Şimdi Ara

Dev uzantılı alan adları herkese açılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Geliştiricilerin web sitelerini test etmek için kullandığı .dev uzantılı alan adları bir dönem Google ile problem yaşanmasına neden olmuştu. Google bu hafta yaptığı duyuruyla alan adlarını kullanıma açacağını açıkladı.

Sorun çözülüyor

2015 yılında Google’ın .dev alan adına ait bazı yetkilere sahip olması, bu alan adında web sitelerinin testlerini yapan geliştirici ekosisteminin tepkisini çekmişti.  2017 yılında ise Google dağıtım haklarını tamamen satın alarak Chrome tarayıcısına entegre etti ancak bu kez diğer tarayıcıların bu test sayfalarını açmama sorunu ortaya çıkmıştı.

Ayrıca Bkz.Microsoft xCloud servisi mobil tarafta ilk olarak Samsung telefonlara gelecek

Bugün gelinen noktada ise Google alan adlarını belirli bir meblağ karşılığında herkesin kullanımına sunma kararı aldı. 16 Ocak 2018 tarihinden itibaren .dev alan adlarının dağıtımına başlanıyor.

Yapılan duyuruya göre 16 Ocak-19 Şubat 2019 tarihleri arasında Snapchat gibi marka hakkını elinde tutan geliştiricilerin ilgili alan adlarını talep etmesi mümkün olacak. 19 Şubat tarihinde ise erken erişim programı başlayacak.

Erken erişim hakkı alan geliştiriciler biraz yüksek bir meblağ ile alan adlarını ayırtabilecekler. 28 Şubat 2019 itibariyle ise erken erişim sonra erecek ve isteyen herkes alan adını almak için Google’a başvuracak.

Yapılan hamlenin birkaç yıl önceki kırgınlığı gidermek adına önemli bir adım olduğu ifade ediliyor. Dev uzantılı alan adlarında ise HTTPS güvenlik standardının varsayılan olarak kurulacağı belirtildi.

• "16 Ocak 2018 tarihinden itibaren .dev alan adlarının dağıtımına başlanıyor. "

• 16 Ocak 2018 tarihinden itibaren .dev alan adlarının dağıtımına başlanıyor.
    bi yanlışlık olmuş galiba
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • İyi o zaman yeşil.dev hemen alıyorum.

• Google dan dev hizmet

• donanımhaber.dev alayım hemen

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.