Şimdi Ara

Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX (91. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.684
Cevap
47
Favori
196.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8990919293
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tabiki normal ama ben termostat olmadığı zamanda 43 derecede kombiyi yakıyordum, gunluk 11.2 m3 yakıyordum. Ve odalarda aynı derecedeydi. Ben 8-9m3 lere duserm belki diye termostat aldım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • MiGo'yu gerçekten doğru 1 noktada konumlandırırsan etmemen için hiç 1 neden yok çünkü diğer odaların da eş zamanlı ısındığına göre.
    Hatta radyatörlü ise evin, TRV takmayı da düşünebilirsin.

Ben de daha önce kollektörler üzerinden REGLAJ yaparak alt katın daha fazla ısınmasını sağlıyordum, TRV takarak hem Reglaj yapmaktan kurtuldum, hem tüm odalarda ısı konforum olduğu gibi alt katın üst kattan daha da sıcak olmasını sağladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 2 Ocak 2020; 19:33:24 >
  • benim zaten alt kat üst kattan daha sıcak suanda reglaj nedir bilmiyorum. siz gelin benim evime misafir olun nerede ikamet ediyorsunuz yüz yüze görüşelim

• teqali kullanıcısına yanıt
    BART SIMPSON B kullanıcısına yanıt
    Bence siz söylediklerinizde haklısınız ama insanın evi yalıtımsız olunca evde çocuk ve yaşlı olmayınca ve akşam otururken set aşımıyla birlikte yaklaşık 21 derece yetiyor. Gündüz de evde olmayınca veya hareketli olunca 18-19 derece yetiyor. Neyse benim asıl altını çizmek istediğim yalıtımsız bir evde değil 23-24 derece 21-22 derece sabit bir ısıda evi tutmaya çalışmakta mantıklı değil. Sanırım 15-20 m3/günlük den aşağı kesinlikle gelmez. Bu nedenle de dediğiniz gibi doğalgaz kullanılmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Alt kat üst kat olayını ben örnek olsun diye verdim. Sizin de öyle olacağından değil...

Basitce Reglaj; 1 veya daha fazla odaya diğer odalardan kıyak geçmek, ayrımcılık yapmak demek...

Diğer odalardan daha fazla ve daha çabuk ısınmasını istediğiniz odaya/odalara, diğer odalardan öncelik vermiş oluyorsunuz. (Kollektör üzerinden basit bir ayar ile...)
  • benim radyatörlerde tev var, ama reglaja gerek kalmıyor cunku 22-23 derce olmasını istediğim oda da bu degeri yakaladıgımda diğer odalarda yuksek sıcaklıklar olmuyor

• Hasbey48 H kullanıcısına yanıt
    hocam migo kac cihaza yuklu. eger ayni sifre ile bir kac cihaza girerseniz yaptiginiz degisiklikler etkili olmuyor. her cihaz icin ayri emeil adresi almalisiniz. hicam bana kalirsa sicaklik farki fazla olmasa daha iyi. sizin evde sabit 19 yapin. siz bakmayin disari cikinca 19 yapin eve gelince artirin diyen yazilara. o is ogle yurumuyor. sabit 19 yapin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasbey48

Bence siz söylediklerinizde haklısınız ama insanın evi yalıtımsız olunca evde çocuk ve yaşlı olmayınca ve akşam otururken set aşımıyla birlikte yaklaşık 21 derece yetiyor. Gündüz de evde olmayınca veya hareketli olunca 18-19 derece yetiyor. Neyse benim asıl altını çizmek istediğim yalıtımsız bir evde değil 23-24 derece 21-22 derece sabit bir ısıda evi tutmaya çalışmakta mantıklı değil. Sanırım 15-20 m3/günlük den aşağı kesinlikle gelmez. Bu nedenle de dediğiniz gibi doğalgaz kullanılmaz.
    Cevremde de yalitimsiz evler var. Bir tanesine arada bir gidip geliyorum. Ot kullanmiyor, ev 21-22 lerde. Termometre ile ölçtüğü deger tabi. Kombi nitromix onunda, ev 150-160 m2 gibi ama 2 odadaki petekleri tamamen kapali. Kazani 55 de ayarli surekli. Gunluk 12-15 arasi tuketim. Bosa gaz tuketiyorsun, yalitim yaptirsan hem konfor artar hem de parasi zaten gazdan katiyla cikar diyorum ama dinlemiyor tabi.

