Şimdi Ara

Detaylı İngilizce Öğrenme ve Konuşma Rehberi (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
546
Cevap
301
Favori
135.992
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 01001101

tekrar yapman gerekiyor hocam. fakrında olmasak da, biz kendi ana dilimizi de cümle ezberleyip ezbere cümle kurarak konuşuyoruz aslında.

şöyle düşün, sen çok yer gezmişsin ve birçok yere en az bir defa gitmişsin. şu anda: "ben çok yere gittim" diye biliyosun. güzel.
    ve, sen daha önce gittiğin bir şehrin bir ilçesine tekrar gidecek olursan, giderken geçtiğin yollarda:
    - aaa, bak yine şu değirmenin yanından geçiyoruz
    - aaa, bak şu baraj vardı ya işte o buradaymış
    diyebiliyosun. yani, gördüğün yeri tekrar gördüğünde hatırlıyosun.

işte "okuduklarımı ya da izlediklerimi anlıyorum ama konuşamıyorum, cümle üretemiyorum" olayı bunun gibidir. sen bu beldelere nasıl gidileceğini başkasına anlatamazsın ama kendin gidecek olursan yolu hatırlarsın.

senin yapman gereken, belli başlı yerlere giden yolları öğrenmek. yani:
    - şu şu yere giderken şurada baraj var
    - şu şu yere giderken oradan sonra değirmen var
    diyebilmen gerek. konuşmak budur. sen şu anki halinle ülkeyi dolaşmışsın ama gittiğin yerlere nasıl gidileceğini tarif edemiyorsun (ya da kaba taslak tarif edebiliyorsun ve bu yetersiz geliyo)

günlük konuşma dilinde kullanacağın cümlelerden salt tekrar yapmaya başlarsan bir süre sonra o cümleleri aktif hafızana almış oluyosun. aslında şu anda birçok ingilizce öğretme sistemi zaten dinamik tekrar ettirme sistemine göre çalışıyor (mesela: voscreen, ya da: word up)

salt tekrar olayı konsantrasyon gerektirmez. yani ders çalışır gibi masa başına oturup kitaba kafayı gömüp çalışmak değildir bu. bu sistemin özü sürekli yani her gün azar azar tekrar yapmaktır. tekrar yaparken cümleleri oku (ya da voscreen gibi yerlerden dinle) ve hemen okuyup geç, oyalanma, detaylı anlamaya çalışma. her gün yarım saat ayırıp 100 tane cümleyi kaba taslak oku ve geç. bu okuduklarını dinamik olarak tekrar et. tekrar işlemi sonunda bu bu cümleler fakana kazınırlar ve konuşmak istediğince çabucak aklına gelirler. biz ana dilimizi de böyle öğrekdik. odaklanmadan, kafa yormadan, salt ve sürekli tekrar ile.

bunu şey gibi düşün, sen bir tatil beldesine bu ay tatile git. giderken yola odaklanma. sonra, 3 ay sonra tekrar git, gene yola odaklanma. sonra da 9 ay bekleyip tekrar git. en sonunda o beldeye giden yolu detaylı şekilde aktif hafızana alıp öğrenmiş olursun. yola odaklanmasan bile öğrenmiş olursun. çünkü aynı şeyi tekrar ettin.

tekrar kaynağı olarak birçok kaynak bulunabilir. voscreen gibi siteler bu mantık ile sana cümle çalıştırıyorlar. yani senin karşına gelen cümleleri belli aralıklarla sana tekrar gösteriyolar.
    piyasada günlük konuşma cümleleri ile dolu ingilizce kitapları var (konuşma klavuzu gibi isimlerle satılırlar genelde) o kitaplardan alıp içineki cümleleri oku mesela, bir haftanı ayır ve oku. 2 ay ara ver ve 2 ay sonra tekrar oku aynı kitabı. sonra bu kez 4 ay ara ver, ve aynı kitabı tekrar oku. her okduğunda okuman hızlanacak zaten. takılmadan ve oyalanmadan hızlıca oku içindeki cümleleri. bu şekilde o kitap içinde bulunan günlük yaşam konuşma cümlelerini tekrar ettiğinde artık o cümleler büyük oranda senin aktif hafızanda yer edecekler.

