Şimdi Ara

Detaylı İngilizce Öğrenme ve Konuşma Rehberi (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
546
Cevap
301
Favori
135.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    1.sayfaya İngilizce aksanlarına göre dizi önerileri ekledim.
    Sanırım forumda hata var.Henüz yeni eklenenler görünmüyor.Sanırım düzelecektir.
  • Jaraxxus kullanıcısına yanıt
    1.Şuan ki seviyeniz ne düzeyde?
    2.Amacınız nedir? TOELF,IELTS,YDS gibi sınavlar mı?

Bunları belirtirseniz ona göre cevap yazayım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

1.Şuan ki seviyeniz ne düzeyde?
    2.Amacınız nedir? TOELF,IELTS,YDS gibi sınavlar mı?

Bunları belirtirseniz ona göre cevap yazayım.
    Sanırım seviyemi ölçmek için bir şey yapmadım. Garip gelebilir ama ben İngilizceyi bir sınav için değil de bir dil olarak öğrenmek istedim amacım anlamak yazmak ve konuşmak oldu hep. Daha tutarlı bir cevap için şöyle söyleyim, gündelik kelimelerle anlatılan her şeyi %100 anlıyorum hatta biraz daha karışık parçaları da anlayabildiğimi gördüm %90 oranında anlamadığım şeyler kelime ile alakalı yani ya kelimeyi bilmediğimden ya da kelimenin başka anlamda kullanıldığından dolayı oluyor. Örneğin means sözcüğünün araç olarak kullanıldığı yerde benim bunu bilmememden ötürü cümleyi anlayamam gibi...

Amacımı yukarıda söyledim işten dolayı YDS üzerinden 70 üstü bir skor almam gerekiyor fakat sınava yönelik çalışmak istemiyorum acelesi yok diye düşünmekteyim.

Edit: Reading seviyesi olarak Şempanzeler hakkında yapılan bir deneyin ne için başlatıldığı nelerle karşılaşıldığı, sonuçları ve önerilerine dair bir parçayı bilmediğim kelimeleriyle birlikte not alarak anlayabiliyorum. (Bu örneği bugün bitirdiğim Reader At Work II'de 187. parça için söyledim.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jaraxxus -- 28 Mayıs 2020; 18:33:3 >

• Merhaba, english grammar in use kitabında phrasal verbs'lerle ilgili ünitede şöyle bir örnek var:
    How was the exam? How did you get on?(=how did you do?)
    Burada "get on" ne anlamda? "yapmak" mı?
    Hiç bir yerde get on'un böyle bir anlama geldiğini bulamadım. Zaten "nasıl yaptın" sorusu da biraz saçma oluyor.
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Hocam ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.4-5 senedir ingilizce öğrenmek istiyordum ama bir türlü gerekli azmi ve iradeyi gösteremiyordum. Bu sistem ile artık bunu başaracağıma inanıyorum tekrar teşekkürler hocam :)
  • Hocam eski mesajlarınızda englishclass101 'le ingilizce öğrendiğinizi söylemişsiniz.

İncelediğim kadarıyla hem CEFR'a göre hazırlanmış hem de günlük dil üzerine podcastler. Merak ediyorum englishclass101 tamamen ücretsiz olsa foruma önerir miydiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pablomouche -- 29 Mayıs 2020; 0:58:9 >
  • pablomouche P kullanıcısına yanıt
    CEFR'e göre hazırlandığını söylemedim.Böyle bir bilgi de görmedim.
    Evet.Zaten ücretli olduğu için daha sonra cbc derslerini önermiştim.
    Cbc dersleri bir kaç aşama daha etkiliydi.
    Podcastlar çok faydalıdır.Fakat içeriğe ait yazılı metin pdf olarak mevcut olması gerekli.

