Şimdi Ara

DENON AV RECEIVERS (155. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.440
Cevap
91
Favori
258.999
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 153154155156157
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evet bitmiş halindeki resimde 2 tane lamba gözüküyor ondan dedim :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • JuMu kullanıcısına yanıt
    evet bu da son şeklimiz artık..

usta test yaparken video çekmiş, yükledim ama beceremedim sanırım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarikahmet -- 20 Haziran 2018; 17:18:50 >

Power Amfi test

• denon 1912 AVR' me kalibrasyon yapmak istiyorum.kalibrasyon mikrofonum yok başka nasıl yapabilirim,veya büyükçekmece,beylikdüzü,avcılar taraflarında olan varsa elinde emanet de alabilirim :) veya misafir edip beraber de yapabiliriz.Bir latte de ısmarlarım :)
  • tarikahmet kullanıcısına yanıt
    Güle güle kullanın.

Merhaba,
    Sonunda kurulumu tamamladım (auro 3d tavan hoparlörünü tavana gömme dışında. O iş usta bekliyor)

7.1.4 Atmos ve 10.0 (9.1.1) Auro 3d aynı anda hazır. (Hoparlör sayısı 14.1-detaylar imzada)

Bu 7.1.4 benim için 5.1.4 de olabilir miydi? Evet. S.Back hop lar bir şey kattı mı? O da evet. Oturma düzenim müsaade ettiği için kullanmaya devam edicem. Ama olmasa da olur yani. Yeri müsait olmayanlar çok takılmasınlar. Ama benim gibi görsel takıntısı olanlar, artık hop larını değerlendirebilirler. Forumda bir arkadaşın şöyle bir yaklaşımı vardı. “5.1.2 yi 7.1 e, 5.1.4 dü 7.1.2 ye tercih ederim” doğru yaklaşım budur.

Deneyimlerimi paylaşayım..
    Dolby Atmos ve DTS:X MA zaten bilinen formatlar. O yüzden Auro 3d den, daha doğrusu hoparlör kurulumundan bahsetmek istiyorum. Zira Auro3d için orijinal bir materyal yok elimde. Sadece “Lichtmond 3 Days of Eternity 2014 Blu-ray 3D 1080p AVC Auro-3D 9.1” diski mevcut. Benim önceliğim film olduğu için tam anlamıyla bir deneme sayamıyorum. Ama açtığım zaman evet bu atmos veya dts:x değil dedim. Muhteşem bir ses..

Burada bir bilgi eksikliğimden bahsetmeliyim. Auro 3d nin tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. DTS HD MA üzerinden kurgulandığını düşünüyorum. Ama saf DTS HD MA sesi mi analiz edip sesi dönüştürüyor, yoksa ses hazırlanırken Auro 3d ye göre mi kurgulanıyor bilmiyorum.
    Eğer hazır DTS HD MA sesi dönüştürüyor ise muhteşem bir şey diyebilirim. Çünkü hali hazırdaki filmler Atmos veya DTS:X değilse muhakkak DTS HD MA oluyor. Önceki amfimde bu durumdan muzdariptim. DTS seslerde (DTS:X hariç) biraz zayıftı. Ve henüz filmlerin çoğunluğu Atmos veya DTS:X olarak çıkmıyor.

Pasifik Rim filmini izledim. Atmos ile auro kıyaslaması yapacaktım ama filmdeki atmos ses uyumsuz çıktı. DTS HD MA olarak izledim. Orijinal DTS HD MA veya NaeuralX veya Auro3d şeklinde değişimlerde çok fark hissedemedim. Ama tavan hoparlörü Auro3d yapınca aktif oluyor.
    Henüz kulaklarım kuruluma tam alıştı sayılmaz. Ama en azında Atmos tan aşağı yanı yok diyebilirim. Atmos filmlerde tavanda yoğunlaşan bir ses düzeni var. (ve ben buna bayılıyorum) Bunda ise yoğun olmayan ama daha net bir ses aldım sanki. Daha az yorucu olduğu kesin. Atmos tan daha iyi diyesim geliyor ama bir süre daha deneyimlemem lazım.

Yani artık bütün sesler benim için ATMOS diyebilirim rahatlıkla. Bir de Auro3d düşündüğüm gibi DTS HD MA sesi işlemiyorsa, yani özel hazırlanan bir ses ise ki elimde böyle bir film yok. O zaman sesi hayal bile edemiyorum. Eğer Lichtmond 3 diskteki ses filmlerde de aynı olacak ise muhteşem. Yani ses kolonlardan bir başka geliyordu. Hoparlörler bana bunlarla gel der gibiydiler. Ama dediğim gibi bir enstrümantal ve müzik diski.

