Şimdi Ara

DEUS EX: MANKIND DIVIDED | PlayStation 4/Pro (2016) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
179
Cevap
1
Favori
5.925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Patikle penguentos

Bu oyun 1-2 aya fiyatı fena düşecek benden söylemesi.

Bütün oyunlar düşüyor, doom 20 dolar oldu mesela.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oyunu almadım henüz ama single için bile bazı skiller gerçek parayla satılıyormuş oyun içinde.Ne diyim bakalım daha neler görücez bu piyasada.

• quote:

Orijinalden alıntı: dark dragon

quote:

30'a düşmüştü en son 20'ye mi düşmüş şimdi de?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dante

quote:

quote:

30'a düşmüştü en son 20'ye mi düşmüş şimdi de?

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B00M3D8IYM/ref=mp_s_a_1_1?ie=UTF8&qid=1472328815&sr=8-1&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=doom

• wither kullanıcısına yanıt
    Skill değil, skill açmak için gerekli olan Praxis ve oyundaki para birimi Credit para ile satılıyor. Oyunda zaman geçirdikçe ikisinden de fazlasıyla elde ediyorsun, alanın aklı yoktur açıkça. Önce ki sayfada ben de dile getirdim, çok büyük rezillik.
  • quote:

quote:

Aynen bu tarz oyunların değeri hemen düşüyor.Oyun çıkınca acele etmemek lazım.

• Dediğiniz gibi hiç abartılacak bir yanı yok oyun içi satın alımın olmasının. Ben üç ana görev anca yaptım şimdiden oyun tarzıma göre olan tüm yetenekleri geliştirdim, para ile zaten hiç bir şey almıyorum, çevreden bol bol çıkıyor. Oyun içi satın alım var ama bu sistem var diye oyun size az az sunmuyor bunları. Zaten oyun oynamaktan keyif alan biri gerçek parayla bunları pek satın almaz çünkü oyun başında al Praxis'leri ölümsüz gibi gez sonra ne anlamı kaldı.
  • melkor23 kullanıcısına yanıt
    İnternette elemanın biri ,başlangıçta zıplama ile ilgili skilli 10 TL verip açtım , ulaşamadığım yerlere ulaşabildim yazmış onun üzerine yazdım ben de.Evet kolay kolay kimse para vermez ama , bu işin single oyunlara da bulaşması ilerisi için hayra alamet değil.

• @Tolga Coruh
    Dün bütün gün oynadın yorum yapta bilgilendir bizi :)

• beyler oyun nasıl almaya değermi çok fazla ingilizce gerekiyor mu konusunu anlaya bilmek için
  • quote:

Orijinalden alıntı: Biggqmerx

beyler oyun nasıl almaya değermi çok fazla ingilizce gerekiyor mu konusunu anlaya bilmek için

İlk defa Deus Ex oynayacaksan değip değmeyeceğine senin karar vermen gerekiyor, birkaç gameplay izle nasıl bir oyun olduğunu öğrenmeye çalış, zira bana göre yılın en iyi oyunlarından biri ama sonuçta bu zevk meselesi, başkası beğenmeyebilir. Deus Ex oynamışlığın varsa eğer bence serinin en iyi ikinci oyunu, hem IW hem de HR'den daha iyi bir oyun. Konusunu anlamak içinse İngilizce şart, yarım yamalak anlıyorsan deneyebilirsin ama hiç anlamıyorsan hikayede uçar gider. Oyun yapısı itibari ile çizgisel değil, ana hikayesi bile birkaç farklı senaryo dalına ayrılıyor, insanlarla konuşarak, onlardan fazladan bilgiler öğrenerek, ipuçlarını, delilleri elde ederek hikayedeki gidişatı sen belirliyorsun.

• Şu Divinity bitmedi ki buna başlayayım, aynı anda iki oyuna kendimi veremiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: melkor23

quote:

Orijinalden alıntı: Biggqmerx

beyler oyun nasıl almaya değermi çok fazla ingilizce gerekiyor mu konusunu anlaya bilmek için

İlk defa Deus Ex oynayacaksan değip değmeyeceğine senin karar vermen gerekiyor, birkaç gameplay izle nasıl bir oyun olduğunu öğrenmeye çalış, zira bana göre yılın en iyi oyunlarından biri ama sonuçta bu zevk meselesi, başkası beğenmeyebilir. Deus Ex oynamışlığın varsa eğer bence serinin en iyi ikinci oyunu, hem IW hem de HR'den daha iyi bir oyun. Konusunu anlamak içinse İngilizce şart, yarım yamalak anlıyorsan deneyebilirsin ama hiç anlamıyorsan hikayede uçar gider. Oyun yapısı itibari ile çizgisel değil, ana hikayesi bile birkaç farklı senaryo dalına ayrılıyor, insanlarla konuşarak, onlardan fazladan bilgiler öğrenerek, ipuçlarını, delilleri elde ederek hikayedeki gidişatı sen belirliyorsun.