Bir de bu podcastlarda şöyle bir detay var.
    Diyaloglardan sonra ilgili gramer konuları da anlatılıyor.Ama dil İngilizce.
    Diyaloglardan sonra kelimeler liste halinde veriliyor.Ama dil İngilizce.
    Yani daha en başında İngilizce-İngilizce ilerlemek çok zor.
    Bir de konunlar tamamen günlük dille ilgili olmuyor.
    Dizileri bu nedenle daha etkili buluyorum.
  • kaanoral52 kullanıcısına yanıt
    Birçok soru geliyor.
    Sizin gibi öğrenme ilgisi olan birkaç kişinin sorularını görmesem hiç ilgilenmem.
    Ama birkaç kişi de olsa faydası olduğu için iyi bir şey olduğunu düşünüyorum.
  • bence kesinlike harika bir aciklama ve kesinlikle faydali oncelikle tesekkur ederim bu guzel aciklama icin fakat ingilizcenin en iyi yerinde ogrenilecegini dusunenlerdenim ben evet bunlari ogrenebiliriz ama yurtdisinda ki deneyimin yeri ayri bu yuzden ben irlanda'da bir dil okulu oneririm instagramda @bunguo.tr ve @bunguolabs isimli hesaplar bir acentaya ait ve islerini gayet iyi yapiyorlar. ben cok memnun kaldim. Hem ingiltereden daha ucuz hem de ingilizcenin en guzel ogrenilecegi yerlerden birisi irlanda ayrica diger ulkelerin aksine ogrencilere calisma izni de veriyor bu sayede hep kursa gidip hemde calisip para kazanabilirsiniz ve maaslarida oldukca iyi.
  • Güncelleme
    Nihayet konu en son şeklini almış oldu.
    Eklenmesi gereken detaylar eklendi.
    Önemli görülen kısımlar eklendi.
    Konular arası bağlantı eklendi.
    Bundan sonra 1.sayfada güncelleme olmayacak.
    Çünkü artık bu konu gerçekten iyi düzeyde bilgi veren bir konu haline geldi.
    1.sayfada belirttiğim gibi konunun amacı sınavlar değil İngilizce öğrenme üzerine hazırlandı.
    Bu konuyu eksiksiz okuyup,eksiksiz uygulayan biri rahatlıkla İngilizce öğrenebilir.
    Bu sebeple bu konularla ilgili artık soru cevaplamayı da düşünmüyorum.
    Çünkü eklenmesi gereken tüm bilgiler 1.sayfada var.
    Sadece dizilerle ilgili altyazı konusunda ilgili sorulara cevap yazacağım.
    Herkese başarılar dilerim.
  • sevtug kullanıcısına yanıt
    Buradaki anlamı genellikle 'bir durumu yönetmek, özellikle de başarılı bir şekilde' anlamın da kullanılmış.
    Bir iki örnek daha yazayım belki tam oturur.

How are you getting on with your essay?

I'll have to wait for the results to see how I got on with my exams.

yani kısaca verdiğin örnekte diyor ki sınavın nasıl geçti(başarılı mı?) gibi bir anlam kazandırıyor.
  • balbatros B kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim cevap için.
    Ben de sizin gibi kelime olarak "get on" a değil de cümleye odaklanmak gerektiğine karar vermiştim
    "nasıl gitti" "ne oldu" anlamında bir kalıp olabilir bu cümle. What's up?, What's going on? gibi.
  • Hocam konuya eklenme olmayacak demişsiniz ama son olarak bir dizi daha önereyim gerçi az bölüm ama ( 30 bölüm toplam sanırım) Anne with an E dizisi var netflixte ingilizcesi çok berrak geldi bana siz ne dersiniz merak ediyorum

Edit: Bu diğer önerdiğiniz dizileri beğenmedim demek olmuyor zaten sizin önerdiğiniz bir tane dizi ile başlayacağım çalışmaya gramer bitince.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sansa Magna -- 31 Mayıs 2020; 0:3:53 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Hocam gerçekten çok haklısınız. Daha çalışmamın başlarındayım günde 1 1.5 saat çalışabiliyorum. 1 hafta 10 gün içinde 3 saat temposuna çıkar ve öyle devam ederim diye umuyorum. Ama dediğiniz gibi grameri çalışıyorum akşam aklıma geliyor. Bu at edatı on ile kıyaslamasını unutuyordum mesela. Sonra açıp o bölümü tekrar okuyordum. Ama bunu dizi izleme kısmında oturtacak olmamız sevindirdi beni

• Hocam 3 ayda günlük 6 saat calışmayla hangii seviyeye gelinir şu an ki seviyem b1 b2 arası

