tipi mikro komponentler.
    Bu özel tasarım kalemin ucunu istenen noktaya koyup bastırıp yada düğmesine basıp oraya bir tane
    yapıştıracak, cakacak yada gömecek.

Yada dolma kalem misali, bu tekniğe uygun akışkan kıvama getirilmiş yarı iletkenleri oluşturan materyaller germenyum, silisyum vb..gibi kimyasalları doldurup kağıt üzerinde N ve P kutupları olusturacak sekilde uygun sekil ve oranda damlatip birlestirecek bir tasarım.

Kendimce basit bir çözüm üreteyim dedim , belki ilham olur cok daha iyi fikirler gelir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tigertiger -- 23 Haziran 2021; 5:32:50 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tigertiger kullanıcısına yanıt

Yazdığım fikir çok önceden aklımdaydı. Böyle bir fikir için birkaç tane kalem bulundurur herhalde kullanan...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.