Alıntıları Göster
    Eyvallah hocam, bakayım

• Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    ben mesela bugün yatmadan önce (yani biraz önce, zira şu anda yataktan yazıyorum) kendi notlarıma 20 cümle ekledim. sonra da yatağa yatıp eski notlarımdan 60 cümle tekrar ettim.

bu çalışma sisteminde ben masa başına oturup tekrar yapmıyorum genelde. tekrar işini böyle yatağa yayıp uyuyacağım zaman, sabaha karşı uyandığımda gene yatağın içinde (telefondan) yapıyorum. ya da, işe giderken serviste falan. yani ölü zaman dilimlerini tekrar yapmak için kullanıyorum. masa başındaki gerçek kullanılabilir zaman diliminde ise başka işlerimi yapıyorum. en son yorulup yatacağım zaman kafam gidik oluyor yani o sırada birşey çalışamam. okusam odaklanamam. o tarz yorgun anlarda masadan kalkmadan önce hemen sisteme biraz cümle ekliyorum. çünkü cümle eklemek kafa gerektirmeyen amelelik bir iş. sonra yatıyorum.

ya da, işteyken çıkış saati geldiğinde son 15 dakika gene sisteme cümle ekleme yapıyorum çünkü o tarz vakitlerde zaten kendi işime odaklanamam (kısa süre sonra kalkıp eve gideceğim için)

bunları neden yazdım? şundan dolayı yazdım. "ders çalışmak" denilince genellikle kafayı toplayıp odaklanma gerektiren bir süreç hayal edilir. ve aslında günün az bir kısmında kafamız böyle odaklanabilecek vaziyette olur. ben İngilizce geliştirmek için çok fazla vakit harcamışımdır ama ben çalışma mantığım sayesinde hiç odaklanma gerektirmeden çalıştım ve harcadığım vakitler de günün en yorgun ve kullanışsız vakitleri (yatakta yatarkenki vakit gibi) yani günün çöp vakitlerini salt tekrar sistemi ile değerli birer kazanca dönüştürmek mümkün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 2 Haziran 2020; 1:40:56 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• rat.planet kullanıcısına yanıt
    Cambiridge testin de 16/25 yada 17/25 tarzi bir sey cikmisti...Yazın son tempo bu sistemden gidicem emeklerine teşekkür ediyorum sağlam bir konu oldu.. Ilerlememi de buradan paylasirim ara ara

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam merhabalar,
    Detaylı İngilizce Öğrenme Rehberini inceledim ve kafamda bazı soru işaretleri oldu. business english için uygun değil demişsiniz.
    Ben muhasebeciyim ve muhasebe konusunda belirli bir noktaya gelebilmek için ingilizce öğrenmem şart. Bu eğitim benim için yararlı olabilirmi, olmazsa tavsiye edebileceğiniz herhangi bir eğitim varmı ?

Şimdiden teşekkür ediyorum
  • 2byzlats 2 kullanıcısına yanıt
    Business English ayrı bir alan gibi.
    İçeriği ve kullanılan kelimeler çok farklı.
    Buradaki konu business english açısından kısıtlı fayda sağlar.Bunun birçok sebebi var.Uzunca yazmaya gerek yok.
    Kısaca ne yapmanız gerektiğini yazayım;
    1.Öncelikle business englih öğrenmeye başlamak için zaten orta düzeyi geçmiş olmak gerekiyor.
    Upper-intermediate düzeyinden sonra başlamanı öneririm.

2.Busines English için Türkçe kaynaklar geçmişte vardı.
    Fakat içerikleri değişkenlik gösteriyor.
    Standart bir içeriği var mı ondan da emin değilim.
    Çünkü İngilizce kaynaklar da içerikler farklılaşabiliyor.

Daha önce business english ile ilgili konu açtım.Ama ilgilenen olmadığı için unutuldu.
    Şimdi baktım konuyu silmemişim;https://forum.donanimhaber.com/business-english-onerisi-kaynaklar--135547257
    Bu konuda da yazdığım gibi 2.kaynak çok daha detaylı.
    1.kaynak ise bu iş için yeterli diyebilirim.
    2.kaynak büyük şirket tarzı içerklere daha fazla yönelmiş.