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

ingilizce öğrenmek zor iş çünkü düzenli ve ara vermeden çalışma gerektiriyor. çünkü konuşabilmek için aktif hafızada cümlelerin bulunması gerekiyor. yine de düzenli çalışan karşılığını alır.

ben birkaç sene önce cümle çalışarak başladım ingilizceye. cümleleri ve telaffuzlarını tekrar ediyorum. ayrıca kelime de çalışıyorum. ama, bu teknik her ne kadar amaca yönelik bir teknik olsa da, bunda bile iş zor. çünkü, mesela filmlerden cümle topluyosun, 10bin cümle topladın diyelim. hepsi de günlük konuşma dilinden cümleler. tamam, belli bi aşama kaydettin. ama, yurt dışına çıkarken hava limanında gümrükle ilgili cümleleri kurman gerektiğinde kalırsın öyle.
    ben de gittim pratik ingilizce konuşma rehberi aldım, oradaki hava limanı cümlelerini falan da çalışmama dahil ettim, adeta ezberledim.
    bu sefer de iş hayatında konuşman gerektiğinde kalıyosun. etraftan bulabildiğim kadar iş yaşamı cümleleri buldum, onları da çalışmama (tekrar döngüme) dahil ettim ve adeta ezberliyorum zamanla. ama, bu da yetmiyo aslında.

yine de böyle çabalayarak, tekrar sistemi ile, hiç yurt dışına çıkmadan baya ilerlettim. ama, dediğim gibi yani bu yöntemler bile yetmiyo.

öünkü İngilizce konuşmak için bağlama (contex) yakın olmak gerekiyo. sen eğer yazılım ile ilgili konuşulan ortamda hiç bulunmadı isen yazılım hakkında ingilizce konuşman zor olacaktır. ingilzice konuşulan bir plaza ortamında hiç bulunmadı isen, ilk kez bulunuşunda illa ki çok zorluk çekeceksin, ne kadar önden çalışırsan çalış. her yerin kendi bağlamı, kendi kouşma kalıpları var.

aslında biz kendi ana dilimizde bile cümle ezberi yapıyorum, farkında olmasak da. doğup büyürken, yıllar geçtikçe, etraftan duyduğumuz cümle kalıplarını ezberliyoruz. ve, aynı bağlama tekrar girice o bağlam ile ilgili ezberdeki cümleleri otomatik kuruyoruz. bizim gibi benzer kalıptaki cümleleri otomatik kurmayan kişiler direk dikkatimizi çekebiliyor mesela.

benim hedefim her gün voscreen'den 50-100 cümle çalışmak. kendi tekrar sisteminden 100 cümle ile 20 kelime çalışmak.
    bu hedefi çoğu zaman tutturamasam da gene haftada 2-3 gün çalışıyorum. hiç olmazsa hafıza bi nebze aktif kalıyor.
    ingilizceyi gerçekten rahatça konuşabilmek için İngilizce'nin hayatınızın bir parçası olması gerekiyor. pratik çalışacaksın sürekli. yani tabi dil bilgisini, kelime altyapısını, ve okuma temelini oturttuğunuzu düşünüyorum bunları söylerken. bu noktaya ulaşıp bundan sonra: "ilerleme kaydedemiyorum" diyen çok kişi var. hatta: "yok abi yurt dışına çıkmadan olmaz bu iş olmazz" diyenler gördüm. hepsinin ortak özelliği şu idi: "haftalık ortalama ingilizce çalışma süreleri = 0 dk" yani adam çalışmıyor, sonra da diyo ki: "ilerleme kaydedemiyorum" kardeşim ben hayatımda yurt dışına çıkmadım, hayatımda kimse ile doğrudan ingilice konuşma şansım olmadan evde dört duvar arasında kendimle konuşarak ingilzice geliştirdim. ve daha sonra da konuşma kulüplerine başvurup katıldım. katıldığım 3 adet kulübün tamamında açık ara en rahat konuşan ben idim. çünkü, az da olsa düzenli çalışıyorum. karşımdaki adam İTÜ'de mezup olup gelmiş, 8 senedir hip çalışmamış. snra kem-küm. kulüp seansı bitince adam: "imkansız abi boşa kürek çekiyoruz yurt dışına çıkmadan olmaz bu işler" deyip sigara yakıyo. boşa kürek çekmiyosun kardeşim. çünkü kürek çekmiyosun. boşa kürek çekmen için ilk önce küreği eline alıp çekmen lazım.

