Şimdi Ara

Devlet su işleri kamulaşmış arsa

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
495
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, Bizim ailenin büyüklerinden kalan bir arsa var fakat üstüne devlet su işleri geçmiş. 3-4 yıllık uğraş sonucu sonunda "Bedel Tesbiti Ve Tescil" davası açıldı.
    Dava sonucu hakimin iddiasına göre arsa sahibi olan ( büyük dedemiz ) 1953 yılın vefat etmiş ama arsa 1952'de kamulaştırılmış. Tabi ki bizim avukatımız böyle bir şeyi kabul etmiyor. Arsanın değeri eski parayla yaklaşık 100 trilyon, bundan dolayı söylenen şey, bu kadar büyük meblağda hakim tek başına karar vermeye cesaret edemezmiş kolay kolay.

Her neyse sonuç olarak hakim 15 gün içinde kararını yazılı bildirecek. Bizim avukat yüksek mahkemeye çıkacak. Şimdi bu yüksek mahkeme (yargıtay oluyor sanırım) aşağı yukarı ne kadar bir süreçte bu işe bakar? Hemen mi bakar yoksa hemen bakmayabilir hatta 1-2 yıl bile sürebilir mi?
    Ayrıca diyelim ki yargıtay bizi haklı buldu, o zaman dava tekrar alt mahkemeye gidecekmiş. O zaman tekrar alt mahkemenin reddetme ihtimali var mıdır?
    Teşekkürler.

Dipnot: internette şöyle bir süre gördüm lakin kimisi de diyor ki temyize gidince yargıtay çok uzun sürede cevap veriyormuş bu aşağıdaki tablo doğrumudur ?

MAHKEME SÜRENİN BAŞLANGICI TEMYİZ SÜRESİ
    Asliye Hukuk Mahkemesi Tebliğden itibaren 15 gün

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi queer -- 15 Mart 2017; 18:34:10 >

• Yargıtaya değil önce bölge adliye mahkemesine gidecek. Arsa dediğiniz gibi değerli ise bölge adliye mahkemesinin kararını da illa ki bir taraf temyiz edecek. Bu sürecin tamamlanması 2 sene

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sertosman S kullanıcısına yanıt
    Hocam eksik okumuşsunuz sanırım zaten bölge adliyesinde duruşma yapıldı hakim reddetti. Şimdi hakimin yazılı kararından sonra temyize gidecek bizim avukat bu süreç ne kadar sürer onu sormaktayım
  • queer Q kullanıcısına yanıt
    Bence siz yanlış okumuşsunuz. Yazınızın her hangi bir yerinde bölge adliye mahkemesinden karar çıktığına dair bir şey yazmıyor. Yerel mahkeme ile bölge adliye mahkemesini birbirime karıştırıyorsunuz kanaatimce

• anlattığınız gibiyse sizin dosyanın en az 3-4 senesi var gibi geliyor. zira önce yargıtaya gidicek -ki büyük ihtimalle yargıtayda duruşma talebiniz olacak meblağ bu kadar büyükse bu zaten işi apayrı bir noktaya getiriyor.- yargıtayın vereceği karara göre tekrar ilk derece mahkemesine gidicek oradan tekrar yargıtaya ve gerekirse yargıtay hukuk genel kuruluna gidecek. ben düşünürken yoruldum. ilk derece ve bölge adliye mahkemesi reddettiyse yargıtay'ın durumu bozması biraz zor gibi geldi açıkcası bana.zaten yargıtay'ın yerleşik içtihatlarına göre hareket edilir genelde.
    hukuk bilgim çok fazla yok dediğiniz doğrudur muhtemelen. Siz avukatmısınız acaba?
  • evet ama mahkemenin sonucu hakkında söylediklerim şahsi fikrim ve kesinlikle öyle çıkar demiyorum. söylediklerime bakıp moral bozmayın.kaldı ki dosya hakkında bilgimde yok zaten. ben genelleme yaptım sadece.
  • selvetarm S kullanıcısına yanıt
    Yok üstteki yorumum diğer arkadaşa hitaben yani "Yargıtaya değil önce bölge adliye mahkemesine gidecek" dedi. Ve sanırım haklı çünkü daha 1 mahkeme yapıldı sanırım önce yargıtaya değil arkadaşın dediği gibi adliye mahkemesine gidecek
  • ilk derece mahkemesinden karar çıkarsa bölge adliye mahkemesine gider üstadın dediği gibi.
    Peki bölge adliyesinde çok uzun sürer mi? Sanırım bizi haklı bulurlarsa yargıtaya gerek kalmıyor?
  • belli olmaz ama 5-6 ayı bulabilir bölge adliye mahkemesinde. temyiz talebi (yargıtay) herkes tarafından ileri sürülebilir. karşı tarafta temyiz edebilir.
    Anlıyorum teşekkürler bilgiler için.
  • B.A. M.'den ne sonuç çıkarsa çıksın çıkan kararı ya siz beğenmeyip temyiz edeceksiniz, ya da karşı taraf beğenmeyip temyiz edecek. O yüzden de yargıtayda da uzun bir süre sürünecek o dosya. gelen karara göre yenidne yargıtaya gitme ihtimali var, eğer öyle olursa 5 sene unutun siz o dosyayı
    3-4 yıl bir süreçten geçtik tapu bulundu devlet su işleri ile bir ton yazışmalar oldu eksiksiz her şey ortaya çıktı en son bedel tespiti adı altında bir dava oldu hakim reddetti şimdi bir 5 yıl daha bekleme ihtimaliniz var diyorsunuz. Enteresan gerçekten bir dosya 8-10 yıl sürer mi nasıl bir ülke de yaşıyorsak.
  • Arsaya 1952 de mi el atılmış? Avukatınız neye dayanarak kabul etmiyor? Tahminimce 2 yıl kadar sürer ama oek birşey çıkacağını sanmam

Tapuda taşınmaz kimin ismine kayıtlı bu arada?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trustem.111 -- 16 Mart 2017; 16:31:36 >
  • trustem.111 kullanıcısına yanıt
    Ananemin babası adına kayıtlı. 1952'de el atılmış bizim büyük dede ise 1953'de ölmüş diye bir iddiası varmış. Ayrıca bizim talip oluduğumuz yer 19,5 dönüm falan toplam arsa ise 21 dönüm 1,5 dönümü o zamanlar satılmış bu çıkıyor.
  • queer Q kullanıcısına yanıt
    Hadi hayırlısı lehinize çıkarsa zenginsin

• trustem.111 kullanıcısına yanıt
    İnşallah hocamda pek umudum kalmadı maalesef :)
  • 1953 ise bile geçmiş olsun
  • Benim aklıma bir şey takıldı bildiğiniz üzere kamulaştırma ancak belli bir bedel ödenerek yapılır. Madem deden ölmeden böyle bir işlem yapıldı dedene ödeme yapıldığına dair herhangi bir belgeleri var mı
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.