hocam zamanında 1. serisini oynamıştım ama konuyu vb hiç hatırlamyorum ing iyi degil orta derecede oyuzden sordum sagol bilgiler için

• Oyun hikaye olarak gecmise cok dayaniyor. Zaten baslarken 12 dakikalik bir hikaye bilgisi anlatmayi oneriyor ki bunu izlemeniz gerek. Onceki oyunlarin hikayesini bilerek oynamak onemli olmus bu oyunda. Witcher 3'te mesela o kadar da onemi yoktu. Bunda oyle degil. İlk iki oyun son iki oyundan ileri bir tarihte geciyor o yuzden cok da kasmayin diyebiliriz ilk iki oyuna ama yine de baglanti var ve bilirseniz aldiginiz keyif daha da artacak. Ama MD hikayesinden bir sey anlamak icin asil Human Revolution'da neler oldugunu temel sekilde bile olsa bilmeniz gerekiyor. Zaten oyun da giriste izlemeyi onerdigi 12 dakikalik videoda HR'yi anlatiyor.

Oyunda 4 saatten fazla gecirdim ve hala daha en basindayim. Bir suru kesfedilecek sey, dolasmak gerektiren ve kesfetmenin cok keyifli oldugu ogeler var. Skiller cok cok cok iyi olmus. Senaryo zaten en kral hollywood filmlerini asagi alir. Grafikler genel olarak ortalama olsa da efektler mukemmel otesi. Rpg ogeleri, diyaloglar vs bir Witcher gibi her seye etki ediyorlar. Silah modifikasyonlari, oyun dinamikleri, aug ozellikleri hepsi ince ince islenmis ve cok cok detayli.

Bu sene oynadigim en emek verilmis oyun oldu. Bitirmeden bir sey soylemek zor ama su ana kadar gorduklerimle bu oyun yilin oyunu olacaktir diye dusunuyorum ki olmalidir da.

Oyun cok kapsamli o yuzden herkesin oynamasi gerek diyemeyiz. Bu ture ilginiz varsa zaten almissinizdir. Muthis bir oyun yapmislar eski oyunlarin uzerine teknik olarak cok sey koyulmus.

Oyundaki en sacma sey gercek parayla icerik almayi sunmalari. Buna hic gerek yok, ustelik boyle ucuz bir para tuzagiyla Eidos'a karsi antipati olusturdu bende az da olsa. Neyse ki oyuna asiri bir emek verilmis ki bunu goz ardi edebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 28 Ağustos 2016; 16:45:00 >

• Şehir içinde fps çok düşüyor oyunda.

• Bu nasil bir bolum tasarimidir. Nasil bir yaraticilik. Tf29 merkezine geldim sehir muhtesem tasarlanmis.

Tf29'un ici zaten apayri olmus. Girdigim an bakakaldim herkes bir seyler yapiyor herkes bir telas her yerden detay firliyor. Gorevlerde binbir turlu olasilik ve her olasiligin etkiledigi bir sonuc. Hepsinden ote insani icine ceken bir kurgu bir evren var. Diger deus ex'ler buna hic yaklasamamisti tabii bunda teknolojinin rolu de buyuk. Eldeki imkanlar gelistikce yapimcilar tam olarak bir sanat eseri cikartmis ortaya.

Bu oyunu iki kere bitirmek de yetmez. 3'u 4'u gorur bu oyun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 29 Ağustos 2016; 16:08:15 >
  • https://youtu.be/bkP0m5-rYpM

