Şimdi Ara

DESK CASE PROJE FİNAL ##MOD ART DESK##(SIVI SOĞUTMALI) FİNAL (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
343
Cevap
12
Favori
13.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: arg-ist

quote:

Orijinalden alıntı: moslevon

o görünen kısmı. O radyatörden 2 adet var sistemde

Gerçi konu başındaki mesajda resimde görünüyor :))

İyi gidiyorsun dostum. kolay gelsin...
    ama hep çok iyi .. çok iyi demek gerekmiyor mesela gözüme takılan eksikler yazayım

1-konunun başlangiç kısmında kullandığın donanımın listesini koy

2-sıvı soğutma ürünlerini listesini koy.

3-
    http://imagizer.imageshack.us/v2/1600x1200q90/907/9UXlh1.jpg

resimde yeşil çizgi ile gösterdiğim kenarı çok eğri kesmişsin ona bir çare bul gözü rahatsız ediyor.

4- böyle bir sistemde niye MCP-35 tarzı pompa tercih ettin. anlamadım sorunlu pompalar bütün iyileştirmelere rağmen..
    debisi D5 lere nazaran düşük.. ısınma sorunu cabası. birde onun için sıvı soğutma sistemi kurmak lazım.böyle bir sitemin hakkı D5 olmalı idi..

Doğru abi tamam o dediğin şekilde konuya bi kullanılan donanımlar birde kullanılan soğutma ürünleri diye yazıp altlarına liste gibi ekliyim.

O yamuk yer doğru bayağı yamuk :)) aradaki oval kesilen yerlerdede yamukluk var.. Kablo geçerken o kadar belli olöaz diye bıraktık :)) aslında dekubajla hep düzeltelim derken hep dahada bozduk. Kardeşimede dremelle zımparalayıp düzelt dedim oda bira yaptı sonra bezdi bıraktı. Açıkçası süre çok uzuyor diye bende devam etmedim :((

Ama zaten sistemi komple sökeceğim eksiklerix düzeltmek için. Yani gözüne çarpanşarı söyle abi çünki dediğim gibi taktığım her parçayı geri sökeceğim.

Pompayı alırlen abi ben bunu ikili olarak aldım mcp35x2 daha güçlü çalışıyordu. Sıvı itiş kuvveti iyidi. Birde o d5 modeller tankı direk üstüne takılıyor gibi görüyordum o yüzden beğenmemiştim. Meğerse onlarıda ayırmak için aksesuarları varmış:)) ama o zaman o kadar bilmiyordum abi :(( kaç sene oldu 3 sene olmuştur heralde :))

Şimdi birde d5 e para verirsem yanarım:)) ben hatta pompayı masanın iki tarafında kullaniyim diyordum ama güç kaynağını koyacak başka yer bulamadım..

Ama söylediğin eksikleri tamamlicam abi :))

• mcp35x2 de kullansan 1 tane D5in flowrate ini alamazsın. Neyse geçmiş artık…

O eğri kesilmiş kenarı düzeltme işine gelince. Çok usta biri keserken bu düzlüğü sağlayabilir dekupajla…ama sonrada dekupajla düzeltemezin keseceğin kısımlar çok ince olduğu için uğraştıkça daha fazla bozarsın dediğin gibi..

Bu tür yerleri düzeltmenin yolu eğe ile çalışmaktan geçer. Sana eğe ile pratik düzeltmenin yolunu kısaca göstereceğim bizim LED MOD cuları ne gerek var buna salandır kırmız şerit ledi oldu sana mod derler tabi…

Eğe ile düzeltmede ihtiyaç duyacağın şeyler bunlar

[simage]http://imagizer.imageshack.us/v2/1280x1024q90/922/5VNsts.jpg[/simage]

1 adet raf tahtası( herhangi bir MDF parçası)
    2 adet işkence(benimkiler biraz büyük bunların daha ufak tipleri var.)
    1 adet 50 cm çelik cetvel(mastar olarak kullanıp düzlüğü sağlaman için..)
    1 adet 3cm genişlikte metal eğesi.

Evvela raf tahtasını düz bir yere koy.
    Üstüne düz çizgi le belirlenmiş aleminyumu tahtadan 0.5 cm taşacak şekilde koy..
    Üzerine çizgi ile öpüşecek şekilde çelik cetveli koy
    Hepsini işkencelerle sabitle

[simage]http://imagizer.imageshack.us/v2/1280x1024q90/922/Mtc23p.jpg[/simage]

Detaylı olarak bakarsak cetvel –çizgi detayını görürüz.
    Bundan sonra eğe ile daima ileri doğru eğeleyin . eğeyi asla geri doğru sürmeyin.sabırla fazlalıkları alın
    Fazla dalarsanız çelik cetvel sizi uyaracaktır . bu şekilde kenarları kolayca düzeltirsin.

