Şimdi Ara

Depolama amaçlı harddisk önerisi - (ayrıntılı araştırma) son güncellenme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
3.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ağırlıklı olarak film, dizi, animasyon vs tarz dosyaları depolamak için önerdiğiniz bir harddisk var mı?

şuan wd black kullanıyorum..

fakat depolamak için black serisi pahalı gibi
    aynı şekilde red serisi de biraz tuzlu geldi

500gb-1tb fiyatları yakın olduğu için 1tb diyorum ama 500gb uygun varsa 2 tane alabilirim

şuan vatanda

1tb green 139tl
    1tb toshiba 176tl
    1tb blue 176tl
    1tb sg Barracuda 186tl
    1tb sg Güvenlik Diski 212tl
    1tb red 230tl
    1tb black 250tl

edit: birde seagate 2TB Expansion 240tl var

green:
    pek olumlu yorum göremiyorum açıkçası bir çok kişi hatalarla vs karşılaşmış
    tek cazibesi fiyatı

toshiba:
    toshiba hdd hiç kullanmadım

blue:
    blue için green ve black arası deniliyor ... kullananlar varsa kullanmış olduğu süre ve hangi amaçla kullandığını ve memnuniyetini yazarsa sevinirim

Barracuda:
    ilk üretenler hakkında üretim hatası gibi mesajlar okudum ... fakat sonra üretenler sorunsuz gibi şeyler okudum emin değilim

Güvenlik Diski:
    7/24 video gözetim sistemlerinin yüksek yazma iş yüklerine göre ayarlanmış yüksek kapasiteleri, dayanıklı güvenilirliği ve performansı sunar.
    Zorlu ortamlarda bile güvenilirliği artıran AcuTrac™ teknolojisi.
    deniliyor
    ama ben bir kere yükleyip gerektiğinde kullanacağım ...
    7/24 biri işim yok ..
    fakat güvenilir konusunda çok iyise olabilir

red:
    zaten nas sistem için tasarlandığı için güvenirlik konusunda pek endişem yok
    ama fiyatı üzüyor (

black:
    şuan 3 yıldır kullanıyorum çok şükür sorun yok memnunum ..
    ama benim aldığım zaman dollar bu kadar yüksek değildi

yani genel amaç çok uzun süreli kullanabileceğim ve güvenilir şekilde film depola bileceğim bir harddisk lazım ..
    sürekli bilgisayara takılı olmayacak, sadece gerektiğinde takacağım
    kullanmadığım süre içerisinde güneş almayan serin bir yerde saklayacağım

öneriniz ne olurdu

edit: 4 yorumdan adam akıllı bir tane yorum atılınca anladım ki, forumda donanım alanında eskisi gibi bilgili değiller
    donanım haber forumunda 2014 yılında açılan 100 konu 5'i donanım ile ilgili kalan 95'i da konu dışı (oyun, tipim nasıl, lol, vb) olunca pek bir şey beklememek lazım .. ahh nerde o 2006-07-08-09-10 yılları .. yıllar geçtikçe gençlerin eski nesile göre daha bilgili olmasını beklersin... ama Türkiyede maalesef gittikçe aptallaşan yeni bir nesil var.. Allah sonumuzu hayır etsin diyeceğim...
    ama nafile...

neyse işte, madem burada istediğim ayrıntılı bilgileri bulamıyorum kendim araştırmaya karar verdim
    Allahtan şu "gavur" diye tabir etiğimiz insanlar var, sağ olsunlar onlarda olmasa bir şey öğrenemeyeceğiz
    şimdi burada tek tek o incelemelerin detaylarını yazacak değilim .. buradakiler için değmez
    isteyen araştırsın ne diyeyim ... zaten bu bölümü bu konuyu okuyacak kişi sayısı bellidir ))
    millet artık "seehate iyidir iyi" "wd iyidir iyi" .. diye aldıkları için sorun yok

WD hakkında çok fazla ayrıntılı bilgi vermese'de teknoseyir güzelce özetlemiş
    (http://www.teknoseyir.com/100764/western-digitalin-dahili-sabit-disk-serisine-genel-bakis/)
    sitelerinde gezinerek daha fazla bilgiye ulaşabilirsin