• Oyun bitmeden geniş geniş yorum yapmak istemedim. 41 saat sürdü, tamamen "stealth" tercihi doğrultusunda hareket ettim. Oyun boyunca stun gun, tranquilizer rifle ve gas bombası dışında silah kullanmadım ve öldürdüğüm tek bir kişi var, ona da uyuz olmuştum. Üç tane de yan görev kaçırmışım. Her anını dolu dolu yaşasam da o anların hepsi benim için aynı kalitede olmadı.
    Bana göre Golem City'den önce ve sonra olarak iki bölümden oluşuyor. Öncesinde oyunu daha çok beğenmiştim, hikaye gidişatı daha merak uyandırıcıydı ve HR'den daha iyi olduğunu düşünüyordum, fakat sonrasında hikayenin nasıl ilerleyeceği aşağı yukarı anlaşılmaya başlanıyor ve o gidişat beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü HR'de anlatılan hikaye daha tatmin edici ve iyi bir giriş hikayesiydi ama MD ise tam anlamıyla ara bir hikaye olmuş. Golem City'den sonra hikaye illuminati'nin "Human Restoration Act" projesine karşı olanlara yönelik terörist eylemin hikayesine dönüşüyor ve maalesef oyunun iki sonu da bu projenin arkasında kimlerin olduğunu araştırmaya yönelik şekilde geliştiği için teorik olarak iki son da aynı kapıya çıkıyor, yani size farklı hissettiren bir durumla karşılaşmıyorsunuz. Bunlara ek olarak illuminati, Bob Page, Megan Reed, Janus hepsi tadımlık sahne alıyor ve sadece bir sonra ki oyunda görüşürüzün sinayalini veriyorlar. Deus Ex'in ana karakteri olan JC Denton 2029'da doğduğu halde onunla ilgili ufak da olsa bir bilgi de göremedim. (Belki de ben denk gelmedim bilemiyorum) Aslında oyunun yavaş yavaş 2052'ye ilerliyor olmasından ötürü bu tip geçiş hikayeleri anlaşılabilir olsa da tercih edilen son da "cliffhanger" olunca oyunun başından tatmin olmadan kalkıyorsunuz, tam anlamıyla dizi gibi bitiyor. Hikayeyi birazda DLC'ye saklıyor gibi gözüküyorkar. Praxis ve Credit'i para ile sattıklarını gördükten sonra ciddi manada rahatsız olmuştum zaten ama oyunun hikayesinin de böyle yarım yamalak sunulması hakikaten adamlara karşı bir antipati yarattı bende.

İşin hikaye kısmı dışında oyunun genel yapısı çizgisinin dışına pek çıkmıyor, oldukça iyi; ancak zamanın büyük bölümünü geçirdiğimiz Prag'ın daha büyük bir şehir olması lazımmış zira mevcut hali hakikaten çok küçük. Gerçi araştırmaya bir hayli teşvik eden bir tasarımı var, apartmanlardan, depolara, gizli bölgelerden kanalizasyonlara kadar didik didik edebiliyorsunuz, merakınızı cezbediyorlar bu konuda iyi iş çıkarmışlar. Ek olarak fazlasıyla hem de fazlasıyla City 17 havası soluyor gibi hissediyorsunuz. Orası da doğu Avrupa'da bir yerde olduğu için o benzerliği gözden kaçırmak pek de mümkün olmuyor. Şehrin durumu ve insanları ise HR'den sonra ortaya çıkan sıkıntıları pek de iyi yansıtamıyor. Aug ve doğal insanların ayrımını keskin bir şekilde tasvir ediyorlar ama insanların Aug kullanıcılarına olan tepkileri "freak","clank" gibi basit birkaç kelimeden öteye gidemiyor, bir de oyunun başlangıcı için "geçiş izni" muhabbeti kısmen gözümüze sokulan bir diğer detay, onun dışında HR'nin ardında bıraktığı o kaotik ortamı yansıtmaktan çok uzak. Oyunun ileri safhalarında şehrin Aug kullanıcılarına karşı olan tutumu değişkenlik gösteriyor olsa da bence yeterli değildi. Bu kaos ortam kısmen Golem City'de karşımıza çıksa da, orayı da gösterdiklerinin binde biri kadar çizdikleri için tatmin edici bir atmosfer ile karşılaşamıyorsunuz. Açıkçası Golem City'ye gitmeden önce orayla ilgili olarak çok karanlık ifadeler duyuyorsunuz ama gittiğinizde biraz lafta kaldığını anlamak zor olmuyor.

Oynanış olarak klasik Deux Ex yapısı devam ediyor, hatta yeni eklenen Aug özellikleri de çok başarılı; fakat oyunun bence en büyük eksisi de burada ortaya çıkıyor. Bu yetenekleri doğru düzgün kullanacak anları bulamıyorsunuz, yani söylemeye çalıştığım şey oyunda Interpol için çalışan biri olduğunuz için aslında kesin bir düşmanınız yok. Bu yüzden de birisini öldürmek tatmin etmiyor, Prag polisi Aug kullanıcılarına karşı çok sert olsa da sonuçta onlar da görevini yapıyor. O keskin iyi-kötü çizgisi yer almadığından ötürü onca yetenek saklanmak, bayıltmak, gizli yerleri açmak gibi aktivitelerden öteye geçemiyor. Bu konu ile ilgili olarak en kötü durum ise boss sayısının çok az
    (sadece 1 tane var o da oyunun son boss'u ve onu da kurşun harcamadan etkisiz halde getirebiliyorsunuz isterseniz)
    olması, hali ile yeteneklerinizi doya doya kullanabileceğiniz bir an bulamıyorsunuz.

Özet olarak yılın en iyi oyunlarından biri kesinlikle, aksiyon-rpg arayan herkes düşünmeden alabilir. Sadece kendi standartları içerisinde bazı konularda zayıf kalıyor, ilk oyunu zaten hesaba katmaya gerek yok ama IW'den tartışmasız daha iyi, fakat HR'nin üzerine çıkamamış.