Sonuc olarak, evde cocuk veya yasli yoksa ve gun boyu evdekiler evde degilse hani idare edilebilir diyeceğim ama 17-19 bana pek mumkun gelmiyor. Ya biz yazin sicaktan yandigimiz icin sicaga alistik yada siz soguk bolgede yetistiniz de siz mi soguk havaya alistiniz acaba :)

• Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    Hocam ilginize çok teşekkür ederim. Bende tek cihaz var. Dediğim gibi olmazsa böyle devam edeceğim. Daha önce de dediğim gibi, sizin de öyle yani 1 saatte yaklaşık 1 derece ısı düşüyor. Siz de 4 dakikada ısı değişiyor demiştiniz. Benim evimde yalıtımlı olsa 25-30 derece de yapsam farketmez. Yani günlük 6-7 m3 ü geçmez. Çünkü 1 defalığına evi ısıtıyorsun daha sonra yalıtım o ısıyı muhafaza ediyor. Çalıştığım yerdeki bir arkadaş evde 1 yaşında çocuğu olduğu halde kış başında kombiyi bir yaktıktan sonra kış sonunda kapatıyormuş. Oda termostadı yok. Sabit 36 derecede yakıyormuş.
    Gece gündüz. 3-5 gün evde olmasa bile. Tahmin edebileceğiniz gibi tam bir
    ara kat ve yan daireler var yani tam korunaklı bir ev. Aylık olarak 220 lirayı geçmiyormuş. Arkadaş hiç ısıtıcı yakmasa 19 derecenin altına düşmüyormuş. Bizim burda hiç yakmasak evin içi 13-14 derenin altına düşer. Neyse benim şartlarım farklı ve ben yine ilginiz için çok teşekkür ederim. Size kolay gelsin.

• teqali kullanıcısına yanıt
    Dediğinizde haklısınız yalıtım yapmak lazım ama ben kiracıyım. Bu yüzden böyle idare etmem gerekiyor. İlginize teşekkürler.

• Hasbey48 H kullanıcısına yanıt
    hocam simdi hatirladim bende de gecikmeliye alinca tekrarileri moda aliyordu. hatta kendimden suphelenmeye baslamistim. hafiza kaybi mi oluyor bende diye. bir kac tane hata var manuel derece ayarlarsiniz ikinci giriste normale doner. otomtik egriye alırsınız z manuele duser bir iki giriste. kullanim suyu ayari zaten sorunlu. arada sunucuya baglanmaz. dis sicaklik sorunlu ama bu sene biraz daha iyi.

• arkadaslar bu arada d17:1 de iken d02 parametresinin hicbir hukmu yok ama d17:0 da iken d67 geri sayimdan sonra 0 iken calisiyor

• BART SIMPSON B kullanıcısına yanıt
    Vayyy birşey daha öğrendim, birden fazla cihaz bağlıyabiliyor muyduk? Aklıma gelmişti ama olmaz diye hiç heves etmedim açıkçası.

• Merhaba tekrardan. Dünden bugüne ölçüm yaptım tam 10 m3 gaz yakmışım. Ev 180 m2, 8 küsür metre Petek var. Alt katım boş, ev sıfır, izolasyon tam. Samsundayım. Şuan 7-8 derecelerde hava. Tüketimim biraz fazla bence, biraz daha düşürmeliyim, ne önerirsiniz? Gündüz 22 de ayarlı ev akşam 23 de. Gündüz ev boş, çoluk çocuk yok hanım ben. Gündüzü 20 yapsam 23 e çıkarmak için zorlar mi? Ev büyük baya, salonu felan kapatsam petekleri kapıyı çeksem mi? Ne önerirsiniz? Bu arada hala ileri moda geçmedim. Eğrim otomatik 2.4 te. Tahmin açık. D17:0 konum minsk.
    24 saat tüketimim ve özellikle takip ettim bu süredeki tüketim tam tamına 10 m3

Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX

• Teknoline2002 hocam bir aydır sabit 2.7 eğri tahmin kapalı kazanda 60a sınırlı son bir haftadır 0.1 hassasiyetle kullanıyorum cihazı hiç dokunmadım ileri moda geçmedi daha benim görüşüm eğriyi düşük tutmayın eğrinin düşük olması tasarruf yaptırmaz gücü sınırlamayın dışarı soğuduğunda kombi var olan gücünü kullanamayacak sete ulaşamıcak ot olduğu için yakacağı kadar yakar zaten
    Benimde evim dublex 5+1 200 m2 net 150 kusur m2 yeni bina yalıtımlı Aydın merkezdeyim kombim vaillant ecotec pure 28 lik erelax kullanıyorum iç sıcaklığım 21.5 derece gündüzleri evde kimse yok 21 derece olarak ayarladım bu ayarda günlük 7m3 tüketim var ben cihazdan memnunum erelaxı holle koydum hol L seklinde diş kapıyı görmeyen iç tarafta aynı zamanda peteğe en uzak mesafede peteklerde trv yok regraj ayarı yaptım. Benim gözlemlerime göre kombim ilk ateşlemede 50 lerde bir rakamla ateşleme yapıyor 1 2 dak sonra max kazan sıcaklığına cıkıyor taki iç sıcaklık artana dek 21.4 te ateşliyor benim kombi 21.5 olduğunda kazan sıcaklığını düşürmeye başlıyor 40 lara çekiyor tabi kademeli olarak 50 lerde bir kaç dakika çalıştırıp 40 lara iniyor bu değerde kapanıyor yani 21.6 da petekde bulunan sıcak su 0.1 derece sıcaklığı arttırıyor. Geceleri 21.7 dereceyi asmıyor hiç sıcaklık sadece öğle ile 15:00 arasında sıcaklık 0.4 derece astığını gördüm oda dış sıcaklık 12 15 arasında idi.

