Şimdi Ara

DERS: FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.449
Cevap
90
Favori
889.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum geçen yıl
 • Cevaplayan Üyeler 776
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 155
 • Ortalama Mesaj Aralığı 3 gün 21 saat 39 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 2
 • Favoriye Eklediklerim 90
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Mertkan (155 mesaj) garib kul (28 mesaj) dostum kertenkele (23 mesaj) eflatoon (18 mesaj) doomtrack (16 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (50 mesaj) Mobil (9 mesaj) Mini (1 mesaj) Uygulama (1 mesaj)
 • @
5 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili Arkadaşlar,

  Aşağıdaki satırlarda genel olarak fotoğraf çekim teknikleri, diyafram ayarları, enstantane ayarları, ISO ayarları ve hatta kar fotoğrafları çekim ip uçları gibi önemli noktalara değinerek, sizleri bu konularda biraz daha aydınlatmaya çalışacağım. Fotoğraf çekmeye yeni başlayan ya da bu konuda kendisini biraz daha geliştirmek isteyen arkadaşlarımız için çok faydalı olacağına inanıyorum.


  GENEL FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ

  -Fotoğraf çekerken öncelikle fotoğraf makinesini iki elimiz ile tutmalıyız. Ayrıca kollarımızın dirseklerimizden vücudumuza yapışık olmasını sağlamalıyız. Deklanşöre basmadan önce derin bir nefes almalıyız. Bunlar fotoğraf makinemizi titretmeden ya da titretmeyi minimum’a indirerek fotoğraf çekmemizi sağlayan temel önlemlerdir. Mümkünse bir duvar ve benzeri bir yere yaslanmak suretiyle, duvardan destek alarak da çekimlerimizi gerçekleştirebiliriz.

  -Özellikle portre fotoğrafları çekerken, arka planın sade olmasına özen göstermeliyiz. Böylece hem konuyu ön plana çıkartmış, hem de fotoğraf makinemizin doğru yere odaklanmasında büyük kolaylık sağlamış oluruz. Arka planda kadraj içerisine giren, ilgi odağının dağılmasını sağlayan objeler varsa ve başka bir şekilde kadrajlamamız mümkün değilse, bu sefer de net alan derinliğini kısarak (diyaframı açarak f:2,8 ya da f:4 gibi) çok daha etkileyici fotoğraflar çekebiliriz.

  -Bazı fotoğrafların göze çarpan ve onları çarpıcı kılan yanları vardır. Bu sebeplerden biri de fotoğraftaki güçlü kompozisyondur. Fotoğraftaki kompozisyonun basit tanımını; “Kadraj içerisindeki objeleri, göze hoş şekilde seçmek ve düzenlemek” şeklinde yapabiliriz. Öyleki bazı anlarda fotoğraf makinemizin küçük hareketleriyle çok değişik kompozisyonlar yakalayabiliriz.

  Genel olarak çoğumuzun, fotoğraf çekerken yaptığı bir hataya değinmek istiyorum, o da konuyu kadrajın tam ortasına yerleştirmektir. Bu şekilde çekilen fotoğraflar daha az hareketli ve çok daha az dikkat çekici olurlar. Bunun önüne geçmek için, çekeceğimiz kareyi aklımızdan yatay ve dikey olarak üç eşit parçaya bölelim. Bu çizgilerin kesiştiği noktalar iyi bir kompozisyonda ilgi merkezinin yerleşeceği en doğru dört noktayı gösterir. Bu noktalra fotoğrafçılıkta “dört altın nokta” denir. Manzara fotoğrafları çekerken de ufuk çizgisinin bu çizgilere paralel ve kadrajın üçte birini dolduracak şekilde yerleştirmeliyiz. Ufuk çizgisinde oluşacak eğrilik kesinlike istenmeyen bir durumdur.

  Dört Altın Nokta


  Bir örnek, köpeğim Aspirin
  Benden bir kaç fotoğraf daha


  ISO-ASA AYARI

  Şimdi de ISO - ASA ayarları hakkında biraz bilgi vermeye çalışayım; ISO: fotoğraf filmlerinde, ışığa duyarlılık derecesini belirleyen standart ölçüm sistemidir.

