Şimdi Ara

Devre kartları hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
114
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Öncelikle kafamda bir proje var ve bunu yapabilirliğine inanmak için bilgi topluyorum.elektronikle ilgim okulunu okuduğumdan yada biyerde çalıştığım için öğrenmedim tamamiyle merakla başladım bilmediğim çook fazla şey var.yaşda 20 :).neyse kafamda bir akıllı saat türüne benzer andoridle çalışan bi yapı yapmak.aliexpressden aldığım bi akıllı saatim vardı.onun içini açtım içinde mtk işlemci vardı dandirik bi işlemci.neyse buna benzer bişeyi yapmak için nasıl bi kaynak okumalıyım yada devrenin tasarımında kullanacağım kapasitörleri bacaklı kullansam olurmu? Nereden başladam doğru yoldan giderim.mtk 6572a işlemciyi kullanmayı düşünüyorum datasheet den hangi pinlere ihtiyacım olduğunu işaretliyorum şuanlık sistem,usb,lcd panel,güç,depolama pinlerini kullansam yeterli diye düşünüyorum.asıl çözemediğim şu bu pinleri seçtik şimdi bunlara uygun kapasitörleri vs nerelerde hangi amaçla kullanıcaz? Şimdiden teşekkürler .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Islemcinin datasheetinde ornek şemalar, uygulama devresi (application circuit) vs olmasi gerekiyor. Az biraz ingilizce anliyorsaniz datasheetten birseyler cikarabilirsiniz. Kapasitorleri, direncleri, vs butun devre elemanlarini smd (surface mountage device) yuzeye montaj, veya dip (bacakli) da kullanabilirsiniz. Fark etmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet/elektro -- 12 Nisan 2017; 12:58:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet/elektro

Islemcinin datasheetinde ornek şemalar, uygulama devresi (application circuit) vs olmasi gerekiyor. Az biraz ingilizce anliyorsaniz datasheetten birseyler cikarabilirsiniz. Kapasitorleri, direncleri, vs butun devre elemanlarini smd (surface mountage device) yuzeye montaj, veya dip (bacakli) da kullanabilirsiniz. Fark etmez

Hocam data sheet i çıktı olarak aldım pinlerin şeması olan kısımları renkli aldım ancak pinlerin şemasından iki adet mevcut farkı nedir anlayamadım.datasheetde örnek yokda gayet net açıklamalar mevcut.ingilizcen fena değildir okuyunca anlıyorum çok farklı terimlere netten aratıyorum ancak nette bu bilgiler çok fazla kısır datasheeten dışına çıkamıyorum bu sebepden.bir sorum daha olucak.

Şimdi kartın şemasını çizerken, şimdi atıyorum 4v elektrik veriyoruz bu 4 v u her bir çıkışa ayrı ayrımı iletcez yani misal lcd ekrana ayrı usb çıkışa ayrı bütün çıkışlara da 4v u dağıtcazmı yoksa işlemcideki power managent kısmına 4v u verip bunu bütün devreyeye ordanmı yayıcaz? Biraz fazla misal ve soru cümlesi oldu kb,bulmuşken sorayım dedim ☺️

• Tüm modüller aynı voltaj aralığında çalışmayabilir. Demek istediğim işlemciye sağladığın besleme hattı işlemcinin çalışacağı aralıkta olacaktır, bu aralıkta çalışan başka modül olursa onlara da aynı hattan besleme verebilirsin, işlemcinin pinlerinden çıkış alarak herhangi bir modülü beslemen akım açısından yetersiz kalabilir. Farklı voltaj isteyenler için farklı gerilimler üretecek chipleri kullanabilirsin.
    Sana tavsiyem, kullanacağın işlemcinin (yada benzer bir modelin) hazır geliştirme kitleri varsa alarak oradan başlamandır. Android sistem için yeterli olacak işlemci, ram ve flash hafızalara sahip birşey olmalı.
    kolay gelsin şimdiden başarılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haliço

Tüm modüller aynı voltaj aralığında çalışmayabilir. Demek istediğim işlemciye sağladığın besleme hattı işlemcinin çalışacağı aralıkta olacaktır, bu aralıkta çalışan başka modül olursa onlara da aynı hattan besleme verebilirsin, işlemcinin pinlerinden çıkış alarak herhangi bir modülü beslemen akım açısından yetersiz kalabilir. Farklı voltaj isteyenler için farklı gerilimler üretecek chipleri kullanabilirsin.
    Sana tavsiyem, kullanacağın işlemcinin (yada benzer bir modelin) hazır geliştirme kitleri varsa alarak oradan başlamandır. Android sistem için yeterli olacak işlemci, ram ve flash hafızalara sahip birşey olmalı.
    kolay gelsin şimdiden başarılar.

Teşekkürler:) .Yani yine gücün hepsini işlemciye verip chipler ile istenilen voltaja göremi yönlendirme yapıcaz.

• Bu işlemci için programlama filan gerekmiyor mu :)?

• quote:

Orijinalden alıntı: ghostmanzero

Bu işlemci için programlama filan gerekmiyor mu :)?

Hocam o en son ki olay diye biliyorum ayrıca android kullanacağım için mtk seçtim.işin başını halledersrm gerisi gelir diye dğşünüyorum

• PapyonluLejyon kullanıcısına yanıt
    Öyleyse Java konusunda iyisiniz. Hani programlama konusunda kendisinize güveniyorsanız halledersiniz her türlü .

