DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
DERS: FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ
1.444
Cevap
91
Favori
879.738
Tıklama
Giriş
      3848 Mesaj
      1 Not
      01 Mart 2005 16:35:09
      Evet bunu sizde yapabilirsiniz demektir bu aslında. Mertkan hocamın deneyimlerinden ve yazılarından muhakkak yararlanın. Makine alacaksanız bu forumu bir gözden geçirin ve birkaç makine arasında kararsız kalırsanız sormaktan çekinmeyin. Her zaman yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.
      |
      |

İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanmaya başlar
    • Yarbay
      3044 Mesaj
      08 Mart 2005 23:40:37
      Çok iyi bir konuya el atmışsın
      acaba Olympus C765-UltraZoom (10x, 4mp) kullandın mı hiç?
      Bu aleti arkadaşım almıştı ilk, onun gece oda ışığında flaşsız çekimlerini görmüştüm iso200 ile ve grain yok denecek kadar azdı
      ama ben kendim auto modunda, flaşlı / flaşsız çekimde yapsam iso 125 ile fazla grain alıyorum.
      bunun sebebi ne olabilir?
      tüm ayarlar otomatikte.
      iso 125 için biraz fazla noise var...
      |
      |

• Binbaşı
      1465 Mesaj
      13 Mart 2005 11:44:32
      Ya yeni r707 aldım ama bir türlü makro çekemiyorum ya net çıkmıyo ya da focus too closa diyo ve çekmiyo

Bu makineye nasıl ayar yaparım
      |
      |

Woke up this morning
      Got yourself a gun
      Mama always said you'd be the chosen one
      She said, 'You're one in a million
      You got to burn to shine'
      That you were born under a bad sign
      With a blue moon in your eyes
    • Teğmen
      156 Mesaj
      17 Mart 2005 20:55:12
      @budamıgoldiil abi nicki görünce daha doğrusu okuyup idrak ettiğim anda anlık gülme krizi ile yere düşüyordum Allah iyiliğini versin Sadri Alışığın budamı offside demesi geldi aklıma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdincce -- 17 Mart 2005, 20:55:52 >
      |
      |

• Teğmen
      243 Mesaj
      17 Mart 2005 22:55:35
      Bir anlık tebessüm ettirebildiysek ne bu bana.Aslında hayatımızda sayılmayan o kadar golumuz var ki...Eğer o goller sayılsaydı insanlık liginde şampiyon olurduk öyle değil mi?
      Sadri Alışık abimizinde canına tak etmişte söylemiş böyle bir şeyi.O sahneyi hatırlıyorum siyah beyaz bir filmdi...Hey gidi Sadri Abi toprağın bol olsun...

quote:

Orjinalden alıntı: erdincce

@budamıgoldiil abi nicki görünce daha doğrusu okuyup idrak ettiğim anda anlık gülme krizi ile yere düşüyordum Allah iyiliğini versin Sadri Alışığın budamı offside demesi geldi aklıma
      |
      |

"İSTANBUL" Since 1453

Merak ettim dünyayı gezdim dolaştım,
      Ne fakiri aç gördüm ne de zengini tok...
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      2 Not
      19 Mart 2005 21:13:27
      bendede pretec dc3a30 var toshiba pdr m700 ün takendisi hatta iternetten bir sayfada şimdi hatırlamıyorum sistemi update ettim makina açılşta toshiba diye açılıyor ve ek özelliklerde eklenmiş durumda mesela manuel fokus eklenmiş ikonlar buyutulmuş.
      asa değeri düşük kalırsa daha iyi kumlanma oluşmuyor flaş kullanmak iyi alternatif karanlık çıkmasın diye
      bence bu makina manuel ayarları ve 10* optik zoom u fiyat performans olayı ile en iyi dijital makina
      |
      |

• Onbaşı
      15 Mesaj
      20 Mart 2005 02:54:30
      herkese merhaba forumun yenisiyim ve konuları fırsat buldukça takip ediyorum. Mertkan hocamın fotoğraf çekme teknikleri yazısı cok yararlı eline sağlık
      geçenlerde nikon 5100 aldım makineyi kullanıyorum resimleri harika bu işin ustalarından bu makineyle ilgili yapılabilecekler ve ayarları konusunda bilgi rica edicem. mesela mertkan hocam bi ay fotosu çekmiş olağanüstü gerçi makineside ona göredir.benim makinemin forumda geçen enstantane makro gibi ayarlar konusunda ne gibi artısı eksisi var yada sınırları ne ne tarz fotolar için kullanırsam iyi sonuç alırım

yardımlara şimdiden tşk
      |
      |

• Yarbay
      3674 Mesaj
      21 Mart 2005 00:08:09 Konu Sahibi
      Sevgili @Bruno

Nikon 5100 ile 4cm mesafeden macro fotoğraflar çekebilirsin. Ayrıca, menü içerisinde bulunan geniş ön tanımlı çekim modlarını kullanarak da(Portrait, Night portrait, Landscape, Sports, Sunset, Close up, Museum, Panorama assist, Beach/Snow, Fireworks show, Back light, Party/Indoor, Copy, Dusk/Dawn, and Night landscape) çeşitli fotoğraflar çekebilirsin.
      |
      |

ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
    • Teğmen
      156 Mesaj
      21 Mart 2005 21:35:48
      sayın mtkn3 hocam iki sorum olacak cevaplarsanız sevinirim
      1) bir nesneyi örneğin bahçedeki tek bir çiçeği yaklaşık 1-1,5 mt mesafeden yere paralel olacak şekilde çekip arka planın flu çıkmasını nasıl sağlayabiliriz (amaç sadece nesne belli olsun )
      2)Makro çekim yapmak demek nesneyi yakından çekmek anlamınamı gelir
      şimdiden teşekkürler

