Şimdi Ara

DEVA Partisi = Anadilinde eğitimin önündeki engelleri kaldıracağız.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
2.765
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    “Ali Babacan: “Ortak ve resmi dilimiz Türkçeye ek olarak, eğitim ve öğretimde ‘anadilinin kullanılması ve geliştirilmesi hakkı’nı anayasal güvenceye kavuşturacağız.   Anadilinde eğitimin önündeki engelleri kaldıracağız.””
    https://twitter.com/devapartisi/status/1609844069211021312?t=wguRIrv5m8yj4d63qIb_Vw&s=19

Yani artık gerçekten insan çıldırma noktasına geliyor. Hayır Babacan'ın bu söylemine şaşırmıyorum ama sanki DEVA ve CHP Kürt oylarını kapmak için taviz üstüne taviz veriyor. Sen hangi hakla anadilde eğitimi mesele haline getiriyorsun? Hangi hakla bunu anayasaya getireceğini söylüyorsun hadsiz. Türkçeye ek olarak diyor bir de. Çok beklersin Babacan bey.

• Son bir haftadır altılı masadan çok değişik ve TEHLİKELİ açıklamalar geliyor. Bu söylemler ile mi ülkeyi kucaklayacaklar ve iktidara yürüyecek muhalefet !

HDP'nin oylarını alacaklar diye bu kadar da yapılmamalı artık :(

Ana dilinde eğitim demek çok ama çok tehlikeli bir şey :( İşin özü birisi Atıyorum Kürtçe Çerkezce hatta Suriyeliler çıkıp biz Arapça istiyoruz derse anayasa koydukları için 1. sınıfa başlayacak orta okul lise hatta Üniversite full kürtçe Arapça veya artık neyse istedikleri onunla okuyacak hiç Türkçe görmese görmez ! Eee Sonra bu insanı nasıl topluma entegre edecen devlete bağlayacan nasıl memur edecen veya toplum ile uzlaşır anlaşır hale getirecen ! O zaman resmi dil sayılmasını isteyecekler. Çift dillilik hatta karman çorman bir sürü dil olacak.

Resmen ayrışmaya ülkeden koplaya Özerkliğe hazırlık adımları bunlar. BU kadar da yapmamalı muhalefet.

Not: Yoksa bir insan herkesin gördüğü ana derslerin yanında seçmeli ders olarak Kürtçe de görebilir Arapçada en ufak bir sorun yok. Hatta orta okul ve Lise eğitimini bitirdikten sonra isterse Üniversitede full Kürtçe Arapça bir bölümde okuyabilir. Ama sen 6 yaşında çoğuğa sadece Kürtçe Arapça veya artık neyse o dilde eğitime başlarsan Türkçeye bir daha geçirtemez ve Türkiye'ye bağlayamazsın.

Anadilde eğitim abartılmıyor. Anadilde eğitim bu ülkeyi böler. Bu bir paranoya değil bir realite. Bugün Kürtçe anadilde eğitim verilirse Türk ve Kürt toplumları tamamen bölünür. Dil birliği dahi sağlanamaz. Zaten ülkenin doğusunda bugün dahi Türkçe bilmeyenler var. Dil birliği ülke bütünlüğü için en önemli şeydir. Türkiye'nin resmi dili ilelebet yalnızca Türkçe olacaktır.

Fransa, Almanya örnekleri veriliyor. Ne alakası var? Fransa'da ayrılıkçı Kürtler PKK'mı kurdu? PKK diye bir sorunları yok. Fakat bizim var. Zaten PKK'nın isteklerinden biri anadilde eğitim. Bir diğer demokratik özerklik. Anadilde eğitim bölünmeye kapı aralar.

Hala HDP olmadan diyorsunuz. HDP ile görüşülebilir. Fakat HDPlileşilmesin. Hele hele HDP'nin her istediğine evet diyecekseniz daha çok şeyler yaşarız.

Anadilde eğitim olayını çok büyütüyorsunuz.

Zaten yıllardır İngilizce, Fransızca, Almanca eğitim veren okullar mevcut. Olay Kürtçe eğitime gelince bir irkiliyor insanlar.

Bırakın anadilde eğitim hakkı onların da olsun.

