Şimdi Ara

DENON 1706 + HECO VICTA 302

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
637
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yillardir bodrumda duran emektar DENON 1706 nihayet dun zaman bulup salona cikarabildim.
    Mediamarkttan 2*2,5mm Oehlbach Crystal Wire kablo alip hoparlorleri amfiye surdum.

Denonlari bundan once Altus 200 adli hoparlorlerle kullaniyordum fakat su anki evimin salonu kucuk oldugu icin bookshelf tarzi hoparlorlere yoneldim,forumdaki ovguleri nedeniyle Victa 302 aldim , hos Victada bekledigimden buyuk cikti.

Sistemi sadece muzik dinleme amacli kurdum , ozellikle kisik seste,tatli ve torku olan bir tini bekliyordum fakat daha onceki Altus'un aksine kisik seste zayif ve govdesiz bir tonu var Victalarin,sesi yukseltince kendini gosteriyor.

Sizlere danismak istedigim olay ise Bi-Wire yontemi,internette onlarca farkli yorum var kafam karisti acikcasi , beklentim dahilinde baglantida yapabilecegim bir degisiklik,upgrade var mi ?

Bu Amfinin arka tarafinin resmi , su an sadece isaretledigim alanlardan cikis aliyorum ;

Bu da Victanin arka tarafi , burda da keza sadece isaretlenen alt kisimdan girisi sagliyorum , kendi klipsi takili duruyor,

Sizin bu baglanti konusunda oneriniz var mi ? Yoksa oluru bu mudur gerisi zaman kaybi ?

• Avr nizden bi wire baglanti yapabilirsiniz lakin pek bir katkisi olacagini sanmam . Bi amp destegide yok avr de muhtemelen . Cok bir sey beklememek lazim

Birde speaker a veya b nin left ve right tarafina baglanti yapin . Yani bir hoparloru speaker a nin left tarafina digerini speaker b nin right tarafina baglamayin . Atmis oldugunuz fotoda oyle bir baglanti yapmissiniz gibi anladim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yavuzazgin -- 29 Aralık 2017; 21:42:24 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yavuzazgin

Avr nizden bi wire baglanti yapabilirsiniz lakin pek bir katkisi olacagini sanmam . Bi amp destegide yok avr de muhtemelen . Cok bir sey beklememek lazim

Birde speaker a veya b nin left ve right tarafina baglanti yapin . Yani bir hoparloru speaker a nin left tarafina digerini speaker b nin right tarafina baglamayin . Atmis oldugunuz fotoda oyle bir baglanti yapmissiniz gibi anladim.

A ve B ayriminin mantigi nedir ?

Acikcasi Biwire icin kablo almam gerekecek , yukaridaki arkadas T amfi elimdeki Denonu ezer gecer demis internette arastirdigim kadariyla yeni alacagim kablo parasina alinabiliyor bu aletler biwire yerine T amfi almayi denerim.

Bu arada Denon kanal basina 75 watt veriyor,bence bookshelf icin yeterli bir rakam,hatta daha once Altus 200 vardi,hatirladigim kadariyla cok da basarili olmustu,zaten benim amacim yuksek sesten ziyade kisik seste govdeli bir ses.

Tesekkurler tekrar yorumlariniz icin.

• _DIESEL_ kullanıcısına yanıt
    Bir hoparloru a ya digerini b ye baglarsaniz ampliyi a+b kullanmaniz gerekir . Pekte tavsiye edilen bir sey degildir. Avr lerdeki watt lara takilmayin . Stereo amp lar kagit ustunde gucsuz olsa dahi genelde cok daha iyi caliyorlar .

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Denon AV receiver'da A+B mantığı nedir bilmiyorum ama bazı receiver'lar, amfiler A+B seçilince cihaza düşük empedanslı hoparlör bağlanacağını varsayarak besleme voltajını düşürebilir. Bu nedenle gerekmedikçe A+B seçimi yapmayın.
  • Denon'u bilmem ama Marantz Sr8002 Avr standart bağlantı ile Rx8 de zorlanırken A+B bağlantıda çok daha güzel çalmakda her açıdan. Denemek lazım. Her amfide-sistemde fark gösterebilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hem A+B hemde standart olarak sadece A tarafinda baglanti gerceklestirdim,sonuc degismedi,biwiring yontemi ile de sonucun degisecegini sanmiyorum fakat bas ve tiz ayarlariyla oynayarak yapay da olsa istedigim tona yakin bir tini elde ettigimi dusunuyorum,Victa 302 lerin bana maliyeti 600 lira oldu,Denonu yillar once almistim hatirlamiyorum ne kadar oldugunu,bence bu butceyle iyi bir setup elde ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _DIESEL_ -- 31 Aralık 2017; 14:40:47 >

A kanalını amfiden hoapörler terminallerinde üste, B den ise alt terminallere giriceksiniz. Hoparlör köprülerinide çıkarın. Amfiden a+b seçin. Bu bağlantıda sesde değişme yoksa zaten amfinin gücü normal bağlantıda %100 yettiğinden ses değişmemiştir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Apache Air Fighter

A kanalını amfiden hoapörler terminallerinde üste, B den ise alt terminallere giriceksiniz. Hoparlör köprülerinide çıkarın. Amfiden a+b seçin. Bu bağlantıda sesde değişme yoksa zaten amfinin gücü normal bağlantıda %100 yettiğinden ses değişmemiştir.

