Şimdi Ara

Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX (92. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
4.684
Cevap
47
Favori
196.119
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9091929394
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hocam sikinti yok zaten ogrenme asamasina kadar birsey beklemeyin yinede guzel. sikinti yok.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Isıtma Algoritması nedir sizde?
  • duşveötesi D kullanıcısına yanıt
    herkes otomatik egri kullandigindan herkeste durum farkli. 0 egride rizedeki arkadas evi isitiyordu dune kadar. suan bende 1.3 tam ideali ama disarisi 10 ustu oladumu baslayacak sorunlar. bunu cozemedik asil sorun bu. tuksek egri yaparsam seti geciyor suan. ama 1.3 de disarisi 5 dereceye kadar 50 kazan ve benim ev 10 numara isiniyor stabil sekilde

• quote:

Orijinalden alıntı: BART SIMPSON

Isıtma Algoritması nedir sizde?
    şuanda 0.1 ama bir ara 0,5 yapmıştım. sanırım tabloda ona mı dikkat ettiniz?

nasıl yorumlayınız.
  • espanyol55 E kullanıcısına yanıt
    Siz Konum ile Zaman Dilimi ayarlarını karıştırıyorsunuz...

Konum... MiGo'nun bulunduğu lokasyon, enlem, boylam, GPS'den otomatik olarak bulur.
    Zaman Dilimi... MiGo'nun TR saat dilimi. Ben Europe/İstanbul seçiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 3 Ocak 2020; 8:47:59 >
  • Evet doğru, +0,5 yapmanız gereksiz yere 14:12'den 15:09'a kadar çalışarak gaz tüketmesine neden olmuş.

Ama onun dışında bence gayet normal, Excel'den Boiler On ve Boiler Off kolonlarını seçerek toplayın bakalım, 24 saat içerisinde kaç dk. çalışmış, kaç dk. kapalı kalmış. Göreceksiniz ki, çalışma saati, kapalı, çalışmadığı saatin çok altında.

Tekrar ediyorum, yaklaşık çeyrek dönüm büyüklüğündeki 1 ev için dış hava şartları "0" altında -10C yakınken normal sayılabilir.
    Diğer komşularınızda durum nasıldır bilemem ama sizin gibi ısı komforu sağlayarak kullandıklarını da zannetmiyorum.

Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX

• quote:

Evet doğru, +0,5 yapmanız gereksiz yere 14:12'den 15:09'a kadar çalışarak gaz tüketmesine neden olmuş.

Ama onun dışında bence gayet normal, Excel'den Boiler On ve Boiler Off kolonlarını seçerek toplayın bakalım, 24 saat içerisinde kaç dk. çalışmış, kaç dk. kapalı kalmış. Göreceksiniz ki, çalışma saati, kapalı, çalışmadığı saatin çok altında.

Tekrar ediyorum, yaklaşık çeyrek dönüm büyüklüğündeki 1 ev için dış hava şartları "0" altında -10C yakınken normal sayılabilir.
    Diğer komşularınızda durum nasıldır bilemem ama sizin gibi ısı komforu sağlayarak kullandıklarını da zannetmiyorum.

benim evim triblex o yüzden komşularımdan ölçüt alabileceğim yok :)
    sadece ölçütüm geçen ayki kendi değerlerim kombi 43 derecede çalıştığı an. fakat diyorum ki havalar biraz daha soğuduğu için artmış da olabilir ama günde 3m3 artar mı ?

bu boiler on of değerleri topladım.
    on toplamı 27192
    off toplamı 54862

bu ne anlama geliyor saatmidir dakikamıdır nedir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huzey -- 3 Ocak 2020; 9:25:0 >

• BART SIMPSON B kullanıcısına yanıt
    toplamasina gerek yok hocam excelden veri alirken gunluk veya saatelik secsin otomatik toplam cikiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Teknoline2002

toplamasina gerek yok hocam excelden veri alirken gunluk veya saatelik secsin otomatik toplam cikiyor
    ben matematikçiyim. ben anlamadım buradaki değerleri.
    Konum derken yanlış tabir kullanmışım, zaman dilimi diyelim.

