Şimdi Ara

DENON AV RECEIVERS (178. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.440
Cevap
91
Favori
258.814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 176177178179180
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    X2000 rf28 eşleşmesinde, x2000 güçsüzdür.Çalar ama besleyemez.Koruma olayını bilmiyordum.
    Hoparlör yanmasada amfi zarar görebilir.

Benim marantz 7010 7 hoparlör kurulumunda kanal başı 85 watt verebiliyor.Ölçümlerini gördüm yabancı sitelerde.
    X2000 kanal başı 80 wat veremeyecektir.

Yani hoparlörleri doğru güçle besleyecek amfi önemli yoksa istenilen ses alınamaz.

+ db doğru değildir.Muhakkak bri yerlerde yanlış vardır.
    Sizin dediğiniz odadan dolayı emilim veya fazla yansıma meselesi doğru bir tespit.

Şöyle söyleyeyim eğer odada yansıma çoksa yani duvarlar çıplak sesi sönümleyecek materyal az ise audsys çok fazla - db ayarlıyor.
    Yılllarca gördüm ben bunu.
    Oda ne kadar sinema salonu gibi tok ve sağlam ise 0.0 db e o kadar yaklaştırıyor audsys.

Ama +db biryerlerde bir sakatlık var demek.
    Amfi güçsüzdür belki bilemiyorum.

Birde şunu söyleyeyim.
    Center ve sub ın audysy menüsünde ayrı bir ayarı var.
    Audio sekmesi altında.
    Eğer ki onu aktif ederseniz, audysy in tespit ettiği - db ayarı iptal oluyor.Direk sizin girdiğiniz değer aktif ettiğiniz ayarda çalıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • üstad desene bizim audyssey ayarı dipten hatalıymış
    şimdi youtube da bir video seyrettim
    bütün değerler -db çıkıyor

videodaki mekan benimkinden çok iyi.
    çatı katını kullandığımı düşünürsek benim center ve frontlar 0,0 db çıkması şüpheli görünüyor.
    daha titiz bir kalibrasyon yapmak gerekecek.
  • Yaklaşık 2 yıl önce Amazon.de'den aldığım Denon X2400'de sol arka hoparlörden ilginç bir şekilde az ses geliyor. Başka hoparlörle de denedim aynı sıkıntı. Google'da bakınca aynı sorunla karşılaşan başkaları da var. Yurt dışı olduğu için garanti de yok. Ortada kaldık.

Allah'tan çok kullanmıyordum
  • theraptorx kullanıcısına yanıt
    garantisi yok derken..
    2 yıl dolduğu için mi?
    yoksa ki amazon garanti işinde iyidir.
    ben x4400 ü pert edince yenisini göndermişlerdi
    hem de ürünü geri göndermeden önce sevk etmişlerdi.
    müşteri hizmetleri ile iletişime geçin, tel inizi verin sizi bir türk çalışan arar halledersiniz.
    kargo parasını bile ödüyorlar
  • Evet, şimdi baktım da 24 Aralık 2017'de almışım. Yardımcı olacaklarını sanmıyorum. Yurt dışında garanti 1 yıl sanırım.
  • Kalibrasyonda istenilen sonuç 0 db'dir. Yani ses işleme girmeden müdahale etmeden aynı şekilde çıksın ama bunu sağlamak oldukça zor.
    Doğrusu 0db olduğuna göre 0db'e kadar ne kadar yaklaşırsak o kadar doğru yoldayız. Ne kadar uzaklaşırsak hoparlör-amfi eşleşmesinde, hoparlör-ortam eşleşmesinde, ortamın akustiğinde bir o kadar problem var demektir.

Tabi bir de hayatın gerçekleri var; Audyssey kalibrasyonu ne kadar iyi yapabiliyor :))
    Son dönemdeki audyssey'in 32 bitlik versiyonu baya geliştirdi kendini ama önceki versiyonlar arada sapıtabiliyor. Sanırım 3400 modelinin üstündekilerde var 32bitlik versiyon. Bir de ne yazık ki avr'lerimizle gelen audyssey mikrofonun çok kaliteli olduğunu düşünmüyorum. Yapabileceğimiz elimizdeki malzemelerle bir kaç kez kalibrasyon yapıp sonuçları değerlendirmek. Yada kalibrasyon mikrofonu alıp akustik programlarla kendimiz manuel kalibrasyon yapmak. Audyssey buna ne kadar izin verir ona yine bakmak gerek.

