Şimdi Ara

Denizcilik Fakültesi - Deniz Ulaştırma İşletme Müh.(Güverte) bilgi paylaşımı (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3.705
Cevap
88
Favori
395.342
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hdenizsever

quote:

Orijinalden alıntı: emrenaz

quote:

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar bende Denizcilik işletme müh. Okumak istiyorum babamda uzunyol kaptanı ama askeri subaylıktan gecme onun ıcın ona soramadım.

Öncelikle anladığım kadarıyla
    1.üniforma giyme zorunluluğum var ve bence bu güzel birşey
    2.üst sınıflara saygılı davranma abi kardeş ilişkisi var buda çok iyi
    3, SAÇ uzatma hastalığım var arkadaşlar ve kimse kusra bakmasn ünide sacını kestrceksn lafı duymak ıstemıyorm sakal kesımımı nizami yaparm fakat saç konusunda beni bilgilendirirmisiniz SAÇ kestirmek mecburi ve nizami şekildemi acaba ?

uniformanin bazi sorumluluklari var davranislari vsleri var
    evet sac zorunlu hatta kisa degil nerdeyse yok gibi ve nizami

kilo boyun son iki rakaminin 5 fazlasi ile 15 eksigi arasinda boy en az 166 erkeklerde.bedende kosu atlama mekik sinav bazi okullarda ise yuzme var mulakat sinavi var ayrica gemi adami olur belgesi alma ssdmye onaylatma var.

Ağlamak istiyorum şuan. Kestirmesem atarlarmı

alisirsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: emrenaz

quote:

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar bende Denizcilik işletme müh. Okumak istiyorum babamda uzunyol kaptanı ama askeri subaylıktan gecme onun ıcın ona soramadım.

Öncelikle anladığım kadarıyla
    1.üniforma giyme zorunluluğum var ve bence bu güzel birşey
    2.üst sınıflara saygılı davranma abi kardeş ilişkisi var buda çok iyi
    3, SAÇ uzatma hastalığım var arkadaşlar ve kimse kusra bakmasn ünide sacını kestrceksn lafı duymak ıstemıyorm sakal kesımımı nizami yaparm fakat saç konusunda beni bilgilendirirmisiniz SAÇ kestirmek mecburi ve nizami şekildemi acaba ?

uniformanin bazi sorumluluklari var davranislari vsleri var
    evet sac zorunlu hatta kisa degil nerdeyse yok gibi ve nizami

kilo boyun son iki rakaminin 5 fazlasi ile 15 eksigi arasinda boy en az 166 erkeklerde.bedende kosu atlama mekik sinav bazi okullarda ise yuzme var mulakat sinavi var ayrica gemi adami olur belgesi alma ssdmye onaylatma var.

Ağlamak istiyorum şuan. Kestirmesem atarlarmı

Staja çıktığın gemi soda, çimento yada tahıl yüklüyorsa zaten sıfıra vurmak için makine kendin arayacaksın.

• arkadaşlar iş imkanları ve maaşlar ne durumda. zabitler ilk ise girişte aylık ortalama ne kadar maaş alıyorlar

• Merhaba .. Ben tercihlere Karamürsel yada Yalova da ki Deniz ve Liman İşletmeciliği (2 Yıllık) bölümünü yazmayı düşünüyorum.. Ben burdan mezun olunca ünvanım ne olacak , ne iş yapacam, çalişma şartları nedir , iş bulma imkanım nasıl olacak , maaşi nasıl olur ? Acil bilgiye ihtiyacım var yardımcı olursanız çok memnun olurum.. Şimdiden teşekkür ederim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: hadi123

arkadaşlar iş imkanları ve maaşlar ne durumda. zabitler ilk ise girişte aylık ortalama ne kadar maaş alıyorlar

önceki sayfalarda uzun uzun bahsedildi.

• quote:

Orijinalden alıntı: kLaoustRe

Merhaba .. Ben tercihlere Karamürsel yada Yalova da ki Deniz ve Liman İşletmeciliği (2 Yıllık) bölümünü yazmayı düşünüyorum.. Ben burdan mezun olunca ünvanım ne olacak , ne iş yapacam, çalişma şartları nedir , iş bulma imkanım nasıl olacak , maaşi nasıl olur ? Acil bilgiye ihtiyacım var yardımcı olursanız çok memnun olurum.. Şimdiden teşekkür ederim..

Bu bölümlerden mezun kişiler genellikle acentaların saha operasyonlarında yer alıyorlar. Gemilere işlem yapmak için çıkıyorsun. Maaş olarak 1000-1400TL seviyesinde genellikle.

• quote:

Orijinalden alıntı: coaxem

quote:

arkadaşlar iş imkanları ve maaşlar ne durumda. zabitler ilk ise girişte aylık ortalama ne kadar maaş alıyorlar

baktım diğer sayfalara ama tam olarak aradığımı bulamadım, sorumu cevaplarsanız çok sevinirim

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: coaxem

quote:

baktım diğer sayfalara ama tam olarak aradığımı bulamadım, sorumu cevaplarsanız çok sevinirim

ilk sayfada ayni soru soruldu ve cevapladim. 5. yada 6. mesaja bakarsaniz görebilirsiniz

• Gemilerde spor imkanı nasıl acaba? Koşu bandı gibi aletler mevcut mu? Ben body building ile ilgileniyorum da kafama takıldı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nihilous

Gemilerde spor imkanı nasıl acaba? Koşu bandı gibi aletler mevcut mu? Ben body building ile ilgileniyorum da kafama takıldı.