Benchmarks için
    http://www.hardwareluxx.com/index.php/reviews/hardware/ssd/21810-roundup-12-hdds-with-2-tb-capacity.html?start=14

aslında sadece depolamak amacıyla kullanmak için "green" serisi önerilmekte fakat nedeni geri dönüşümlü malzemelerden yapıldığından mı dolayı halojen içermemesinden mi dolayı tam bilinmiyor fakat arıza çıkartma olasılıkları çok yüksek gibi gözüküyor
    bu birazda şans işi ... yorum atan arkadaşın dediği gibi tamamıyla şans işi gibi gözüküyor

blue serisi için en fazla 1TB seçenek sunulması ve 2 tb fiyat cazibesi dolayı eledim ..
    2tb almayacak olsam blue alırdım
    ayrıca blue'nın içerisinde bir tane plak var 1TB

red serisi ... 2tb bugün 250tl olsa çoktan almıştım ama bizde bindirme politkası olunca

black performans amaçlı tercih edilebilirdi lakin fiyatı çok şişirilmiş
    ve dikkat edin iki modeli var birisinde plak başına 1tb düşerken diğerinde (eski model) farklı

ve gelelim son iki seçeneğimize ST2000DM001 & DT01ACA200

ST2000DM001: sitelerine göre 1 platter = 1.TB yazıyor ama iki çeşit var: biri 3x666GB platters diğeri ise olması gereken 2x1TB platters
    bunu maalesef WD black series deki gibi model ismine göre ayırt edemiyorsunuz. ancak resimden anlayabilirsiniz veya hız testinden
    ayrıntılar (http://technewspedia.com/the-confusing-2tb-seagate-barracuda-7200-14-st2000dm001/)

ayrıca seagate ST1000DM003, ST2000DM001, ST3000DM001 bir sorun olduğu söyleniyor
    http://forum.donanimhaber.com/m_61064034/tm.htm
    çözümü firmware'ı güncellemekle bulmuşlar

burada'da sanırsam platters ile ilgili yazdığım sorunu dile getirmişler
    http://forums.seagate.com/t5/Desktop-HDD-Desktop-SSHD/2TB-ST2000DM001-Barracuda-from-Seagate-seriously-cripled-through/td-p/161924 )

toshiba DT01ACA200 hardwareluxx'daki testlerde seagate ile neredeyse aynı performansı gösteriyor ..
    ve plaka başı 1 tb düşüyor *yazıyor
    açıkçası bundan şuan emin değilim .. çünkü seagate bile bu pisliği yaparken ve aynı kodu kullanırken başka firmalarda yapabilir
    WD helal olsun diyorum .. black'de adam gibi koda göre belirtmiş
    biraz daha araştırıp seagate veya toshiba arasında seçim yapacağım ..
    seagate için sorun şu plaka başa 1tb düşen modeli bulmalıyım ... şuan bir kaç bilgisayar firmasını aradığımda ve kapak görüntülerini sorduğumda plaka başı 666gb düşen model ile aynı olduğuna kanaat getirdim

buda fiyat araştırması

https://onedrive.live.com/redir?resid=EB398E9F10D775C5!145&authkey=!AJC7CIAsCuq2w_I&ithint=file%2c.docx

resim:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Juhziz- -- 23 Temmuz 2014; 13:26:13 >

• hafta sonları bu fiyatlar iner mi bilmiyorum
  • -Juhziz- kullanıcısına yanıt
    barracuda alın şuan forumda en çok kullanılan harddisklerden ve biz her pc toplayacak kişiye barracuda öneriyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaan_1907

barracuda alın şuan forumda en çok kullanılan harddisklerden ve biz her pc toplayacak kişiye barracuda öneriyoruz

forumda en çok kullanılan harddisk diye barracuda neden alınsın ki.. özel bir nedeni olmalı

neden her pc toplyacak kişiye barracuda öneriyorsunuz?

ayrıca ben pc mi topluyorumda siz bana barracuda öneriyorsunuz ?
  • -Juhziz- kullanıcısına yanıt
    Kardes anlasilmicak hic bir sey yok çünkü oldukça kaliteli sessiz ve dayanıklı ayrıca çok performanslı. Neden mi öneriyoruz sence ?? Neden olucak çünkü şuan o fiyatlarda en iyi 1 tb harddisk bu yüzden cok kullanılıyor ve tercih ediliyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Juhziz-

quote:

forumda en çok kullanılan harddisk diye barracuda neden alınsın ki.. özel bir nedeni olmalı

vay arkadaş adam 150 tl lik parçaya 5000tl lik sistem soruları sormuş.

bende seagate barracuda 1tb öneriyorum üstteki arkadaş yazmış zaten nedenlerini.

• quote:

Orijinalden alıntı: -Juhziz-

quote:

illa ki o'nu almanız şart değil. Alternatif olarak WD Blue 1TB alabilirsiniz. Aslında 2 TB alsanız daha kârlı olursunuz. Green var 2TB 229 Lira
    http://www.gold.com.tr/wd-wd20ezrx-2-tb-sabit-disk_u

Burada DH Video İnceleme mevcut Blue 1TB
    http://forum.donanimhaber.com/m_76860505/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 25 Mart 2014; 0:11:25 >