Ufak tefek birkaç ipucu vereyim,

-Oyunda credit neredeyse işe hiçbir işe yaramıyor. Size tavsiyem başlangıçta credit ile hiçbir şey almayın, 20k biriktirip dairenizin bulunduğu apartmanın ikinci katında bir satıcı var. Tanesi 10k'dan 2 tane praxis satıyor, ilk işiniz onu almak olsun.
    -Silah ve mermiler fazlasıyla bulunuyor, kesinlikle hiçbirini satın almayın.
    -Her köşe bucağa bakın, craft parçası toplamak çok önemli zira multi-tool craftlayabildiğiniz için hack seviyesi sizi aşan kilitleri multi-tool ile açabilirsiniz. Craft bölümünde en işe yarar eşya multi-tool.
    -Bulduğunuz Breach software eşyalarını Prag'daki teknoloji marketine satın.
    -Satmak istediğiniz bir eşyayı ilk gördüğünüz dükkana satmayın, tüm satıcıları gezin farklı eşyalara farklı değerler biçiyorlar.
    -Bulduğunuz Neuropozyne'ler yine teknoloji marketinde 1000 crediye satılıyor ama bence satmayın. İnsan vücudu bu mekanik organları, uzuvları kabul etmiyor ve bunun için de Aug insanları Neuropozyne kullanmak zorundalar. Adam ise milyonda bir rastlanan genlere sahip ve vücudu mekanik organları reddetmiyor, bu yüzden de Neuropozyne'e ihtiyacı yok. Siz de bu ilacı şehir içerisinde ihtiyacı olanlara verebilir ve karşılığında çeşitli bilgiler, point of interest görevleri, gizli mekanların yerleri gibi şeyler öğrenebilirsiniz.
    -Aug yetenekleri arasında en tepede ilk sırada olan Social'i mutlaka açın, çünkü bu yetenek sayesinde oyundaki bazı npc'ler ile konuşurken onların davranışlarını tespit ediyor ve en doğru cevabı veriyorsunuz. Bu sayede fazladan bilgiler, gizli yerler öğrenebiliyorsunuz.
    -Prag'daki bankada iki tane praxis yer alıyor, bulması ve elde etmesi biraz zor, o yüzden bankayı didik didik arayın. Oyundaki en karlı yerlerden birisi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melkor23 -- 30 Ağustos 2016; 2:22:15 >

• melkor23 kullanıcısına yanıt
    İncelemeniz ve özellikle verdiğiniz ipuçları için çok teşekkürler hocam, oyuna başlamadan bunları öğrenmek çok iyi oldu

Bende HR'a başlamıştım, acaba bitirmeden bu oyuna geçsem mi diye düşünüyordum. Oyungezer'de hikayeyide okudum aslında, fakat yine de kararsızım.
  • Golem City... nasıl çizimler nasıl bir tasarım. O kadar detaylı o kadar ince ince işlenmiş ki gezerken, keşfederken yoruldum. Şurayı göreyim burayı göreyim dur şununla da konuşayım derken kafam gitti. Bu oyunun yapımcıları Tolkien yaratıcılığına ulaşmış görsel olarak olsun, kurgu olarak olsun, senaryo olarak olsun. Bu nesilde Witcher kadar epik bir oyun göreceğimi düşünmüyordum, hala o kadar değil ama gittikçe o dereceye doğru çıkıyor. Bir yerde patlamazsa ulaşacak :)

Oyuna yeni başlayacaklara önerim stealth ve non-lethal ilerlemeleri. Aug'lardan da hack leveli en kısa sürede 5'e getirmek ve özellikle smart vision'ın bütün ağacını açmak çok işinize yarayacak. Biocell kullanımı non-lethal'de özellikle çok fazla gerekebiliyor o yüzden crafting kısmı biocell'e gidiyor aşağı yukarı. Lethal aug'lar da çok çekici duruyor kendimi çok zorluyorum açmamak için ama non-lethal ile tam strateji kafasında ilerliyorsunuz. Ekipman kullanımı zirve olmuş. Her yere ama her yere girişin alternatif yolları var. Oyundan alternatif taşıyor zaten her şeyin alternatifi var.

Bir görevde, ismini ve detayını vermeyeceğim, birini öldürmemiz gerekiyor ama non-lethal ilerliyorsanız bunu yapmak prensibinizi bozacak. Gidip başkasının onu öldürmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu bir oyunda ilk defa gördüğümüz bir şey tabii ki değil ama işleyiş olarak ve oradaki konuyu ele aldığımızda çok orijinal oluşturulmuş, detaylarını vermeyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 30 Ağustos 2016; 18:40:43 >

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.