Şimdi Ara

Derste sokak köpeğini kestiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
0
Favori
2.031
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde bir sokak köpeği anatomi dersinde kesilerek öldürüldü. Öğrencilerden biri çektiği videoyu sosyal medyada paylaştı. Tüm çabalarına rağmen konuyla ilgili muhatap bulamadıklarını söyleyen Hayvan Deneylerine Hayır Platformu’ndan Tolga Öztorun ve Yağmur Özgür Güven yaşananlara isyan etti.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde bir sokak köpeğinin anatomi dersinde kesilerek öldürülmesi tepki çekti. Öğrencilerden birinin çektiği ve sosyal medyada paylaştığı videoyu görenler isyan etti.

Konuyla Hayvan Deneylerine Hayır Platformu’ndan Tolga Öztorun ve Yağmur Özgür Güven konuyla ilgili açıklamlarda bulundu. Tolga Öztorun ve Yağmur Özgür Güven'in yaşananlarla ilgili Posta'dan Işıl Cimnen'e yaptığı açıklamalar şöyle;

'DENEY İÇİN SINIFA GETİRMİŞ'

Sivas’taki olayda sağlıklı bir sokak köpeği derste kesiliyor ve veterinerlik öğrencilerinden hiçbiri çıkıp “Hocam ne yapıyorsunuz?” demiyor mu?

Evet, zaten öğrencilerden biri köpeği köyden bulup deney için sınıfa getirmiş. Bu uygulama sizi dehşete düşürüyor ama maalesef veterinerlik fakültelerine aşina olanlar için o kadar şaşırtıcı değil. Sivas’taki olay, fotoğraf ve video kaydı olduğu için deşifre oldu.

Kaynak: Cumhuriyet

Haberin devamına kaynak link'inden ulaşabilirsiniz.

Bu ülkede öğretim görevlileri, üniversite öğrencileri (hem de 'veterinerlik' okuyanlar) bunları yapıyor. Sözün bittiği yerdeyiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İnsanlar neden bir köpek katledildiğinde tepki gösterirde, bir fareye aynı şey yapıldığında umursamaz?
    Bir karıncanın üstüne basıp geçersiniz ama bir atı vurup öldürürseniz herkes tepki gösterir.Bu neden böyledir?
    Zarar verilen canlının kütlesi,hacmi ve boyu artınca etik ve ahlaki değerler daha mı ağır basıyor?
    Kafamda deli sorular =)
    Bir sitede yazılan yorumu aynen aktarıyorum şahsım adına mantıklı geldıgı ıcın buraya bıraktım;

köpekler barınaklarda sonsuza kadar yaşayamazlar. bu iş medeni ülkelerde şöyledir. sahipsiz köpekler toplanır barınağa konur. bir hafta içinde o köpeğin sahibi gelmezse veya başka biri sahiplenmezse o köpek öldürülür. bizim halkımız istiyor ki milyonlarca köpeğe devlet baksın. bir köpeğe adam gibi bakma maliyeti çocuk esirgeme kurumundaki bir çocuğa bakma maliyeti ile yarışır. milyon tane olan ve 6 ayda bir 10 tane yavru yapan köpeklere devletin adam gibi bakması hem madden he fiziken imkansız. köpkler insansız yaşayamazlar. köpek dediğin hayvan doğada yok yapay olarak insanlar tarafından üretilmiş insana bağlı bir canlı. köpeklerin sahibi olmazsa ya delirirler ya saldırganlaşırlar ya da içleri parazit dolup iki üç sene içinde ölürler. devletin iki görevi olmalı. bir sokağa köpeklerin atılmasını engellemeli. bunun için köpeklere kimlik verilmeli takip edilmeli. sokağa köpek atan ''hayvanseverlere'' ceza verilmeli. iki buna rağmen sokakta olan köpekleri de öldürmeli ki doğada yaşayan diğer hayvanlar ve insanlar saldırganlaşan deliren hasta olup mikrop saçan bu canlılardan kurtulsun. bunu dedim diye hayvan düşmanı ilan ediyorsunuz ama tam tersi ben sadece gerçekleri söylüyorum.
  • bilim için herşey mübahtır
  • Demekki sağda solda kaybolan kedi köpekler böyle kayboluyormuş.

Peki niye ölüsü üzerinde çalışılmıyor? Niye canlıyken yapılıyor?

Öğretmenleri bunu canlıyken yaptıysa bence öğrencilere kötü örnek olmuş. Bunun yarattığı travmanın tedavisi için ek kaynak ayrılması gerek birde.

Japonların Çinli esirler üzerinde yaptığı deneyler gibiyse hiç zaman kaybetmeden durdurulmalı.

