Şimdi Ara

Detaylı İngilizce Öğrenme ve Konuşma Rehberi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
546
Cevap
301
Favori
135.923
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam merhaba birkaç sorum olacak. Cevaplarsan çok sevinirim.

-Rosetta Stone için yazdıklarının bir kısmı silinmiş ama yine yorumlardakilerin büyük bir kısmını okudum. Sıfırdan öğrenmiyorsanız almayın para harcamayın demişsin. Bizim üniversite Rosetta Stone u ücretsiz veriyor. Attığın online dil seviye testine göre %70 görünüyorum. Rosetta Stone bu durumda benim için uygun olur mu?

-Erasmus sınavına hazırlanıyorum Önümde bir senem var. Ayrıca köklü şirketlere stajyer başvurusunda bulunmak için mülakatlarda kullanacağım İngilizceyi. CBC yi akademik olduğu için herkese önermiyorum ondan kaldırdım dedin. Ben kullanmalı mıyım?

-Seni, bundan önceki oluşturduğun programdan bu yana takip ediyorum. Grammar In Use serisini pdf olarak çıkarttırmıştım ve Essential kısmı bitmek üzere. Buradan devam etmeli miyim grammar e?

-Penguin Reader kitaplarını indirdim mp3 ü de var. Çok zamanım olmadığı için seçim yapmak zorunda kalıyorum. Her gün bir kitap mı okuyayım yoksa uzun bölümlü bir dizi indirdim. Onu mu izleyeyim? Benim durumumdaki biri için hangisi daha faydalı olur hocam?

-Son olarak; En az üç saat dedin ama okul derslerinin ağırlığından dolayı günde 1.5- 2 saat anca çalışabiliyorum. Bu yüzden istemesem de çok ağır gidiyor bu süreç.Önerilerine açığım hocam.

Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkancobam -- 10 Mart 2020; 20:33:1 >

• Zodion Z kullanıcısına yanıt
    Evet sıfat kullanımı çok fazla.Her dilde çok ama sanki İngilizce'de daha çok gibi geliyor bana.
    Genelde İngiliz yazarların kitapları bu konuda çok iyi bir destek olur.Charles Dickens gibi...

Çevirmenler konusunda onu da yazmak istemedim alınmasınlar diye.
    Hakikaten çok hatalar var.Ben 2019 filmlerini izlerken(özellikle Türkçe çevirilere bakmıştım) çok hata gördüm.
    Nedense son 1,2 yıldır çok düştü kalite.Bir de çeviri iyi olup imla yanlış olanlar çok var.Özellikle virgül kullanma konusunda.
  • volkancobam V kullanıcısına yanıt
    Eğer geçmişte İngilizce hakkında intermediate veya elenmentary seviyesindeysen(gerçek anlamda) Rosetta stone 5 level sonunda zaten intermediate düzeyine getiriyor.Ayrıca advanced paketi alırsan upper-intermediate seviyesine getiriyor.Yani advanced dedikleri paket upper-intermediate düzeyine getiriyor.Karar senin.

Erasmus için bile cbc dersleri zor diyebilirim.Tabiki okulların sınavları da değişiyor bildiğim kadarıyla.
    Ama ilerleyen yıllarda IELTS,TOELF,YDS gibi sınavlara girmeyi düşünmüyorsan önermem.
    Bu sınavlardan birine çalışacaksan bile sınava yönelik kitaplara çalışıp BİTİR,geçmiş soruları çöz VAKİT KALIRSA cbc dersleri yardımcı,destekleyici kaynak olarak kullanılabilir.Çünkü sınav formatları çok farklı.

Grammar in Use en kaliteli gramer kitabı.Stadartlaşmış anlatımı var.CEFR uyumlu.Zararı olmaz.

Çok uzun yazmam gerek.Kısaca yazıyorum.Eğer vaktin çok ise(1 sene varmış.yeterli).
    Bu sürede(hiç abartmadan yazıyorum) sistemli çalışırsan çok iyi düzeyde öğrenirsin.7,8 ay bile yeterli aslında.
    Ama sınav hedefin olduğu için 1 sene sürebilir.