  Kullanımından örnekler verecek olursak:

  -Uzun pozlama yapmayacağımız ve alan derinliğini kaybetmek istemediğin zaman ISO ayarlarını yükseltebiliriz.

  -Akşam üzeri az ışık altında dışarıda çekim yapmak istiyoruz, 1/125 enstantanenin altına da inmek istemiyoruz, çünkü titreşime karşı hassasiyet artabilir. Bu sebeple enstantaneyi 1/125 ayarlayıp diyaframı sonuna kada açıyoruz (f:2,8 –f:3,7 gibi) ve ISO'yu 50 olarak ayarlıyoruz. Fakat sonuç bize karanlık geliyor, o zaman aynı enstantane ve diyafram ayarıyla ISO'yu 200'e getirip çok daha iyi sonuç alabiliyoruz. (Verdiğim değerler ortam şartlarına göre değişiklik gösterebilir)

  -Yine dışarıdayız ve öğle vakti 50 ISO ile bir kuş fotoğrafı çekeceğiz, diyafram f:4 ya da f:5 enstantane ise 1/1000. Çekimiş olduğumuz fotoğrafa baktığımızda kuşun net, hareketli kanatlarının ise flu/blur olduğunu görüp enstantaneyi 1/2000'e çıkartmak istiyoruz ama ışık yeterli değil, işte o zaman ISO'yu 400 olarak ayarlayıp enstantaneyi 1/2000'e çıkartabiliriz ve istediğimiz sonuca ulaşmış oluruz.

  ISO ayarlarını yükseltmenin avantajları olduğu gibi dez avantajları da vardır. ISO yükseldikçe grain ya da noise (fotoğrafta kirlilik/kumlanma) da artar, bunun sebebi CCD’ye fazla voltaj giderek CCD’nin ısınmasıdır. Gece yapılan çekimlerde düşük iso ve kısık diyafram kullanılır, bunlar detayları ortaya çıkartmak için gereklidir. Fakat bu esnada hızlı enstantane ayarından ziyade düşük enstantane ayarı ve kesinlikle tripod+self timer kullanmak gerekir.


  KAR FOTOĞRAFLARI

  Kar fotoğrafları çekerken en çok pozlama konusuna dikkat edilmesi gerekir. Makinelerin ışık ölçerleri %100 beyaz üzerinden değil de %18 gri üzerinden ışık ölçerler. Bu sebeple makinein otomatik poz değerleriyle bir kare çekildiğinde, kar genellikle gri ya da açık mavi (griye yakın) çıkabilir. Karın beyaz çıkmasını sağlmak için en az bir ya da iki stop fazla pozlamak gerekir.

  1 ila 1.5 stop fazla pozlarsak, kar üzerindeki detaylar da alınır. Ancak gölgeler ve koyu nesneler üzerindeki detaylar kaybedilir.

  2 stopluk ilave pozlama tam anlamıyla beyaz , ancak detaysız bir kar görüntüsü verir. Bu defa da koyu alanlardan daha fazla detay alınır.

  Kar için yapılacak manuel beyaz ayarı ise; normalde Kodak'ın %18'lik gri renk kartı üzerinen yapılır. Fakat yanımızda bu kart yoksa (daha önce başka bir topic’de de yazdığım gibi) elimizin üst kısımından alacağımız değer bizi doğru sonuçlara götürür. Elimizden değer alırken, elimizin kadrajı tam anlamıyla doldurmasına ve elimzin üzerine kendi gölgemizin düşmemesine de dikkat etmeliyiz.

  Kar üzerindeki bir yaprağı ya da çiçeği çekerken de spot ölçüm yapmakta fayda vardır. Lapa lapa yağan kar için de flash kullanmak yağan kar tanelerini arka plandan ayırıp keskin çizgiler ile net bir şekilde yakalamamızı sağlar. Tipi şekline yağan kar için düşük enstantane ve flash ile çok farklı etkiler yaratabiliriz

  EV YAPIMI LIGHT BOX

  Genellikle still-life tarzı ya da close-up fotoğraflar çekmekten hoşlanıyorsanız. Light box kullanmak çok daha iyi sonuçlar verecektir. Fakat Light box’lar pahalı olduğu için, evinizde sizin de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir light box yapabilirsiniz. Light box ile ışığın daha yumuşak ve dengeli bir biçimde objeye/objelere çarpmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca obje/objeler için çok farklı fonlar da yaratabilirsiniz. Sanırım aşağıdaki fotoğraf, ev yapımı light box için çok daha açıklayıcı bir örnek olacak.