Ölüyken deney yaptıysa o zaman onu tıpçılar bilir iyi mi kötü mü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 14 Temmuz 2018; 18:37:57 >
  • Sokak köpekleri cidden çok zor zamanlar geçiriyor. Durmadan bu tip haberler duyuyoruz , dur diyecek yetkili yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

bilim için herşey mübahtır
    Git yazil o zaman, ilk seni keselim.
  • Hapis cezası şart

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kimse fareler için niye üzülmüyor hep merak etmişimdir. Üzerlerinde yapılan deneyler bir köpeğe yapılandan çok daha vahşi.
    Sırf sevimsiz oldukları için yaşam hakları yok sayılıyor, önemsenmiyor.
  • quote:

Saçma sapan konuşma, bunun nesi etik?
  • Koyun da kesiyoruz yemek icin, ne olmus yani?

• Etik degil diyenler hicbir tibbi malzeme kullanmasin

• quote:

Orijinalden alıntı: Timsah-16

Kimse fareler için niye üzülmüyor hep merak etmişimdir. Üzerlerinde yapılan deneyler bir köpeğe yapılandan çok daha vahşi.
    Sırf sevimsiz oldukları için yaşam hakları yok sayılıyor, önemsenmiyor.
    Fareyle bir tutmanın anlamı ne?
    https://bilimfili.com/deneylerde-neden-fare-kullanilir/
  • Bir sitede yazılan yorumu aynen aktarıyorum şahsım adına mantıklı geldıgı ıcın buraya bıraktım;

köpekler barınaklarda sonsuza kadar yaşayamazlar. bu iş medeni ülkelerde şöyledir. sahipsiz köpekler toplanır barınağa konur. bir hafta içinde o köpeğin sahibi gelmezse veya başka biri sahiplenmezse o köpek öldürülür. bizim halkımız istiyor ki milyonlarca köpeğe devlet baksın. bir köpeğe adam gibi bakma maliyeti çocuk esirgeme kurumundaki bir çocuğa bakma maliyeti ile yarışır. milyon tane olan ve 6 ayda bir 10 tane yavru yapan köpeklere devletin adam gibi bakması hem madden he fiziken imkansız. köpkler insansız yaşayamazlar. köpek dediğin hayvan doğada yok yapay olarak insanlar tarafından üretilmiş insana bağlı bir canlı. köpeklerin sahibi olmazsa ya delirirler ya saldırganlaşırlar ya da içleri parazit dolup iki üç sene içinde ölürler. devletin iki görevi olmalı. bir sokağa köpeklerin atılmasını engellemeli. bunun için köpeklere kimlik verilmeli takip edilmeli. sokağa köpek atan ''hayvanseverlere'' ceza verilmeli. iki buna rağmen sokakta olan köpekleri de öldürmeli ki doğada yaşayan diğer hayvanlar ve insanlar saldırganlaşan deliren hasta olup mikrop saçan bu canlılardan kurtulsun. bunu dedim diye hayvan düşmanı ilan ediyorsunuz ama tam tersi ben sadece gerçekleri söylüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: WITCHER

Saçma sapan konuşma, bunun nesi etik?

Alıntıları Göster
    fareler,tavşanlar,maymunlar üzerinde deneyler yapılırken hiç ses etmiyorsunuz ama.
    adamlar terste anestezi yaparak köpeği bayılmışlar sonra kesmişler yani köpek acı çekmemiştir. hoca o dersi canlı hayvan üzerinde göstermese anlatmasa o öğrenciler veteriner olduğunda sen köpeğini o veterinere götürünce hayvanın nesi olup olmadığını nasıl anlayacak?

insanlar tavuğu canlı canlı kesiyor,tavuk çırpınarak sağa sola atlayarak can veriyor buna ses eden yok. çünkü hayatın doğal rutini haline gelmiş.
    hergün binlerce olta balıkçısı kancayı balığın ağzına geçiriyor. o kancayı balığın ağzından çıkarırken o balığın ne kadar acı çektiğini biliyor musunuz?
    ama nedense hiçse buna ses çıkarmaz

• Kısırlaştırmak yeterli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Kısırlaştırmak yeterli.
    hayır saldırganlığına ve açlığına ya da hastalık taşıyıp yaymasına çözüm değil kısırlaştırmak
  • quote:

Hitler de aynı şeyi düşünüyordu. Bir çok yahudi bu tür deneylerde can verdi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gun yuzune cikmasi gereken cok mesele var bu medyaya yansiyan iclerinden sadece bir tanesi.

Sorsan kendilerinden ote hayvan hakki savunucusu yoktur kraldir padisahtir

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RustyCohle -- 13 Ocak 2021; 19:45:1 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.