Şimdi Ara

Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3.513
Cevap
27
Favori
81.462
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 3 gün
  • Cevaplayan Üyeler 90
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 461
  • Ortalama Mesaj Aralığı 6 saat 51 dakika
  • Toplam Okunma Süresi 13172
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 90
  • Favoriye Eklediklerim 32
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Teknoline2002 (1037 mesaj) kayıboyu11 (856 mesaj) BART SIMPSON (461 mesaj) neduda (157 mesaj) elador (116 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (725 mesaj) Mobil (584 mesaj) Tablet (7 mesaj) Mini (13 mesaj) Uygulama (2233 mesaj)
  • @
Giriş
    171 Mesaj

Rizedeyim. Dun ile bugün arası 3.4 gaz harcamış.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    BART SIMPSON kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    171 Mesaj

Güneş batınca serinliyor hava 8-10C düşüyor yanlız sahil oldugu için nemden dolayı mı bilmiyorum daha soğuk gibi hissediyoruz.

|
    |
    Teknoline2002 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    171 Mesaj

Bu geceki tablo,
    Sabah özellikle baktım saat 7.30 daki değer 52 olmasına rağmen kazan 42 de yanıyordu

|
    |
    Bahsedilenler: kayıboyu11
  • Yüzbaşı
    931 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Teknoline2002

ama hocam sizin paylastiginiz iki ayri cizelgede artmis gorunuyordu o yuzden deneme geregi duydum. yoksa onu (d85) yillar once denedim. genelde oda termostati kullanmayan soguk bolgelerde kazan cabuk isinsin +5 yapip dursun diye yapilir ama su hizli isindigindan homojen isinma olmaz aninda aldigi isi geri hizli duser. (d17:1 ilen uzun denemedim) bizim derdimize cozum degil bizde kazan dusuk sicaklik sectiginden yanmiyor. suanda hava soguk oldugundan sikinti yok kis sonu baslar yine
    Hocam, @neduda ve benim gibi kullanıcılar bu sorunu yaşamazken sizlerin böyle 1 sorun yaşamanız yine belirtiyorum sizlere özel 1 sorun gibi görülmektedir.
    MiGo'yu takmadan önce sorunsuz çalışan 1 sistem MiGo'dan sonra sapıtıyor ise aklama MiGo'ya yanlış veri iletildiği geliyor.

e-bus'tan MiGo'ya yanlış veri geliyor olabilir.
    NTC sensörleri ve Dış Hava Bilgileri MiGo'ya yanlış veya hatalı bilgi iletiliyor olabilir.
    Dolayısı ile MiGo, Nitromix'e yanlış kazan ısısı ile yanmasını iletiyor olabilir.
    Veya Nitromix parametrelerinde hatalı 1 parametre bulunuyor ki Nitromix bu şekilde davranıyor.

Elinizde deneme yapmak için kullanabileceğiniz başka 1 OT mevcut mu?
    Veya yanlış hatırlamıyorsam @kayıboyu kardeş MiGo'yu değiştirmişti, ama sorun onda da devam ettiği için aklıma e-bus'tan MiGo'ya yanlış veri iletildiği sorunu geliyor.

En kötü ihtimal, MiGo'yu devre dışı bırakıp, kaç C kazan ısısında ne kadarlık sürede hedef ısıya eriştiğiniz ve bu ısıyı ne kadar süre ile koruyup, ne kadar sürede devreye girip, ne kadarlık tüketim yaptığınız kontrol edip, Yetkili Servise çağrıda bulunabilirsiniz.

e-bus'tan MiGo'ya doğru bilgi gönderildiğinden ve NTC sensörlerinin doğru çalıştığından emin olamak gerekmektedir diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 27 Kasım 2019; 8:45:34 >

• Yüzbaşı
    931 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: neduda

Bu geceki tablo,
    Sabah özellikle baktım saat 7.30 daki değer 52 olmasına rağmen kazan 42 de yanıyordu
    Aynen ben de de bu şekilde.
    Rapor bu veriyi d09'dan çekiyor ama kazan d40 daha düşük 1 ısıda yanıyor ama sonuçta hedef ısıya erişmekte ve hedef ısıyı koruyabilmektedir ayrıca yakıt tüketimi de ben de düşüş göstermiştir.
    |
    |

• Binbaşı
    1427 Mesaj

sistemde ve kombide en ufak hata yok, 38 kazanla evi takla attirir su havada normalde

|
    |
  • Yüzbaşı
    931 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

25-27 kazanlari ne yapalim hocam. daha bu iyi 22 bile oluyor. ateslesin gorelim. yine bu ornekte setten fazla dusmemis.
    Aslında rapora tekrar baktığımda sanki herşey normal gibi geliyor...