  Ev Yapımı Light Box
  DİYAFRAM VE ENSTANTANE-

  Diyafram ayarı objektif içerisindeki diyaframın veya iris'in hangi dereceye kadar açık kalacağının belirlenmesidir. Objektifler en fazla düzeyde ışık toplayabailmek için dizayn edilmişlerdir. Diyafram gözümüzdeki iris gibidir; güçlü ya da parlak ışık altında kısılır, az ışık altında ise genişler. Objektif içinden gelen ışığın bir kısmının engellemek için diyafram kapatılabilir veya durdurulabilir. Diyafram ayarı ile aynı zamanda bir portre veya macro fotoğraflardaki alan derinliğini de değiştirebiliriz.

  Macro'larda Alan Derinliği ve Diyafram Ayarı
  MODE: M-Manuel Mode

  Alan derinliği macro'larda çok büyük önem taşımaktadır. Bir objeyi macro olarak fotoğrafını çekeceğimiz zaman zoom ayarlarını yaptıktan sonra sadece objemizin mi net olacağına yoksa obje ve arka planın mı net olacağına yani alan derinliğine karar vermeliyiz. Bunu diyafram ayarı ile oynayarak yapabiliriz. Büyük diyafram açıklığı(Ör: f:2.8-f:3.0) alan derinliğini azaltır ve objenin net arka planın blur-bulanık çıkmasını, küçük diyafram açıklığı (Ör: f:8.0-f:7.6) alan derinliğini arttırır objenin ve arka planın net çıkmasını sağlar.

  Burada çok dikkat edilmesi gereken bir yer daha vardır ki o da enstantane hızıdır. Diyafram ayarı ile oynadığımız zaman lens-sensor'e düşecek ışık miktarı da değişeceğinden ona göre enstantaneyi hızlandırmak ya da yavaşlatmak gerekebilir. (Bunu çekmiş olduğum örnek fotoğraflarda çok daha açık olarak görebilirsiniz.) Fakat makinenizde "A" Aperture-Diyafram Öncelikli Mode varsa onu kullanmanızı tavsiye ederim. O zaman siz diyafram ayarını değiştirdiğinizde makine otamatik olarak enstantaneyi değiştirecektir.

  Örnek: 1
  Burada küçük diyafram açıklığı kullanarak alan derinliğini arttırdım. Böylece hem obje hem de arka plan net olarak kadrajlandı.

  f:7/6
  s:1sec

  Örnek 2:
  Burada ise büyük diyafram açıklığı kullanarak alan derinliğini azalttım. Böylece sadece obje net, arka plan blur-bulanık olarak kadrajlandı.

  f:3
  s:1/4sec

  ENSTANTANE (Perde Hızı - Ötrücü - Obturator)


  Diyafram göz bebeği ise, enstantane göz kapağının açılıp kapanmasıdır. Fotoğraf makinemizin içinde bulunan sensörün veya filmin üzerine düşen ışığın süresini ayarlayan sistem, fotoğrafın ne kadar zaman diliminde çekileceğini de belirler. Enstantane yaprak adı verilen metalden yapılmış perdedir. Deklanşöre basıldığında seçilen zamana göre perde-enstantane açılır film ya da sensör üzerine ışık üzerine düşer ve perde kapanır. Işık koşullarına ve hareket özelliklerine göre bir fotoğraf ya çok kısa ve ya uzun zaman süresinde çekilebilir. Işığın film üzerine düştüğü süreye "Pozlandırma" adı verilir. Güçlü ışıklarda az, zayıf ışıklarda uzun pozlandırma yapılır. Yine hareketi dondurmak için az, flulaştırmak için uzun pozlandırma söz konusudur. Düşük pozlandırma sürelerinde (özellikle gece manzara fotoğrafı çekimlerinde) perde daha uzun süre açık kalacağı için, fotoğraf makinemiz titreşime karşı aşırı hassasiyet gösterir. Bu gibi durumlarda kesinlikle tripod kullanılmalıdır.