Ortak ve resmi dil Türkçe zaten. Bunu değiştirmeye kalkarlarsa o zaman ses yükseltelim.

Şu an hepimiz biliyoruz ne Ne Cumhur ne Millet HDP oylarını almdan kazanamaz. Daha ne salvolar göreceğiz her iki gruptan da. Bekleyin ve görün.

Türkiye'de komünizmin artık gündemde olmamasının nedeni Komünist partinin serbest bırakılmasıyla değil aksine 12 Eylül 1980 darbesi ile mümkün olmuştur.Bu darbe ile komünistler üzerinden tam anlamıyla buldozer gibi geçilmiştir.Ardından ABD'nin 'yeşil kuşak' projesi devreye sokularak Türkiye'de dincilik yükselişe geçmiş,12 Eylül öncesine göre zayıf olan cemaatler ve tarikatlar tüm ülke genelinde çoğalmaya başlamıştır.Bu nedenledir ki 1980 öncesinde işçiler ve köylüler arasında etkin olan sosyalist ve komünist görüşler artık bugün bu kesimlerde karşılık bulamıyor.Zira bu kesimler artık cemaatler ve tarikatların kıskacı altındadır.

Anadilde eğitim ise Türkiye gibi bir ülkede bölünmeyle sonuçlanacak bir hamledir.Zira bu hakkı isteyenler Kürtçe'nin ve diğer tüm azınlık dillerinin Türkçe gibi resmi dil olarak kabul edilmesini istiyorlar.Bu ülkede İngilizce,Almanca,Fransızca öğrenebilirsiniz ama kalkıp bu dillerinin resmi dil olan Türkçe'nin yanına dahil edilmesini talep edemezsiniz.Zaten hali hazırda Kürtçe kurslar serbest bırakılmış vaziyette...Hatta devletin Kürtçe yayın yapan resmi bir kanalı bile var.Yani isteyen gidip Kürtçe öğrenebilir.Kaldı ki böyle bir hakkın olması bile saçma ve anlamsız zira görüleceği üzere mesele sadece Kürtçenin öğrenilmesi meselesi olsaydı şimdiye kadar böyle bir meselenin kalmamış olması gerekirdi.Ancak taviz tavizi doğurur dedikleri gibi bu durumda da bunu görüyoruz.

Ayrıca anadilde eğitim meselesi sadece Kürtçe öğrenimini kapsamıyor.Adı üstünde 'anadilde' eğitim...Yani okullarda okutulan tarih, edebiyat, coğrafya, matematik,felsefe,fizik,sosyoloji,psikoloji gibi tüm derslerin Kürtçe olarak verilmesi hedefleniyor.Kısacası mesela aynı okulda bir sınıfta bu dersler Türkçe olarak verilirken hemen yan sınıfta bu dersler Kürtçe olarak verilecek.Peki bu çocukları Türk ve Kürt olarak bölmek anlamına gelmiyor mu?Çocukları geçtim okul idaresi ve öğretmenler bile Türk ve Kürt olarak ayrılmış duruma gelecek.Yani bölüme daha temelden çocuklardan itibaren başlayacak.Bir süre sonrada bu böyle gitmeyeceği için Türkçe ve Kürtçe eğitim veren okullar ayrılmaya başlayacak...Tüm bu sürecin adım adım ülkeyi bölmeye götüreceğini görmek için kahin olmaya gerek yok.

Her yazdığın falso. Akşener aday olmak zorunda mı? Parti KK yerine anketlerin en güçlü iki ismi Yavaş-İmamoğlu aday olsun diye elinden geleni yapıyor.

İYİ'nin kadrosu da AKP'yi 10-15 kat aşar. 1 Bilge Yılmaz nereden baksan 65-70 Nebati eder. Özlale'yi, Durmuş Yılmaz'ı falan saymıyorum bile.

Mülteci meselesinde desen kapı gibi Mehmet Tolga Akalın, Müsavat Dervişoğlu gibi isimler var.

Ayrıca çözüm sürecinin amacı zaten bugün ex-akpli Babacan'ın yapmaya çalıştığı şeyin aynısıydı. Sen de biliyorsun da aslında her şeyi, anlamak işine gelmiyor.

