Şimdi Ara

Dev C++ nasıl derleme yapılıyor?Acemi Sorusu!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
9.923
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ufak ufak C öğrenmeye başladım ve örnek kodları Dev C++ da deneyeyim dedim az önce.

#include<stdio.h>
    int main( void )
    {
    printf("Hello World");
    }

bu kodu File>new>source file ye tıklayarak açılan boş sayfaya yapıştırdım.Daha sonra compile diyerek untitled.c olarak derledim.Daha sonrada run dedim.Şöyle bir komut istemi penceresi açılacak gibi oluyor aniden kapanıyor yani açılmadan kapanıyor.Untitled.c yi kaydettiğim yerde Untitled.exe vardı onada tıkladım o da aynı şeyi yaptı.Nerede hata yapıyorum.Daha ilk dakikadan becereksizliğe başladık hadi hayırlısı.Bayağıda azim ettim ama ben bu işi çözeceğim diye hadi hayırlısı.
    Lütfen bi el atın
    Şimdiden Teşekkürler

• #include<stdio.h>
    int main( void )
    {
    printf("Hello World");
    getch();
    }

Ben ne c den anlarım ne de c++ ama dediğin bu olsa gerek... Ama öğrencem inş :)...
  • Bir sorun yok, programın çalışıp işi bitince de kapanıyor o kadar. Komut satırından çalıştırırsan pencere kapanmayacağından sonucu görebilirsin. Ya da koduna system("PAUSE"); ekleyerek programın kapanmadan önce herhangi bir tuşa basılmasını beklemesini sağlayabilirsin.

Bu arada return 0; yazmayı unutmuşsun.

#include<stdio.h>
    int main( void )
    {
    printf("Hello World");
    system("PAUSE");
    return 0;
    }
  • quote:

Orjinalden alıntı: olivier_kahm

Bir sorun yok, programın çalışıp işi bitince de kapanıyor o kadar. Komut satırından çalıştırırsan pencere kapanmayacağından sonucu görebilirsin. Ya da koduna system("PAUSE"); ekleyerek programın kapanmadan önce herhangi bir tuşa basılmasını beklemesini sağlayabilirsin.

#include<stdio.h>
    int main( void )
    {
    printf("Hello World");
    system("PAUSE");
    return 0;
    }

tabi system fonksiyonu için stdlib.h dosyasınıda include etmelisin diye hatırlıyorum..
  • quote:

Orjinalden alıntı: olivier_kahm

Bir sorun yok, programın çalışıp işi bitince de kapanıyor o kadar. Komut satırından çalıştırırsan pencere kapanmayacağından sonucu görebilirsin. Ya da koduna system("PAUSE"); ekleyerek programın kapanmadan önce herhangi bir tuşa basılmasını beklemesini sağlayabilirsin.

#include<stdio.h>
    int main( void )
    {
    printf("Hello World");
    system("PAUSE");
    return 0;
    }

İlgilendiğiniz için teşekkürler ancak
    Bu kodu da yazdım yine aynı şey oldu.Allah Allah.
    Bu arada vista kullanıyorum onunla alaksı olabilir mi?
  • selam programın sonuna

getch();

komutunu eklersen yaptığın programın çıktısını görürsün...heralde ya vistayla alakası yok bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogretmen_ -- 15 Şubat 2008; 22:15:26 >
  • programın sonunda "}" den önceki satıra "getch();" eklersen çalışır. aslında bu komut klavyeden veri girilene kadar bekler. parantez içi boş olduğu için herhengi bir tuşa basınca sonraki komuta geçer. sonraki komutta program sonu olduğu için program kapanır. tabi programın başında
    "#include <stdio.h>" yazmalısın. çünkü getch komutu stdio kütüphanesindedir.

edit: "stdio.h" , "conio.h" olucak. kusura bakmayın dalgınlığıma gelmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GZA -- 26 Şubat 2008; 0:27:08 >
  • Teşekkürler getch; komutu ekleyince 1 saniyelikte olsa hello world yazısını gördüm.Acemi sorularıma buradan devam edeceğim
    TEŞEKKÜRLER
  • bugun bende c öğreneyim dedim. dev c++ kurdum. aynı sorunu çözmek için rasgele bir integer tanımlayıp onu scan komutu ile okuttum programın en sonunda.

yani program kapanmadan once hiçbir işe yaramayan bir sayıyı zevkine merak ediyor. biliyorum keş yiyor ama acemice ama işe yarıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: SBTECH

Teşekkürler getch; komutu ekleyince 1 saniyelikte olsa hello world yazısını gördüm.Acemi sorularıma buradan devam edeceğim
    TEŞEKKÜRLER

#include <conio.h>

ekle bakalım daha fazla durması lazım.. bende getch() komutu conio.h da olduğunu biliyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: affetmez

quote:

Orjinalden alıntı: SBTECH

Teşekkürler getch; komutu ekleyince 1 saniyelikte olsa hello world yazısını gördüm.Acemi sorularıma buradan devam edeceğim
    TEŞEKKÜRLER

#include <conio.h>

ekle bakalım daha fazla durması lazım.. bende getch() komutu conio.h da olduğunu biliyorum...

doğru biliyorsun
    conio.h kütüphanesini ekle ve getch(); komutunu kullan.Ekran kalır.
  • veya başka bir kütüphane eklemeden getchar(); komutunu eklemeyi dene
  • quote:

Orjinalden alıntı: eraykalkan

veya başka bir kütüphane eklemeden getchar(); komutunu eklemeyi dene

yeni yeni başladığım için bilmiyordum teşekkürler... :)
  • derleme hatası veriyo çalıştıramıyorum nedennn?? :(
  • derleme satır satır yapılıyor :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ssedaa12

derleme hatası veriyo çalıştıramıyorum nedennn?? :(

Herhangi bir satırda hata vardır
  • Acaba şuanda c++ ta ne durumdasınız, çok merak ettim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: flcn4

Acaba şuanda c++ ta ne durumdasınız, çok merak ettim
    C++ sadece bir kere işi oldu geçtiğimiz 10 yılda :D , 3 yıl kadar 8bit microcontroller'lara embedded C yazdım arge mühendisi olarak. sonra otomasyon sektörüne geçip PLC ci oldum :) Bu sıralar Javaya yan gözle bakıyorum :D
  • Executioner kullanıcısına yanıt
    html yapsanız daha kolay artık
  • SBTECH kullanıcısına yanıt
    şu an ne yapıyorsunuz (yeni pragramla dillleri için)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.