@tarikahmet eklediği fotoğraftaki kurulum da çok doğru bir kurulum değil bence. Küçük ortamda büyük hoparlör kullanılmış tahmin ediyorum. Audyssey hoparlörleri dizginlemek için vermiş kırbacı :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoğukanBlack

X2000 rf28 eşleşmesinde, x2000 güçsüzdür.Çalar ama besleyemez.Koruma olayını bilmiyordum.
    Hoparlör yanmasada amfi zarar görebilir.

Benim marantz 7010 7 hoparlör kurulumunda kanal başı 85 watt verebiliyor.Ölçümlerini gördüm yabancı sitelerde.
    X2000 kanal başı 80 wat veremeyecektir.

Yani hoparlörleri doğru güçle besleyecek amfi önemli yoksa istenilen ses alınamaz.

+ db doğru değildir.Muhakkak bri yerlerde yanlış vardır.
    Sizin dediğiniz odadan dolayı emilim veya fazla yansıma meselesi doğru bir tespit.

Şöyle söyleyeyim eğer odada yansıma çoksa yani duvarlar çıplak sesi sönümleyecek materyal az ise audsys çok fazla - db ayarlıyor.
    Yılllarca gördüm ben bunu.
    Oda ne kadar sinema salonu gibi tok ve sağlam ise 0.0 db e o kadar yaklaştırıyor audsys.

Ama +db biryerlerde bir sakatlık var demek.
    Amfi güçsüzdür belki bilemiyorum.

Birde şunu söyleyeyim.
    Center ve sub ın audysy menüsünde ayrı bir ayarı var.
    Audio sekmesi altında.
    Eğer ki onu aktif ederseniz, audysy in tespit ettiği - db ayarı iptal oluyor.Direk sizin girdiğiniz değer aktif ettiğiniz ayarda çalıyor.
    98db hassasiyetli hoparlörü nasıl besleyemez hocam?
    98db ile neredeyse mp3 çaları taksan bir sonuç alırsın :)
    Pioneer HPM100ler 92,5db ile amfi kurtaran hoparlörler diye geçerlerdi.
    Bu klipschlerin beslenememesi gibi bir durum olmaz gibime geliyor.
  • Bende rp260f var.Marantz 7010 ile çalıyor denon x4000 dengi güç konusunda.
    Sonra benim amfiyi alıp götürdüm ve bir yerde rf28 e bağladım.

Ve dedim ki: rf28 çok iyi bir hoparlör değil.Hassasiyeti yüksek olduğu için benim amfi kaldırıyor.
    Ama x2 veya x3 serisi denon olsaydı zorlanırdı buna emin oldum.
    Mesela ben gidip rp-280f alsam benim marantz 7010 a bağlasam.
    Pure modda tidalden müzik çalsam, amfim bazı parçalarda zorlanacaktır.
    Örnek rp260 da yüzde 70 volumde güç sorunu çekmiyorum.
    Ama rp280 bağlasam yüzde 70 volume ile rp260 ın sesine ulaşamam.
    Yüzde 75 açmam gerekir.

Anlatması zor ama özellikle bassların yönetimi ve sıkılığı konusunda amfiden dolayı zorlanım duyulabiliyor.

Merhaba,

Sorun donanımsal olmayabilir.

1- Fişten çekip 20 dk bekleyip tekrar takın.
    2- Network reset yapın.
    3- CPU Reset yapın.

Kalibrasyon sırasında mikrofonda bir problem olup audyssey hoparlörü kısmış olabilir kontrol edin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoğukanBlack

Bende rp260f var.Marantz 7010 ile çalıyor denon x4000 dengi güç konusunda.
    Sonra benim amfiyi alıp götürdüm ve bir yerde rf28 e bağladım.