Fakat burada bir detay var.Size sadece business english yetmeyecektir.
    Çünkü alanınız muhasebe.Alanınızla ilgili terimleri de bilmeniz gerekir.
    A Dictionary of Accounting (Oxford Quick Reference) sözlüğü İngilizce-İngilizce olarak terimleri anlatıyor.
    Veya İngilizce Muhasebe Sözlüğü diye arayarak İngilizce-Türkçe muhasebe terimlerini kitap olarak bulabilirsiniz.

• Hocam merhaba. Öncellikle rehberiniz çok güzel ve detaylı olmuş, elinize sağlık. Birkaç sorum var. Elimde Grammar in Use kitap serisi mevcut ve b1 seviyesinde sayılırım. Bu seriyi bitirdikten sonra Reading at Work tarzı kitaplardan reading ve kelime çalışması yapmayı planlıyorum. Önerir misiniz bu tarz bir çalışmayı? Kitap tavsiyesi de alabilirim bu arada. Dizilere sonra geçmeyi planlıyorum açıkçası.
  • Bubblebrox B kullanıcısına yanıt
    Grammar in use'un ilk 2 kitabını bitirdikten sonra okuma çalışmalarına başlayabilirsin.Bu sayede çok zorlanmazsın.
    Sınavlara mı çalışıyorsun? Neden read at work?
    Sınavlara değil hocam. Daha çok makale tarzı yazılar okurken zorluk çekmemek için. :)
  • hocam anlamını yeni öğrendiğimiz kelimenin cümle içinde kullanımı gösteren siteler vardı eski konuda. siteleri tekrar söyler misiniz?
  • online oxford dictionaryi de ekleyebilirsiniz. Cambridge sözlük cdsi bulursanız o da işinizi görür.
  • lamettrie kullanıcısına yanıt
    Oxford dictionary ücretli.16 euro.Daha bugün baktım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Oxford dictionary ücretli.16 euro.Daha bugün baktım.
    Buraya mı baktınız?

The largest and most trusted free online dictionary for learners of British and American English with definitions, pictures, example sentences, synonyms, .....
    https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/distinguish?q=distinguish

• lamettrie kullanıcısına yanıt
    Evet.

Sanırım 3000 ve 5000 listesinde olan kelimeri görmek ücretsiz.
    https://global.oup.com/academic/product/oxford-dictionaries-premium-9780191836718?q=oxford+dictionaries+premium&lang=en&cc=gb
  • İngilizce konusu tam sabır işi gerçekten. motivasyonu kaybetmek öğrenme sürecine fena etki ediyor negatif yönde tabi ki. konuya ara ara yazıyorum bende bu aralar ingilizcemi geliştiriyorum işten güçten vakit buldukça. Tekrar yapmayı en önemli etken görüyorum tensler özellikle çok çabuk çorba olabiliyor. hakkıyla öğrenmek otomatik olarak hızlıca cümlelere tepki vermek uzun sürüyor.
  • Merhaba hocam. Aynı anda iki dili öğrenebilir miyiz? Birinde B1 diğerinde A2 seviyesindeyim.
  • BlackHawk6 B kullanıcısına yanıt
    İki dil birbirine yakın diller değilse öğrenirken zorluk daha az yaşanır.
    Benzeyen diller ise öğrenirken konular karışabiliyor.
    Benim tavsiyem bir dilde upper-intermediate düzeyine gelmeden diğerine geçmeyin.
  • Güncelleme
    1.sayfaya İngilizce sözlük önerileri de ekledim.
    evet karışma sorunu yaşıyorum. peki birini upper intermediate seviyesine getirirken tüm çabamı ona vermeli miyim sizce? diğer dili unutur muyum diye çekiniyorum.
    Hocam öncelikle emeklerinize sağlık. İnanılmaz güzel bir yol haritası çizmişsiniz.
    Birde bende son düzenleme 18 Haziran gözüküyor yani sözlükler gözükmüyor. Belki bir sorun vardır diye yazmak istedim.

Asıl sorum ise British aksanına ait dizileri nereden satın almamı önerirsiniz? Türk kaynaklarda, Netflixte vs bulamadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.