  MODE: S (Shutter – Deklanşör Hızı)

  Fotoğraf makinesinde bu ayar seçildiğinde, çekim yapmadan önce enstantane ayarını kendimiz yapabiliriz. . Fotoğraf makinesi limitleri dahilinde uygun diyafram ayarını kendisi ayarlayacaktır. Deklanşör – enstantane hızı düşürüldükçe hareketli nesneleri dondurabiliriz. Deklanşör hızını düşürdükçe yani daha hızlı bir çekim modu seçtikçe ışık yeterli olmadığı taktirde, kadraj kararacaktır.
  Burada enstantane hızı 1 saniye olarak ayarlandı. Fotoğrafa bir hareket hakim durumda

  Burada ise enstantane hızı 1/250 sn olarak ayarlandı. Su damlacıklarında bir uzama gözlenmekte.

  Burada ise, enstantane hızı 1/1000 sn olarak ayarlandı. Su damlacıkları rahatlıkla seçilebiliyor.

  Son olarak, burada ise enstantane hızı 1/2000 olarak ayarlandı. Su damlacıkları çok daha net.
  Bana ulaşan mail'ler ve PM'ler sonucunda böyle bir çalışma yapmaya karar verdim. Umarım vermiş olduğum bu bilgiler işinize yarar ve çok daha başarılı fotoğraflar çekebilirsiniz. Bol fotoğraflı günler dilerim, ışığınız bol olsun  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mertkan -- 29 Mayıs 2005, 16:58:09 >
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: albati

  mertkan teşekkür ederiz faydalı olacaktır.
  devamını bekliyoruz.


  Rica ederim Okan hocam, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili @buzzer,

  Kullanmış olduğun fotoğraf makinesinde seçeceğin en büyük diyafram açıklığı (örnekte olduğu gibi) macro modunda alan derinliğini azaltacağından, odaklanan noktanın gerisine blur verecektir. Ama diyafram ayarını değiştirirken enstantaneye dikkat etmen lazım. Yanlış ayarlanmış enstantane ile çok karanlık kareler elde edebilirsin. Makinende "A" Aperture-Diyafram Öncelikli Mode varsa onu kullanmanızı tavsiye ederim.
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: Crime

  Beyler Kodak CX7330 da bunların yada buna benzer ayarların ne kadarı yapılır lütfen yardımcı olun!!!

  Makine içerisinde manuel mode ya da diyafram öncelikli mode varsa (yanılmıyorsam Kodak 7330 içerisinde bu mode'lar yok) alan derinliğini kendin ayarlayabilirsin. Aksi durumda her şeyi makineye bırakmaktan başka çaren kalmıyor.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mertkan -- 17 Kasım 2004, 1:08:42 >
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: vwvw

  Güzel topic. Eline sağlık.

  Teşekkür ederim. Umarım macro ile ilgilenen tüm arkadaşlara faydalı olabilmişimdir.
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @Puzo

  Teşekkürler puzo, çektiğin macro fotoğrafları "makrolar buraya" başlıklı konu altında bizlerle paylaşırsan çok mutlu oluruz.
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @kivancaras
  Rica ederim umarım faydalı olabilmişimdir.

  @gsemre
  Sony DSC-P120 1/2000sn enstantane hızına sahiptir, üzerinde manuel kontroller varsa bu ayarları rahatlılkla yapabilirsin.
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @Crime,
  Kullandığım makine Nikon 8700
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @gsemre
  Manuel ayarlar yoksa alan derinliğine sen karar veremezsin, enstantaneye gelince de, makine o an için en uygun enstantaneyi kendisi ayarlar.
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @Crime
  Nikon 8700'ün özellikleri için BURAYA TIKLA
  Şu andaki Aydınlar Satış fiyatı 1095$ KDV dahil. Ama daha ucuz satan yerler de vardır.