Ve dedim ki: rf28 çok iyi bir hoparlör değil.Hassasiyeti yüksek olduğu için benim amfi kaldırıyor.
    Ama x2 veya x3 serisi denon olsaydı zorlanırdı buna emin oldum.
    Mesela ben gidip rp-280f alsam benim marantz 7010 a bağlasam.
    Pure modda tidalden müzik çalsam, amfim bazı parçalarda zorlanacaktır.
    Örnek rp260 da yüzde 70 volumde güç sorunu çekmiyorum.
    Ama rp280 bağlasam yüzde 70 volume ile rp260 ın sesine ulaşamam.
    Yüzde 75 açmam gerekir.

Anlatması zor ama özellikle bassların yönetimi ve sıkılığı konusunda amfiden dolayı zorlanım duyulabiliyor.
    Vallaha besler besleyemez bilmiyorum fakat Stereo 95W diyor X2000. Tahminimce 85 W devamlı veriyordur. Çıkan ses şiddetini şöyle söyleyeyim -10db'den sonra karşısında uzun süre durabilecek pek insan bulunamaz sanırım.

Stereo performansıda fena değil. Ama her türlü 1520'yi aratıyor. Çünkü ses açıldıkça özellikle Metal gibi müziklerde sesler karışmaya hafif distorsiyon oluşmaya başlıyor.

Bu arada neden Rp280'e geçtiğinizde aynı sesi almak için %75 açmanız gerektiğini tam anlayamadım. Bence %75 açtığınızda 260'a göre çok daha güçlü ses çıkar ortaya. İşin bass yönetimi kısmını düşünüyorsanız eğer ben ufak sürücülü Klipsch bağladığımda amfinin büyük olanı sürerken saçmaladığına şahit olmadım. Basslar hemen güçleniyor. Hatta şöyle söyleyeyim siz 280 geçtiğinizde %70 değil %60-65 açtığınızda daha sıkı bass duyacaksınız.

Bu arada LX88 150W gibi bir şeydi sanırım. Ama derim ki ya Denon 95W'tan fazla, ya LX88 o kadar güçlü değil.

Güç farkı net hissediliyor Stereo konusunda daha iyi. Ama o fark 55 60 W değil. Denon'un hakkını şöyle yiyemem birde Metal müzikte tizleri sanki daha parlak çalıyor. Bu kimini rahatsız eder kimini sevindirir örnek ben. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gorod -- 14 Haziran 2019; 19:26:59 >
  • 7010 zaten rp280 e yeterli güçte sayılır hocam.Rp260 ı faha temiz besler.Rp280 e ise gücü yeter.
    Rp280 in hakkı x5200 x6200 seviyesi güç.

Biraz subjektif bir konu.

Rp260 yüzde 25 daha ufak çalıyor rp280 den.

Rp280 kasa hacmi ve sürücü büyüklüğü sayesinde daha ferah ve hacimli çalıyor.

Hani sesi açınca distorsiyon oluşmaya başlıyor diyorsunuz ya ben ondan bahsediyorum.
    Ama kimi kulak algılar kimi algılamaz.

Örneğin sizin rf28 e x2000 ve x4000 paralel bağlasak ardı ardına çalsak hissedersiniz sesteki olgunlaşmayı ferahlığı.

Yani amacım ürün kötülemek değil.

1.0 tsi skoda octavia
    1.2 tsi octavia
    1.4 tsi octavia gibi düşünün.
    Sürdüğünüzde direk hissediyorsunuz.
    Yoksa motor dışında neredeyse herşeyi aynı.
    1.0 da gidiyor yokuşta ölmüyor ama 1.4 ün tadı ayrı.

Heleki 2.0 tsi 230 hp olan rs versiyonunu alırsanız işte o
    X8500 veya prepower veya susano gibi düşünebilirsiniz.

• tarikahmet kullanıcısına yanıt
    Merhaba;

Sorunuzu Denon/Magnat konusundan takip ettim. Daha doğru olur diye Denon'a yazmak istedim. Bende giriş seviseyinde bir Denon x1300w + Magnat Supreme sistem kullanıyorum. Detayları imzamda var.

Audyssey ile kalibrasyon yapınca hoparlörlerim eksi seviyelerde çıkıyor benimde. Ancak ben 2 yıldır hoparlör seviyelerini options > Channel level adjust'tan kendi keyfime göre yükseltiyorum. Şöyleki; frontlar 8, center 11, surroundlar ve arka üst atmoslar 3 db'de. SUB'da 3 db'de.