Power amfi me gelince.. ben riske ederek girdim bu işe. Sanırım 100 watt fazla oldu. Amfiyi açınca ilgili hoparlörlerden (belki da sadece birinden) bir pıt sesi geliyor. Ve ses seviyeleri diğer kolonlandan neredeyse 3-4 level yüksek geliyor. Ben tavanda yüksek leveli sevdiğim içi ellemiyorum. Ama leveli düşürme ihityacı olabilir. Yani 2x30-1x80 watt olaymış daha iyiymiş. Benim tavan hopların ikisi 20-60watt son aldığım 75-140watt. El yapımı alacak arkadaşlar daha bir titiz olmalılar. Ben kullanmaya devam edicem. Benim için sıkıntı değil. İleri de hop lar patlarsa yine paylaşırım :)

Not: Ben ilk amfi mi ve görece hi-fi sistemimi 1 sene önce edindim. Yani fazlasıyla amatörüm. Yani yaptım oldu misali yol alıyorum. Çok mutluyum. Forumda fikirlerini paylaşan üstadlarıma teşekkür ediyorum. Gerçi pek dinlemedim onları. Yukarıda bahsettiğim risk te buydu. Dinlemedim çünkü belki yıllarca edindikleri deneyim ve oluşan kulak hassasiyetlerine göre fikirlerini paylaşıyorlar. İhtimal benim evime gelip sesi dinleseler beğenmeyecekler. Ve ihtimal 3-5 sene sonra bana da yetmeyecek. Ben maddi koşullarıma (mekan ve para) göre en üst seviyeye ulaştım şu an. Aslında mekan olarak biraz da abarttım. (üstadlara göre aşırı abartmış olabilirim) Yerim 20m2. 3,85x5,15. ve çatı katı. yani tavanım eğimli.
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarikahmet -- 25 Haziran 2018; 12:11:18 >

https://surround-sound.info/3d-sound/titel/?1&filme&31&3&7&7&3&all&alle&0&3&0&1

sitedeki bluray film özelliklerine bakınca her DTS HD MA sesin AURO 3D olmadığı anlaşılıyor.
    belli ki sesin AURO 3D için kurgulanması gerekiyor.
    bu durumda bendeki Linchtmont 3 diski orijinal AURO 3D oluyor sanırım. Ve ses inanılmaz güzel.
    Bundan sonra Auro 3d içerikler artacaktır muhakkak..

Yeni AVR alacaklar bence Auro 3d özelliği muhakkak tercih listelerine eklemeliler..

Öncelikle hayırlı olsun diyelim.

Power amfinin güçlü olması sorun olmaz hatta ileride bir değişiklik olduğunda faydası bile olabilir. Power amfinin güçlü olması durumunu o kanalların ses seviyesini AVR üzerinden azaltarak da çözebilirsiniz.

Hatta bence AVR üzerinden sıfırdan çok pozisyonlu kalibrasyon yapın. Amfi tüm hoparlörleri olması gerektiği gibi ayarlayacaktır.

• turuncu55 kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim.

şimdi biraz daha rahatladım power amfi konusunda. eyvallah.

cihazı ilk aldığımda bir kalibrasyon yapmıştım. ama çok beğenmedim.
    önceki avr de de beğenmemiştim. subwoofer hiç yok gibi oluyor sanki.
    ama haklısınız power amfiden sonra yapmadım.
    son bir kalibrasyon yapıp, onun üzerinde oynamak en iyisi.
    gerçi henüz bir tane tavan hop u yerleştiremedim. front heightler de tam istediğim yerde değiller.
    mübareğin kalibrasyonu da zor. 8 ayrı noktadan yapıyor.
  • benim denon x4400 ile ilgili volume sıkıntım var.
    önceki avr de ses seviyesi maximum 60 idi, atmos filmleri 15 kademede izliyordum.
    bu avr nin ses seviyesi maximum 98, 45-50 kademede anca ses geliyor.
    20-30 larda herhalde duyamayacağım.
    yani başlar çok kısıkken, 45 den sonra her kademe sesi çokça yükseltiyor.
    bu durum normal mi?
    Bu gayet normal. Bu sayede düşük ses seviyesinde ince ayar yapmanıza olanak sağlar.

Audyssey / Dynamic Volume / Light ayarlarını aktif ederseniz daha hızlı ses artışı olur. Bir deneyin isterseniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kucukyenici -- 25 Haziran 2018; 19:3:57 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Ben x4300 ile 15-20 arasında TV izleyebiliyorum. Hemen yukarıda ki arkadaşın dediği gibi light ayarını ve diğer hop ayarlarını iyice kurcalayin.

Zamanla ayarlarini isteginize göre yaparsınız. Şuan için endişe etmenize gerek yok. Elinizdeki cihaz yeterince güçlü.

• kucukyenici K kullanıcısına yanıt
    Evet Audyssey Setup yapınca ses seviyesi düzeldi.

Fakat bas performansı neredeyse sıfırlandı.

Otomatik kalibrasyon başlarken subwoofer 75db ye ayarlanıyor.