  @gsemre
  Bir makinede Manuel ayarların olup olmadığını, makinenin internet üzerindeki incelemelerinden anlayabileceğin gibi aynı zamanda makineyi eline aldığında (genelde) üzerinde bulunan "M" harfini içeren bir ayar olup olmadığını kontrol edebilirsin. "M"=Manuel anlamına gelir ama marka ve model yelpazesinde bu harf değişiklik gösterebilir.
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili @gsemre,

  Bir önceki yazdıklarımı dikkatli okuduysan adı geçen "M-Manuel Mode" ayarının tüm makineleri kapsadığını anlamışsındır. Buna Sony DSC-P120 de dahil.
  Gelelim senin makinenin özelliklerine; Sony DSC-P120, Sony DSC-P100'ün siyah halini almış özel halidir.BURAYA TIKLA Sony DSC-P100'de M-Manuel Mode olduğuna göre Sony DSC-P120'de de var. "M" harfi Mode Dial üzerinde yer alır. Sony DSC-P120 için BURAYA TIKLA

  Sony DSC-P100'den örnek  Umarım şimdi daha iyi anlaşılmıştır.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mertkan -- 29 Kasım 2004, 10:31:03 >
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili @gsemre,

  Sanırım bu adresler işine yarayacaktır.

  www.steves-digicams.com
  www.dpreview.com
  www.megapixel.net
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili Mehmet,

  Enstantane hızı düşürüldükçe yani rakamsal olarak büyüdükçe (ÖR: 1/4000), ışığın çok kısa bir süre içeri girmesinden dolayı kadraj daha yavaş enstantanelre nazaran kararacaktır. Bunu PS gibi yazılımlar ile düzeltmeyi ben hiç denemedim. Çünkü bariz olarak çok karanlık bir fotoğraf ile karşılaşabiliniyor, bunu PS'in düzeltebilme olasılığı var ise de ortaya çıkacak sonuç kalite açısından tartışılır.

  Örnek vermek gerekirse, benim yukarıda 1/2000sn hız ile çekmiş olduğum fotoğrafı aynı ışık şartlarında 1/4000sn ile çekmiş olsaydım değil havadaki damlalar, damlaların kaynağı dahi kadraj içerisinde görülemezdi.
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili @yankiuslu

  Ben 1/2000sn enstantane ile flash kullandım. Ama çok çeşitli noktasal aydınlatmalar da kullanılabilirdi.
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili @puzo

  Öncelikle ADSL'in hayırlı uğurlu olsun. Macro çekim konusuna gelince; macro çekimler yakın çekimlerdir, macro çekimlerde neye odaklanmak gerekiyorsa ona odaklanır. Senin vermiş olduğun örnekten yola çıkarsak; toz göstermek istiyorsan toz dahi gösterilir ya da sadece ürün çekimi için uzaktan kumanda kadrajlanabilir, bu tamamen ihtiyaç ve karar arasındadır. Macro çekimlerde bir böceği ya da çiçeği yakın olarak kadrajlarken aynı zamanda kompozisyonlar da yaratıp onu kareleyebiliriz. Macrolar buraya başlıklı topic'de ikiz kuleler ile ilgili bir kompozisyonumu görebilirsin.

  Makro odak mesafesi 1cm olan makineler de vardır. Hatta benim şu anda kullandığım Nikon 8700'ün macro odak mesafesi 3cm.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mertkan -- 8 Aralık 2004, 22:21:29 >
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Değerli dostum Yavuz,

  Öncelikle ben teşekkür ederim , bilgilerimi paylaştıkça sana ve tüm forum arkadaşlarıma yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. Zaten bilgi ve tecrübe paylaştıkça güzel olmaz mı? Forumumuz o kadar kalın çizgi ile çizilmiş bir rotada ilerliyor ki, hiç bir olay forumumuzu rotasından çıkartacak kadar güçlü olamaz.