• Yaklaşık 3 yıldır wd Caviar Green kullanıyorum, gayet sessiz ve stabil çalışıyor. Piyasada fazla satılan ürünler olduğu için şikayet alması gayet normal, aynı şikayetler hatta daha fazlası baraccuda için geçerli (kafa vurma sesi, sesli çalışma vs) bu nedenle şu iyi şu kötü demek sistemden sisteme değişebiliyor, benim sisteminde stabil çalışan hdd başka sistemde sesli çalışabilir. Eğer sisteminizde ssd varsa ben olsam green alırdım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rewolwer_

Yaklaşık 3 yıldır wd Caviar Green kullanıyorum, gayet sessiz ve stabil çalışıyor. Piyasada fazla satılan ürünler olduğu için şikayet alması gayet normal, aynı şikayetler hatta daha fazlası baraccuda için geçerli (kafa vurma sesi, sesli çalışma vs) bu nedenle şu iyi şu kötü demek sistemden sisteme değişebiliyor, benim sisteminde stabil çalışan hdd başka sistemde sesli çalışabilir. Eğer sisteminizde ssd varsa ben olsam green alırdım.

yorumunuz için teşekkürler
  • (http://rml527.blogspot.com.tr/)

burada'da arkadaş sağ olsun bir kaç bilgi vermiş

ST2000DM001 2TB (2/4) or (3/5 [800~GB/platter]) or (3/6 [667~GB/platter])*

ST2000DM001 can be found at random in a range of platter configurations - the 'perfect' two-platter version or two different three-platter models, which are slower and might also be less reliable. If you have an ST2000DM001 that weighs more than 600 grams, has a shallow (as opposed to deep and wide) depression on the cover (like this), and HD Tune reports a maximum read transfer rate of less than 190MB/s, you have a three-platter unit, and you may want to consider getting a refund.
    *There seems to be another way to determine the platter count of an ST2000DM001 - by looking at the third character of the serial number. An 'E' seems to point to a two-platter unit. An 'F' seems to mark a three-platter one. For example, W1Exxxxxxx = two-platter, W1Fxxxxxxx = three-platter. Seagate might change this scheme at any moment, though, so watch out. Thanks to ~fzabkar for this info.

• arşiv için black alınmaz. bence seagate de alınmaz çnükü onu genelde hızlı olduğu için sistem diski olarak önerirler.
    hızlı ve hata oranı daha yüksek. arşiv sağlam olmalı, hızlı olması da gerekmiyor.

ben de wd green intellipower almıştım ama hatalı çıkınca iade edip toshiba aldım. Hitachi fabrikası üretimi bir disk olduğu için tercih ettim, hitachi diskler sağlamlığıyla bilinir diyorlarmış.
    dükkanda WD blue kullanıyoruz. çok var elimizde. sorun çıkartmadı pek 3.5" olanlar. 2.5" almıştık masaüstü için ama hızı yetersiz gelmişti.

Toshiba ya da wd blue alabilirsin.
    green için çok şikayet okudum ben de.
  • aldığınız model tam olarak nedir hocam?
    ve nereden aldınız?
  • Öncelikle forumdaki genel insan yapısı tespitinizden ötürü sizi tebrik ederim. Bunları gören ve beyan eden birine rastlamak gerçekten güzel. Forumdaki donanım bölümünde ciddi bir bilgi kirliliğinin yanında cahil fanlar büyük yer tutuyor. Kimse araştırma yapmak istememekle beraber sizin gözlerine soktuğunuz gerçek test edilmiş bilgileri de rededer hale gelmiş bulunmaktalar. Bir çok kullanıcı ya forumu bıraktı ya da yorum yapmayı bu tip insalar yüzünden.

Depolama amaçlı hdd seçiminize gelince. Ben de yaklaşık 12gb'lık bir depolama mevcut. Bunların 8gb'lık kısmı harici 2.5" hdd'lerde duruyor. Çoğu blu ray tabi bunların. Bunun haricinde 4gb'lık kısım PC'deki bunlar sık kullanabileceğim video, proje gibi dosyalar vs. ki hepsi harici ve dahili hdd'lerin hepsi 2tb'lık. Depo dedinizmi az alana çok şey sığdırma akla gelir bana göre 1tb çok az depolama amaçlı bir kullanım için. Hız ise çok önemli değil depolamada. Sizin tercihiniz ve araştırmalarınızdan gördüğüm daha çok performans odaklı bir kullanıma yönelik bir tercih. Dışarıdan böyle görünüyor en azından

Link ve fiyat araştırması tablonuz için de elinize sağlık.

• Ya teknosaa felan yokmu gfüvenilir garanti biyerden almam lazım benimde
  • vatandan aldım 2tb model :http://www.vatanbilgisayar.com/35-2tb-sata-30-32mb-onbellek-7200rpm-harddisk.html#genel-bakis

ben aldığımda fiyat 172 liraydı sanırım. bir seneyi geçmiş olabilir.