Ortam ısısı 22,5C iken, 22,5C hedef ısıyı korumak için 25C kazan ısısı ile çalışmaya başlıyor.
    Ortam ısısı 22,4C düşünce, kazan ısısını 27C'ye çıkartıyor.
    Ortam ısısı halen 22,4C olsuğundan kazan ısısını 32C'ye çıkartıyor ve 22,5C hedef ısıya erişim kapanıyor.

Ama siz bu tabloyu, dış ısı düştüğü için kazan ısısı artıyor şeklinde yorumluyorsunuz.

Daha önce ben şu testi de yapmıştık Çetin Bey ile;

Isıtma Algoritması İLERİ Modda 2dk. iken,

Çetin Bey'in açıklaması "2dk. içinde Hedef Isıya eriş, erişemiyorsan ortam ısısnın düşmesini bekle" yönünde idi ve yaptığımız test de de bunu görmüştük.

Hedef ısı 22C, ortam ısısı 21,9C olmasına rağmen Nitromix devreye girmedi.
    Hedef ısı 22C, ortam ısısı 21,8C olmasına rağmen Nitromix devreye girmedi.
    Hedef ısı 22C, ortam ısısı 21,7C olduğunda Nitromix 43C ile devreye girdi.
    Hedef ısı 22C, ortam ısısı 21,6C düştüğünde ise Nitromix 45C kazan ısısına çıkarak devam etti.

Ama gördüğüm kadarı ile sizde sorun şuki, kazan ısısını 32C çıkartmasına rağmen devreye girmemiş.
    Eğer Isıtma Algoritmanız İLERİ Modda ise onu GECİKME SÜRESİ 0,1C olarak değiştirmeyi denemişinizdir gerçi :)

Şu Isıtma Algoritması İLERİ Modun tam olarak hangi mantık ile ne işe yaradığı net değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 27 Kasım 2019; 9:25:4 >

• Binbaşı
    1427 Mesaj

ilk cizelgesi dis sicaklik dustugu icin kazan yukselmemis. bu bizde de oluyor.

|
    |
  • Binbaşı
    1460 Mesaj
    Osman bey kombiniz kaçlıktı
    D00-D85 değerlerini kontrol edip bilgi verecektiniz

• Yüzbaşı
    931 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: kayıboyu11

Osman bey kombiniz kaçlıktı
    D00-D85 değerlerini kontrol edip bilgi verecektiniz
    Nitromix P-28
    d85:6kw idi, dün itibari ile d85:8kw (Fabrika Ayarına çektim.)
    d00:27kw
    |
    |

Şimdi arkadaşlar,

Daha önceden de belirtmiştim, d85:6kw iken hedef ısıya erişmede zamanın uzamasından sözetmiştim.
    d85:8kw olduktan sonra hedef ısıya erişmem oldukca kısaldı ve bugün tekrar MiGo'nun oda iç ısısına göre modülasyonlu çalıştığını test ettim.
    İç oda ısısna göre modülasyonu diğer OT göre nasıldır bilemem o tartışılır ama şu gerçek ki MiGo, oda iç ısısı, dış ortam ısısı ve tesisat su ısısına göre modülasyolu olarak çalışmaktadır.

Dış ortam ısısını da kontrol ederek testi yaptım.

İşte sonuç...

SAAT 08:52 DIŞ ORTAM 10,9C
    İç Ortam 20,8C Nitromix 39C kazan ısısı ile çalışmaya başlıyor.

SAAT 09:02 DIŞ ORTAM 10,9C
    İç Ortam 20,6C düşünce, Nitromix dış ortam ısısı aynı olmasına rağmen, 46C kazan ısısına çıkartarak ile çalışmaya devam ediyor.