  Şimdi sorunu cevaplamaya çalışayım, süper macro modunda çekimiş olduğun karelerde netlik sorunu mu yaşıyorsun? Eğer sorun buysa, kadrajlanacak konu ile makine arasındaki mesafeyi iyi ayarladıktan sonra (zoom da dahil), ışık değerlerini, pozlama değerlerini gözden geçirip aynı konu üzerinde farklı ayarlar ile bir kaç denemeden sonra Fuji S20 Pro'nun reaksiyonunu çok daha iyi çözümleyebilirsin. Bu arada bana örnekleri gönderirsen sanırım sorunu daha iyi anlayacağım. (mtkn3@yahoo.com)

  Ay fotoğrafına gelince, daha önce bu fotoğraf forumdan yanlışlıkla silinmişti, şimdi buraya tekrar upload edeyim. Fotoğraftaki tam ayarları ise; exif bilgilerinden okuyabileceğin gibi başlıca olanlarını yazayım.

  f:5,3
  s:1/76
  ISO:140
  Metering Mode: SPOT
  @ATALUCY,
  Öncelikle yeni almış olduğun SONY DSC-W1'i en güzel günlerde güle güle kullan. SONY DSC-W1'in max. enstantanesi 1/1000sn'dir. Bu değeri AUTO modda iki katına çıkartıyorsa (ki bu ilginç..!) bunu manuel modda SONY DSC-W1'in başarabileceğini sanmıyorum.

  SONY DSC-W1 ile ilgili daha fazla bilgi için BURAYA TIKLA
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili @Shafter,
  Normalde S-P-A-M (kısaltma)olarak isimlendirilen ayarlar bazı fotoğraf makinelerinde farklı harfler ile de isimlendirilebiliyor. Buna en iyi örnek olarak senin kullanmış olduğun A95'i sayabiliriz.

  A95 içerisindeki diyafram öncelikli ayara; AV ile
  A95 içerisindeki enstantane (shutter) öncelikli ayara da; TV ile ulaşabilirsin  Kolay Gelsin
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili Murat,

  Yüksek enstantane hızı ile oda içerisinde çekim yaparken kuvvetli ışık kaynaklarından ya da flash'dan faydalanabilirsin.

  Not: Değişiklik için teşekkürler.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mertkan -- 22 Aralık 2004, 2:07:51 >
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili Murat,

  Ben örnekteki fotoğrafı 1/2000 enstantane ve flash ile çekmiştim. Kullandığın fotoğraf makinesi nedir? Manuel ayarda mı çekmeye çalışıyorsun yoksa enstantane öncelikli ayarda mı?
  |
  |
 • Yarbay
  3674 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Sevgili Murat,

  Senin makinen hakkında (pretec'in resmi sitesi dahil) bir araştırma yaptım fakat kayda değer bir bilgiye ulaşamadım. Fakat birden karşıma Toshiba PDR-M700 çıktı. Özellikleri ve görünüşü senin makinen ile çok benziyordu. Sanırım Pretec, Toshiba'nın yan sanayisi. Buna göre incelediğimde, enstantane ve diyafram öncelikli çekim modlarının olmadığını sadece manuel mod olduğunu farkettim. Senin kullandığın makine üzerinde bulunan mode dial'da (M) harfinin yanında (S) ve (A) harfleri de var mı?

  Toshiba PDR-M700'den bir örnek.


  Toshiba PDR-M700 ün detayları için buraya TIKLA

  (S) ve (A) modlarının olmadığını farzederek, senin çekimleri (M) yani Manuel modda yaptığını düşündüm. (M) Manuel modda hem diyaframı hem de enstantaneyi biz belirleriz makine buna hiç bir şekilde müdahele etmez. Bu durumun aksi sende nasıl oldu pek anlayamadım.

  Modlar:
  Gerçi bunu topic'in üst tarafında açıklamıştım ama, sanırım gözünden kaçmış. Kısaca açıklamak gerekirse; (A) Diyafram öncelikli mode: Bu modda diyaframı biz belirleriz, makine buna en uygun enstantaneyi atar. (S) Enstantane öncelikli mode: Bu modda enstantaneyi biz ayarlarız, makine buna en uygun diyafram aralığını belirler. (M) Manuel mode: Bu modda ise biraz önce de yazdığım gibi her iki ayarı biz belirleriz makine hiç bir şeye müdahele etmez.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mertkan -- 1 Ocak 2005, 3:37:27 >
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Instagram takipçi satın al
Radyo Dinle
Pubg mobile uc
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,797
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.