Kullandığım makine Henüz bir haftalık çiçeği burnunda Canon sd 110
      |
      |

• Teğmen
      123 Mesaj
      22 Mart 2005 21:45:06
      mrb ben bi makline almak istiyorum. bu manuel ayarları da yapabilmek içinnasıl bir makine önerirsiniz benim aklımda nikon7900 veya nikon8800 var... 7900 yeterlimidir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadirche -- 22 Mart 2005, 21:46:22 >
      |
      |

Dünyayı güzellik kurtracak,
      Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.
    • Yarbay
      3674 Mesaj
      23 Mart 2005 00:41:55 Konu Sahibi
      Sevgili Erdinç,
      İstediğin gibi bir çekim yapabilmek için net alan derinliğini "diyaframı açarak" kısman gerekir. Bunu SD 110 içerisinde varsa manuel ayarlardan yapabilirsin. Yoksa da makineyi macro moduna aldığında zaten o anki ortama göre en iyi ayarlar makine tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Sevgili Kadir,
      Nikon 7900 full manuel bir makine değildir. Fakat 8800'de tüm manuel ayarlara ulaşabilirsin.
      |
      |

ASUS P4P800 SE + P4 2,8E 1MB + HIS ATI RADEON 9600XT + 1,25GB TWINMOS DDR400 RAM + MAXTOR S-ATA 80GB
    • Teğmen
      156 Mesaj
      23 Mart 2005 14:19:50
      cevabınıza teşekkürler sanırım benim makinede manul f ayarları yok bende -2...+2 aralığında rakamlar olan ve default olarak 0 da olan bir ayar var bu flaşın zamanlaması ilemi ilgili çünkü farklı ayarlarda yaptığım çekimlerde daha parlak veya siyah fotolar aldım
      |
      |

• Teğmen
      236 Mesaj
      24 Mart 2005 16:19:10
      Canon A85 kullanıyorum. Yazı benim için faydalı oldu. Fakat ufak bir sorum var. AUTO ayarını kullanmayı sevmeyen biri (ben) gün doğumu ve gün batımı fotoğrafı çekerken hangi ayarları kullanmalıyım?
      |
      |

• Yarbay
      3325 Mesaj
      24 Mart 2005 16:46:34
      sevgili mertkan

süper bir yazı olmuş eline sağlık bende yavaş yavaş fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladım anlamadığım ne varsa anlamamı sağladın çok teşekkür ederim
      |
      |

We are all just prisoners here, of our own device.
      24 Mart 2005 17:05:10
      ya ben nikon 5200 kullanıyorum şu su damlacıkları için 1/2000 kullanmışsınya onu
      nerden ayarlayacam
      |
      |

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | İlemi Canım
      вℓα¢к нσℓ∂ıиg Genel Müdürü
    • Yarbay
      3674 Mesaj
      25 Mart 2005 04:58:11 Konu Sahibi
      Sevgili Erdinç,
      Bahsettiğin ayarlar poz telafi (poz kontrolü) ayarlarıdır. Bu ayarlar hakkında bu topic'de yukarıda bulunan post'larda bahsetmiştim,inceleyebilirsin.

Sevgili Cengiz,
      Makinenin manuel ayarlarından tam olarak yararlanmak istiyorsan sana bir tavsiyem var. Öncelikle çekmek istediğin konuyu "Auto" ayarında çekip daha sonra makinenin hangi değerleri kullandığını incelemelisin. Daha sonra bu değerler ile kendi zevkine göre değişiklikler yaparak hem makineyi daha iyi tanımış hem de istediğin şekilde bir fotoğraf çekmiş olursun, buna gün batımı/doğumu da dahil

Sevgili @teknolog
      Nikon 5200 manuel olarak enstantane hızını değiştirmene müsade ediyorsa (yanlış hatırlamıyorsam olmaması lazım) buradan değiştirebilirsin. Aksi taktirde ön tanımlı çekim modlarından (sahne modlar) "Sports" olanını seçemen daha doğru olacaktır. Çünkü bu mod'da makine ortama en uygun/hızlı enstantane değerini atayacaktır.

|
      |

25 Mart 2005 16:54:26
      quote:

Orjinalden alıntı: mtkn3

Sevgili @teknolog
      Nikon 5200 manuel olarak enstantane hızını değiştirmene müsade ediyorsa (yanlış hatırlamıyorsam olmaması lazım) buradan değiştirebilirsin. Aksi taktirde ön tanımlı çekim modlarından (sahne modlar) "Sports" olanını seçemen daha doğru olacaktır. Çünkü bu mod'da makine ortama en uygun/hızlı enstantane değerini atayacaktır.

buradan derken nereyi kastettin
      |
      |

• Yarbay
      3674 Mesaj
      25 Mart 2005 17:26:59 Konu Sahibi
      Sevgili @teknolog

Eh, sabahın 04:58'inde bir şeyler yazmaya çalışınca sanırım ufak tefek yazılım hataları oluyor. SPORT mod'u için fotoğraf makinen üzerinde bulunan mode dial'ı kullanabilirsin. Ayrıca yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi sahne mod'ları arasından da seçilebiliyor.

|
      |

25 Mart 2005 17:31:47
      ama damlacıklar olmadı sport modunda
      |
      |

• Çavuş
      49 Mesaj
      26 Mart 2005 18:45:58
      AFSAD(ANKARA FOTOGRAF SANATCILARI DERNEGİ)
      FSK(FOTOGRAF SANATCILARI DERNEGİ)
      |
      |

Reklamlar
izmir havalimanı transfer
SEO
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,594
1.2.105

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.