Şimdi size şöyle izah edeyim. Ben gömülü sistemler üzerine çalışıyorum. Bu tür saatler için bir adet Oled ekran kullanilir gibime geliyor

http://m.tr.szallvision.com/Monochrome-OLED-Display-0-84

Bu iyi gibi. Bunlar I2C gibi protokollerle calışıyorlar.

Tus için yumuşak başlıklı microbutton alırsınız. Bunu kesinlikle ya pull up ya da pull down şeklinde başlarsınız.

Yine Micro buzzer filan veya speaker da konulabilir. Bunların nasil bağlandığını zaten yazar datasheette.

Saatin içine bir wifi modül sigdirabilirseniz zaten internet ve wifi de hallolmus olur. Bir de Microsd card modülü gerekir. Şu saydığım modülleri koordineli şekilde kullanabilirsiniz olay bitmiştir zaten. Geri kalan kısim çok daha kolay.

Microdenetleyicilere nazaran micro işlemciler cok daha islevseldirler. USB ve seri iletişim gibi iç donanımlı pinler dışında kalan pinleri zaten kendi istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.hani nereye ne kadar kapasitor ne kadar direnç filan koyacam diyince ben bi an durdum hani :)

Bu anlattıklarım böyle yazılıp çizilir ama bu işe başlayıp bittirmek aylar alır. Hatta ben bir yıl sürer diye düşünüyorum. Öyle saçma hatalar ve öyle ilginç sorunlar çıkıyor ki bazen komple malzemeyi yakıp karşısına geçip izlemek istiyorum :)) şahsen ben böyle bir işe tek başıma kalkisamazdim. Ekip çalışması daha mantıklı. Yoksa stresten çıldırirdim. Neyse şimdi burda tüm psikolojik sorunlarımi ortaya koymayayim :))) hani donanım ve sema o kadar sorun değil. Önemli olan kodlama. Şimdiden kolay gelsin :)

• PapyonluLejyon kullanıcısına yanıt
    Bence öyle yapma:) işlemcinin çalışabileceği bir akım aralığı vardır. Olurda bağladığın LCD, bluetooth vs moduller fazla akım çekerse işlemcin bozulabilir.
    İşlemci diyelim ki +5v ile çalışmakta, +5 isteyen pin'e +5v verdiğin zaman işlemci çalışacaktır ve o hat senin +5v için kullandığın hat olacaktır +5v isteyen başka modullere de aynı hat üzerinden iletsen çalışır yine. Tabi toplam akıma dikkat etmek lazım. BU şekilde tüm güc işlemciye şeklinde olmuyor, bir güç hattın var ve o hattan beslenmek isteyeni o hatta bağlıyorsun sadece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haliço

Bence öyle yapma:) işlemcinin çalışabileceği bir akım aralığı vardır. Olurda bağladığın LCD, bluetooth vs moduller fazla akım çekerse işlemcin bozulabilir.
    İşlemci diyelim ki +5v ile çalışmakta, +5 isteyen pin'e +5v verdiğin zaman işlemci çalışacaktır ve o hat senin +5v için kullandığın hat olacaktır +5v isteyen başka modullere de aynı hat üzerinden iletsen çalışır yine. Tabi toplam akıma dikkat etmek lazım. BU şekilde tüm güc işlemciye şeklinde olmuyor, bir güç hattın var ve o hattan beslenmek isteyeni o hatta bağlıyorsun sadece.

Abicim Adamsınız

• quote:

Orijinalden alıntı: ghostmanzero

Öyleyse Java konusunda iyisiniz. Hani programlama konusunda kendisinize güveniyorsanız halledersiniz her türlü .

Şimdi size şöyle izah edeyim. Ben gömülü sistemler üzerine çalışıyorum. Bu tür saatler için bir adet Oled ekran kullanilir gibime geliyor

http://m.tr.szallvision.com/Monochrome-OLED-Display-0-84

Bu iyi gibi. Bunlar I2C gibi protokollerle calışıyorlar.

Tus için yumuşak başlıklı microbutton alırsınız. Bunu kesinlikle ya pull up ya da pull down şeklinde başlarsınız.

Yine Micro buzzer filan veya speaker da konulabilir. Bunların nasil bağlandığını zaten yazar datasheette.

Saatin içine bir wifi modül sigdirabilirseniz zaten internet ve wifi de hallolmus olur. Bir de Microsd card modülü gerekir. Şu saydığım modülleri koordineli şekilde kullanabilirsiniz olay bitmiştir zaten. Geri kalan kısim çok daha kolay.

Microdenetleyicilere nazaran micro işlemciler cok daha islevseldirler. USB ve seri iletişim gibi iç donanımlı pinler dışında kalan pinleri zaten kendi istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.hani nereye ne kadar kapasitor ne kadar direnç filan koyacam diyince ben bi an durdum hani :)

Bu anlattıklarım böyle yazılıp çizilir ama bu işe başlayıp bittirmek aylar alır. Hatta ben bir yıl sürer diye düşünüyorum. Öyle saçma hatalar ve öyle ilginç sorunlar çıkıyor ki bazen komple malzemeyi yakıp karşısına geçip izlemek istiyorum :)) şahsen ben böyle bir işe tek başıma kalkisamazdim. Ekip çalışması daha mantıklı. Yoksa stresten çıldırirdim. Neyse şimdi burda tüm psikolojik sorunlarımi ortaya koymayayim :))) hani donanım ve sema o kadar sorun değil. Önemli olan kodlama. Şimdiden kolay gelsin :)

Hocam zzamana yaymayı düşünüyorum üstüne dğşüp 1 ayda yapmak mantıksız.ayrıca uzun ve anlaşılır yazını için çok teşekkürler :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.