• Kardeş yine belirtiyorum, çeyrek dönüm 1 ev, üstelik triplex, müsade edin -10C'de 3m3 artış olsun. :)

Verilerden aldığınız değerler sn. cinsinden.
    Yani kombiniz 24 saat içerisinde yaklaşık 7,5 saat çalışmış, 15,5 saat çalışmamış, bence bu dış ısı şartlarında ve bu büyüklükteki 1 ev için çok başarılı diyebilirim.

Şöyle düşünün eğer MiGo/e-Relax veya başka 1 marka OT olmasa idi, kombiniz 43C'de 24 saat içerisinde belki 20 saat çalışacaktı. Odanız 23C-24C olsa bile çalışmaya devam edecekti veya 43C yetersiz gelecek ve konfor ısınıza asla ulaşamayacak veya saatler sonra ulaşacaktınız.

Dilerseniz aynı dış ısı şartında, MiGo/e-relax'ı 1 günlüğüne iptal edin ve tüketiminizi gözlemleyin işte o zaman içinizde şüphe olmadan ikna olursunuz.
    Geri kalan hersey fabrika ayarında yanılmıyorsam auto modu var bizde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Kardeş yine belirtiyorum, çeyrek dönüm 1 ev, üstelik triplex, müsade edin -10C'de 3m3 artış olsun. :)

Verilerden aldığınız değerler sn. cinsinden.
    Yani kombiniz 24 saat içerisinde yaklaşık 7,5 saat çalışmış, 15,5 saat çalışmamış, bence bu dış ısı şartlarında ve bu büyüklükteki 1 ev için çok başarılı diyebilirim.

Şöyle düşünün eğer MiGo/e-Relax veya başka 1 marka OT olmasa idi, kombiniz 43C'de 24 saat içerisinde belki 20 saat çalışacaktı. Odanız 23C-24C olsa bile çalışmaya devam edecekti veya 43C yetersiz gelecek ve konfor ısınıza asla ulaşamayacak veya saatler sonra ulaşacaktınız.

Dilerseniz aynı dış ısı şartında, MiGo/e-relax'ı 1 günlüğüne iptal edin ve tüketiminizi gözlemleyin işte o zaman içinizde şüphe olmadan ikna olursunuz.
    Bilgiler için çok teşekkürler.
    o zaman 1,2 eğrim ve de bina yalıtımım iyi diyebilirmiyiz? yeni bina olması bu değerleri etkiliyor mu yani seneye daha da düşecek diyebilirmiyiz ?

• Daha önce bilgi amaçlı paylaşmıştım, benim tesisatta Nitromix'in yakıt tüketimi;

5.Alev modülasyonda 1sn.de 0,001 kontür atıyor.
    4.Alev modülasyonda 2sn.de 0,001 kontür atıyor.
    3.Alev modülasyonda 3sn.de 0,001 kontür atıyor.
    2.Alev modülasyonda 4sn.de 0,001 kontür atıyor.
    1.Alev modülasyonda 5sn.de 0,001 kontür atıyor.
  • Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    Benim kazan 60 la sınırlı o yüzden 60 ı geçmiyor en yüksek 63 olduğunu gördüm bu değerde fazla yanmıyor zaten ısı artmaya başladı mı kazanı düşürüyor. Soğuk havalarda daha iyi tepki vermesi için eğriyi yükseltip kazanı sınırlayın böylece gidiş suyu yüksek sıcaklıkta olmayacağı için eğriyi 0.1 yada gündüzleri 0.2 geçer. Ben ilk kurulumdan beri sabit eğri ve tahmin kapalı kullandığımdan öğrenme modunun aktifleşmediğini düşünüyorum aksi taktirde ileri moda gecerdi yada öğrenme modu için otomatik eğride gerekli olabilir 1 ay daha geçsin bunu tam olarak anlarız eğerki ileri moda geçmezse dediklerim doğru

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Binanın yeni olmasının elbette tüketime etkisi vardır ama % olarak daha sonraki seneler nekadar etki eder tahmin edemem ama yalıtımın başarılı olduğunu söyleyebilirim. -10C ciddi 1 soğuk ve bu soğukta 2 saat içerisinde ortam ısısının 1C kaybedilmesi bence yalıtımın başarısı.