Aygıt Yöneticisinde Hitachi hds723020ble640 olarak görünüyor cihaz. toshiba adı geçmiyor yani.
  • yorumunuz için teşekkürler hocam
    dediğiniz gibi "fan" olayı gerçekten kötü bir şey .. araştırmadan soruşturmadan o kadar ürün alınıyor ki ...
    sadece markaya bakılıp seagate iyidir iyi .... yıllardan belli yapıyor ondan iyi yapan yok gibisinden atılan yorumlar..
    ama araştırıldığında neler neler çıkıyor, ben bile seagate'ın ST1000DM003, ST2000DM001, ST3000DM001 modelde hile yaptığını öğrenince şok oldum. seagate gibi bir firma ...
    seagate'de kullanırım yani hiç bir sorunum yok .. ama böyle kandırmaca oyunlara gelemem
    en azından wd gibi modelde belirtmeliydi

ama en çok şu donanım alanda artık pek ilgi gösterilmemesi beni üzüyor .. zamanında hep merak ederdik bu ney, ne işe yarıyor, nasıl çalışıyor .. elimizden gelen her şeyi araştırmaya çalışırdık.. bilgiyi elimizden geldiği kadar paylaşmaya çalışırdık
    ama bugün ki neslin pek ilgisini çekmiyor ... bilgisayarı oyun oynamaktan başka bir şeye kullanmıyor..
    akıllı telefon olayı zaten beni deli ediyor..

neyse ...

2.5 harici düşündüm'de taşıması kolay olur fakat taşımayı düşünmediğim için ve fiyatlarından dolayı tercih etmedim
    1tb'da dediğiniz gibi hemen dolar...
    hız önemli değil hocam

ama bakıyorum ki green ile ST2000DM001, DT01ACA200 pek fiyat farkı yok
    green hakkında zaten olumlu yorumlar pek görmüyorum ..
    o yüzden bu iki modele yöneldim ... bizdeki red'in fiyat fahiş olması çoktan almıştım ...
    red zaten depolamak için daha doğrusu nas tarzı için tasarlanmış... ama işte fiyatı

dayanıklılığı daha önemli doğrusu .. teknoseyirdeki levent bey'de daha az plaklar bozulma olasılılığı azalttı gibisinden söyledi
    tabi bunu şuan kanıtlayacak bir veri yok çünkü daha yeni yeni kullanılmaya başladı
    ama performans yönünden daha iyi olduğu biliniyor (35% 40% kadar)
    WD zaten bunu blue, green, red ve blackde kullanması bir ipucu olabilir
    seagate'de 1 plak'da 1tb sunmasına karşı, kurnazlık yapıp model ismini değiştirmeden içeriği değiştirerek elindeki kalan küçük plakları mı çıkarmaya çalışıyor anlayamadım doğrusu .. yada maliyet gereği mi bilemiyorum

bakacağız artık... şimdi toshiba'ya mail attım geri dönüş alırsam muhtemelen DT01ACA200 alacağım gibi
    performans olarak zaten seagate'e hemen hemen yakın
    ama 1 yıl garanti sunması'da üzmüyor değil

seagate'ı ST2000DM001 bu kadar şeye rağmen halen alabilirim çünkü servis konusunda güvendiğim bir firma ...

şeytan diyor bas parayı red al .. kafan rahat olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Juhziz- -- 25 Mart 2014; 19:47:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

vatandan aldım 2tb model :http://www.vatanbilgisayar.com/35-2tb-sata-30-32mb-onbellek-7200rpm-harddisk.html#genel-bakis

ben aldığımda fiyat 172 liraydı sanırım. bir seneyi geçmiş olabilir.

Aygıt Yöneticisinde Hitachi hds723020ble640 olarak görünüyor cihaz. toshiba adı geçmiyor yani.

bu da test. şimdi yaptım. ama hdd dolu neredeyse. 100gb dan az boşluk var.

resimden kaç plaka olduğu nasıl anlaşılıyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 25 Mart 2014; 20:10:06 >

• hocam içi dolu olduğu için pek söylemek doğru değil
    yoksa average 150mb civarı olmalıydı ...

vallah pek fazla ingilizce kaynakta bulamıyorum

burada incelemesi var

http://www.360doc.com/content/13/0513/01/3220376_285026528.shtml

http://www.xfastest.com/thread-85797-1-1.html

ama içi dolu olduğu için kesin bir kanaat getirmek güç

yinede teşekkürler hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Juhziz- -- 25 Mart 2014; 20:45:30 >

• buda çince büyük 2tb testi
    http://forum.pcdvd.com.tw/showthread.php?t=981767

2plak 3plak olayı
    http://www.mobile01.com/topicdetail.php?f=297&t=3090912

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Juhziz- -- 25 Mart 2014; 20:59:15 >
  • hocam çinde mi yaşıyorsunuz
    kaynaklar hep çince. bişey anlayamadım ben.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.