Bazilarinda mevcut bazilarinda degil bende ilgileniyordum unideyken sonra gemide vakit olmadigindan ve arac gerec olmadigindan hepsi gitti

• quote:

Orijinalden alıntı: grejuva6

ben bu sene YTÜ gemi makineleri işletme mühendisliğini kazandım iyimi oldu kötümü oldu bilmiyorum yazarken tereddütteydim bölüm olarak makine veya fizik düşünüyordum, GMİM bölümÜde yeni açılmış üniversitede
    bölümün yeni açılmış olmasından dolayı dezavantajı olur gibime geliyor . işi bilen arkadaşlar için soruyorum iş sıkıntııs varmı üniversite hakkında hiç bilginiz varmı

bölüm nasıl hocam memnun musun? kaç binle girdin?
  • Arkadaşlarım / Abilerim. Bu yazdığım soruları gerçekten bu konular hakkında bilgisi olanlar cevaplasın.

Ben N.Serap ULUSOY Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi / Denizcilik Alanı / Güverte Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Bildiğiniz gibi Denizcilik AML ehliyeti Sınırlı Vardiya / Makine Zabitliği (500 grs/750 kw) 'ye düşürüldü. Şuan bize bu yasa vurmuyor. 3000 grs Yakın yol VZ. olarak mezun oluyoruz.

Bildiğiniz gibi meslek liselerinin amacı üniversitelere öğrenci göndermek değil, ara eleman yetiştirmektir. O yüzden biz 4 sene boyunca sadece 2 sene boyunca MAT-1 seviyesinde matematik, 2 sene Fiz-1 seviyesinde fizik, ayrıca sadece ilk senemizde kimya, biyoloji vb. gördük. Yani anlayacağız lise eğitimimiz istisnalar hariç, öyle İTÜ, DEÜ 'ye felan yetmez.Bölümümüz MF(Sayısal) olmasına rağmen durumumuz bundan ibaret.

Şimdi bu soruyu kişisel olarak sorduğumu sanmayın. Aydınlanmayı bekleyen 18 kişilik bi Güverte sınıfı olarak düşünün :)

Gelelim asıl konulara sınıf olarak 3 ihtimal üzerinde duruyoruz.

- Piri Reis Üniversitesi / Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

- Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi - Turgut Kıran Denizcilik Yüksekokulu / Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

- Girne Amerikan Üniversitesi - Denizcilik Yüksekokulu - Güverte

Piri Reis Üniversitesi alanında Türkiye'de lider üniversitelerden biri. Ancak fiyatıda gayet ''güzel'' bir üniversite. 20.000 TL. Hazırlık dahil 5 sene okuduğumuzu sayarsak 100.000 TL. Okul LYS MF-4'ten alıyor. %100'e zaten puanımız yetmez. %50 belki bir kişi gider. Burssuz ise çok pahalıya patlar. O yüzden bu üniversite pek tercihimiz sayılmaz :)

Turgut Kıran Denizcilik Yüksekokulu ise YGS-1 ile alıyor. Puana bakılırsa daha alınabilir bir puan olmasına karşın bulunduğu konum dolayısıyla bizim tarafımızdan pek tercih edilebilir bir yer değil.( Yer olarak Rize'yi değil, üniversitenin olduğu yeri kastediyorum.)

Gelelim bize en uyan en çok bizi çeken üniversiteye. Girne Amerikan Üniversitesi - Denizcilik Yüksekokulu - Güverte bölümü. Okul 4 yıllık. YGS-1 den %100 bursu bile çok düşük puanı olan bir üniversite.Zaten en düşük puanla giren bile %50 burs ile girdi(206 Puan). Girne Amerikan Üniversitesinin DYO için Piri Reis ile anlaşmalı bir okul olduğu vb. duymuştum. Kıbrıs yaşam şartlarını az çok biliyorum. O yüzden bizi en çok çeken üniversite burası.

Gelelim sorulara;

Denizcilik Fakültesi ile Denizcilik Yüksekokulu arasında diploma, ehliyet farkı var mıdır ? Yoksa ikisi de aynı şey midir ?

Deniz Ulaştırma İşletme Müh. ile Güverte arasında fark var mıdır ? Varsa nelerdir ? ( Ben Güvertenin eski adı olduğunu biliyorum)

Girne Amerikan Üniversitesinin verdiği ehliyet hakkında bilgisi olan var mıdır ?

Burada saydığım 3 üniversitede aynı ehliyeti '' Uzakyol Vardiya Zabiti'' veriyor dimi ?

Soruları(mız)m şimdilik bu kadar.