eskiden 90'lı yıllarca ben orta okul okurken hiç çalışacak kaynak yoktu. yurt dışından gelen kitaplar bizim gibi ıfırdan başlayanlara hitap etmiyorlardı. şu anda her seviye için sonsuz kaynak var. açıyosun interneti, adam sıfırdan çok güzel anlatıyo. "sıfır değilim ama konuşma prtiği yapıp konuşabilmek istiyorum" tamam istiyosan aç interneti birsürü pratik sistemi var. kelime ezber sistemleri var. her şey var. ben kendim bile aslında tembellik yapıp pek çalışmadan, sadece haftada 3 gün yarım yamalak çalışıp konuşabilmeye başlıyosam, o zaman azıcık düzenli çalışan herkes yapar. ingilizce'den sınıfta kalıp okulu bırakmış biriyim ben, ben bile kendimi aşıp geliştirdim yani (sınıfta kalmış olmam normal idi çünkü o zamanlar hocalar çok ters idi, evde çalışacak kaynak yoktu, hiçbir şey yoktu, internet yok, hoca derste anlatmıyor, hocanın dedikleri anlaşılmıyor türkçe konuşmak yasak, bi kez geride kalan öğrenci artık sene boyunca öyle mal gibi kalıyordu, çok rezil bir sistemdi ve bunu her zaman söylerim yani bahane uydurmuyorum gerçekten öğrencinin halinden anlamayan rezil hocalar + rezil bir sistem ile psikolojimizi bozup özgüvenimizi kırmışlardı o zamanlar)
    Selam hocam, konuşma konusunda neredeyse hiç deneyimim yok, okuyunca gayet iyi anlayabildiğim cümleleri, aklımdan da olsa ya kelimeleri çekip çıkaramıyorum ya da dakikalar sonra aklıma geliyor.
    Kendi kendimize bu konuşma işini halletmek mümkün müdür sence, en azından çok da basite kaçmadan günlük konuşma dilini?

• quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Birçok soru geliyor.
    Sizin gibi öğrenme ilgisi olan birkaç kişinin sorularını görmesem hiç ilgilenmem.
    Ama birkaç kişi de olsa faydası olduğu için iyi bir şey olduğunu düşünüyorum.
    Merhaba hocam, önceki 5 aşamalı sisteminizi 3 yıldır düzenli olmasa da çalışan biri olarak, b1 b2 gramer in use, beginner cbc derslerini hallettim(sanırım biraz tekrara ihtiyacım var) şimdi de indermediate cbc derslerindeyim, en son birkaç önce çalışmıştım.
    Defterime yüzlerce kelime not ettim ama onların da 3te 1ini gerçekten öğrenmişimdir.

Tekrar çalışmaya devam etme kararı almış biri olarak ne önerirsiz bana, direkt cbc orta seviyeden devam mı edeyim, yoksa yeni sisteminizde farklılıklar var mıdır yap dediğiniz?

• WWalker kullanıcısına yanıt
    3 ay 90 gün.
    90.6 saat=540 saat

500-600 saat aralığı b2 düzeyidir.https://support.cambridgeenglish.org/hc/en-gb/articles/202838506-Guided-learning-hours

Tabiki bu çalışma hiçbir şey bilmeden yapılacak çalışmalar için.
    Tam olarak b2 olduğundan emin misin?
    Tam olarak b2 isen seviye ile birlikte konuşma becerisini geliştirir.
  • Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    Önceki yöntemi uzun aralar vererek çalıştıysan bu yöntemde de aynısını yapacaksan boş yere çalışıp zaman harcama.
    Gerçekten öğrenme isteğin varsa her gün düzenli vakit ayırıp çalışman gerek.
    Çalışmaya başlamayı düşünüyorsan hiçbir şey bilmiyormuş gibi en baştan başla.
    1.sayfayı dikkatli oku.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Prestige

Selam hocam, konuşma konusunda neredeyse hiç deneyimim yok, okuyunca gayet iyi anlayabildiğim cümleleri, aklımdan da olsa ya kelimeleri çekip çıkaramıyorum ya da dakikalar sonra aklıma geliyor.
    Kendi kendimize bu konuşma işini halletmek mümkün müdür sence, en azından çok da basite kaçmadan günlük konuşma dilini?