[simage]http://imagizer.imageshack.us/v2/1280x1024q90/922/rzSxgD.jpg[/simage]

Bu konuyu senin konun içinde yazdım ama biliyorum ki sende benim gibi yaptığını paylaşmayı gösteriş olarak değil birilerine bir şeyler öğretmek amacı ile detaylı olarak anlatıyorsun . istersen hemen silebilirim..kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arg-ist -- 29 Ocak 2016; 12:01:38 >

• Anakartın masa içindeki konumu bu şekilde...

Anakartın altına 1cm kalınlığında pleksi tabla kestirdik şeffaf... hem anakartı biraz yükseltsin diye hemde alttan vereceğimiz ışığı yansıtıp anakart çevresinde güzel bir ışık görseli oluşsun diye...

DESK CASE PROJE FİNAL ##MOD ART DESK##(SIVI SOĞUTMALI)  FİNAL  DESK CASE PROJE FİNAL ##MOD ART DESK##(SIVI SOĞUTMALI)  FİNAL  DESK CASE PROJE FİNAL ##MOD ART DESK##(SIVI SOĞUTMALI)  FİNAL

DESK CASE PROJE FİNAL ##MOD ART DESK##(SIVI SOĞUTMALI)  FİNAL  DESK CASE PROJE FİNAL ##MOD ART DESK##(SIVI SOĞUTMALI)  FİNAL

• quote:

Orijinalden alıntı: arg-ist

mcp35x2 de kullansan 1 tane D5in flowrate ini alamazsın. Neyse geçmiş artık…

O eğri kesilmiş kenarı düzeltme işine gelince. Çok usta biri keserken bu düzlüğü sağlayabilir dekupajla…ama sonrada dekupajla düzeltemezin keseceğin kısımlar çok ince olduğu için uğraştıkça daha fazla bozarsın dediğin gibi..

Bu tür yerleri düzeltmenin yolu eğe ile çalışmaktan geçer. Sana eğe ile pratik düzeltmenin yolunu kısaca göstereceğim bizim LED MOD cuları ne gerek var buna salandır kırmız şerit ledi oldu sana mod derler tabi…

Eğe ile düzeltmede ihtiyaç duyacağın şeyler bunlar

[simage]http://imagizer.imageshack.us/v2/1280x1024q90/922/5VNsts.jpg[/simage]

1 adet raf tahtası( herhangi bir MDF parçası)
    2 adet işkence(benimkiler biraz büyük bunların daha ufak tipleri var.)
    1 adet 50 cm çelik cetvel(mastar olarak kullanıp düzlüğü sağlaman için..)
    1 adet 3cm genişlikte metal eğesi.

Evvela raf tahtasını düz bir yere koy.
    Üstüne düz çizgi le belirlenmiş aleminyumu tahtadan 0.5 cm taşacak şekilde koy..
    Üzerine çizgi ile öpüşecek şekilde çelik cetveli koy
    Hepsini işkencelerle sabitle

[simage]http://imagizer.imageshack.us/v2/1280x1024q90/922/Mtc23p.jpg[/simage]

Detaylı olarak bakarsak cetvel –çizgi detayını görürüz.
    Bundan sonra eğe ile daima ileri doğru eğeleyin . eğeyi asla geri doğru sürmeyin.sabırla fazlalıkları alın
    Fazla dalarsanız çelik cetvel sizi uyaracaktır . bu şekilde kenarları kolayca düzeltirsin.

[simage]http://imagizer.imageshack.us/v2/1280x1024q90/922/rzSxgD.jpg[/simage]

Bu konuyu senin konun içinde yazdım ama biliyorum ki sende benim gibi yaptığını paylaşmayı gösteriş olarak değil birilerine bir şeyler öğretmek amacı ile detaylı olarak anlatıyorsun . istersen hemen silebilirim..kolay gelsin.
    Olurmu abi öyle şey ne silmesi..:):) Amacımız dediğin gibi insanlar bişeyler öğrensin. çabalasın uğraşsın yaratıcı olsun ilham alsın.. Bilerek detaylandırıyoruz zaten çünki insanların aklında kalsın ve akıllarında bi fikirleri olsun... Hem maliyet hem tasarım odaklı...