Her neyse tartışma bir yere varmayacak, İYİ geceler.

• Son bir haftadır altılı masadan çok değişik ve TEHLİKELİ açıklamalar geliyor. Bu söylemler ile mi ülkeyi kucaklayacaklar ve iktidara yürüyecek muhalefet !

HDP'nin oylarını alacaklar diye bu kadar da yapılmamalı artık :(

Ana dilinde eğitim demek çok ama çok tehlikeli bir şey :( İşin özü birisi Atıyorum Kürtçe Çerkezce hatta Suriyeliler çıkıp biz Arapça istiyoruz derse anayasa koydukları için 1. sınıfa başlayacak orta okul lise hatta Üniversite full kürtçe Arapça veya artık neyse istedikleri onunla okuyacak hiç Türkçe görmese görmez ! Eee Sonra bu insanı nasıl topluma entegre edecen devlete bağlayacan nasıl memur edecen veya toplum ile uzlaşır anlaşır hale getirecen ! O zaman resmi dil sayılmasını isteyecekler. Çift dillilik hatta karman çorman bir sürü dil olacak.

Resmen ayrışmaya ülkeden koplaya Özerkliğe hazırlık adımları bunlar. BU kadar da yapmamalı muhalefet.

Not: Yoksa bir insan herkesin gördüğü ana derslerin yanında seçmeli ders olarak Kürtçe de görebilir Arapçada en ufak bir sorun yok. Hatta orta okul ve Lise eğitimini bitirdikten sonra isterse Üniversitede full Kürtçe Arapça bir bölümde okuyabilir. Ama sen 6 yaşında çoğuğa sadece Kürtçe Arapça veya artık neyse o dilde eğitime başlarsan Türkçeye bir daha geçirtemez ve Türkiye'ye bağlayamazsın.

• (Y)chp ve devadan bir halt olmaz, kripto akpli bunlar. Akp ile beraber woke zihniyeti temsil ediyorlar.
    İYİ ve biraz da DP kaliteli, diğer partileri toplasan kahvede okey dönen yrpli dayı etmez. O dayı en azından ülkesini seviyor.

Devalıların zaten çıktıkları yer, geçmişleri belli de hala iyip/dp yerine chpye oy atmayı düşünen insan problemlidir, AKP iktidarı görmek müstehaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 0zkanK. kullanıcısına yanıt

Surilerden rahatsızlığında samimiysen akpyi bırakıp iyiye, dpye hatta 6lı masaya çok uzaksan zafere falan geçebilirsin.

Particisin, yazdıkların gram samimi değil. Milliyetçi imajı takınıyorsun ama çözümcü akp vs vatansever chp-mhp paktının olduğu dönemlerde de %99 ampule basıyordun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RevengeRain -- 3 Ocak 2023; 4:19:29 >
  • RevengeRain kullanıcısına yanıt

Suriyeliler'den rahatsızım. Ama çözüm veya Alternatif Zafer değil işte.

Zafer partisi bana CHP'den daha uzak desem !

Siyaset kadro hareketin ve halk ile halk için yapılır. Ümit Özdağ beni gram temsil etmiyor ve kendime gram yakın görmüyorum. Herkese hoyt huyt giderek hakaret ederek hiç bir kesimi kucaklamayarak siyaset yapılmaz. Suriyeliler harici bir söylemini bilen duyan varsa çıksın ! Hepsini geçtim bana Zafer partisinde 2. adam kim desem söyleyemezsin. Zafer partisinden 3 siyasetçi say desem sayamazsın. Bu zafer partisi köpürtmelerini bırakın ALlah aşkına artık. ( Ümit Özdağ'ın dediği gibi 12-15 yaş arası çocuklarıın sosyal medyada köpürtmesi var sadece. )

Bana söylermisin Zafer partisini destekleyen gazeteci veya TV kanalı hangisi ! Veya Zafer partisini destekleyen 2 tane iş adamı zengin sayabilir misn ? yada sanatçı ? Yada eski futbolcu siyasetçi tanınmış akademisten veya hukukçu üst düzey hakim savcı asker sayabilir misin ? Sayamazsın ÇÜNKÜ HİÇ BİRİ YOK ! Bu imkanlar ile bu kafa ile zafer partisi yüzde 1 oy alsa öpsün başına koysun. Zafer partisinin üye sayıısı daha geçen aylarda 10 bin kişiyi anca buldu gereisini sen hesap et.