• espanyol55 E kullanıcısına yanıt
    Samsun'a selamlar hocam, Anne tarafım Bafra'lı (Hacı Hafızoğulları...)

Benim şahsi düşüncem, 10C altındaki dış havada yalıtımsız 180m2 lik 1 ev için normal diyebilirim. 10C üstünde tüketiminiz nedir?
    Ben TAHMİN modunu kullanmıyorum çünkü program zamanından çok çok önce (2saat önce) kombiyi çalıştırıyor. Gerek yok bence, siz de deneyebilirsiniz Tahmin Modunu kapayıp tüketimi kontrol edebilirsiniz. Sizde şuanda İLERİ Moda geçmediğinizden kombi, programladığınız saatten 30dk. önce çalışıyordur.
    İLERİ Moda geçtikten sonra ev yalıtımsız olduğundan MiGo yaptığı hesaba göre 1.5-2 saat hatta 2,5-3 saat önce bile kombiyi çalıştırabilir.
    d17:0 olarak kullanıyorsanız tesisat suyunuz soğuk olduğundan ilk başta Nitromix 5.kademe alev boyunda çalışacak zamanla tesisat suyu ısındıkca alev boyunu düşürerek çalışacaktır.
    Bence, şahsi düşüncem, elbette 22C olan 1 ortamı 23C'ye getirmek ile, 20C olan 1 ortamı 23C'ye getirmek arasında zaman olarak ciddi 1 fark olacaktır ama yakıt tüketiminin ciddi derecede değişeceğini zannetmiyorum. Mesela ben de değişmedi ama siz de deneyebilirsiniz. En azından 1 gün deneyip gözlemleyin bakalım 1 günlük tüketim nasıl değişiyor.

1 de 180m2 yalıtımsız 1 ev için toplam 8m. radyatör uzunluğu bana az gibi geldi. Siz kendiniz hesapladınız mı hiç? olması gereken radyatör uzunluğunu...

Isıtma Eğrisini de otomatik'te kullanmayın bence. 1.7 / 2 aralığında kullanmayı deneyebilirsiniz.

Yalıtımsız dahi olda konfor ısıya erişiminiz ve konfor ısıyı koruma ve MiGo+Nitromix'in çalışması bence çok başarılı, veriler öyle gösteriyor.
    23C'den 22C'ye düşmesi yaklaşık 3 saat sürüyor.
    22C'den 23C'ye ulaşmasıda yaklaşık 2 saat sürüyor.
    Bence yalıtımsız bu büyüklükteki 1 ev için normal denilebilir ama tekrar ediyorum radyatör ölçüleriniz bana 1tık daha büyük olabilirdi diye düşünüyorum.

Konum sizde niye MINKS?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 3 Ocak 2020; 7:50:11 >

• duşveötesi D kullanıcısına yanıt
    Hocam modülasyon modu nedir sizde? d17:0 mı d17:1 mi?
    Vaillant servis mi yaptı bu ayarları?
    Teşekkürler,
  • Lütfen yorumlayınız. dış hava derece gündüz 0 / 3 gece -6 /-9
    eğri 1,2 tahmin modu kapalı
    yakıt tüketim 15m3
    210 m2.dblx.
    yalıtımlı sıfır bina.

• BART SIMPSON B kullanıcısına yanıt
    Aleyküm selam hocam, Bafra, pidenin başkenti, yolunuz düşerse bekleriz.
    Küçük bir yanlış anlaşılma olmuş, ev yalıtımlı, sıfır bina.
    Petek boyu hesaplamadım açıkçası, bi ara ona da bakarım. Değişik varyasyonlar demeyeceğiz artık.
    10 üstü derecelerde 6m3 civarı yakıyordum ama daha tam ayar oturmadı biraz kurcalıyorum da 😀
    Burada yazanlara göre ayarlıyorum konumu, ilk aldığımda yanlış hatırlamıyorsam kuweit muhabbeti geçmişti, geçen de minsk geçti öyle gidiyor. Ne olmalı İstanbul mu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi espanyol55 -- 3 Ocak 2020; 8:31:1 >
  • duşveötesi D kullanıcısına yanıt
    hocam sizde 2.7 egride görunen kazan degeri bende 1.3 de gorunuyor. ben suan 2.7 yapsam egrigi kazan 80 altina dusmez ve seti gecer. sizin ogrenme bir bitsin ki bu zamana kadar kalmamasi lazimdi. siz oturum acıp tekrar bir kapatin. bu arada d17:1 mi 0 mı

• 
Sayfa: önceki 8990919293
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.