Tam anlayamadim , bahsettigin yontemle baglantiyi gerceklestirmek istersem 4 cift kabloya ihtiyacim olacak sanirim ?
    su anda sadece 2 cift kablo mevcut ya da capraz baglantidan mi bahsettiniz ?
  • 4 adet kablo ile bağlayacaksınız. İki kablo bir hoparlöre, iki kablo bir hopalörlere. Sol tarafa A ve B çıkışın Sollarını , Sağ tarafada A ve B çıkışın sağlarını takıcaksınız. B altta olsun. Hoparlördende köprüleri çıkarıcaksınız.

http://manuals.marantz.com/PM6006/EU/EN/DNTXSYjvpbupqb.php

Örnek olsun. Burada A'yı alta bağlamış pek fark etmez ama A kanalı kullanıldığı için pişmiştir b kanalı hamdır a yı üste takın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Apache Air Fighter

4 adet kablo ile bağlayacaksınız. İki kablo bir hoparlöre, iki kablo bir hopalörlere. Sol tarafa A ve B çıkışın Sollarını , Sağ tarafada A ve B çıkışın sağlarını takıcaksınız. B altta olsun. Hoparlördende köprüleri çıkarıcaksınız.

http://manuals.marantz.com/PM6006/EU/EN/DNTXSYjvpbupqb.php

Örnek olsun. Burada A'yı alta bağlamış pek fark etmez ama A kanalı kullanıldığı için pişmiştir b kanalı hamdır a yı üste takın.

Bahsettigin sekilde baglantiyi gerceklestirdim (biwire yontemi ile)

Pek emin olmamakla beraber son seste yukselme oldu gibi hala istedigim kisik sesteki torku yakalayamasam da idare eder gibi.

Ilerde guncel stereo bir amfi ile tekrar denerim,tesekkurler yardimin icin.

Bu arada Victa 302 almayi dusununler icin kisa not,hoparlorler cidden iri yapili , tv masasina sigmayabilir , ve benim gibi 10 m2 salonunuz varsa sesi yarilamak dahi fazlasiyla yetiyor , odayi dolduruyorlar kaldi ki Denon 1706 gibi eski ve gucsuz bir amfi ile beslememe ragmen , o nedenle ufak odalarda tavsiye ederim.

• A+B secmeyin zira hoparlör impedance 12-16 aralıgında ise oyle secin diyor, A veya B için 6-16 ohm arası hoparlör..

hecolar bildigim kadarıyla 12-16 ohm arası degere sahip degiller.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hozes

A+B secmeyin zira hoparlör impedance 12-16 aralıgında ise oyle secin diyor, A veya B için 6-16 ohm arası hoparlör..

Yukaridaki arkadas A+B seklinde biwire tavsiye etmisti,o sekilde yeni kablo alip bagladim,su anda sorun yok gibi caliyorlar , ohmaj farkliligi uzun vadede ne gibi sorun teskil eder ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: _DIESEL_

quote:

A+B secmeyin zira hoparlör impedance 12-16 aralıgında ise oyle secin diyor, A veya B için 6-16 ohm arası hoparlör..

Yukaridaki arkadas A+B seklinde biwire tavsiye etmisti,o sekilde yeni kablo alip bagladim,su anda sorun yok gibi caliyorlar , ohmaj farkliligi uzun vadede ne gibi sorun teskil eder ?

sizin amfi minimumda 6 ohm hoparlör sürerim demiş..

siz 4-8 ohm özellikli victayı paralel bağlayıp 2-4 ohm arasına düşürmüssünüz impedance ı..

amfinin belirttiği impedance altında bir deger ile hoparlör kullanıyorsunuz, düşük seste çok sorun olmasada sesin yükselmesiyle birlikte amfiye zarar verme ihtimali çok fazla..

https://www.hometoys.com/content.php?url=/htinews/feb04/articles/polk/impedence.htm

yukardaki linkide okuyabilirsiniz.

• quote:

quote:

quote:

siz 4-8 ohm özellikli victayı paralel bağlayıp 2-4 ohm arasına düşürmüssünüz impedance ı..

amfinin belirttiği impedance altında bir deger ile hoparlör kullanıyorsunuz, düşük seste çok sorun olmasada sesin yükselmesiyle birlikte amfiye zarar verme ihtimali çok fazla..

https://www.hometoys.com/content.php?url=/htinews/feb04/articles/polk/impedence.htm

[Pasif] Bi-wire bağlantı yaptığınızda amfi iki hoparlör bağlamış gibi olmazsınız. Amfi yine tek hoparlör görür.

https://forum.donanimhaber.com/bi-wire-bi-amping-sorusu--97775630#97778593

• quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

quote:

quote:

quote:

[Pasif] Bi-wire bağlantı yaptığınızda amfi iki hoparlör bağlamış gibi olmazsınız. Amfi yine tek hoparlör görür.

https://forum.donanimhaber.com/bi-wire-bi-amping-sorusu--97775630#97778593

hocam bi wire yapılmamıs ki, bi amp gibi birsey yapılmış burda, biwire, tek çıkıstan hoparlörü lf ve hf baglantıalrına yapılır diye biliyorum ben

burda bir hoparlör çıkışı lf ye, digeri hf ye baglanarak yapılmış, bi-amp tarzı.