Hayal dünyasında yaşamanın bir anlamı veya kıymeti yok. Türkiye'de şuan iki alternatif var ya AKP - ya CHP... Tarafını ona göre seçeceksin. Meclis ikinci planda artık. Parti oyu ayrı bir şey. Cumhurbaşkanlığı oyu ayrı bir şey.

Zaten ben zaferli değilim ki, zpyi 6lı masaya çok çok uzaksan diye yazdım, o da her türlü akpden iyidir. Kapı gibi İYİP seçeneği var, sen görmek istemiyorsun.

İYİP bu süreci durduramazsa Türk olarak azınlık kalıp suri bir akp mv adayına oy vermeye giderken de yaparsın AKP-CHP kıyasını.

Ayrıca dediğim gibi, samimi değilsin, %99 çözümcü akp vs vatansever chp-mhp paktı varken de akpyi destekliyordun.

• Babacana kalsa Türklere Turan arapcilara emevi halifeliği Kürtlere Kürdistan kurup verecek

Adam herkese oynuyor ama ayari yok kime ne pazarliyor farkinda degil

İcinde 1 gram Türklük suuru olan biri sunlardan sonra devaya oy vermez

Zaten iyip varken deva ne omg iyip basin saadet basin dp basin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

İYİ parti ben Cumhurbaşkanı adayı DEĞİLİM DİYOR ! Neyin kafasını yaşıyorsunuz ALlah aşkına. Meral Akşener ben Cumhurbaşkanı olmayacam derken bir iddiasi planı programı projesi olmayan bir partiye ben neden oy vereyim ! Şuan CHP'n arkasında gezen yancı bir parti gibi davranıyor İYİ parti ve bu yüzden oyları gram artmıyor. Siyaset üretemiyorlar korkurdan.

Not: Şöyle söyleyim İYİ parti tek başına dursa ve CHP'ye yanaşmasa belki oyumu alabilirdi. Hatta AKP'ye çok büyük bir alternatif olabilirdi. Ama şuan ki şartlarda alamaz artık. Ben son 1 yıl içinde en az 3 kere bu seçimde sandığa gitmesem mi acaba ! Oy kullanmasam mı acaba veya AKP'ye oy veremsem mi acaba dedim. Ama bu muhalefetin lidersizliği aday bulamaması söylemleri üstüne kötü siyaseti ve saçmalıkları yüznden çok uçuk bir yanlış yapmazsa AKP bu saatten sonra oy tercihim değişmez.

Çünkü CHP'nin meclisteki tutumlarına bakıyorum HDP'ye şirin görünmek için söylediklerine yaptıklarına bakıyorum. Yakın tarihte yeni Baş danışmanının söylemleri olsun Ali Babacan'ın söylemleri olsun. Sezgin Tanrıkulu Canan Kaftancıoğlu gibi isimler olsun. Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderlik vasfı olmaması olsun. 12 yıl sonra ansızın ABD gezisi olsun. Bunlar birleşince bu saatten sonra insanın gözü ekonomi flanda görmüyor anyacağınız... Mesele daha büyük oy tercihinde.

Not: Ben çözüm sürecine karşı değildim ki bu arada ! Terörün biteceğini bilsem yarında desteklerim yeterki askerimiz şehit olmasın analar ağlamasın. Devlet çıkarı benim için her şeyden önce gelir. Kan kussamda kızılcık şerbeti içtim derim yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0zkanK. -- 3 Ocak 2023; 4:53:31 >

Her yazdığın falso. Akşener aday olmak zorunda mı? Parti KK yerine anketlerin en güçlü iki ismi Yavaş-İmamoğlu aday olsun diye elinden geleni yapıyor.

İYİ'nin kadrosu da AKP'yi 10-15 kat aşar. 1 Bilge Yılmaz nereden baksan 65-70 Nebati eder. Özlale'yi, Durmuş Yılmaz'ı falan saymıyorum bile.