Ancak önemli olan kış başlangıcı ve kış sonu hava geçiş dönemlerinde Isıtma Eğriniz yetersiz gelebilir.
    Gerçi ben daha önce 10 sezon yaşadığım bu sorunu, MiGo kullanmaya başladığım 3 sezondur yaşamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 3 Ocak 2020; 10:25:45 >
  • 1 de şu açıdan düşünün;

eğer Dış Hava Sensör uyargalı OT kullanmasaydınız her seferinde kombinin yanına gidip gelmeniz gerekecekti. (Kombiniz kaçıncı katta, siz kaçıncı katta yaşam sürüyorsunuz bilemem ama iyi kilo verirdiniz)

Dışarısı 10C olduğunda kombiyi 40C'de yakacaktınız,
    dışarısı 1C oluğunda gidip 50C çıkartacaktınız,
    içerisi ısındığında gidip kapayacaktınız,
    yok olmadı dışarısı -5C oldu gidip 60C çıkartacaktınız,
    gündüz güneş çıktı hava +5C oldu gidip tekrar 45C indirecektiniz, vb. vb. vb.

sürekli kombi ile haşır neşir olmanız gerekecekti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 3 Ocak 2020; 11:29:18 >
  • haklısınız, suan cok konforlu. Kazanı 65 de sınurlı yapayımmı sizce?

• espanyol55 E kullanıcısına yanıt
    Selam kardeş, verileri incelediğimde altkat boş olmasına rağmen bence gayet başarılı şekilde evi konfor ısısına getirmiş ve korumuş, yakıt tüketimine gelince dediğim gibi 180m2 ev için 8m. radyatör bana az gibi geldi özellikle karadeniz iklimi için, biliyorsunuz yoğuşmalı kombilerde radyatör metrajı ne kadar büyük olursa o kadar düşük kazan ısısında evi ısıtma şansınız olur. Tabiki tesisatın sorunsuz ve düzgün projelendirilerek yapılması şartı ile.

ODA ENİ X ODA BOYU X ODA YÜKSEKLİĞİ X ISI KATSAYISI= ODANIN İHTİYACI OLAN EN DÜŞÜK ISI KALORİSİ

Buna göre aşağıda DemirDöküm PLUS radyatörlerin hangi ortam ısısında kaç kcal ısı verdiği plan bulunmaktadır.
    İhtiyacınız olan en az radyatör ölçüsünü hesap edebilirsiniz.

Odanızın eni: 3m.
    Odanızın boyu: 4m.
    Odanızın yüksekliği: 3m.

Alt katınız boş olduğundan ben tahmini örnek olarak sizin katsayınızı 55 olarak alıyorum. Kuzey cepheler için Isı Katsayısının 60 alınması faydalı.

3x4x3x55= 1,980kcal. odanızı ısıtmak için gerekli en az kcal. ihtiyacınız.

DemirDöküm 22PLUS 60x100 ölçüsündeki radyatör 20C oda ısısında 1,546kcal ısı verdiğine göre;

1,980 / 1,546= 1,28m. yani en az 1,28m. radyatör yaklaşık 1,30m. radyatör kullanılması gerekmektedir.

Odanızı 22C'de sabit tutabilmeniz için gerekli olan kcal ihtiyacınız ise;

DemirDöküm 22PLUS 60x100 ölçüsündeki radyatör 22C oda ısısında 1,404kcal ısı verdiğine göre;

1,980 / 1,404= 1,41m. yani odanızı 22C'de sabit tutabilmeniz için gerekli en az 1,41m. radyatör yaklaşık 1,5m. radyatör kullanılması gerekmektedir.

Odanızı 24C'de sabit tutabilmeniz için gerekli olan kcal ihtiyacınız ise;

DemirDöküm 22PLUS 60x100 ölçüsündeki radyatör 24C oda ısısında 1,259kcal ısı verdiğine göre;

1,980 / 1,259= 1,57m. yani odanızı 24C'de sabit tutabilmeniz için gerekli en az 1,57m. radyatör yaklaşık 1,6m. radyatör kullanılması gerekmektedir.

Burada en az gerekli olan ısı kcal olarak verilmiştir ve DemirDöküm 22 PLUS radyatörün ısı üretimi baz alınmıştır.
    Her marka ve modelin ısı üretimi farklıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 3 Ocak 2020; 14:42:21 >

• İlk etapta 55C sabitleyin ve gözlemleyin. (Hem tüketimi hem de ısınma şeklini)
    Isınmada sorun yaşarsanız kademeli olarak arttırın.
  • 
Sayfa: önceki 9091929394
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.