Bununla birlite setup > audio > audyssey menüsünden multieq XT'yi reference, dynamic eq on, ref. level offset 5 db ve dynamic volume heavy olarak ayarlı. Master volume hep +30'a ayarlı.

Apartman dairesinde olduğum için +35'i bile çok zor nadir açtım. Çünkü bu ayarlar ile ben kendi zevkimi, komşularımı rahatsız etmeyeceğim bir ses ile tatmin ettiğimi düşünüyorum.

Bilginize,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sanalgezgin -- 14 Haziran 2019; 20:23:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sanalgezgin

Merhaba;

Sorunuzu Denon/Magnat konusundan takip ettim. Daha doğru olur diye Denon'a yazmak istedim. Bende giriş seviseyinde bir Denon x1300w + Magnat Supreme sistem kullanıyorum. Detayları imzamda var.

Audyssey ile kalibrasyon yapınca hoparlörlerim eksi seviyelerde çıkıyor benimde. Ancak ben 2 yıldır hoparlör seviyelerini options > Channel level adjust'tan kendi keyfime göre yükseltiyorum. Şöyleki; frontlar 8, center 11, surroundlar ve arka üst atmoslar 3 db'de. SUB'da 3 db'de.

Bununla birlite setup > audio > audyssey menüsünden multieq XT'yi reference, dynamic eq on, ref. level offset 5 db ve dynamic volume heavy olarak ayarlı. Master volume hep +30'a ayarlı.

Apartman dairesinde olduğum için +35'i bile çok zor nadir açtım. Çünkü bu ayarlar ile ben kendi zevkimi, komşularımı rahatsız etmeyeceğim bir ses ile tatmin ettiğimi düşünüyorum.

Bilginize,
    Maşallah ayarları coşturmuşsunuz. 😊
    Kanaatimce keyif alıyor olmak, teknik doğruluktan daha önemlidir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kucukyenici K kullanıcısına yanıt
    "Kanaatimce keyif alıyor olmak, teknik doğruluktan daha önemlidir."

aynen dediğiniz gibi. otomatik kalibrasyona kalsa +30 da alacağım torku ve hazzı master volumu 80'lere çıkarınca alıyorum. ne gerek var :-)
  • Dediğinizi yaptım ama maalesef sorun devam ediyor. Amazon'a yazayım bakalım ne diyecekler.
    Pekala,

Umarım netice alırsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sanalgezgin

"Kanaatimce keyif alıyor olmak, teknik doğruluktan daha önemlidir."

aynen dediğiniz gibi. otomatik kalibrasyona kalsa +30 da alacağım torku ve hazzı master volumu 80'lere çıkarınca alıyorum. ne gerek var :-)
    Ben de hep bu şekilde kullandım önceleri.
    Sonra fark ettim ki birçok ayrıntıyı kaçırıyorum
    Orijinal e yakın sesle seyretmek için Vazgeçtim.
    Evet yüksek volume istiyor.
    Umarım doğru bir kalibrasyon ile onu da açarım
    Şu an memnunum aslında.
    Dtsx hariç. Volume yi Diyalog sesini duyacak kadar açtığımda diğer sesler aşırı yüksek oluyor. Atmos gayet güzel. Filmler %90 atmos zaten.
    Umarım tam kalibrasyon la o sorunu da aşar ve başa dönmek zorunda kalmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarikahmet -- 15 Haziran 2019; 9:30:45 >
  • Ben mikrofona yaptırıyorum. Çünkü benim hoparlörler çok farklı dengelediğini düşünüyorum. Kendi ayarlayınca sanki bir kürenin içindeymişsin gibi oluyor. Ben ayarlayınca kare bir odanın içindeymiş gibi oluyor. Atmos ben pek iyi hissedemiyordum. Sesler karışıyordu. Geçenlerde şunu fark ettim. Hoparlörlerin tepe noktası oturunca çene noktasına gelecek şekilde ayarladım. Şuanda atmos dts x bunlar çok iyi hisediliyor. Ses seviyemde -15 le 0 arası, Birde atladığınız bir nokta var. Mikrofondan ayarlayınca odanın dışına ses fazla çıkmıyor. torku da -15 ile 0 arası hissettiriyor. Kendiniz ayarlayınca dışarıya daha çok ses gidiyor. Size çok geliyor gibi olabilir ama komşunuza az gittiğini düşünüyorum. Odanın dışına çıkıp dinleyin derim. imkanınız varsa bir kaç oda sonrasını dinleyin. titreşimler çoğalacağına azalıyor. Ama kendi ayarlarınız da odanın dışına daha fazla titreşim geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MC.CYBER_ -- 15 Haziran 2019; 10:34:43 >
  • avrlerinizi update ediyor musunuz ? sitesinden seri no ile arattigimda 2 ay once cikan update goruyorum, gerek var mi bu tur firmware guncellemelerine?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • onuraydin36 kullanıcısına yanıt
    Yurtdışından amfi getirme işi eskisi gibi değil. Yeni havalimanı ve gümrük şartlarında iyice zorlaştı. Bandrol vs almanız gerekiyor. Ayrıca gümrük vergisini de ödemeniz gerekecektir girişte. Yakın zamanda ÖTV de geldi galiba. Dikkatli olun. Hoparlör de problem. Hem ağırlık hem de gümrük açısından.

