Şimdi Ara

Deniz kestanesi batması..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
56.284
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün denize girerken nasıl olduğunu anlamadan bir denizkestanesinin üstüne bastım. 15 20 tane siyah nokta halinde topuğumda dikenin uçları kaldı. Önce cımbızla çıkarmayı denedik ama olmadı.
    Akşam google'dan araştırdım zeytinyağı ile sarıp uyursam sabaha uçları görünürmüş ve çıkarması kolay olurmuş.

Denedim hiçbir işe yaramadı.

Şuan topuğuma basamıyorum. Vücut atarmı diye sürekli bakıyorum ama hiçbir değişiklik yok. Ve işin kötüsü sanki şişmeye başladı.

Daha önce böyle bir olay başına gelen varmı? Varsa bundan nasıl kurtuldunuz anlatırmısınız?

• zeytinyağı sürmenin iyi geleceğini duymuştum
  • Çok geçmiş olsun valla banada olmuştu nasıl çıkardım hiç hatırlamıyorum ama denize artık bu yüzden sırf iskeleden atlayarak giriyorum kıyıdan yürüyerek denizmiş, yere basmakmış asla...
  • benimde batmıştı iğneyle ayıklamaya çalışmıştık
  • çok geçmiş olsun içim bi kötü oldu zeytin yağı işe yarıyo diye duymuştum ama detaylı bilgim yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrekr -- 27 Temmuz 2009; 15:46:51 >
  • Geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkürler, ama şu zeytinyağı denilen olay bende işe yaramadı. Google'da ne bulduysam denedim malesef hiçbirşey olmadı.

Sıcak suda beklettim
    Zeytinyağını ısıttım
    Zeytinyağında beklettim
    Çakmakla ateşe yaklaştırdım

hiçbirşey kâr etmedi. Ve çok canımı yakmaya başladı. Ne kötü birşeymiş bu ya
  • Doktora gitmeyi deneyebilirsin. Herhangi bir acilde müdahale ile 5dk da hallederler diye düşünüyorum...
  • Doktora gidin bir an önce, sağlığın şakası olmaz.
  • Çıkmadığı sürece ayağında iltihap yapar.Artık bir şekilde anti-biyotiklerle kurutacaksın orayı.

Geçmiş olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: PeterPetrelli

Doktora gitmeyi deneyebilirsin. Herhangi bir acilde müdahale ile 5dk da hallederler diye düşünüyorum...

Katılıyorum benım ayağıma da battı 2 kere hemde bosuna uğrastım zeytın yağıydı falan hıkaye onları ılk basta çıkartman lazım yoksa zeytın yağıyla çıktığı falan yok...

Denıze gırdığınız yer neresı bılmıyorum ama çarsıya çıktığınız zaman kendınıze denız ayakkabısı alın bence. Denız ayakkabısı denılen sey bıldığımız kavuçuktur ve 3-5 tl bırseydır, rıske gırmeyın bence...
  • Fazla bekleme doktora git bir an önce.
  • Benimde başıma çok geldi ilk zeytinyağı sür o bölgeye sonra toplu iğne ile çıkar.Doktorluk bi olay değil.
  • zeytinyağından başka çaresi yok sür yumuşaasın orası sonra iğneyle çıkar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cumhuriyet.

quote:

Orijinalden alıntı: PeterPetrelli

Doktora gitmeyi deneyebilirsin. Herhangi bir acilde müdahale ile 5dk da hallederler diye düşünüyorum...

Katılıyorum benım ayağıma da battı 2 kere hemde bosuna uğrastım zeytın yağıydı falan hıkaye onları ılk basta çıkartman lazım yoksa zeytın yağıyla çıktığı falan yok...

Denıze gırdığınız yer neresı bılmıyorum ama çarsıya çıktığınız zaman kendınıze denız ayakkabısı alın bence. Denız ayakkabısı denılen sey bıldığımız kavuçuktur ve 3-5 tl bırseydır, rıske gırmeyın bence...

Aynen, her zaman kullanırım. Ayağa batan taç çakıl kumlardan bile huylanıyorum aslında.

• şişmişse 1-2 güne kalmaz hepsi dökülür.Önce su toplar sonra vücut birbir atar.Geçmiş olsun paniğe gerek yok bir müddet acı çekeceksin okadar.Kendiliğinden düşecek hepsi.Hızlandırmak istiyorsan sıcacık bir banyo yap yada ayaklarını sıcak suda beklet derin yumuşasın genişlesin ateşte dağlanmış(mikrobu kırılmış) bir iğne yardımıyla yavaşça çekip çıkarabilirsin.
    Bence kasma hepsi max 3-4 günde dökülecek zaten.
  • İğnenin ucunu ısıtın kolonya döküp mikropları öldürün..Sonra tek tek çıkarın iğneleri.Başka yolu yok ne yazık ki..İğne ile uclarını çıkarıp cımbızla almak lazım. Yanında bi bayan varsa onun yapması daha kolay oluyor..Elleri daha maharetli gerçekten.

Başta alınırken acıycak ama sonra çok çabuk geçecek inan ki..
  • Dikenin olduğu yerden ayağını sıksan belki biraz daha yukarı çıkar ?
  • Şuan ayağım sıcak suyun içinde. Uzun bir süredir bu sekilde bekletiyorum. Tavsiyeleriniz üzere iğneyle biraz kurcaladım ama canımı yaktı. Sivilce sıkar gibi sıkmayı deneyemiyorum çünkü dikenler birbirine çok yakın. Birini sıkarken diğeri daha derine gider diye dokunmak bile istemiyorum. Akşama kadar bir değişim görmezsem hastaneye gitcem. Yıllardır sualtında birçok zararlı balık, denizanası vs. kurbanı oldum ama bana bu kadar acı verenini ilk defa yaşıyorum.
  • Duyduğuma göre bunların dikensiz ve koyu kırmızı renkli olanları(taş gibi gözüküyorlar, tenis topundan biraz büyük) çok zehirliymiş. İyiki ona denk gelmemişsin.

Şimdi senin yapacağın şey acile gitmek. Onlar ayağından çıkmazsa şişer, iltihap kapar, daha fazla acı çekersin ve daha da ilerlemiş haliyle doktora gitmek zorunda kalırsın. Toplu iğne+cımbız ile çıkarmaya çalış, olmazsa doktordan başka çare yok gibi gözüküyor.
  • Arkadaşlar şu dakika itibariyle hastaneden gelmiş bulunuyorum. Acil serviste çok tatlı bir doktor sorunumla yakından ilgilendi ama hiçbirşey yapmadı. Evet yanlış okumadınız hiçbirşey yapmadı. Çünkü bu durum karşısında yapılabilecek cerrahi bir müdehale yokmuş. Daha doğrusu diken için cerrahi bir müdehale gereksizmiş.

Lokal anesteziyle onları keserek çıkarabiliriz ama bu daha sonra çok canını yakar ve gerekte yok dedi. Neticede onlarda bir canlının parçaları olduğu için 3 4 gün içinde çürüyecek ve vücudun onları atıp yok edecektir dedi. Birde şunu ekledi çok parası olan manken futbolcu gibi insanlar bu gibi durumlarda lazer ile o parçaları yok ettiriyolarmış. Tabi çok parası olan kısmınıda bastıra bastıra ekledi :)

Bu demektir ki 3 4 gün boyunca ayağımın üstüne basamıcam

+ hastanede dikenleri saydılar tam 28 taneymiş. Birkaç doktor tebrik etti. Bi onur madalyası takmadıkları kaldı :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seizure -- 28 Temmuz 2009; 0:35:48 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.