• hozes H kullanıcısına yanıt
    Tek çıkıstan hoparlörü lf ve hf bağlantıları yapılır diye doğru biliyorsunuz.

Ancak bi-amp yapılması için ortada 2 amfi yok.
    Amfinin A ve B çıkışlarını ayrı kanal olarak değerlendirmemek lazım.
    Amfinin A ve B çıkışları birbiri ile paralel bağlantılıdır.
    Yani ha bir çift kabloyu A'ya, diğer çift kabloyu B'ye bağlayıp anahtarı A+B konumuna getirmişsiniz,
    ha iki çift kablonun +'larını ve -'lerini birbirine sarıp bunları sadece A'ya bağlamışsınız, hiç bir fark yok.

Bu arada bi-wire yapınca ses artar mı? Hayır. Tamamen psikolojik... Bunu bir desibel-metre ile ölçüp görebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Tek çıkıstan hoparlörü lf ve hf bağlantıları yapılır diye doğru biliyorsunuz.

Ancak bi-amp yapılması için ortada 2 amfi yok.
    Amfinin A ve B çıkışlarını ayrı kanal olarak değerlendirmemek lazım.
    Amfinin A ve B çıkışları birbiri ile paralel bağlantılıdır.
    Yani ha bir çift kabloyu A'ya, diğer çift kabloyu B'ye bağlayıp anahtarı A+B konumuna getirmişsiniz,
    ha iki çift kablonun +'larını ve -'lerini birbirine sarıp bunları sadece A'ya bağlamışsınız, hiç bir fark yok.

Bu arada bi-wire yapınca ses artar mı? Hayır. Tamamen psikolojik... Bunu bir desibel-metre ile ölçüp görebilirsiniz.

biwire ve biamp konusunda hemfikirim, biwire dediginiz gibi ses artısı saglamaz, kimine göre pazarlama işidir kimine göre faydası vardır tartışılır, ben eger hoparlörde bu baglantı varsa ve bütce imkan veriyorsa biwire yaparım, biamp imkanım varsa onu kesin yaparım zira onun getirisi tartısılmaz bir gercek.

bnm anlamadıgım ozaman üretici denon niye a + b seciliyken farklı ohm degerleri vermiş, mesela a ve b çıkışlarına iki ayrı hoparlör takımının takılı olmayıp tek hoparlör takımının hoparlörlerinin lf ve hf leri takılı olmasını nasıl anlıyor cihaz.

sonuçta bnm anladıgım a ve b beraber secili olacaksa hoparlörler 12-16 ohm olacak demiş, hecoların sürücüleri kaç ohm (hf ve lf olarak) dur?

• hozes H kullanıcısına yanıt
    Normalde A ve B birlikte kullanılacaksa bunun bi-wire amacı ile değil de iki farklı hoparlörün bağlanarak kullanılacağı düşünülür.

Anlaşılan bu durumda her iki tarafa da bağlanacak hoparlörlerin etkin empedanslarının 6 ohm'un altına düşmesi istenilmiyor olacak ki A+B kullanılınca her hoparlörün empedansının 12-16 ohm'un altında olmaması istenilmiş.

Ancak bi-wire bağlantıda durum farklıdır. Daha önce verdiğim link'te anlatıldığı şekilde bi-wire bağlantıda amfi bass/tiz sürücüleri paralel bağlanmış iki ayrı hoparlör olarak görmez. Crossover'ın çalışmasından dolayı tek bir hoparlör olarak görür.

Esasında bi-wire ile normal bağlantının elektriksel olarak hiç bir farkı yoktur.
    Normal bağlantıda crossover devresinin bass/tiz kısımları hoparlörün arkasında birleştirilir.
    Bi-wire'da bu birleşim kablonun öteki tarafında, amfinin arkasında yapılır.

• Sanirim @Kursun_ dedigi gibi Denon , A+B kullanimi icin 4 farkli hoparlor baglantisini ongorup 4 hoparlorun ohmaj toplamini vermis fakat ben A+B toplamini 2 hoparlore surdugum icin ohmaj sikintisi yasamamam gerekiyor teoride.

Bu sekilde yaptigim biwire yontemi sadece A yada B tarafindan aldigim cikistan daha iyi geldi kulagima,bu psikolojik olabilir yada bazi arkadaslar Heconun jumperlari kotu demisti,onlari sokmus olmam da bir etken olabilir bilemiyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.