Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Denizcilik Fakültesi - Deniz Ulaştırma İşletme Müh.(Güverte) bilgi paylaşımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı
3.621
Cevap
87
Favori
298.196
Tıklama
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> Üniversite ve Bölüm Tavsiyeleri >> Bölüm >> Denizcilik Fakültesi - Deniz Ulaştırma İşletme Müh.(Güverte) bilgi paylaşımı
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      2 yıllık deniz ulaştırma işletme mezunu biri olarak size durumumu anlatayım siz anlayın...
      2014 yılında anadolu denizcilik meslek lisesinden mezun oldum.2014 yılında 2 yıllık myo deniz ulaştırmaya başladım.2017 Şubatta mezun oldum(yarım dönem uzadı).2017 ve 2018 dgs sınavına girdim(sırası ile 250-270 aldım).Şimdi 2019 dgs ye çalışmaya başlayacağım hedefim olan Dokuz Eylül 300 puan ile alıyor bu sene o hedefe ulaşacağımı düşünüyorum...Tabi bu yaklaşık 1.5 yıllık boşluğumda boş durmadım ve sürekli İngilizce çalıştım en azından hazırlık sınavını geçmek için şu an ve 1 senem daha olduğunu düşünürsek hazırlığı geçebileceğimi düşünüyorum...Yani her şey yolunda giderse 23 yaşında okula başlayacağım ve dersler %100 ingilizce olduğu için 2 yıllıkta gördüğüm hiç bir ders sayılmayacak.Gelelim neden inatla bir bölümü kovaladığım mevzusuna...Bir avrupa ülkesinde yaşıyor olsak 22 yaşında üniversiteyi bitirdiğimizde net maaş olarak en az 2200 euro kazanacağız.Bu para ile geçinme endeksi yapsak çok rahat geçinirsiniz.Ama maalesef Türkiye de bazı bölümler hariç mezun olunca alacağın maaş maksimum 2000 tl ve bu devirde bu paranın alım gücü yok.Her zaman şu denir para için denizcilik yapılmaz bu %100 doğru ama unutmayın ki denizcilerin %90 ının bu işi yapmasında en önemli sebep para idir.Yani ben bir tercih yaptım.Asgari ücretle 70 yaşına kadar çalışmak mı yoksa 35 yaşında işi gücü bırakıp kendine ve çoçuklarına yetecek kadar para biriktirmek mi?Ben ikinci yolu seçtim...
      Şimdi gelelim sorulan sorulara...
      Öncelikle 4 yıl okumaz isen bu meslekte bir hiç isiniz en azından 2018 şartlarında bunu söyleyebilirim.O yüzden 2 yıllık okullara gitmeyin derim...
      4 yıllık okul konusunda ise genelde şu yönde bir tespit vardır sonuçta hepsi aynı ehliyeti vermiyor mu?Bu yönden bakılırsa haklı ama bence İtü ve Deü çok ayrı diğer okullara göre.Çünkü işe alacak adamlar biliyor ki bu iki okuldan mezun olmuş iseniz boş değilsinizdir.Bu demek değil ki diğer
      4 yıllıklar kötü onlarda iyi sonuçta kendini geliştirmek senin elinde ama bu iki üniversite sizi maça 2-0 önde başlatır...
      İşşizlik konusuna gelirsek bunu da ülke bazlı düşünmeniz lazım.Bu zamanda işşizlik olmayan meslek yok.Ama sizin şu şansınız var siz 15 bin kişi ile 3 bin kişinin işe alınacağı iş için yarışacaksınız.Diğer bölümler 10 bin kişinin işe alınacağı yerde 200 bin kişi ile yarışacak.Yani bu meslekte de işşizlik sorunu var denebilir ama rakibiniz diğer mesleklere göre çok daha az.
      Birde şunu unutmayın doktorlar dahil iyi bir para biriktirmesi için 20-25 sene çalışması lazım...
      Denizciliğin en güzel tarafı şudur birincisi dolar üzerinden kazanıyorsun ikincisi bir giderin yok(ev kirası,yemek parası,fatura) yani senin maaşın direk cebine kalacak...Kimse babasının hayrına vermiyor 6 ay gemide yaşamaya alışmanız lazım :)
      |
      |

• Binbaşı
      1684 Mesaj
      11 Ocak 2019 12:09:38 Konu Sahibi
      Eskiden bu zamanlar buralar soru ile dolardı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

⚓⚓⚓⚓ >>> Kaptan Vlog Youtube Kanalım <<< ⚓⚓⚓⚓
      ⚓⚓⚓⚓ >>> Denizcilik Hakkında ve Meslek Tercihi <<< ⚓⚓⚓⚓

Tech-Mania
      Acer Predator 17 G5-793G-78QB | iPhone X 256gb Space Gray | Ps4 | Ps Vita | Sony Fdr-X1000 - Fdr-X3000R 4k Action cam | Canon G7X | Sony a7ii (iLCE M2) 28-70mm kit - Sony 85mm f1.8 - Sony 16-35mm f4
Reklamlar
SEO
Yeni Abonelik d-smart
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
nice türkiye
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,203
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.