SAAT 09:12 DIŞ ORTAM 11C
    İç Ortam 20,5C düşünce, Nitromix dış ortam ısısı artmasına rağmen, 53C kazan ısısına çıkartarak ile çalışmaya devam ediyor.

SAAT 09:29 DIŞ ORTAM 11.1C
    İç Ortam 20,4C düşünce, Nitromix dış ortam ısısı 0,1C artmasına rağmen, 55C kazan ısısına çıkartarak ile çalışmaya devam ediyor.

SAAT 09:42 DIŞ ORTAM 11,1C
    İç Ortam 20,6C artınca, Nitromix dış ortam ısısı aynı olmasına rağmen, 53C kazan ısısına indirerek çalışmaya devam ediyor.

SAAT 09:51 DIŞ ORTAM 11,1C
    İç Ortam 20,8C artınca, Nitromix dış ortam ısısı aynı olmasına rağmen, 46C kazan ısısına indirerek çalışmaya devam ediyor.

SAAT 09:56 DIŞ ORTAM 11,3C
    İç Ortam 20,9C artınca, Nitromix dış ortam ısısı 0,2C artmasına rağmen, 50C kazan ısısına çıkartarak çalışmaya devam ediyor.

SAAT 10:06 DIŞ ORTAM 11,4C
    İç Ortam 21,C hedef ısıya ulaşınca, Nitromix dış ortam ısısı 0,1C daha artmasına rağmen , 50C kazan ısısı ile çalışmaya devam ediyor.

SAAT 10:15 DIŞ ORTAM 11,4C
    İç Ortam 21,1C hedef ısıyı aşınca, Nitromix dış ortam ısısı değişmediğinden , 50C kazan ısısı ile çalışmayı 50sn. sonra durduruyor.

Daha önce d85:6kw olduğunda İç ortam ısısı 20,8C veya 20,9C kadar çıkıyor ve uzun süre bu ısılarda kalıyordu.
    d85:8kw olduktan sonra görüldüğü gibi yaklaşık 30dk. içerisinde ortam ısısını 20,4C'den 21,1C hedefe çıkartabiliyor.
    Ama şu var ki sürekli 2.Kademe Modülasyonda çalışmak zorunda kalıyor. Asla 1.Kademe Modülasyona düşmüyor.
    d85:6kw iken de sürekli 1.Kademe Modülasyonda çalışıyor ama hedef ısıya erişimde çok gecikme yaşıyordum ama sonuçta erişiyordu.

Daha önce sizler ile benim tesisatta, hangi modülasyon aralığında ne kadar doğalgaz tüketim gerçekleştiğini paylaşmıştım.

5 Alev boyu (1sn.de bir 0,001 kontür atıyor.)
    4 Alev boyu (2sn.de bir 0,001 kontür atıyor.)
    3 Alev boyu (3sn.de bir 0,001 kontür atıyor.)
    2 Alev boyu (4sn.de bir 0,001 kontür atıyor.)
    1 Alev boyu (5sn.de bir 0,001 kontür atıyor.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 27 Kasım 2019; 11:27:49 >
    |
    |
    Bahsedilenler: neduda , abcd_1234

• Binbaşı
    1427 Mesaj

hocam siz nasil d85 degerini 6 ya dusurebiliyorsunuz anlamadim. sizin kombi 8 in altina dusmez. eminmisiniz d93 degerinin 1 olduguna.

|
    |
  • Yüzbaşı
    931 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

hocam siz nasil d85 degerini 6 ya dusurebiliyorsunuz anlamadim. sizin kombi 8 in altina dusmez. eminmisiniz d93 degerinin 1 olduguna.
    Yok kardeş düşürüyorum. d85:8kw 2. kademe çalışırken, d85:6kw yaptığım anında saniyede modülasyon 1.kademeye kazan ısısı da 3C birden düşerek çalışmaya devam ediyor.
    Tam tersi de, d85:6kw 1.kademe modülasyon çalışırken, d85:8kw yaptığımda saniyede kazan ısısı 3C birden artarak 2.Modülasyonda çalışıyor.
    Hele d85:25kw yaptığımda daha öncede resimlerini paylaşmıştım, Nitromix roketleyip gidiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 27 Kasım 2019; 11:16:50 >

tamam ozaman sorun yok. bizde d93 u 1 yaparsak tek kademe cizgiye dusebiliyoruz.

|
    |
  • Binbaşı
    1427 Mesaj
    https://s.docworkspace.com/d/ADZm6Frw1LckoNP8vZWdFA

Arkadaslar dun yapmak istedigim testin sonuclari.