Sen beni zaten anlamışsın abi... oo sıkıştırma mengene gibi olanın küçüklerinden var bende o tamam, cetvelde 50cm de var 1 metrelik metal cetvelde mevcut.. evdeki eğelerim ince dişli gibi ama sendeki resimdeki de öyle zannedersem çok kalın dişli değil abi. ama olur zaten ileri doğru uzun bir kaç kez sürtmede mm lik ilerleme kateder. Zaten ince ince eyelememiz lazım düzeltmek için.. biz dekubajla düzeltelim derken batırdık..:(:( olmadı bizim burdan saksı sokağından yeni bi metal eğe alırım..

Birde Ali abi şimdi kompoziti 4 tarafından açık şekilde monte ettiğimden dolayıda bi yamukluk olabilir... ama kompozitte görünen yamukluğa göre düzelteceğim dimi.. çünkü hani masanın çıkıntılı yerine göre ölçü alıp düzeltirsem kompozit yamuk olur yine... ben demek istediğimi anlatabildim dimi abi?? Benim amacım kompoziti düzeltmek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moslevon -- 29 Ocak 2016; 12:23:58 >

• Valla çok satmak isterdim ama malesef..:(:( Çünki kasayi parçaladim ve lazim olan parçalarini masada kullandim... Onun yolu hurdaci oldu yani..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moslevon -- 29 Ocak 2016; 12:41:48 >
  • Anakatımızın altına koyacağımız 1cm lik pleksimiz... anakart çerçevesinden taşacak şekilde biraz büyük kestirdim...

DESK CASE PROJE FİNAL ##MOD ART DESK##(SIVI SOĞUTMALI)  FİNAL  DESK CASE PROJE FİNAL ##MOD ART DESK##(SIVI SOĞUTMALI)  FİNAL
     DESK CASE PROJE FİNAL ##MOD ART DESK##(SIVI SOĞUTMALI)  FİNAL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moslevon -- 29 Ocak 2016; 13:32:13 >

• dostum kompoziti kenarlardan boşluk bırakarak koyduğuna göre amaç muhtemelen oralardan difüz ışık vermek alttan..
    bu durumda kompozitin bütün kenarlara paralel konumda olması gerekir . kasanda yamukluk yoksa ona göre bırakacağın boşlukta yamuk olmayacaktır...
    ama kasada yamukluk varsa dahi sen yine kasaya uymak zorundasın yoksa kompozit bir tarafa gider kasa başka tarafa... çirkin olur.

Anakart tablası olarak kestirdiğin plexi anakarttan büyük olduğuna göre plexiyide ya alttan gizli ışıklandırmayı düşünüyorsun veya plexinin kalınlığına bir kenardan 2-3 led koyarak plexinin kalınlığından ışık almayı da deneyebilirsin çepeçevre.

eğe çok kalın çalışamazsın. çok ince olursa da çabuk tıkanır aleminyumda orta dişli bir eğe yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arg-ist -- 29 Ocak 2016; 14:52:56 >
  • arg-ist kullanıcısına yanıt
    kompoziti koyup vidaladığım yerlerde hafif yamukluklar var abi.. kompoziti koyarken masanın çerçeveleriin 4 tarafındaki boşluğu ölçmedim açıkçası..:(:( biraz göz kararı oldu..

pleksiyede alttan ışık vericem abi. ledlerin öyle tek tek görünmesi şık durmuyor sende sevmiyorsun o görüntüyü zaten..:):) kompozitte oyuklar açık var zaten işlemci yerine denk gelen kısımda... ama ekran kartına denk gelen yerindede yine şerit şeklinde oyarım daha çok ışık girer zaten komple sökücem kompoziti..:):) kompozitte çok iş var daha..:):)
  • anakartın altındaki plexi 5 mm den kalınsa plexinin bir tarafına 5mm deliler açıp oraya 34 tane led koyarsın.ışık verince bu ışık plexinin diğer kenerlarından dışarı taşar. güzel oluyor .. mantar led yerine o kenara şerit led de koyabilirsin. ayrıca plexiyi kestireceğin yerde bu tür ışılandırma için mini aleminyum profil vardır şerit ledi içine alan..

10 mm plexi çok uygun... kenarlar da lazerde kesilmişse veya polisaj yapılmışsa...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arg-ist -- 29 Ocak 2016; 16:18:47 >
    Mantar led uğraştırabilir. Ve onların kablo atlaması yanda çirkin görüntü oluşturabilir abi. Şerit led iyi olur. Fakat pleksinin 4 tarafımdan biri zaten kapanıyor. Pleksiyi bilerek 1cm lik kestirdim. Bu anakartın pcı yuvalarının oturduğu demşr panel varya abi hani. O paneli pleksiyede oturtabilirim. O parçanın resmini göndericem abi sana. Ama şerit ledi kompozitin bi yerinden oyup plekdi taplaya direk led tarafı gelecek şekilde yapıştırıım. Hem o şekildede ışığı iyi alır ve yansıtabilir. Pleksinin 4 tarafıda açık olur.
  • moslevon kullanıcısına yanıt
    plexinin orta kısmındaki boşluğa ledler dışara bakacak şekilde monte edin arg ist abimizinde dediği gibi profil kullanabilirsiniz.Fakat üzerine folyo çekin iletken olmasın.Bunun dışında plexinin dış kenarları parlak olduğu için ışığı çok iyi vermez...Plexinin dış kenarlarını 1mm frezze bıçağı ile traşlattırın Işığı daha iyi verir.Bu ışıklı işlerde plexiyi cnc'de kestirmek daha mantıklıdır.