Mülteci meselesinde desen kapı gibi Mehmet Tolga Akalın, Müsavat Dervişoğlu gibi isimler var.

Ayrıca çözüm sürecinin amacı zaten bugün ex-akpli Babacan'ın yapmaya çalıştığı şeyin aynısıydı. Sen de biliyorsun da aslında her şeyi, anlamak işine gelmiyor.

Her neyse tartışma bir yere varmayacak, İYİ geceler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RevengeRain -- 3 Ocak 2023; 5:5:49 >

Akşener Aday olmak zorunda değil. AMa hiç yoktan İYİ PARTİ ADINA BİR ADAY ÇIKARMAK ZORUNDA madem siyaset yapıyorlar madem bir idiaları var. Tıpıp tıpış Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklerse bu siyaset olmuyor işte. Yancılık gibi bir şey oluyor. CHP'nin treninde vagon olmuş oluyorlar. Görünen o ki bu gidişle öyle olacak son toplantıdan anlaşılan o...

İYİ partinin kadrosunu çok güzel saymışın ama Milliyetçi Muhafazakar AKP veya MHP seçmeni bu isimleri bilmez ki ! Onlar şehit yakınına söcdüğü halde partiden ihraç edilmeyen vekili bilirler. Veya HDP'yi eleştirdi CHP'yi eleştirdi diye görevlerinden alınan geri plana atılan Yavuz Ağıralioğlunu bilirler. ( Gerçekten çok kral bir adam siyaseten çok cezalandırılıyor ama HDP'ye karşı kıvırmadığı ve düm düz söylediği için. ) Veya İYİ parti FETO'ye karşı ılımlı davranıyor diyen. HDP ile gizlice anayasa görüşmeleri yaptı diyen Ümit Özdağ'ı bilirler.

Not: Çözüm sürecide dahil AKP hiç bir zaman Ana dilinde eğitimi savunmadı. Kürtçe Tv kanalı açmayı Kürtçe Üniversite açmayı vb bir sürü şeyi savundu ama 1. sınıftan Üniversiteye kadar herkes kendi dilinde eğitim alsını savunmadı mantıklı düşününcede kimse savunmaz.

• Biz Cumhuriyet, Atatürk diyoruz bunlar tarikat cemaat, anadilde eğitim, yerel yönetim.

Muhalefet görünümünde olup Akp nin 2013 lere kadar ki haline oy vermek vatanını seven biri için imkansız.

• Ümit Özdağ boşuna "Ali FETÖCAN" dememiş bu partinin liderine.

• Anadilde eğitim olayını çok büyütüyorsunuz.

Zaten yıllardır İngilizce, Fransızca, Almanca eğitim veren okullar mevcut. Olay Kürtçe eğitime gelince bir irkiliyor insanlar.

Bırakın anadilde eğitim hakkı onların da olsun.

Ortak ve resmi dil Türkçe zaten. Bunu değiştirmeye kalkarlarsa o zaman ses yükseltelim.

Şu an hepimiz biliyoruz ne Ne Cumhur ne Millet HDP oylarını almdan kazanamaz. Daha ne salvolar göreceğiz her iki gruptan da. Bekleyin ve görün.

• Fransa yada almanyada yaşayan kürt vatandaşlar kendi dilinde eğitim alıyormu?

• FiRARDA kullanıcısına yanıt

Yeşiller milletvekili Öztürk "Almanya'da Türklerin anadilde eğitim hakkı var. Sadece 40 yılı aşkın süredir orada yaşadıklarından artık talep etmiyorlar. Dolayısıyla 'Almanya'da bu hakken yokken Türkiye'de Kürtlere vermeyiz' yanlış bir kıyaslama" dedi.

Özetle Almanyada var, zamanın başbakanı (kim acaba, 3 tahmin hakkı var) aynı soruyu sorup olmadığını iddia etmiş.

Yapay zeka bütün kayıtları tarayıp o kişinin söylediği doğru ve yalanların oranını çıkarsa keşke...

• Başkasının dinine bile karışmayan milletken, diline neden karışalım. Beyler özgürlük her birimiz için. İsyen istediği dine inanıyor, İsteyen istediği lisanla konuşsun.