• Yüksekokullar bildiğim kadarı ile "Vardiya Zabiti" 3500gt sınırlı ehliyeti eğitimi vermekteler - Eğer 4 senelik okul ise Uzakyol eğitimi veriyor. Dokuz Eylül üni de öyleydi bir aralar

Fakülteler ise "Uzakyol Vardiya Zabiti" ehliyeti eğitimi vermekteler.

Yinede adı geçen okullar ile görüşülebilir. Daha ayrıntılı bilgi Liman Başkanlıkları, Denizcilik Bakanlığı sitesinden bulunabilir
    https://atlantis.denizcilik.gov.tr/gaegitimnet/Public/KurumBilgi.aspx

Meslekte ise Uzakyol Vardiya Zabitleri daha kolaylıkla iş bulmaktalar.
    Denizcilik Fakültesi Güverte bölümü son zamanda Deniz Ulaştırma İşletme Müh. olarak anılmaya başlandı.

KKTC tercihiniz olacaksa okulum Yakın Doğu Üniversitesi'ni de düşünmenizi öneririm. Lakin GAÜ'den eğitim ve imkan olarak çok ileride ve 1996 yılından beri oturmuş bir okuldur. Ayrıca vakıf üniversitesi olduğundan dolayı benim gibi %100 burslu okusanız bile bursunuzu kaybetmeniz söz konusu olmaz.
    GAÜ'de ise bu tip parasal problemler daha fazla ve sıkça karşılaşılmaktaydı. (Okuduğum dönemde arkadaşlarım GAÜ, Lefke Avrupa ve Uluslararası Kıbrısta vardı)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coaxem -- 16 Ekim 2012; 23:07:58 >

• GAÜ 'nün yetkilisine sorduğumda ise Yüksekokul ile Fakülte aynı şey dedi çoğu yerde de böyle deniliyor. Turgut Kıran Denizcilik Yüksekokulu gibi mesela.

edit: Dediğiniz gibi MESLEK YÜKSEKOKULU DEĞİL YANLIŞ ANLAŞILMASIN. 4 YILLIK YÜKSEKOKUL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gonenck -- 16 Ekim 2012; 23:11:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gonenck

GAÜ 'nün yetkilisine sorduğumda ise Yüksekokul ile Fakülte aynı şey dedi çoğu yerde de böyle deniliyor. Turgut Kıran Denizcilik Yüksekokulu gibi mesela.

Yüksekokul

Denizcilik eğitimi için gereken Makine ,Güverte, Deniz işletmeleri yönetiminden herhangibirinin olmadığı veya eğitim için gereken simulator, eğitim gemisi yada diğer şartların olmadığı okullardır.

Uzakyol Vardiya Zabiti Vermeye yetkili kuruluşlar Bakanlığın Sitesinde Mevcut

https://atlantis.denizcilik.gov.tr/gaegitimnet/Public/KurumBilgi.aspx

ZİRVE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ YETKİLİ
    PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ YETKİLİ
    İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK FAKÜLTESİYETKİLİ
    ÖZEL EKOL DENİZCİLİK EĞİTİM EĞİTİM MERKEZİ YETKİLİ
    ÖZEL EKOL DENİZCİLİK EĞİTİM EĞİTİM MERKEZİ YETKİLİ
    TÜRK DENİZ EĞİTİM VAKFI (TÜDEV) EĞİTİM MERKEZİ YETKİ YOK
    TÜRK DENİZ EĞİTİM VAKFI (TÜDEV) EĞİTİM MERKEZİ YETKİ YOK
    DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ YETKİLİ
    RİZE ÜNİVERSİTESİ TURGUT KIRAN DENİZCİLİK YÜKSEKOKULU YETKİLİ
    KTÜ SÜRMENE DENİZ BİLİMLERİ FAKÜLTESİ YETKİLİ YETKİLİ
    YAKINDOĞU ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ YETKİLİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coaxem -- 16 Ekim 2012; 23:17:25 >

• @coaxem Abi kusura bakma şuan ufak çaplı bi şoktayım. Uzakyol Ehliyeti vermiyorsa nasıl olurda bize verir der ?
  • quote:

@coaxem Abi kusura bakma şuan ufak çaplı bi şoktayım. Uzakyol Ehliyeti vermiyorsa nasıl olurda bize verir der ?

Şu anda senin sorun üzerine Bakanlığın sitesinden bakıp kopyalayarak cevapladım ancak güncellenmemiş olabilir.

Kesin ve net bilgi için okula değil Bakanlığa ulaşabilirsiniz ya da Liman Başkanlıkları, Yönetmeliklerden teyit edebilirsin.
  • Denizcilik Müsteşarlığını yada YÖK'ü arasam soruma yanıt bulabilirim değil mi ?
  • quote:

Denizcilik Müsteşarlığını yada YÖK'ü arasam soruma yanıt bulabilirim değil mi ?

YÖK ü değil direk Denizcilik Bakanlığı'nı ararsan ya da bilgi edinme den email atarsan cevaplarlar

YÖK ehliyetlendirme yapmaz yök'ün alakası yok.
  • Cevaplar için teşekkürler şimdi mail atıp yarın buraya sonucu yazarım. Tekrar teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.