iyi gidiyor.. kolay gelsin.
  • Westlife26 kullanıcısına yanıt
    Zaten cnc de kestirdim. Kenarları köşeleri parlak. Resim koydum. Yanlarınımı matlaştırmak gerekir diyorsun yoksa üst kısmını mı??
  • moslevon kullanıcısına yanıt
    Cncde kesildikten sonra onlary alevde parlatmy?lardyr.Sebebi ise raflarda falan kenarlary parlak oldu?unda ho? görünür.Ama sana orda kenar de?il y?yk lazym.O yüzden Kenarlary matla?tyrmak gerekiyor..Kalyn Zymparada kulllanabilirsin.
    Matlaştırınca daha pastel tonda ışığı veriyor dimi. Öbür türlü parlak olunca ışığın kısık kaldığı yerler daha belirgin oluyor. Senin bahsettiğin değindiğin nokta bu dimi??

Ama matken ışığı içinde barındırır dışarı doğru yansıtması olmaz. Güzel görünür evet ama ben ledleri altta tutacağım için masa içinede yansıtması benim işime gelmez mi. Ben bol bol şerit led kullanacağım zaten. Ama bakalım olmadı matlaştırabilirim. Bi altına led yerleştirip önce bi denemesini yaparım.
  • quote:

Zaten cnc de kestirdim. Kenarları köşeleri parlak. Resim koydum. Yanlarınımı matlaştırmak gerekir diyorsun yoksa üst kısmını mı??

evet ben yanlış yazmışım . kenarlar mat olunca kenarlar daha güzel görünür westlife26 haklı.
    Eğer CNC ROUTER ile kestirdiysen kenarlar zaten mat olur . ama CNC LAZER ile kesilmişse kenarlar parlak olacaktır bir su zımparası ile kolayca matlaşabilir plexi kenarları..
    piyasada kimse kenarları şalome ile ısıtıp parlatmıyor maalesef .. çok az yapabilen.
    bu söylediklerim kenarların ışıklı olması için.
    alttan komple ışıklandırdığında kenarlar parlak olabilir tamamı ışık alacağı için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arg-ist -- 29 Ocak 2016; 17:56:05 >
  • Tamamdır. Önerilere uyup hemen zımparalama yapacağım. Lazerle kesildi o yüzden parlak. Ledle denedim şu an ama o kadar iç açıcı değil. Matta nasıl olur bilmem ama siz iyi diyorsanız iyidir..
  • Plexi konusunda takılırsan yardımcı olurum.Benim işim bu
  • quote:

Tamamdır. Önerilere uyup hemen zımparalama yapacağım. Lazerle kesildi o yüzden parlak. Ledle denedim şu an ama o kadar iç açıcı değil. Matta nasıl olur bilmem ama siz iyi diyorsanız iyidir..

eğer benim söylediğim gibi yandan ışıklandıracaksan kenarların mat olması daha iyi.
    örneğin daha evvel yaptığım bir modda plexinin kenarları routerde kesildiği için mattı fotoğrafta görüldiği gibi..

buna kenarlardan ışık verince görüntü böyle oldu istediğim gibi..

istediğin kenarlardan böyle ışık gelmesi ise matlaştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arg-ist -- 29 Ocak 2016; 19:55:43 >

Sağolasın teşekkür ederim.

Masa ismi için bişeyler tasarlarım diyordun. Varmı bi fikrin bu arada. Geeçi sadece ön panelin ortasında biraz boşluk var ama oraya nasıl bişey olur ki?
    Evet abi çok güzel. Bu kasayı biliyorum bunu kasanın en üstüne oturtmuştun hatta içinde radyatör mü fanmı ne mevcuttu. hatırlıyorum abi bu modu çok güzeldi...

Ben yarın griller için karaköye giderim abi. Gitmişken kızak olayına bakarım. Yarın o işleri hallederim. Dışarıda işim kalmasın. Sonra evde masayla uğraşırım..:))
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.