Sabah 9 Aksam 9 d17:1

hava 14-17 arasinda ve gunduz ortam isisi sabit 23
    toplam 2.2 m3 yakti

Aksam 9 sabah 9 d17:0

hava 11-15 arasinda gece
    ortam isis sabit 23 derece
    toplam 2.1 m3 yakti. bunun icinde sicak su dahil. gunduzde oda yok

hatta gece kazani 50 yapti iki kez egri dusurdum seti gecti diye eyer seti gecmese belki daha az yakacakti.

gece 1.5 egriden 1.2 egriye kadar dusmek zorunda kaldim seti 0.3 gectiginde

• Binbaşı
    1427 Mesaj
    alin simdide egri yukseltmek zorunda kaliyorum. aksam cok gelen egri yuzunde dusurduk egrigi simdide disarisi 16.6 derece oldu. 35 kazan yapti ama birdaha 35 kazani nezaman yakar allah bilir. setten 0.2 asagi dustu. nasil bir sacma calisma sekli var anlamadim gitti. al gelde sabit egride dur. cetin bey ilk once bunu aciklasin bize. sabit egride durmakda is yapmiyor. d17:1 de daha stabil ama gozumle gordum daha fazla yaktigini gelde don simdi d17:1 e.

• Yüzbaşı
    931 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

alin simdide egri yukseltmek zorunda kaliyorum. aksam cok gelen egri yuzunde dusurduk egrigi simdide disarisi 16.6 derece oldu. 35 kazan yapti ama birdaha 35 kazani nezaman yakar allah bilir. setten 0.2 asagi dustu. nasil bir sacma calisma sekli var anlamadim gitti. al gelde sabit egride dur. cetin bey ilk once bunu aciklasin bize. sabit egride durmakda is yapmiyor. d17:1 de daha stabil ama gozumle gordum daha fazla yaktigini gelde don simdi d17:1 e.
    Arkadaşım inan net 1 şey söyleyemiyorum ama senin lokasyonda 1şeylerin yanlış ve ters olduğu çok açık.

Ya, izolasyon/yalıtım/ısı kaçak ile ilgili bir sıkıntın var.
    Ya, Nitromix sensörlerin,parametrelerinde sıkıntı var.
    Ya, MiGo sorunlu, MiGo'nun yeri uygun değil.
    Ya, tesisatla ilgili (Düşük 1 ihtimal, çünkü aynı tesisat ve aynı Nitromix ile Siemens REV24 ile sorunsuz ısınabiliyormuşsun)
    Ya da MiGo'ya en az 15gün hiç 1 parametrede değişiklik yapmadan şans ver.

Sizlerin yaşamış olduğu sorunun ben yine size özel olduğunu düşünüyor ve konu ile ilgili doğrudan Çetin bey ile görüşmenizi öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 27 Kasım 2019; 12:24:4 >

• Yüzbaşı
    931 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Kardeş 50C kazan ısısı ile seti geçti diye ısıtma eğrisini değiştirme.
    Bence bırak öyle kalsın MiGo 1süre sonra anlayacaktır 50C kazan ısısı ile seti geçtiğini ve kazan ısısını düşürecektir.
    |
    |
    Teknoline2002 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

yok be hocam cetin beyden birsey cikacagini sanmiyorum. maillerimize cevap vermeyen adam telefonumuza mi donecek. arsiz gibi yazip durmak istemiyirum. demekki sordugum sirunun cevabi yok kendinde de veya boyle bir sorun oldugunu biliyor kendisiide cevaplayamiyor.

|
    |
  • Binbaşı
    1427 Mesaj

izalasyon ve tesisat sikintim yok. ev istedigim sicakliga cikabilecek kapasitede petek mettajim var. eve bariz soguk hava girecek hicbir yer yok.

|
    |
Reklamlar
Bitcoin
Sohbet
Radyo Dinle
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.