• FyKy kullanıcısına yanıt

Anadilde eğitim abartılmıyor. Anadilde eğitim bu ülkeyi böler. Bu bir paranoya değil bir realite. Bugün Kürtçe anadilde eğitim verilirse Türk ve Kürt toplumları tamamen bölünür. Dil birliği dahi sağlanamaz. Zaten ülkenin doğusunda bugün dahi Türkçe bilmeyenler var. Dil birliği ülke bütünlüğü için en önemli şeydir. Türkiye'nin resmi dili ilelebet yalnızca Türkçe olacaktır.

Fransa, Almanya örnekleri veriliyor. Ne alakası var? Fransa'da ayrılıkçı Kürtler PKK'mı kurdu? PKK diye bir sorunları yok. Fakat bizim var. Zaten PKK'nın isteklerinden biri anadilde eğitim. Bir diğer demokratik özerklik. Anadilde eğitim bölünmeye kapı aralar.

Hala HDP olmadan diyorsunuz. HDP ile görüşülebilir. Fakat HDPlileşilmesin. Hele hele HDP'nin her istediğine evet diyecekseniz daha çok şeyler yaşarız.

• uzun yıllar yurt dışında yaşadığım için bazen bizdeki insanların aşırı tepkileri tuhafıma gidiyor. hatta saçma buluyorum. Zamanda bu saçmalığı açıkça gösteriyor.

Mesela. Ben gençken bazı sanatçıları dinlemek veya kasedini bulundurmak direk hapis cezası idi.

nazım hikmet adını bile almak direk hapis cezası. Şimdi Cumhurbaşkanı bile ismini ve şiirlerini konuşmalarında yer veriyor. yani bugün için ne kadar traji komedi.

Şimdi burada bahsedilen kürtlerin anadilinde eğitim almaları. Bu konuda benim için bu reaksiyonları görünce acayip komiğime gidiyor.

Fransa da en az 50 değişik halk vardır.İstersen bu dillerden istediğini öğrenebilirsin. Yani serbesttir. hatta bazı yerlerde sokak isimleride fransızca ve orada yaşayan halkın dininde yazılır. Hiç kimsede bu konuda olay çıkarmaz ve normal görülür. Ama fransa da yaşayan herkes fransızca bilmiyorsa iş bulamaz hayatını idame bile ettiremez. Nasıl olmuş bu? Çok basit. Yasaklar kalkınca insanlar ülkede önemli olan dilin eğitimini seçer. Ve orada olan halkın dili yavaşça unutulur. Yani yasakla hiç bir sorunu halledemezsiniz. Bırakın isyeyen istediği dilde eğitim alsın. Bakalım ileride neler olur

• BlackGhost12 kullanıcısına yanıt

Dünya gerçekleri sizin dediğiniz gibi işlemiyor.Dil en büyük güçtür,Kimin dili konuşuluyorsa,Ülkenin egemen güçü odur.Erk onun elindedir.

Örnek olarak İranı alalım

İranın nüfusu 90 milyon,Bunun 35-45 milyonu Türk,15-25 milyonu farslı (pers),İranın resmi dil farça,yazı dili arapça

Türkler! İranı 1200 yıldır yönetiyordu,Türkçe resmi dildi,İran ordu dili Türkçe idi,1925 yılında Rus ve İngiliz devletinin yaptığı darbe ile Türkler iktidardan indirildi yerine kukla şah atadılar

İlk yaptığı Türkçeyi devlet okullarında,sokakta yasaklamak oldu,İran azınlık farslıların dilini konuşup,öğreniyor,Türkler bu kadar çoğunluk oldukları durumda bile,İran üzerinde etkileri yok gibi.