Önerim;
    1.Önce sadece şu grameri bitir.Anlayarak ilerle.Acele etme.2 ayda rahatlıkla bitirirsin.
    2.Sonra 3 ay burada önerdiğim gibi sadece dizi izle.1.sayfada anlattım.
    3.Bundan sonra hedefin ne ise ona uygun hazırlanmış sınav kitabı al çalış.Zaten bu kitaplar sesli cd'ye sahip.Örneğin Cambridge IELTS 14 kitaplık seri müthiş kaliteli.Biraz pahalı ama en iyi kitap o.Daha iyisini görmedim.
    Kaliteli bir kitapla çalış.Sen sonuçta erasmus sonrasını da düşündüğün için iyi düzeyde öğrenmen gerek.

3 saat kuralına uymaya çalış.Vakti azaltırsan her gün daha fazla tekrar yapman gerekir.Çabuk unutursun.Süreç uzar.
    Zaten herkes 1,2 saat çalıştığı için öğrenemiyor.3 saat çok fark ettirecek.Dene...

• maybe4you kullanıcısına yanıt
    Anime tercih etme derim.Sen bilirsin yine de.
    Orta seviyede isen Rosetta Stone pek etkili olmaz.Zaten 5 level sonunda orta seviyeye getiriyor.
    Fakat konuşma,dinleme,yazma gibi becerileri belki biraz daha geliştirir.Karar senin.
  • Hocam İngilizce gramere sıfırdan başlayacak birisi için English Grammer İn Use zor gelir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gilardo -- 11 Mart 2020; 0:21:19 >
  • gilardo kullanıcısına yanıt
    English Grammar in Use serinin 2.kitabı.Tabiki zor gelir.
    1.kitaptan başlamak gerek.
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Sahi rosetta stone programına baktım da baya basitten alıyor. Peki hocam memrise programı hakkında ne düşünüyorsun? Günde 5 kelime öğrenme hızında gidiyordum ama ara vermiştim yine unutmaya başladım. Bunu günde 30 kelimeye çıkarsam faydasını görür müyüm?
    Essential Grammer in use kitabı bende varmış zaten. Bu konuyu okuyunca aklıma geldi. Ayrıca bende Reader at work 1-2 de var. İngilizce öğreneceğim diye almıştım duruyor öyle. Bu zamana kadar ne yapmışım ben böyle :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maybe4you -- 11 Mart 2020; 15:47:9 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Attığınız linkte b1 çıktım. Grammar in use serisinin ilk kitabını da bitirmeli miyim?

• Hocam bu konu hangi hedefe uygundur ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

English Grammar in Use serinin 2.kitabı.Tabiki zor gelir.
    1.kitaptan başlamak gerek.
    Pardon hocam 1.kitap için soracaktım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canq1994

gramer kitabı olarak grammar in use kitaplarını mı kullanıyorsunuz ?
    Evet, o seriden çalışıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Faydalıydı ona ben de itiraz etmiyorum ama hedef kitle daha çok üniversite mezunları idi.
    Fazla akademik kelime vardı.Bu nedenle uygulayan azdı.Daha geniş alanlı bir yöntem önermek gerekti.
    Çünkü o zaman forumda üniversite öğrencisi çoktu.Şimdi daha çok genel olarak İngilizce öğrenmek isteyen var.
    Bu nedenle sistemi değiştirdim.Başarısız,kalitesiz olduğu için değil hedef kitle değişti.