Alıntıları Göster
    tekrar yapman gerekiyor hocam. fakrında olmasak da, biz kendi ana dilimizi de cümle ezberleyip ezbere cümle kurarak konuşuyoruz aslında.

şöyle düşün, sen çok yer gezmişsin ve birçok yere en az bir defa gitmişsin. şu anda: "ben çok yere gittim" diye biliyosun. güzel.
    ve, sen daha önce gittiğin bir şehrin bir ilçesine tekrar gidecek olursan, giderken geçtiğin yollarda:
    - aaa, bak yine şu değirmenin yanından geçiyoruz
    - aaa, bak şu baraj vardı ya işte o buradaymış
    diyebiliyosun. yani, gördüğün yeri tekrar gördüğünde hatırlıyosun.

işte "okuduklarımı ya da izlediklerimi anlıyorum ama konuşamıyorum, cümle üretemiyorum" olayı bunun gibidir. sen bu beldelere nasıl gidileceğini başkasına anlatamazsın ama kendin gidecek olursan yolu hatırlarsın.

senin yapman gereken, belli başlı yerlere giden yolları öğrenmek. yani:
    - şu şu yere giderken şurada baraj var
    - şu şu yere giderken oradan sonra değirmen var
    diyebilmen gerek. konuşmak budur. sen şu anki halinle ülkeyi dolaşmışsın ama gittiğin yerlere nasıl gidileceğini tarif edemiyorsun (ya da kaba taslak tarif edebiliyorsun ve bu yetersiz geliyo)

günlük konuşma dilinde kullanacağın cümlelerden salt tekrar yapmaya başlarsan bir süre sonra o cümleleri aktif hafızana almış oluyosun. aslında şu anda birçok ingilizce öğretme sistemi zaten dinamik tekrar ettirme sistemine göre çalışıyor (mesela: voscreen, ya da: word up)

salt tekrar olayı konsantrasyon gerektirmez. yani ders çalışır gibi masa başına oturup kitaba kafayı gömüp çalışmak değildir bu. bu sistemin özü sürekli yani her gün azar azar tekrar yapmaktır. tekrar yaparken cümleleri oku (ya da voscreen gibi yerlerden dinle) ve hemen okuyup geç, oyalanma, detaylı anlamaya çalışma. her gün yarım saat ayırıp 100 tane cümleyi kaba taslak oku ve geç. bu okuduklarını dinamik olarak tekrar et. tekrar işlemi sonunda bu bu cümleler fakana kazınırlar ve konuşmak istediğince çabucak aklına gelirler. biz ana dilimizi de böyle öğrekdik. odaklanmadan, kafa yormadan, salt ve sürekli tekrar ile.

bunu şey gibi düşün, sen bir tatil beldesine bu ay tatile git. giderken yola odaklanma. sonra, 3 ay sonra tekrar git, gene yola odaklanma. sonra da 9 ay bekleyip tekrar git. en sonunda o beldeye giden yolu detaylı şekilde aktif hafızana alıp öğrenmiş olursun. yola odaklanmasan bile öğrenmiş olursun. çünkü aynı şeyi tekrar ettin.

tekrar kaynağı olarak birçok kaynak bulunabilir. voscreen gibi siteler bu mantık ile sana cümle çalıştırıyorlar. yani senin karşına gelen cümleleri belli aralıklarla sana tekrar gösteriyolar.
    piyasada günlük konuşma cümleleri ile dolu ingilizce kitapları var (konuşma klavuzu gibi isimlerle satılırlar genelde) o kitaplardan alıp içineki cümleleri oku mesela, bir haftanı ayır ve oku. 2 ay ara ver ve 2 ay sonra tekrar oku aynı kitabı. sonra bu kez 4 ay ara ver, ve aynı kitabı tekrar oku. her okduğunda okuman hızlanacak zaten. takılmadan ve oyalanmadan hızlıca oku içindeki cümleleri. bu şekilde o kitap içinde bulunan günlük yaşam konuşma cümlelerini tekrar ettiğinde artık o cümleler büyük oranda senin aktif hafızanda yer edecekler.

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.