ISTIQLAL TVyoutube
    آرازین او تاییندا ۱۹۴۵-۱۹۴۶ ۲۱ آذر گونئی آذربایجان میللی دؤولت‌چی‌لیک ایل دؤنومو Azer 21-1945 Güney Azərbaycan xalqı Fars işqalçilarını topraqlarımızdan çıxardıb, vətənimizin işqalına son qoyub, və Güney Azərbaycan milli hükümətini qurmuşdur. Bir il sürən milli hükümet sürəcində Azərbaycan taysız elmi və iqtisadi inkişaf edərək, ilk olaraq universitə, radiyo, tiatro, filrmoniya, baxımevi, xestexana (bimaristan) və iş yerləri açaraq millətimizn iqtsadi refahin te'min edib eyni zamanda emin emanliq sağlayraq millətimizdə böyük güvən yaratmışdır. 1 ildən sonra, Fars işqalçı quvvələri, İngiliz və Amerika'nın yardımıyla vətətnimiz Azərbaycan'a basqın edib millətimizi qətliam edib topraqlarımızı işqal etdi. Hələ də toprağımız Frasların ayaği altinda çapılıb, qururumuz ayaqlanıb, kimliyimiz əzilib, dilimizi yasaq, və bir sözdə, bütün varlığımız yox edilməkdədir. İllərdir pan-farsizm ve pan-iranizm dilmizi yasaqlayıb kültürümüzü məhv edib adlarımızı dəyişip və Azərbaycan xalqını Türksüzləşdirmək üçün hər vəsilədn istifadə edib və xususilə də son illərdə tutuqlamar və işkəncələri artdirmişdir. Pan-farsizmin ve pan-iranizmin bütün bu siyasətləri xalqımızın himməti və gəncliğimizn, özləliklə də gənc bozqurdların iradəsiylə yenilgiyə uğrasa da, ancaq işqal dəf' edilməmişdir. Yenilgiyə uğramış pan-farsizm ve pan-iranizim topraqlarımızda işqalını dəvam etdirmək üçün özündə reform edib ve neo-farsizm ve neo-pan-iranizm meydana çixmişdır. Neo-pan-farsizm ve neo-pan-iranizm, aldatıcı ''fedralsim'', ''İran e kesirülmillə'', ''İran xalqları'', ''demokartik İran'', ''İran Türkləri'', və bu kimi şuarlarla milli qurtuluş mucadiləmizi öz doğru yolundan çaşdırıb, mahar etməğə calışırlar. Sevindirici olan budur ki, topraqlarımızı işqal edən İran, bu gün ən zəyif dönəmlərini yaşamaqdadir. Beynəlxalq təhrimlərin etgisinde iqitsadi baximdan ağır durma düşmüş İran, siyasi baxımdan da günü gündən izölə olmaqda və teklənməkdədir. Bu Fürsəti dəyərləndirib və öz milli faaliyətlərimizi artıraraq istiqlal savaşımızı daha da şiddətləndirib çıxartmalıyıq. k. ۲۱آذر ۱۹۴۵ گونئی آذربایجان خالقی فارس ایشقال‌چی‌لارینی توپ‌راق‌لاریمیزدان چیخاردیب، وطنیمیزین ایشقالینا سون قویوب، و گونئی آذربایجان میللی هوکومتینی قورموش‌دور. بیر ایل سورن میللی هوکومئت سورجینده آذربایجان تای‌سیز علمی و اقتصادی اینکیشاف ائده‌رک، ایلک اولا‌راق اونیوئرسیته، رادیو، تیاترو، فیلرمونیا، باخیمئوی، خئستئ‌خانا (بیماریستان) و ایش یئرلری آچا‌راق میللتیمیزن ایقتسادی رئفاهین تئمین ائدیب عینی زاماندا ائمین ائمانلیق ساغلای‌راق میللتیمیزده بؤیوک گوون یاراتمیش‌دیر. ۱ ایلدن سونرا، فارس ایشقال‌چی قوه‌لری، اینگیلیز و آمئریکانین یاردیمییلا وتتنیمیز آزربایجانا باسقین ائدیب میللتیمیزی قت‌لیام ائدیب توپ‌راق‌لاریمیزی ایشقال ائتدی. هله ده توپراغیمیز فراس‌لارین آیاغی آلتیندا چاپیلیب، قوروروموز آیاقلانیب، کیملیگیمیز ازیلیب، دیلیمیزی یاساق، و بیر سؤزده، بوتون وارلیغیمیز یوخ ائدیلمکده‌دیر.
    https://www.youtube.com/watch?v=Up-0FNJi3F4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soygar -- 3 Ocak 2023; 10:19:22 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.