Hoparlör kablosu için AmazonBasics gibi CCA(Copper Covered Aluminium) kablolardan uzak durun. OFC (Oxygen Free Copper) rulo kablo alıp kendi kablolarınızı hazırlayabilirsiniz. Ben öyle yapmıştım. Uzunluk ve güç ihtiyacına göre 2.5mm2 ile 4mm2 arasında seçeneklere bakabilirsiniz.
    Amazon.de den DCSk ve KabelDirekt marka kablolara bakmanızı tavsiye edebilirim.
    Örnek:
    -https://www.amazon.de/DCSk-20m-Lautsprecherkabel-Kupferkabel-Voll-Kupfer-Wei%C3%9F/dp/B019545UQA/ref=sr_1_18?crid=3V1MXJZIPSV76&keywords=ofc%2Blautsprecherkabel&qid=1560604753&s=gateway&sprefix=ofc%2B%2Caps%2C148&sr=8-18&th=1
    -https://www.amazon.de/dp/B01C79Z1FU/ref=psdc_1382774031_t2_B019545RSG

Kabloları bağlamak için banana plug almanızı tavsiye ederim. Pahalı olmayan seçenekler yeterli oluyor:
    -https://www.amazon.de/Nakamichi-Bananenstecker-Bananas-schraubbar-vergoldet/dp/B00CTYQJPK/ref=lp_1382739031_1_6?s=ce-accessories&ie=UTF8&qid=1560605756&sr=1-6
    -https://www.amazon.de/Nakamichi-Bananenstecker-Bananas-schraubbar-vergoldet-Nk-Hohl/dp/B00E0261O8/ref=sr_1_14?qid=1560605824&s=ce-de&sr=1-14

Dilerseniz kablo kılıfı ve daralan makaron da alıp takabilirisiniz sonra güzel durması için. Örnek:
    -https://www.aliexpress.com/item/8MM-Wide-TIGHT-Braided-PET-Expandable-Sleeving-Cable-Wire-Sheath-Selectable-Single-Color/32964783288.html?spm=2114.search0103.3.344.622823adKJZh3G&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10843_10547_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_537_536,searchweb201603_52,ppcSwitch_0&algo_expid=f6ff387a-210c-4317-80b3-9ad78b34f1e6-47&algo_pvid=f6ff387a-210c-4317-80b3-9ad78b34f1e6&transAbTest=ae803_3
    -https://www.aliexpress.com/item/2M-1-6-2-4-3-2-4-8-6-4-7-9-9-5mm-Dual/32859645890.html?spm=2114.search0103.3.67.622823adKJZh3G&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10843_10547_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_537_536,searchweb201603_52,ppcSwitch_0&algo_expid=f6ff387a-210c-4317-80b3-9ad78b34f1e6-9&algo_pvid=f6ff387a-210c-4317-80b3-9ad78b34f1e6&transAbTest=ae803_3
  • 
Sayfa: önceki 176177178179180
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.