Aslında gramer sıkıcı bir alan değil.Onu sıkıcı yapan insanlar.
    Kurallar net ve onu bilirsen uygularsın.Bilmezsen,hatırlamazsan,Türkçe gramer ile karşılaştırma yapamazsan dünyanın en sıkıcı şeyi haline gelir.
    Adam Türkçe edat nedir bilmiyor İngilizce edatları anlamadım,çok zor,sıkıcı diyor.
    Türkçe gramer bilmeden olmaz.
    Örneğin Türkçe'de çoğul eki ''-lar,ler'' iken İngilizce'de ''s'' olur.Bu iki bilgiyi bir insanın karşılaştırma yapması gerek.Diğer türlü sadece öğreneceği dildeki o gramer kurallarına çalışırsa tam anlayamaz.
    Tam anlayamadığı için Türkçe'ye de tam olarak aktaramaz(bakın çeviremez yazmadım çeviri apayrı bir olay)
    Sonra çıkıp ben anlıyorum ama tam aktaramıyorum gibi tuhaf cümleler kurar.
    Ben mesela gramer çalışırken comprehensive gramer kitaplarına çalışmayı daha çok severim.
    Bu tarz kitapları çok fazla detay bilgi verir.Çalışmak zordur ama bir kere çalışır tekrar edersen ilerleyen seviyede defalarca eline gramer kitabı alıp çalışmazsın.Her ay yeni bir gramer kuralı keşfetmezsin.Özellikle yazayım bunu önermiyorum.Çünkü bu çalışması zor bir aşama.

Şu yöntemi daha önce önerdim gün içinde yoğun olanlara,çok yorgun olanlara;
    çalışmaya başladığınız ilk yarım saat çok zor olacak.1 saat sabrederseniz iddia ediyorum en az 2 saat çalışabileceksiniz.Çünkü ilk yarım saat odaklanmak zor olacak.Bunu bir kez deneyin göreceksiniz.Çalışmak değil başlamak zor.

Sınavlar için cbc dersleri çok iyi destek sağlar.Fakat daha önce de yazdığım gibi önce sınava yönelik çalışma kitaplarını bitirin.Sonra cbc derslerine çalışın.Bu şekilde çok etkili olur.
    Cevabınız için teşekkürler. Grammar in Use serisinin 3 kitabını birlikte değerlendirirsek bu seri bahsettiğiniz detaylı gramer kitabı kategorisine girer mi (özellikle serinin 3. kitabını düşünürsek) yoksa bunların da ötesinde bir seviyeden mi bahsediyorsunuz. Bahsi geçmişken tavsiye almak isterim, bir kenarda durması adına. Bir de daha önce türkçe gramer kitabı olarak cüzi fiyatlı olması açısından AÖF yayınlarının kitabını tavsiye etmiştiniz sanki. Fiyattan bağımsız olarak bu konuda tavsiye edebileceğiniz Türkçe gramer kitabı var mıdır?

• maybe4you kullanıcısına yanıt
    Önerdiğim gibi kelime çalış.Unutma oranı daha az olur.
  • Mitokondri. kullanıcısına yanıt
    2.kitaptan başlaman normal görünüyor.

Bence 1.kitaptan başla.Eksik varsa tamamlarsın.
  • Sınavlar için değil.Sadece normal İngilizce öğrenmek için.1.sayfayı oku.
  • gkhnbjk G kullanıcısına yanıt
    Hayır Grammar in use detaylı anlatım kategorisine girmez.

Aöf Türkçe kitapları yeterli.Online kaynaklar varken almaya gerek yok bence.
    Hocam dizi önerisi olarak Prison Break ve Breaking Bad dizilerinide inceleyebilirsiniz. Konuşmalar diğer izlediğim dizilere göre daha anlaşılır.

Aslında bir de Vikings dizisi var o daha basit ve anlaşılır ama oradaki oyuncular native speaker olmadığı için daha anlaşılır geliyor konuşmalar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Oguzyar kullanıcısına yanıt
    Şöyle bir dizi var.Henüz daha önermedim.Sanırım bu diziyi önereceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 26 Mart 2020; 14:50:46 >
    Hocam Liverpool Teknik Direktörü ingilizceyi Friends dizisiyle öğrendim demiş. Ne düşünüyorsun? Önerir misin?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.