Bu bende çeyrek volüm bile değil.

Başka ayarları bozmadan bas ı nasıl yükselebilirim.

Oto kalibrasyon yapmadan önce subwoofer ı devre dışı bırakarak kontrol etmiştim. Ve ses seviyesi yine düzelmişti. Ben bu sub olayını sanırım henüz kavrayamadım.

• virtue28 kullanıcısına yanıt
    Şimdi ben hoparlör dizilimi 2 kalibrasyona göre hazırladım

Automatic 10.1 kalibrasyon yaptığımda Aura 3D'ye çok güzel ayarlıyor

Sonra 7.1.4 atmos kalibrasyonunda ayarlıyorum o da çok güzel oluyor

Fakat daha sonra tekrar 10.1 kalibrasyonu döndüğüm zaman ayarlar bozulmuş oluyor

Var mıdır Bunun bir çözümü manuel yapamayız mı bu ayarları

Farklı kurulum için ayar yapmadım hiç. Ama ayarları saklama, kaydetme özelliği vardı sanırım, biraz kurcalayin.

• Ne güzel tüm formatları destekleyen bir sisteminiz olmuş. Hayırlı uğurlu olsun.

Atmos, Dolby D+ ve D true HD içine, nesne tabanlı (object base) dedikleri her objenin yerine göre sesi veren yazılımların eklenmesiyle yapılıyor. 128 farklı Nesneyi 64 farklı hoparlöri destekleyebilir. Sadece DD+ ya da D True HD ses olsaydi o nesne tabanlı dedikleri (ki bu tavan hoplarlorlerden gelen sesleri de kapsar) (ama sadece tavan değil, base layer dedikleri yer seviyesindeki sesler de kanal -hoparlör- sayısına göre değil nesnenin yerine göre verilmeye çalışılır) Yani filminiz sadece DD+ ya da D True HD de olabilir, DD+ ya da D True HD‘nin içine Atmos seslerinde eklenmiş hali şeklinde olabilir. Eğer böyleyse, AVRniz Atmos u destekliyorsa, Atmos sesleri çalabilir, desteklemiyorsa sadece DD+ ya da D True HD sesleri oynatır.

3D Auro da böyle. DTS sesin içine gömülü geliyor. Dolby de destekliyor sanırım ama emin değilim. Ancak 3 Auro object base bir sistem değil eskiden olduğu gibi kanal sayısına göre oluşturulmuş bir yazılım. 3D Auro nun iddiası, insan kulagi 30derece acıdan yüksekten gelen sesleri tam olarak algılayamaz. Mantıklı geliyor evet ama o zaman neden Voice of God dedikleri tavan hoparlörünü koyuyorlar.? Ben de 3D Auro dinletemedim ama incelemeleri okudum

Ve bir çok kişi Atmos ve DTS:X den daha iyi diyor.

Ki ben de bu nedenle sizin bi hight olarak kurulum yaptım (front ve surr. BACK (Atmos back olsun diyor :). 3D Auro kaynağın çok olmamasının nedeni Amerika da çok olmaması. Genelde Avrupa sinemalarında daha yaygın.

Power amfiniz ne kadar kuvvetiyse o kadar iyi. Amfi zaten hoparlöre gerektiği kadarını verir. Zayıf olursa peak seslerde yetersiz kalabilir.

Pitbull sesi icin bağlantı yerlerini tekrar kontrol edin. Oradan olabilir.

Herşey tam olarak hazır olduktan sonra otomatik kalibrasyon yaptırmalısınız. Sonra yetersizse subwoofer un sesini avr ayarlarından birkaç db yükseltirsiniz. Başka arkadaşların aksine ben lfe+main değil sadece lfe yapmanızı öneririm. (Bu konu hakkında kimseyle tekrar polemiğe girmeyeceğim, herkesin fikrine saygım var :)

Bir de sub in yerini iyi ayarlamanız gerekir.

Farklı kurulumlarda tekrar bozulmamasi gerekir. İlginç.

Ayar kaydetme özelliği sadece paralı uygulamasını indirirseniz var.

Bu arada 3d Auro nun sayfasında güncel olarak hangi filmlerde oldugu yer alıyor ;)

Selamlar.

• Pitbull sesi dediği pıt sesi. Otomatik klavye marifeti

Kumanda üzerindeki Quick Select 1 - 2 - 3 - 4 tuşlarından hangisine atamak isterseniz birkaç saniye basılı tutarsanız o anki ayarları kaydediyordu. Öyle bir bilgi kalmış aklımda. (Daha önce paylaşan olmuştu.)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Offf.. hemen deniyorum.. inşallah olur. Teşekkür

Edit: Maalesef bu kalibrasyon ile ilgili değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarikahmet -- 26 Haziran 2018; 23:3:23 >
  • 
Sayfa: önceki 153154155156157
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.